Pamětníci: "Je správné strašit komunistama!"

obrazek -večerníček
30.1.2013 18:46
Národ, který těžil ze spolupráce v rámci RVHP a východního bloku, by si mohl vzpomenout, o co přišel proběhlou imperializací, že už nemá ani vlastní žvýkačky, z cukrovarnické velmoci že zbylo 7 cukrovarů, že se nedaří ani uměnám, hudební skladatelé vážné hudby píší do šuplíku a reklama už není tak nevtíravá jako Pan Vajíčko, a patrně i ta výchova k úctě ke starým a slabým a nemocným nálepkami na sirkách k něčemu byla, protože od doby, co je a zapalovače začali zdobit nahotinami, je veškeré dobré vychování a zdvořilost ta tam. Hledání hnid na daném textu, jenž dorazil mailem a jehož autorem je slovutný Český Anonym, ráda přenechávám těm, kteří považují hypotéky či druhý důchodový pilíř za výdobytky, privatizace a zpoplatnění (a stálé neodůvodnitelné zdražování) všeho, standardy a nadstandardy za emancipaci. A připomínám, že techniky zmocňování se a ovládání ekonomiky cizích národů byly v USA rozpracovány a používány již okolo roku 1900. Dnes nás USA, resp.to,co se za ně vydává, a další mocenská impéria, drží tuším hlavně přes WTO, MMF, SB, regulace EU a ECB, a thinktanky jako je Bilderberg,Trilateral Commission, Foreign Relation Council, a Aspen a jiné, skrze privatizace a ovládnutí klíčových podniků a bankovnictví, ropu a přes deriváy vyčarované z bankovek tištěných s nonšalancí penězokazců. A také přes privatizaci vědění, knihoven a pomalu i internetu. /Linky v závěru článku ukazují, kdože tu již pro zfašizované antikomunisty vytvořil plně funkční platformu. /

Přesně toto vystihl jeden s dikutujících

"děsivé zjištění, že komunisti byli nejlepší hospodáři, jaké kdy tahle země měla. Vysoké rezervy zlata, vysoký důchodový fond, prakticky nulový dluh, plná soběstačnost bez obecného strádání kohokoliv. Vše v čoudu a rozdáno a zničeno tak, že je tahle země naprosto nesoběstačná a závislá"

Jana Kubů:

"Dnes si každý může koupit to nejluxusnější auto. Ale jezdíme v ojetinách. Na dobrou knihu už také nejsou fronty, protože dobré knihy už došly. Banánů všude kolik chceš.

Vše, co nám tenkrát scházelo, máme. Ale naopak nám schází to, co jsme tehdy měli. Nakonec jsme zjistili, že nám vlastně hovno scházelo.

Tak ho konečně máme."

 
František Zemek: Tak ty komanče, ještě nikdo netrumfl .......

tvl. plná zaměstnanost, nájem bytu 2+1 cca 15% dělnického platu, 
děcko ve školce - měsíc za jednodenní mzdu, 
úrok ve spořitelně 4%, 
za hodinu práce uklízečky 6-8 jízdenek na MHD

Nějak se vám to vy ,,nová dobo,, nevede, co )))))))

Je správné strašit komunistama.  

Ano byla to neskutečná hrůza! Každej musel do práce a to si ještě mohl vybírat, zda přijme práci, kde se upíše třeba na 10 let a oni mu dají podnikový byt nebo nenávratnou půjčku na stavbu rodinného domku. Například jistota, že pokud budu makat a neudělám průser, budu mít práci třeba až do penze, lidi neskutečně deptala.

Neskutečné násilí bylo pácháno na nemocných. Místo, aby byl vybírán regulační poplatek u lékaře a poté v lékárně včetně tučného doplatku jako v každé demokratické společnosti za léky, odbyli pacienta tím, že za jeden recept musel zaplatit jen jednu korunu.

A co teprve vnucování sociálních jistot, že po odpracování 40 let* má člověk právo na penzi. Ženský si vybrečely oči do krvava, když odcházely do důchodu po porození dvou dětí již v 55. letech.* Kolik lidí tenkrát snilo o tom, aby mohli dělat o 10 - 15 let déle.

Po operacích se dělo lidem také bezpráví. Zpravidla 6 týdnů se člověk zotavoval v nemocnici a poté doma. Vůbec mu nebylo dopřáno sladkého pocitu hrůzy, zda ho po návratu do práce hned nepropustí. A co teprve když Vás do půl roku po operaci poslali do lázní. A ti komunističní tyrani nám nedali žádnou možnost finanční spoluúčasti. Ne přátelé, nedali nám možnost zaplatit si ani třetinu. 

 Bylo to opravdu děsivé a devastující období našich dějin. Z lidí a hlavně dětí se stala bezcitná zvěř. Za komunistů mladší vstávali v autobuse, aby pustili sednout ty starší. Dnešní mladí již znají svá práva v demokratické společnosti a pěkně zůstanou sedět.

Již nikdy nechci zažít sociální jistoty ani morální zhoubu, která tenkrát panovala.

 * pozn, pro mladší generace -do doby práce se tehdy počítalo i vzdělávání od 15 let.

 variace s rozšířením: Mária K. 
TO BYLA ZLÁ DOBA

Ach, jo... 
To byla otrava, jít do obchodu a vůbec se nezajímat o to, zdali tam prodávají bezpečné hračky pro děti, jídlo v restauraci má stejnou gramáž, složení a cenu v Aši jako v Praze.

Ach, jo... 
To byla otrava mít ještě před maturitou, vyučením jisté umístění a připravené pracovní zařazení hned po prožitých posledních prázdninách!

Ach, jo ....
Každý musel do práce a to si ještě mohl vybírat, zda přijme práci, kde se upíše třeba na 10 let a oni mu za to dají podnikový byt nebo nenávratnou půjčku na stavbu rodinného domku.

Ach, jo... 
A ve spořitelně po narození potomka mu odepíšou z novomanželské půjčky 4.000,- Kč.

Ach, jo... 
Například jistota, že pokud budu makat a neudělám průser, budu mít práci třeba až do penze, lidi neskutečně deptala...

Ach, jo....
Neskutečné násilí bylo pácháno na nemocných. 
Místo, aby byl vybírán regulační poplatek u lékaře a poté v lékárně včetně tučného doplatku jako v každé demokratické společnosti za léky, odbyli pacienta tím, že za jeden recept musel zaplatit jen jednu korunu a operační lůžko bylo vždy k dispozici jak pro otylého, tak pro štíhlého. Léky byly podávány personálem nemocnice a nemuseli jsme běžet do lékárny, kde to zaplatíme z vlastní peněženky, abychom dopřáli svým blízkým předepsanou léčbu lékařem při pobytu v nemocnici!.

Ach, jo... 
A co teprve vnucování sociálních jistot, že si můžeme s rodinou vyrazit na podnikovou dovolenou a vybrat si z několika nabídek, kde uhradil podnik polovinu ceny. A po odpracování 25 let v pracovním procesu měl člověk právo na odměnu a také při dosažení různých životních jubileí.

Ach, jo... 
Ženský si vybrečely oči , když odcházely do důchodu po porození dvou dětí již v 55. letech. Kolik lidí tenkrát snilo o tom, aby mohli pracovat o 10 - 15 let déle.

Ach, jo.... 
Po operacích se dělo lidem také bezpráví. Zpravidla 6 týdnů se člověk zotavoval v nemocnici a poté doma. Vůbec mu nebylo dopřáno sladkého pocitu hrůzy, zda ho po návratu do práce hned nepropustí. 
A co teprve, když vás do půl roku po operaci poslali do lázní. A ti komunističtí tyrani nám nedali žádnou možnost finanční spoluúčasti. Ne přátelé, nedali nám možnost zaplatit si ani třetinu. Letci, horníci,policajti měli každoročně plně zdarma nařízeny lázně pro rehabilitaci organizmu.

Ach, jo... 
Bylo to opravdu děsivé a devastující období našich dějin. Z lidí a hlavně z dětí se stala bezcitná zvěř. Za komunistů mladší vstávali v autobuse, aby pustili sednout ty starší. Dnešní mladí již znají svá práva v demokratické společnosti a pěkně zůstanou sedět. 
Tak to má být! Vždyť jsme si je tak v demokracii vychovali!!!

Ach, jo... 
Již nikdy nechci zažít sociální jistoty ani morální zhoubu, atd., atd., atd., která tenkrát panovala!!! 
Konečně máme svobodu a nikdy se nevrátí ty špatné časy! Vždyť nám vůbec nevadí, že většina národa podvádí stát a okrádá nás všechny, jak se dá - své okolí, přátele, ba dokonce i rodiče! Vždyť my si rádi při léčbě v nemocnici zaplatíme léky a pobyt nebo také umřeme, když na nás nemá nikdo čas z ošetřujícího personálu !

Vždyť my si rádi koupíme potraviny přesycené éčky nebo už prohnilé, aby se náš život maličko zpestřil!

Vždyť my rádi vzděláváme děti za naše peníze už od školky, které neznají v dospělosti ani státní hymnu, natož pak český jazyk a matematiku, ale znají PARTIČKU a COMEBACK! Vždyť my rádi pijemeb alkohol a mluvíme svobodně a vulgárně, nejen mezi sebou, ale také na prknech, co kdysi znamenaly svět. Také v TV, rádiu a divadle - tímto nás hned v cizině poznají, jsme přece nejlepší - jsme Češi! Vždyť my víme, jak mít situaci pod kontrolou a budeme vždy stát za naším parlamentem a vládou, protože jsme teď konečně spokojeni a vyhovuje nám tento život ve svobodné společnosti, která nám to vše umožňuje a plně nabízí z výdělku těch, kteří si ještě neuvědomili, že je směšné chodit denně do práce. Vždyť stačí zajít občas na sociálku nebo někoho přepadnout a zajet si na dovolenou, zajít s kamarády do herny nebo někde zapařit a ráno zalehnout a odpočívat celé dopoledne. 
Žijeme přeci jenom jednou!

Co bude - "to neřeš!" To je přece skvělé žití v té naší zemičce, kde je vše dovoleno!!!!

Tak čtěte dál svůj bulvár a koukejte na seriály, v tom je naše budoucno! Vědět, kdo s kým spí, kdo má nejlepší sex a jak často atd., atd., atd.!!! Protože přesně tohle nás jedině zachrání!!!

Vždyť jíž máme co jsme chtěli a zloděje si žijí v klidu, přepychu a blahobytu.

* * *

Ještě lépe se vyslovil pan Miloslav Pokštefl: http://pokstefl.blog.idnes.cz/c/286041/Stoupajici-preference-KSCM.html:  přepublikovávám - Stoupající preference KSČM.

Díky téhle vládě, se stále více lidí hlásí k tomu, že budou volit KSČM. A je nutné si položit otázku, proč:Kdo vystavěl školní budovy, tělocvičny a hřiště ? Kdo opravdu zabezpečil bezplatné školství na všech stupních ? Kdo vystavěl kulturní domy a staral se o aktivity mládeže ve volném čase Kdo vystavěl kryté bazény, zimní stadióny, fotbalové stadióny, sportovní haly ? Kdo vybudoval bezprašné cesty, aby bylo spojení do každé vesnice? Kdo rozšířil výstavbu železničních tratí a proved elektrifikaci, aby bylo spojení po ČR ? Kdo zabezpečil levné spojení pro občany do vesnic od rána do půlnoci? Kdo poskytoval výrazné slevy v dopravě pro pracující, studenty, důchodce ? Kdo zabezpečil, aby vlakové a autobusové spojení bylo zabezpečeno na směnový proces pracujících v návaznosti ? Kdo vybudoval metro?

Kdo prosadil lidem právo na svačinu, obědy, pracovní oblečení atd. v pracovním procesu? Kdo vystavěl vodní a tepelné elektrárny ? Kdo provedl elektrifikaci a plynofikaci v ČR? Kdo vystavěl mnoho nových továren a rekreačních zařízení ? Kdo vybudoval zemědělská družstva po celé republice, která byla obdivována i západem a byli jsme soběstační výrobou většiny potravin? Kdo vystavěl ty tzv. králíkárny pro občany, které mají dnes hodnotu miliónů? Kdo umožnil bydlení mladým manželstvím v levných bytech, krátce po uzavření sňatku ? Kdo zabezpečil, že věci pro děti byly za směšné peníze? Kdo dával nenávratné půjčky na výstavbu rodinných domků? Kdo dával novomanželské půjčky mladým lidem a za každé narozené dítě odečetl dosti vysokou částku z této půjčky? Kdo dával všem práci, takže měli všcichni z čeho platit dluhy, nebyli proto potřeba hyeny v lidské podobě - exekutoři?Kdo zabezpečil, že nebyli bezdomovci ? Kdo zabezpečil, že i chudá rodina žila slušně a nikdo neživořil ? Kdo vybudoval v obcích vodovody a regulace potoků ? Kdo vystavěl ve větších obcích a ve městech Knihovny, Požární zbrojnice, Obchody, Policejní stanice ? Kdo zveleboval svoje obce a města bez nároku na jakoukoliv mzdu? Kdo dokázal dát všem svým občanům práci? Kdo zabezpečil, že každý podnik, každá vesnice měla zajištěnou bezplatnou zdravotní péči ? Kdo postavil nemocnice a zdravotní střediska? Kdo vystavěl telekomunikační, rozhlasové a televizní systémy? Kdo zabezpečil, že se lidé nemuseli obávat o svůj život na ulici, ve svém domě, bytě, ať už v noci nebo ve dne a cítili se bezpečně? Je mnoho otázek, které by bylo ještě třeba doplnit, ale není to až tak důležité. Je však třeba připomenout, za jakých podmínek se všechno dělo! Toto všechno trvalo 40 let !!!! Poválečná doba, tzv. socialistická, začínala v krajině zdevastované, místy vybombardované válkou. Infrastruktura byla zničená nebo v lepším případě poškozená. Neexistovala, žádná pomoc ze zahraničí !!!!

– žádné eurofondy! Ba naopak, západní země nelibě nesly, že není u nás nastolen kapitalismus, jako u nich ! Náš hospodářský rozvoj byl záměrně brzděn, aby došlo k rozpadu. Země se musela trápit s vnitřním nepřítelem - to všichni dnes vidíme a slyšíme, jaké množství lidí se hlásí k tomu, že aktivně bojovali proti tehdejšímu režimu. Přesto všechno, země hospodářský rostla. Co dokázaly naše vědecké týmy. Nehrozil nám krach, pamatujete nějaký dluh naší republiky v r.1989, když země byla sametově předána ???? Co hlásají dnešní vyvolení ? Co dokázal KAPITALISMUS za 22 let s touto naší zemičkou ???? Toto srovnání si může udělat každý ! To vidíme všichni, nestaví se králíkárny, kromě pár narychlo stavěných, montovaných zahraničních hal ( které možná brzy zase osiří), podnikání krachuje. Studenti, kteří v roce 1989 měli 18-22 let mají dnes 40-45 let.

  Tato generace si mnoho nepamatuje a nemůže ani porovnat situaci pravdivě se svou vlastní zkušenosti a nechá si lehce vtloukat do své hlavy nepravdy a učí to i své děti ! I ve školách se dnešní děti učí dějiny, které jsou mnohdy zmanipulované a nepravdivé ! Až vymře generace, která může hodnotit socialismus a kapitalismus, jelikož touto dobou prošla na vlastní kůži vše prožila, zůstane jen společnost absolutně neznalá skutečných dějin našeho národa Jen politologové a historici budou znát pravdu. Vlastně mnohým lidem tyto nepravdy vůbec nevadí a nemají zájem se nad nimi ani zamyslet! Proč ne, vždyť i vzdělání se dnes dá koupit za peníze a potom tu kvalitu zažíváme na každém kroku každý z nás! Ať je to u lékaře, u právní pomoci, u soudu, úřadech, na policii, ve školách atd. V Řecku je kapitalismus, kde se nenasytní politici a bohatí snaží dostat k moci a k osobním majetkům. Začaly platit jen principy nejmocnějších, síla peněz, moc bohatství jednotlivců - to je vyspělý systém ! Proč jdou lidé do politiky ? Jen naivní hlupák může uvěřit, že tito lidé se chtějí obětovat, aby udělali maximum pro lid této země, aby se nám žilo lépe .. Tlačí se tam proto, že si chtějí zajistit bohatství, touží po moci ! Do politiky bez peněz se nikdo nedostane, ledaže se stane figurkou mocných a dělá vše, co dostane za úkol ! Co vlastně jsou dnešní media ? Komu slouží ? Výlučně jen bohatým, o tom jsme se přesvědčili také mnohokrát. Kde dnes může zaznít pravda ? Kolik lidí je hrdo na to, že dokáže bez jakéhokoliv ostychu, lhát, podvádět a mnohdy i bez citu zabíjet? Toto je dnešní situace v ČR ! To nám přinesl nový demokratický systém ! Máte ještě národní hrdost?"

Ne, vážně - něco bylo třeba napravovat, však jsme to le také napravili! : 

nedostatek toaletního papíru 

http://www.youtube.com/watch?v=O6qUqFy2FEU

 problém sehnat pánské slipy: 

http://www.youtube.com/watch?v=-u16njDIr34

nedostatek sójové omáčky: 

http://www.youtube.com/watch?v=d9xkyvYIuWk

 nedostatek rozdvojek: 

http://www.youtube.com/watch?v=kVM_XxYkRUA

fronta na automatické pračky:

 http://www.youtube.com/watch?v=SHl4LByGuHk

nedostatek jogurtů:

http://www.youtube.com/watch?v=T1bUFkqqqrM 

nedostatek náhradních dílů v autoopravnách:

http://www.youtube.com/watch?v=9NXaspJ18-w

nedostatek pánského, dámského i dětského prádla:

http://www.youtube.com/watch?v=SSDv1yGiD00

Tibor Moravcik: "BOL ZA SOCIKU TOALETAK?

Krasny priklad ako propaganda vystrihava z kontextu... (y)
Za sociku nebol toaletak 3 tyzdne (!) ked vyhoreli Harmanecke papierne (to sme musleli pouzivat ten hladky tvrdy  ).
Inak sme toaletak normalne mali, pamatam si ho stosy v obchodoch a ako šrác som ho bezne v Petrzke bez problemov kupovaval..

Ludia co tvrdite ze nebol, prosim vas vy ste kde zili, ze ste treli biedu, ze nebol hajzlak..???"

Petr Hampl: Sociálními sítěmi prochází videa připomínající nedostatek toalietního papíru v roce 1988. Jako pamětník potrvzuji, že k tomu kolapsui zásobování opravdu došlo a že pro režim nebylo vůbec snadné si s tím poradit. Jenže zrovna tato historka má dva konce. Vyvolává totiž vzpomínku na režim,  který se chová tak, že když lidé potřebují nějaké spotřební zboží a roste jejich nespokojenost, stojí to nejvyšším mocipánům za pozornost. Vzhledem k jejich totální neschopnosti byla i hladká distribuce toaletního papíru nad jejich možnosti (Pozn autorky - ne, vyhořela papírna). Ale alespoň se snažili.  Zkuste si představit, jak by se ke stejnému problému přistupovalo dnes.  Političtí vůdcové by ani na minutu neuvažovali o tom, že budou problém řešit.  Nejdřív by zkontrolovali, jestli jim nehrozí nějaký průšvih v Brusselu nebo Berlíně. Potom by společně prohlásili, že každý, kdo si stěžuje na nedostatek toaleťáku, je xenofob, fašista a ruský agent.  Pár takových lidí by pro výstrahu piostavili před soud a další zostudili v médiích. Zaplatili by pár blbečků, tkeří by chodilí a mechanicky odříkávali "Utíráme si zadnice tak jemně a sametově, jako jsme si je nikdy neutírali." Zavedli by cenzuru. A na závěr by možná zavedli úřad, který by evidoval každé utření zadku a kontroloval, zda si někdo nevyrábí toalietní papír podomácku.  

Ano, je otázka, byly to vždy nehody, nebo také někdy sabotáže? V prognosťáku už měli přeci dávno jasno, kam chtějí a vysílali své člny na stáže na Západ. Kaluse dokonce do Světové banky. 

 A články zdůrazňjící zásluhy nic nemění na tom, že s drobnými chybičkami má pradu i tato trdá kritika: http://vaclavek.blog.idnes.cz/c/295683/Komuniste-jsou-pripraveni-vladnout-tedy-opet-vrazdit-a-krast.html

VÝBORNÝ ČLÁNEK PLNÝ NÁRODOHOSPODÁŘSKÝCH ÚDAJŮ: http://pavelherman.blog.idnes.cz/c/358016/Komuniste-udajne-kradli-a-nic-nevytvorili-Zde-jsou-nektera-fakta.html

 

Nie radšej knihu

Dnes už si ty knihy jen tak nepořídíte,protože na 300 stránkové překladové dělá DPH 60-70 Kč z ceny.

starší související článek: http://www.vasevec.cz/blogy/senator-stetina-rusi-komunisty-ale-nejen

A 30.1.2013 Vítězslava Baborová, nově zvolená radní za KSČM za jihočeský kraj pro oblast školství, jež stihlaodpodzimu  zjistit, že do školství jde tolik peněz (více než polovina krajského rozpočtu -6/11), že to patrně nebude jen pro školství a že s e přes školství cosi propírá, protože je empiricky nesmysl, aby více než polovinu krajského ropočtu činilo škosltví: "Důvodem mého odchodu je fašizoidní nátlak": http://www.halonoviny.cz/articles/view/2843080 kampaň proti zkušené pedagožce  rozpoutal třeboňský učitel, jenž inicioval petiiproti jejímu výkonu funkce, ale chopili se jí žáci českobudějovického soukromého gymnázia, kteří po řadě drželli jednodenní hladovky, a ačkoliv se na demonstracích scházelo asi okolo 150lidí, média jí dávala větší prostor, než demonstracím o několika tisících osobách, jako jsou ty proti zaujatosti televize či za právo postižených, na bydlení a konec konců i množství petentů na podporu právě Vítězslavy Baborové a pod. Kdo o kauze psal, naleznete v zásadě zde: http://www.petice24.com/a/42016

Pozoruhodné je, žeš pokud ČMRZB vyhloašuje aqkci zvýhoídněných úvěrů, pak je to zásadně pro Jihočeský kraj a žádný jiný,  a vždy na omezené spewktrum oborových činnoswtí, jako by tím chtěla udělaqt radost tam usaqzeným modrým kmotrům, kdo ví, zda tedy krajské peníze protažené přes rezort školství, nekončí jako záruky u tohoto.

Útoků§m nebyla vystavena jen paní Baborová, ale také komunistiký hejtman ústeckého kraje a také komunista na olomoucku pověřený správou školství:http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Sverit-KSCM-skolstvi-Stejne-jako-jmenovat-majitele-nevestince-tajemnikem-papeze-255799

Co se lze o komunismu také dočíst v diplomových pracích nastupující generace: http://www.blisty.cz/art/67287.html

nebo k jakému tažení se umí propůjčit "moderní" blogger:http://eportal.parlamentnilisty.cz/Articles/5560--a-maminko-opravdu-driv-vsichni-meli-co-jist-meli-vsichni-praci-meli-kde-bydlet-a-opravdu-dnes-zijeme-v-bide-a-hladu-rikala-to-soudruzka-ucitelka-.aspx
z textu: "Nedovolte, aby vaše děti chodily ze školy s myšlenkou, že za socialismu měli všichni co jíst, všichni kde pracovat, že bylo líp a že dneska žijeme v bídě a hrůze z budoucnosti. S takovou se z bolševické rakoviny, kterou je národ stále prožraný, opravdu nevyléčíme." - že by opět vítězství ideologie nad rozumem ?

z komentářů článku:

Václav David

"Makovský psal na stránkách ProtiAlt např. v tom duchu, že komunismus je takové zlo, že je přijatelnější proti němu podporovat vládu, která vede k ještě většímu počtu mrtvých a k ještě větším ekonomickým problémům (např. Duvalier, Trujillo, Noriega).

Že prostě v boji proti komunismu je dovoleno úplně všechno. Pravděpodobně si danou věc buď vymyslel, nebo aspoň přibarvil, z Ostravy není. Normální antikomunista by dal své děti na jinou školu a otevřeně řekl, o kterou školu šlo. Makovský preferuje raději vytvářet prostředí spekulací.

Sečteno a podtrženo, málokde jsem viděl takovou vzájemnou prorostlost antikomunismu s totalitářstvím, jako u ProtiAlt."

Ludvík Svoboda

"Ale pane pisateli, je přece demokracie a paní učitelka má právo říkat to, co si myslí. Není sama. Takových, který mají stejný názor je hodně. Přece byste nechtěl, aby paní učitelku, která možná dobře učí a i jinak děti vychovává, vyhodil pan ředitel ze školy. Podle mne rodiče doma dítěti vysvětlí, že paní učitelka nemá pravdu, že je dnes všechno výborné, že se máme dobře, že nezaměstnanost neexistuje, všichni, kteří chtějí pracovat, práci najdou, že zaplatit nájem a jiné nezbytné položky, není pro rodinu žádný problém. Vy však máte strach, aby nakonec děti paní učitelce neuvěřily, protože to by bylo hrozné. Ta představa, že kapitalismus není tak docela nejlepší systém, je pro vás nepředstavitelná."

 

"ano, ano, to je tak obrovský strašák, že lid dohání až k šílenstí, k pobytu v psychiarických zařízeních, ke konzumaci alkoholu, kouření trávy, šňupání kokainu, k vraždění prarodičů i rodičů, či ke skákání z Nuselského mostu, či letu plavmo do Macochy .. je to tak šílený strašák, že mládež se po novém nemusí obávat z budoucího života, protože je již nesmí tak skvěle měsíčně " odškodňovat " pracovní úřad, ale rodiče, kteří pracují s úsměvem i 14 hodin denně a v několika zaměstnáních, popřípadě se rádi zbaví svých zbytečných nemovitostí, motorových vozidel, či movitého vybavení ... ano, strašák komunismu je velmi pravdivě neustále doplňován novými poznatky o strastiplné cestě života každého jedince, který musel neustále " pracovat " 8 a1/2 hodiny denně v jednom zaměstnání s volnými výkendy, aniž by jim byla dopřána změna zaměstnání třeba 100x za život, ten krásný pocit chození za vstřícnými pracovníky pracovního úřadu, kde po vzájemném příjemném a usměvavém rozhovoru, a to bez čekání, je vám sděleno, že od 1.1.2013 nedostanete již žádnou podporu, a tak se s lehkým krokem s čistou hlavou stavíte do lékárny a za léky ochotně zaplatíte i 1000,- Kč za měsíc, a pak MHD za velenízký peníz přijedete domů a váš potomek nastaví ručku pro penízky, neb chce býti informován, co nového na diskotéce, dát si pár piveček, či jiné dobroty a sjet se, čím se jen dá, vědom si pravidla číslo jedna, že další den zase nastaví svoji ručku pro další oběživo, které mu tak rádi dáte, neb by vás mile a s úsměvem udal na kriminálce a vy byste si museli přibrat další noční zaměstnání, abyste opět s úsměvem vydali penízky za mírumilovné advokáty ... ano komunismus je zvěrstvo, které si zcela nikdo nepřeje, protože lépe jak nyní nikdy nebylo ..."

A: o jednom dosti rozšířeném mýtu o zákazu podnikání, který ale neplatí:

Karel Procházka Ze Žižkova: Podnikat se mohlo po celou dobu od 1948 až 1989. Pamatuji otce v čele podniku v konci 60 let. Musel nejprve splnit sortimet podle plánu a pak mohl v tomtéž podniku produkovat pro své (podnikové) tržní fondy. Líný ředitel se na tržní fondy vykašlal. Běžný ředitel si přidal podle tržních zákonů pár procent k produkci podniku, Čuba dovedl tržní fondy Agrokombinátu do výše, že byly větší než plnění státního plánu. Možnost tu byla! Líný podnikatel, který nekonal.

***

"Rozpoznat jazyk tyranie": http://blisty.cz/art/57225.html

 

Internetové médium informovalo, že "aktivisté"plánují sérii demonstrací proti KSČM.  Pak se sešli, média na jejich demonstraci byla - a pořád to byli "aktivisté"(o jaké -čí - aktivisty se jedná, se dozvíte pod obrázkem): http://www.denik.cz/z_domova/protikomunisticti-aktiviste-se-sesli-na-staromestskem-namesti-20130224.html a toto je obrázek z demonstrace -tak tohle je představa demokracie podle pravicového střihu fašizujícího davu v ulicích Prahy...:

protikomunističtí aktivisté se sešli

Pro boj s komunisty si TOP 09 zřídila think tank TOPAZ: http://zpravy.idnes.cz/konference-top-09-k-vyroci-25-unora-1948-d62-/domaci.aspx?c=A130225_113208_domaci_kop

o Břevnovské výzvě: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politici-volicum/TOP-09-Schwarzenberg-nastinil-ukoly-Studenti-predstavili-Brevnovskou-vyzvu-264042

1.5. tzv."NOS"pořádají pro účastníky tradičního komunistického shromáždění na oslavu Svátku práce uličku hanby:"Uspořádejme uličku hanby, kterou bude muset projít každý návštěvník prvomájové oslavy pořádané Komunistickou stranou." a :Vencel Zaiml "Zdravím vás, přátelé! Jelikož se tu schází více OS, nemusel by být až tak špatný nápad mít pro každé svůj prapor či velký výrazný transparent, abychom byli stravitelnější pro tisk.Co na to říkáte?

A jen pro naši informaci - která sdružení tu máme, abychom měli přehled? Viděl jsem tu Zlín, tak bych rád ještě viděl ta hlavní ohniska KV a JČ, a další OS?"

 

...a jsme zpátky na počátku roku 2011, jen početnější a s mocnějšími spojenci, hraje se otevřeně: http://www.vasevec.cz/blogy/senator-stetina-rusi-komunisty-ale-nejen

ačkoliv asi tuším, kde končí  nadměrné peníze protažené přes rozpočtovou kapitolu školství -  když ČMRZB (nebo ČMZRB?? Českomoravská záruční a rozvojová, /rozvojová a záruční banka)rozesíílá upozronění na nějaké investiíční pobídky, tak se velmi často netýká žádného jiného kraje než Jihočeského - a jen určitého malého spektra oborů, ty oborty patrně budou ty, na kterých se dohodli kmotři, otázkou zůstává, proč je česká dotační politika v tak zoufalém stravu. Mládež se ale ele, Administrátor Facebookové události/skupiny s datem konání 1.5.2013 "Ulička hanby - připomínka totalitní minulosti komunistické strany" namířené proti účastníákům prvomájové komunistické sloavnostgi, Dušan Makiovec Makovský, autzor blogu linkovaného výše, zveřejnil zde http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10200493968264529&set=oa.544506045580694&type=1&theater následující foto dokumentu, který sdílel na události/skupině "Ulička hanby....":

Dušan Makovský Podání vysvětlení

 

Dušan Makovský následně po internetu a Facebooku rozšířil sv ůj plán pro 1.5.2013:

Jak to tedy na prvního máje bude?

Protože stav, že není povolená organizovaná demonstrace (jse o soukromý, oplocený pozemek, kde si KSČM zaplatila pronájem a organizování jiné akce je proti obchodní strategii Incheby) stále trvá, přednesu vám svůj plán, jak já, jako jednotlivec, zcela spontánně a svobodně půjdu dát najevo svůj názor na existenci KSČM.

Zhruba od půl deváté budu postávat před vchodem na výstaviště a nějakým vhodným transparentem budu vítat vysloužilié straníky, ploužící se do areálu výstaviště.

Na devátou hodinu se přesunu k prostorám Křižíkovy fontány, pravděpodobně ke schodům vedoucím k hledišti, kde budu opět nějakým vhodným transparentem a tričkem upozorňovat na to, že patří do stejného pytle s jinými hnutími, potlačujícími práva lidí. Pokud to bude možné, na projevy rudé Marty a soudruha Dolejše se i s cedulí přesunu dolů do kotle, mezi komunistickou sebranku a pokusím se tam setrvat po dobu celého projevu, nebo dokud mi prdel nenakopou ostrostřelci z Klubu českého pohraničí.

Pro podporu argumentace policii budu sebou mít vytištěné

1/ zákon o protiprávnosti komunistického režimu (nejdůležitější je tahle část "Komunistická strana Československa byla organizací zločinnou a zavrženíhodnou obdobně jako další organizace založené na její ideologii, které ve své činnosti směřovaly k potlačování lidských práv a demokratického systému.")

2/ zákon trestných činech proti lidskosti (nejdůležitější je tato část, přímo se vztahující na předchozí citaci "Kdo založí, podporuje nebo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka, nebo hlásá rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let.")

3/ citaci z webových stránek KSČM (důležitá část: V prosinci 1989 mimořádný sjezd KSČ (od r. 1990 KSČM) rozhodl o vytvoření územní organizace komunistů v Čechách a na Moravě. K tomu došlo na ustavujícím sjezdu KSČM 31. března 1990.), která dává předchozí body do souvislosti

4/ analýzu advokáta Michala Mazla, soudního znalce specializovaného na extremismus, která sloužila jako podklad návrhu na pozastavení činnosti KSČM (ke stažení na stránkách MV ČR www.mvcr.cz/soubor/mazel-kscm-analyza.aspx), ve které se vztahy mezi KSČ a KSČM více upřesňují, například ve formě převodu majetku, členské základny či společného odkazování se na Marxismus-Leninismus

Hodlám diskutovat, dohadovat se, mávat policii před nosem platnými zákony. To vše striktně bez porušování jakéhokoliv jiného zákona, neagresivně, klidně, abych nezavdal nejmenší příčinu k vykázání z areálu Křižíkovy fontány (vykázat z veřejného shromáždění za poukazování na platné zákony a slušné vyjádření vlastního názoru si snad policie nedovolí)

Protože není možné to pořádat hromadně a organizovaně, jdu tam jako soukromá osoba, na veřejně přístupné místo, na akci otevřenou veřejnosti. Nicméně, budu rád, pokud se podobně, čistě sami za sebe přidáte i vy. Pokud budete vyzbrojení slušností, hromadou argumentů, nějakým vhodným transparentem, nekonečnou dávkou asertivity a absencí jakékoliv agresivity budete vítáni.

Nelze poukazovat na nedodržování jednoho zákona a porušovat jiný zákon, nicméně, je nutné dát najevo, že KSČM je zločinecká organizace a co nejčastěji to světu připomínat. A pokud to připomeneme slušným, ale nekompromisním stylem, je šance, že v novinách nebudeme představeni jako "zpovykaná skupinka zfašizovaných pravicových radikálů", ale jako skupina antikomunistických aktivistů, které snad konečně začnou brát ostatní vážně.

(mak)

Moje odpověď na antikomunistický pytel hoven nazvaný Kdyby kameny mohly mluvit:
Nebožáci. Cesta do pekel je dlážděna dobými úmysly. Socialismus dal lidem práci, zdarma vzdělání všech stupňů, zdravotnictví zdarma, stát dělal mírovou politiku, neúčastniíli jsme se všech amerických válek pro jejich ropu. Že to už od antikomunisty Chruščova šlo dolu, to je přece jasné i politickému nemluvněti. Ale v lednu 1959 proběhla revoluce na Kubě. Atd. atd. Kolik válek bylo kvůli Sovětskému svazu? Jediná vítězná proti hitlerovskému nacizmu. Socialismus tady vybudoval celý moderní průmysl, špičkové zemědělství, BEZPLATNé KVALITNí ZDRAVOTNICTVí a MíR. Co přinesl tenhle protilidový režim vyjma pohádkových zisků bank, největších buržoustů a nesplatitelného zadlužení USA a západní Evropy a především nezaměstnanosti. Říkám vám jasně neserte se do lidí, co tu pro vás po 2.svět. válce vybudovali celou republiku, aby jste se měli jak prasata v žitě, nesaháte jim ani po kotníky...
v zásadě to vypadá,m že část mládeže má mezigenerační problém a část naopak nikoliv, posuďte sami:
 
Tož přátelé, uprímné díky všem!

V nějakých patnácti lidech jsme dokázali mnohé. Sice jsme KSČM nerozpustili, nedohnali žádného stranického ideologa k harakiri, ani se Semelová neomluvila za zločiny komunismu, nicméně...

1/ nasrali jsme je svou existencí, soudě dle stovek nasraných reakcí účastníků
2/ museli nas vzit oni sami na vědomí, vzhledem k varování rudé marty "nehádejte se s nimi, diskutujte"
3/ přesvědčili jsme policii, že my nejsme ti zlí, ohavní fašouni, jací byli vzdycky prezentovaní ve spijení s komunistickými akcemi
4/ prvně po mnoha, mnoha letech se media věnují nejen jejich oslavě, ale jejich odpůrce prezentují jako rovnocenné soupeře, ne jako bandu výstředníků a vyholených neonácků
5/ v souvislosti s medii byl po dlouhé době dán prostor i pro názory antikomunistické a díky tomu snad konecne splaskne bublina "všichni mají rádi a tolerují komunisty", kterous e tu mnozí snažili udržet při životě
6/ snad jsme dali nějakou šanci, a zároveň povzbudili ty, kteří stále nenacházeli odvahu, či si svou "nelásku" vůči bolševikovi nechávali na doma s tím, že přece nebudou jediní, kdo na ně bude nadávat. Takovým snad konečně dojde, že nejsou sami a že bolševik (zatím) nekouše, ale je zranitelný a hodně hálkivý na pravdu o jejich minulosti
7/ nastavili jsme jejich příznivcům zrcadlo, ve kterém vynikla jejich hnusota, zloba, nenávist, zakonzervovanost ve starých dobách

Takže ještě jednou díky všem, obzvášť přespolním, kteří kvůli tomu vážili cestu do Prahy.
Jiný popis dfění 1. máje  ve "Fučíkárně" se podává zde:
http://www.antikapitalista.cz/wordpress/nova-antikapitalisticka-levice-leva-perspektiva-se-prezentovala-na-1-maji-v-praze
 Není to moc hezké co mi jeden z Vás poslal. Ale je to tak pravdivé, že to musím přeposlat dál.
Zdraví Vás Alena

Poznal jsem levicovou totalitu a cinkal klíči, procinkal se k totalitě pravicové a tady jsem poznal teprve co je hyenizmus, vraždění, strach seniorů o holý život, zvůle mocných, holá nemožnost dovolat se spravedlnosti, podplacená justice, zvůle exekutorů, korupce nejhoršího
zrna, bezmoc poctivých, viděl umírat bezdomovce, kněze se rvát o zlaté prase, žebráky prosit o almužnu, platíme doktorům, v nemocnici, v lékárnách, v obchodech nás okrádají, krmí jedovatými potravinami a po těchto výše uvedených hrůzách se máme bát levice?.....

Jiří Vyvozil
V socialismu zloději kradli toaletní papír, mýdlo, tužky.

V kapitalismu zloději kradou fabriky vyrábějící toaletní papír, mýdla, tužky.

V socialismu dělníci dostávali přebytky.

V kapitalismu jsou dělníci přebytkem.

V socialismu kradlo hodně lidí, ale málo.

V kapitalismu krade málo lidí, ale zato hodně.

V socialismu se o zlodějích psalo v černé kronice a seděli v base.

V kapitalismu se o zlodějích píše jako o celebritách a sedí v daňovém ráji. 

Jaký je rozdíl mezi současným zřízením a tím, které tu bylo před rokem 1989?

Tehdy to brali politici vážně a lidé si dělali srandu.

Teď to lidé berou vážně a srandu si dělají politici.

_____________________________

13.6. 2013 - tak předmýšlím, zda tůrce následující kresby nečetl tento blog a nemá něco proti dnes již prezidentoi?:))) :  

zemanuel

 

A copak nám říká statistika: http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/za-komunismu-bylo-lepe-mysli-si-vice-nez-polovina-cechu_259882.html

související článek: http://www.zvedavec.org/naokraj/2007/09/2251-milovani-zombici.htm?PHPSESSID=0002722a5i02t5qng9f1914q06

 Studenti soukromého českobudějovického gymnázia započali jednodenní hladovku proti účasti komunistů v řízení spoilečnosti a ona pokračuje štafetově již osmý měwsíc: http://magazin.ceskenoviny.cz/zajimavosti/zpravy/osm-mesicu-putuje-ceskem-hladovka-proti-komunistum-ted-je-v-usti/970520

hladovka proti komunistům

 

To předsedkyně rozpouzštěné poslanecké sněmovny Miroslava Němcová je jiný kalibr, rozhodla se ucztít pam,átku obětí 21.8.1968 tím, že nebude jíst (dvě hodiny? :))) http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/239527-nemcova-vstoupila-do-hladovky-za-obeti-sovetske-okupace/Připravená regionální skupina na Facebooku související s touto akcí "Neotevírejme komunistům dveře - Ústecký kraj" má k 26.8.2013, dni hladovky Němcové  323 fanoušků. 

A zde exkruze do Londýna 18.-19. století - bez sociálního státu: http://kram.blog.idnes.cz/c/250268/Jak-vypadal-svet-bez-socialniho-statu-Opravdu-po-tom-touzite.html

23.10.2013: "Antikomunistické hnutí...podalo trestní oznámení na jednoho z pražských kandidátů KSČM – Milana Krajču. Stalo se tak na základě věty, kterou pronesl ve svém předvolebním spotu: „Jako komunisté hájíme zájmy většiny proti hrstce bohatých a mocných,"
Tady už se snad všichni zbláznili. Článek "Obhajoba řadového občana je trestná?" http://www.blisty.cz/art/70633.html

Mirek TomekZastávání se otroků bylo nepřípustné už ve starém Římě. A tato žaloba jen potvrzuje touhu některých hnutí po otrokářském systému.

Zpěváci ať zpívají

REDAKČNÍ SLOUPEK

Od doby, co se zajímám o sport a fandím, jsem nechápal, proč někteří takyfanoušci zakládají své fandění na špinění těch ostatních. Časem jsem vyrostl a pochopil, že se tak chovají i »fanoušci« v politice.

V pondělí jsem náhodou procházel okolím Staroměstského náměstí a zaslechl tóny z písně mé oblíbené kapely Chinaski. Mé rockové srdíčko mi velelo jít za těmi zvuky. Poprvé jsem je viděl naživo a byla to paráda.

Ne už tak to, co následovalo po konci jejich vystoupení. Ocitl jsem se na antikomunistické akci Nikagda nezabuděm. Chtěl jsem jít pryč, ale přísliby vystoupení dalších mých oblíbenců - Pražský výběr a Lucie - mě donutil vydržet. A to mé srdce, to lidské, opravdu trpělo. Vystoupení Báry Hrzánové, Báry Štěpánové, Juraje Herze, Oskara Petra, ale hlavně Davida Černého a Petra Placáka hodně nabádala k odchodu. Štěpánová dokonce řekla, že vydrží nějakou korupci, ale nevydrží nesvobodu…

Několikrát za celý program zaznělo »Volte, koho chcete, ale nevolte komouše!« Nikdo z Chinaski k tomu nevyzýval, jen zaznělo »Hlavně jděte volit.« Dokonce ani Michael Kocáb se takto neprojevil, nahradil ho však Vilda Čok. Ovšem, co předvedl David Koller, kterého jsem jako člena skupiny Lucie doslova uctíval, to mi hlava nebere. Aby naprosto nesmyslně vložil na závěr písničky slova »Bolševici zkurvený!«, to už je moc.

Vrchol všeho byl závěr koncertu, kdy se sešlo několik vystupujících a četlo - ano, ČETLO! - z papíru text písně Karla Kryla Tak vás tu máme, ze které je název celého tohoto pochybného hnutí. To napovídá mnohé. Nedovedu najít důvod, proč nejsou tito borci schopni naučit se něco, co jsem já uměl už v době učení v roce 1988.

Přesto vše budu mít písně skupiny Lucie pořád rád. Zpěváci by měli zpívat, herci hrát, lékaři léčit. Do politiky, prosím, ne. Jen mě mrzí, že si skupina Lucie nevybrala na úplný závěr, tedy jako přídavek, jednu ze svých prvních a nejlepších písní - Šrouby do hlavy - ty ale účinkující valili celou dobu všem přítomným, takže proč taky, že? Mimochodem, velká část diváků byli zahraniční turisté…

Ovšem zřejmě ne dost úspěšně - stál vedle mne pár, muž v kvádru, dáma také jako na ples, a před vystoupením Pražského výběru při jednom z úchvatných projevů páně moderátora, pronesl: »Děte už do (píp), já přišel na muziku!«

Zbyšek KUPSKÝ HaNo

 a zde zajímavý předvolební sloupek:

Milan Kohout
 
Uch!!!!! To snad ani není možný! Tak toho jsou schopní ti, kteří stojí za TOP 09?!

Lada Dvorskápřidal(a) příspěvek naSněmovní volby 2013
Maruška Kedlovova

Maruško Kedlova, co tady trojčíš
kdo může za to, že v gatě močíš
a ježto si dcera komunistky
nemáš groš ani na pemprsky?
Kdo může za to ty rudé děvče
že nemáš spoleh na svěrače?
Že se ti i z huby linou sračky
jak z hradu či držky esesačky?
http://a2larm.cz/2013/12/chudoba-pravicactvi-netrati/ 
řídit úspěšně stát, je záležitost, na kterou má strašně malé procento lidí... a z nich ještě musíte najít takové, kteří mají ten vzácný dar, že se na ně vztahuje to základní povědomí, že vládnout neznamená peskovat, určovat a zakazovat, ale především sloužit ku prospěchu společnosti. Jsem si vědom, že to zní utopisticky...ale vzpomínám, když jsem byl ještě malej klučík, jak mi kdysi můj děda, kterej se narodil v roce 1901 vyprávěl, že když on byl malej, / tedy někdy kolem roku 1910 /, tak se o komunistech, kteří ještě nikde nebyli u moci, říkávalo, že komunista je člověk, kterej si půjde koupit boty, až když už budou všichni boty mít.... :-)))))))) Vidíte... a teď hledejte mezi námi ty davy lidí, kteří by si šli ty boty koupit, až poslední... :-))) Takovejch lidí je strašně málo....a aby měli navíc zhůry dáno a potřebné vědomosti a předpoklady, pro řízení státu...to je skoro jako hledat jehlu v kupce sena...ale v Česku si každej myslí, že to může dělat kdokoli...pak se nedivme... že to u nás vypadá tak, jak to vypadá...

Teď jsem koukla na dvě fb skupiny a už jsem na to přišla. Konečně znám pravdu! Kalousek byl oceněn právem, bez Karla by neexistovala lidská práva, Klaus a jeho privatizéři nemohli nic ukrást, protože všechno před nimi znehodnotili a rozkradli komunisti, miliardářem se může stát za rok vlastní pílí a schopnostmi každý a kdyby nenávistní Češi nenapadli a neožebračili sudetské Němce, nikdy by nebyl druhá světová válka. Základem ovšem je, že za všechno mohou komunisti a to ti z padesátých let, protože zřejmě nevymřeli a stále tu kradou, chtěli by znárodňovat a vraždit, musíme se mít před nimi na pozoru a svěřit se pro jistotu do rukou demokratů, nejlépe z USA nebo raději nadnárodních. Jen je mi divné, kam zmizel na takovou dobu Klement Gottwald, který to tu s tím rozkrádáním evidentně celý ten čas po roce 89 řídí. Chraň nás Duka před komunistickou totalitou! 

 Také toto je zajímavé: http://www.disident.cz/uvod/samizdat_1990-2010/ a také toto:  http://www.svazky.cz/sekce/Parlamentni_komise_k_17_listopadu 

  Tomáš Kott

všem dopuručuji video na youtube s nazvem KNĚZ VYKAZAL KOMUNISTY kde jsem stal s vlajkou SSSR a kde nas podle dokonaleho sestříhaneho videa farař Jahoda nas vyhnal,ale onen farař souhlasil s poškození hrobu rudoarmějců a nazval pomník i hrob rudoarmějců za obludné monstrum!!Co je toto za faráře? http://www.youtube.com/watch?v=YI1_Fz_pBA0

Ela Nakamura

Dneska jsem tak rozjímala, jak obrovskou svobodu měli lidé když jsem byla malá. Budu psát hodně o kouření, tak to nekuřáci neberte špatně, tenkrát kouřil skoro každý a nikdo z toho nedělal kovbojku. Taky na to každý měl. Jde mi spíš o tu svobodu jako takovou. 
Tak v každém vlaku bylo na konci několik kuřáckých vagónů a nikdo neřešil, že tam jedou taky děti. Jak vidíte - přežila jsem. Kouřilo se všude na pacovištích, nikdo se z toho nezbláznil, vyvětralo se a bylo. V továrnách se v kantýně prodávalo osmistupňové pivo, nikoho nenapadlo z toho dělat tyátr, bylo to povoleno a když někdo přišel do práce podnapilý, dostal áčko a zase se nikdo nezbláznil.
Práce končila po osmi hodinách, směny byly měsíc dopředu rozepsané a v životě se nemohlo stát, že by vám šéf ve volnu zavolal, abyste šli do práce. na to existovala "pracovní pohotovost" a ta byla placená, i když jste byli doma.
Nikde nebyly žádné kamery, pokud jsem dodržovala zákony, nikdo mě jakživ nesledoval. 
V krámech taky nebyla žádní sledovačka, jen prodavačky a stejně se skoro nekradlo, protože každý měl práci, vydělal si, tak co by kradl. Ostatně jakákoliv krádež byl trestný čin. 
V práci vás mohl sledovat tak akorát mistr nebo vedoucí, žádné karty na odpípnutí záchodu neexistovaly a neexistovaly ani haly s otevřenými kancelářemi tehdejší lidé by nevěřili, že jsme takový zásah do osobnosti a soukromí připustili a ještě o dřívější době mluvíme jako o totalitě a o té dnešní jako o svobodě.  *****
Dost se píše o tom, co kolik dříve stálo a co teď, ale tajemství toho dříve spočívalo v nízkých cenách za bydlení. Psala jsem o tom, jak jsem jezdila s dětmi na výlety, možná by vás zajímalo kde jsem na to vzala. Tak v první řadě je potřeba říct, že kdo si tenkrát koupil (v bazaru) auto, ten už nic dál neplatil. /ovinné ručení dělalo na auto 144 kaček ročně, žádné známky, nic.  Elektronika byla drahá, zato jsem koupila pračku a vydržela mi dvacet let. Auto bylo drahé, ale do práce se každý dostal veřejnou dopravou a do školy taky. Na obyčejnou šunku z bazaru si rodina ušetřila za tři roky. Nikdo neměl žádné nesplatitelné dluhy. Opravy byly za hubičku, protože i náhradní díly byly za hubičku. Jako samoživitelka jsem brala 2200. Bydlení v nájemním bytě mě stálo sakumpikum 480 korun. Splácela jsem 300 půjčku a pak ještě jednu 120 na televizi. Zbytek mi na uživení rodiny stačil, protože se neplatila ani školka, ani nic do školy. Ale protože se mi to zdálo málo a nemohla bych si vyrážet za zábavou a ušetřit na dovolenou, chodila jsem 3x až 4x v měsíci na brigádu. Výdělek z těchto brigád mi pokryl všechny tyto výdaje. A na kolik mě vyšla taková desetidenní dovolená po vlastech českých se dvěma dětmi? Na ty poměry byla dost drahá, málokdo takhle jezdil. Pobyt na jednom místě byl mnohem levnější. Ale to by mě zase nebavilo. Takže příklad se spaním na hotelu, jídlem v restauracích, denně ujeto cca 150 km a navštívěny dva zámky nebo jeskyně a podobné zajímavosti denně: Hotelový pokoj pro tři - 45 korun na noc = 450 na deset dní 6,50 korun benzín na kilometr = 10x150km = 975 korun 16 korun denně jedno jídlo pro tři (např. guláš stál 8,10 a děti poloviční porce), takže 2x denně oběd a večeře v restauraci + snídaně a svačiny koupené = 3x16 korun x 10 dní = 480 korun Vstupy na zámky atd. jsem platila jen já, děti měly vstup zdarma. Průměrná cena 10 korun = deset dní x 2 atrakce = 200 korun No a protože ze mě stejně denně ještě alespoň 50 korun vytahaly za zmrzlinky, cínové vojáčky od pouťařů, fotky zvířátek ze ZOO, limonádky a podobné hovadiny, dalo to ještě krát deset dní = 500.Celkem cena za celou dovolenou 2605 korun. Šetření 11 měsíců po 240 korunách. Můžete si to někdo spočítat dneska.

No tohle je jasně jenom propaganda, že? http://www.youtube.com/watch?v=0Hcnterovac

Dokument ČSSR 1988
YOUTUBE.COM
 
O komunistickém psychoteroru chartista a saxofonista Plastic People of the Universe Vratislav Brabenec: http://zpravy.idnes.cz/abeceda-komunistickych-zlocinu-od-androse-k-asanaci-fhn-/domaci.aspx?c=A090102_155231_domaci_ton a zde svědectví Dany Němcové o koncertu Plastiků v Rudolfově u Budějovic dne 30.3.1974: http://crash-club.blog.cz/1012/nezapominat
****
Související kniha: Jiří Jírovec: Mé mladé přítelkyni  http://www.bezvydavatele.cz/book.php?Id=537 

 

Ladislav Kasuka s uživatelem Roman Paller Co obnášela tak zvaná "TOTALITA" ?, Všichni měli práci. • Zákony byly jednoduché, jasné a přísné, platily pro všechny. • Kdo pracoval, dostával pravidelně 2x do měsíce mzdu nebo plat. • Pojištění bylo skutečně pojištěním, smlouvy jednoduché, srozumitelné i laikovi. • Levné a všem dostupné úvěry. • Získání bytu s nízkým nájemným (v mnoha případech i získání podnikového bytu). • Všechny srážky šly automaticky ze mzdy nebo platu a byly vypočteny vždy tak, aby člověku zbylo na důstojné vyžití. • Skutečně bezplatná lékařská péče, značně preferovaná prevence a očkování. • Výdej léků a léčiv jen za symbolickou částku 1,- Kč. • Podpora mladých rodin, matek na mateřské, jakož i péče o zdravotně postižené,seniory a těžce nemocné. Nebyla taková zvěrstva jako dnes,kdy hodně lidí, a dokonce i dětí, umírá jen proto, že rodiče neměli na jejich léčbu, případně nepatřili k těm šťastným, kterým se včas podařilo peníze sehnat za pomocí ponižujících zdlouhavých sbírek mezi lidmi. • Bezplatné preventivní prohlídky a očkování dětí, mnohdy prováděné lékaři přímo ve školních zařízeních. • Rozsáhlá sociální síť se skutečnou pomocí, kde neexistovalo, že by někdo zůstal na ulici, bez domova, bez pomoci. • Byla přísně trestána šmelina a lichva, kupčení a spekulace. Tyto činy se vyskytovaly velmi vzácně, především ve velkých městech. • Bezplatné školství od jeslí, přes mateřské školky až po VŠ. Obrovská podpora učňovského školství, kdy již v průběhu učiliště učni získávali praxi a zkušenosti přímo v podnicích, do kterých pak po skončení učiliště a získání výučního listu nastupovali. • Lepší kulturní využití volného času, jak dětí, tak i dospělých. • Téměř neexistovaly drogy a narkomani a zcela žádné herny. • Učitelé ve školách, ale i mimo školy, měli přirozenou autoritu,respekt a úctu,měli větší možnosti v postihování přestupků žáků a rodiče s nimi skutečně spolupracovali. • Policisté (tehdy příslušníci veřejné bezpečnosti) byli respektováni,měli větší autoritu a velmi vysokou objasněnost trestných činů. • Soudy všech stupňů byly daleko pružnější a řešily každý případ kompletně,tj. pachatel byl odsouzen zcela automaticky k náhradě škody a ta mu byla ihned a samozřejmě srážena z platu kdekoliv, kam nastoupil do zaměstnání, dokud vše nezaplatil. • Velmi nízká kriminalita způsobená tím, že pachatel věděl dopředu, že bude dopaden a škodu bude muset splácet. Tehdejší věznice (-nápravné ústavy) nebyly jako dnes, kdy mnoho rodin nebydlí v takovém luxusu jako současní vězni v nich dnes. • Nízká kriminalita byla způsobená také tím, že v záznamech pachatelů jejich trestné činy byly uvedeny stále, a ačkoliv nebyly počítače a internet,přece jen o každém zločinci a jeho skutcích věděli všichni zainteresování ,a tudíž nebylo úniku do anonymity. • Existovaly funkční odbory, podnikové rekreace, dětské rekreační prázdninové tábory, zájezdy… • Mládež byla maximálně zapojována do mimoškolních aktivit. • Velmi nízké zatížení lidí státní byrokracií, většinu pracovních věcí řešila mzdová účtárna. • Relativně větší soukromí a svoboda (možná někdo namítne, že to není pravda, ale je třeba si , že díky dnešnímu zneužívání techniky např. mobilní telefony, kamerové systémy, internet, kreditní karty, účty v bankách,velké množství duplicitně vedených registrů, se kterými pracuje velké množství lidí, a děravým zákonům na ochranu osobních údajů, je sledovaní soukromí tehdy proti současnému sledování zanedbatelné). NEVÝHODY • Nebyly denně banány, mandarinky, pomeranče… • Dováželo se jen to, na co byly finance, tj. za peníze, které se utržily za vyvezené zboží. • Omezené cestování do zahraničí mimo tzv. NSZ, které bylo regulováno převážně z důvodu nedostatku zahraničních měn, kdy bylo preferováno dovážení zboží,které jsme neuměli vyrobit. • Strach z STB, z této složky bezpečnosti měli strach hlavně ti, kteří chtěli a nebo již škodili zájmu všech. Kdo pracoval a nekradl, ten většinou s nimi neměl problém.

Prosinec 3014:

obrazy

Ivan Cavajda: TAK JE TO !

Dnes som v jednom malom mestečku na Kysuciach videl bilboard s nápisom : "ZÚČASTNITE SA REFERENDA, ROZHODUJETE O BUDÚCNOSTI SVOJICH DETÍ". Ďalší propagandistický oblbovák na ľudí. Jedinou budúcnosťou pre naše deti môže byť iba socializmus. Jedine socializmus dokázal a dokáže vytvoriť dôstojné podmienky pre prirodzený a zdravý vývoj všetkých našich detí a v úplných rodinách. Vy čo si pamätáte a máte zmysel pre objektivitu viete, že za socializmu aj napriek jeho chybám, sme nepoznali problémy s takou vysokou rozvodovosťou ako dnes, nepoznali sme problémy s "umelou homosexualitou" /ľudí postihnutých homosexualitou je podstatne menej, ako sa nám promenáduje po uliciach miest pri dúhových pochodoch/, nepoznali sme problémy detskou drogovou závislosťou, detskou pornografiou, s detským násilím, s týraním a únosmi detí, s ich vraždami a následným použitím detských orgánov pre bohatých, nebol problém s reprodukciou obyvateľstva, s počtom novonarodených detí a pod. Kapitalizmus sa stará o vytváranie iba materiálnych podmienok pre život svojich "pánskych detí". Iné deti ho nezaujímajú, rovnako ako ho nezaujíma a nedokáže vytvoriť podmienky pre zdravý duševný rozvoj všetkých detí. 

 ......zajímavý postřeh v dikusi od p. Žinčíka z Ostravy:statistická data hovoří jasnou řečí:

Podle CSU má normodomácnost 2,51 osoby. Z toho je 0,56 dítě a 0,58 nepracující důchodce a 0,13 nezaměstnaný.

Tedy zkusím bý přesnější co se týče příjmu normodomácnosti v roce 1989.

Nezaměstnaní nebyli, takže můžeme zanedbat těch 0,13 nezaměstnaných.

Zbývá 2,51 mínus 0,56 dítě mínus 0,58 důchodce = 1,37 pracujícího

3 170 x 1,37 = 4 342,-Kčs, to je asi 3 700 čistého.

V roce 1989 byl průměrný důchod 50% průměrného platu, když máme 0,58% důchodce, je to příjem:

3 700 / 1,37 / 2 *0,58 = 780,-Kčs.

Celkem tedy normodomácnost v roce 1989 je:

3700 plus 780 = 4 480 čistého

4 480 - 500 (bydlení energie) = 3 980

Průměrný příjem na normo domácnost roce 2014 je podle CSU 31 tisíc čistého.

31 000 - 7 119 (bydlení energie podle CSU) = 23 881

21 881 / 3 980 = 6,00

6,00 / 8(index inflace) * 100 = 75%

Při maximální objektivnosti, jsme po 25 letech hrůzovlády kapitalismu na 75% životní úrovně roku 1989 =................................................................................................................................................................... ještě bych přidal placené zdravotnictví, popelnice... DPH .... a co ještě doplníme abychom s úsměvem zjistili jak se dnes máme fanfárově ?????? 

 

Karel Kryl měsíc před smrtí: Mám dojem, že doba, které jsem stačil tady prožít jen počátek, přetrvává dál, spolu s ní morální marasmus, z něhož vyvstává člověk divný. Já vám to ilustruju vtipem: Seděl jsem v jedný vesnický hospodě a přitočil se tam ke mně takový mudrlant. „Tak co, pane Kryl,“ povídá, „víte, jaký byli komunisti? Rudý, nebo červený?“ Povídám, že nevím. „Zlatý byli, pane Kryl, zlatý…“ Když mi po čtyřech a půl letech řekne takovou větu prostý občan a já si jako premiér nedám špagát, nejsem normální. (Mladý svět, 18. 2. 1994)

 

Někoik černých čísel o komnismu od konfederace politických vězňů z proslovu senátora ODS zde: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/311616-osud-politickych-veznu-pripomina-tajne-pohrebiste-v-motole/

 

 

 •  
  Anna Škutová Kdyby komunisté nepostavili metro, dodnes by nebylo. Co naše vlády dělají pro lid?
 •  
  Marie Zapecova A kdyby nepostavili celá sídliště ,tak by lidi byli z těch sídlišt pod mostama ,kdyby nenatočili tolik filmů ,tak by televize neměla co vysílat ,kdyby nenatočili silvestry ,tak by se nebylo na co dívat ....
 •  
  Josef Hlavacek ......kdyby byli takovi lide jaci jsou dnesni politici v praveku,tak se jeste dnes mlatime kyjema.
   
  Kateřina Vaňková: Lenin s Marxem mi nepřijdou o nic ošklivější než reklama na Coca-colu. Lidi se bojí mluvit i dnes, jak zjistíš pokud nastoupíš do práce, což se ti možná nepodaří. Pokud měl člověk škraloup, tak skončil v kotelně ne pod mostem jako dneska. Ano policisté utloukli disidenta Vonku, ale to se děje i dnes jen v uplynulých pěti letech jsem byla na pohřbu dvou lidí ubitých policií k smrti. Ano byly politické procesy, pan Uhl dostal 4 roky. Mám známé kterým hrozí doživotí prakticky za totéž za co pan Uhl dostal ty 4 roky tj. za nic. Dnes v těchto dnech. 70 tisic lidí je bez domova. Půl milionu bez práce. Milon je chudých i podle místních hodně velkorysých tabulek. Milion lidí v exekuci. To rozvrácené hospodářství o kterém píšeš bylo potravinově soběstačné. A až si půjdeš pro banány tak se podívej za supermarket a polož si otázku proč jsou odpadkové kontejnery za třímetrovou mříží a důkladně zamčené. Proč musíme mít charity platící školní obědy dětem, které by jinak zůstaly hlady. A pokud jde o ponížení a NDR. Zkus si spočítat, že průměrný příjem našich akademických pracovníků sic! Se plácá někde okolo německé minimální mzdy jinymi slovy naši profesoři mají platy na úrovni německých pokladních v supermarketu. Takže se nepokoušej poučovat lidi kteří si to pamatují. Minulý režim stál za h0vno, ale současný stojí rovněž za hOvno, což se tak nějak nečekalo, proto jsou lidi naštvaný.
   
  A jak hodnotí zábavu v televizi za komunistů a dnes famozní kritik televize Luděk Staněk? : https://www.stream.cz/porad-ludka-stanka/10016849-poselstvi-sobotniho-vecera-na-ct-za-komunistu-to-nebylo-tak-spatny-vseho-malo-ale-srandy-hodne :)
   
   
  1.6.2017 Bobet Pištulak: " Babičko povídej pohádku..................A tak jsem si posadila vnoučata kolem sebe a začala...
  Když jsem se narodila, bydleli moji rodiče ve státním bytě, kde platili 70,- Kč měsíční nájem. Žádný fond oprav se neplatil, když se něco pokazilo a nebo byla potřeba větší oprava, národní výbor měl dost prostředků, aby ji zaplatil. Jesle, školku, základní, střední i vysokou školu jsem měla zcela zdarma a protože jsem se dobře učila, měla jsem už na střední škole "prospěchovné", tedy svých 300,- Kč jen pro sebe. Na vysoké škole to bylo 500,- a za to se dalo pořídit docela dost. Pěkné zimní kozačky stály 190,-, zimní bunda 250,- a vstupné třeba do kina 3,-. Do divadla to bylo 15,-. Pobyt na letním táboře, který trval 3 týdny s celým zabezpečením i s výletem stál 200,-.
  Chodila jsem do "pionýra" - měl řadu kroužků - turistický, výtvarný, pěvecký, pohybový, divadelní - kde jsme se mohli vyžívat zcela zdarma ve svých zájmech a zálibách a rodiče měli jistotu, že je o nás dobře postaráno. Když jsem ukončila vysokou školu, měla jsem možnost si vybrat z několika nabídek, kam nastoupím do práce. Dvě byly přímo v místě, kde jsme bydleli, další mimo náš okres. Rodiče měli naprostou jistotu v zaměstnání, vždy věděli, že mají zajištěnou práci i výdělek, nikdy se nestalo, že by nedostali v určitý termín výplatu a nebo, že by je propustili a oni nemohli najít další práci. Vzpomínám si, že se tatínek nepohodl se svým vedoucím - zašel do sousedního podniku a tam mohl okamžitě nastoupit. Do svých 35 let jsem se nesetkala s bezdomovcem, s nezaměstnaným (když někdo nepracoval 3 dny, zavřeli jej jako nefachčenka), s tím, že by v nemocnici nebo v lékárně rodiče a pozdějí ani já jsme něco platili - je za recept 1,- Kč. V obchodech bylo všechno, co jsme potřebovali a potraviny a dětské zboží dotované státem. Za 1,- byly tři rohlíky, litr kvalitního mléka, na kterém se než jsem jej přinesla domů z obchodu usadila nahoře centimetrová vrstva smetany a bylo zcela bez konzervantů stálo 3,- Kč. Kvalitní máslo stálo 10,- a za 100,- jsem udělala nákup pro 4 člennou rodinu na tři dny.
  Zálohu na výplatu jsem měla 400,- a s tím jsem v pohodě vydržela 14 dnů. Knihy stály kolem 20,- Kč a krásná pohádková obrázková kniha 38,- Kč, ale to už byl luxus. Za popelnice jsme neplatili nic, město je uklízelo zdarma. Nikdy jsem tenkrát neslyšela slovo exekutor, nucená aukce, slovo milionář se nepoužívalo vůbec. Peníze se počítali maximálně na tisíce. Náš nový dům, který jsme si postavili, stál se vším všudy necelých 300 000,- a to jsme ještě dostali bezůročnou půjčku od státu a dotaci. Novomanželská půjčka byla 30000,- bezúročná, pořídili jsme za ni vše potřebné do domácnosti - nábytek, vybavení, spotřebiče. Za každé narozené dítě se nám pak snížil dluh o několik tisíc, dostali jsme porodné, za které se dal pohodlně pořídit kočárek i s celou výbavičkou. Když jsme ve dvě hodiny ukončili svoji práci, v půl třetí už jsme byli doma i s dětmi, které jsme cestou vyzvedli ze školky a celé odpoledne jsme pak jako rodina měli jen pro sebe. Na dovolenou jsme jezdili přes ROH - na tři týdny v Luhačovicích na hotelu Rudý říjen dva dospělí a dvě děti za 270,- Kč - stvrzenku jsem vnoučátkům ukázala, protože ji mám léta schovanou.
  Když onemocněla babička, postarali se o ni bezezbytku a zdarma v nemocnici. Když zemřela, bez potíží a půjček jsme mohli vypravit důstojný pohřeb a pořídit jí místo odpočinku i s náhrobkem. Měli jsme vždy všeho dost a hlavně z čeho šetřit peníze tak, abychom si nikdy nemuseli na nic půjčovat. Bydlení, studium, zdraví, stáří seniorů, pěstování "koníčků", Vánoce, narozeniny a svátky, dovolená, výlety, oblečení, zařízení domácnosti, auto - všechno se obešlo bez půjček a stresů, kde na to vzít. Když náhodou někdy někdo něco ukradl, lidé se od něj distancovali a z jejich společnosti byl vyloučen. To, že jej bez velkých průtahů okamžitě zavřeli, to bylo automatické. Podvodník se pak musel odstěhovat a začínat jinde od nuly. Na poli jsme pěstovali všechno a nikdy se nám nic neztratilo. Brambory jsme sklízeli tam, kde jsme je zasadili, taktéž všechnu zeleninu - bez oplocení a hlídání. Trnky v klidu dozrály až do úplné zralosti, nemuseli jsme je sklízet téměř zelené ve strachu, aby nám je někdo ze stromů neukradl. Doma jsme zamykali jen na noc, jinak byly dveře neustále otevřené pro nás i pro sousedy, kdyby něco potřebovali. Sousedé si pomáhali a měli k sobě blízko. Rodiny fungovaly tak, že kdykoli někdo z jejích členů něco potřeboval, shlukli se všichni a pomohli.
  Je nová doba - a já ráda vzpomínám a vyprávím dětem "pohádku", které nechtějí věřit
 • "Vladimír Freilich: "Rum 40% litr stál v roce 1975 - 65,- kčs; 1980 - 83,- : 1982 až 1986 - 100,- kčs.
  Maso vepřové pečeně kilogram 1975 až 1980 - 30,- kčs; 1982 až 1986 - 46,- kčs
  Vepřový bůček kilogram1975 až 1986 - 20,- kčs
  Maso hovězí přední s kostí kilogram 1975 až 1986 - 17,- kčs
  Hovězí zadní bez kosti 1975 až 1980 - 29,- kčs 1982 až 1986 - 46,- kčs
  Kuře kg 1975 až 1980 - 26,50; 1982 až 1986 - 30,- kčs
  Maso telecí pečeně kg 1975 až 1980- 28,-; 1982 až 1986- 32,-kčs.
  Mouka pšeničná hladká kg 1975 až 1986- 3,20 kčs
  Mouka pšeničná hrubá kg 1975 až 1986- 3,80 kčs
  Brambory pozdní ll jakost kg 1975- 0,70 kčs; 1980 až 1986- 1,40 kčs
  Šunka uzená dušená kg 1975 až 1980 70,- kčs; 1982 až 1986 100,- kčs
  Salám turistický trvanlivý kg 1975 až 1986 50,- kčs; 1982 až 1986 - 60,- kčs
  Máslo l jakost kilogram 1975 až 1986 - 40,- kčs
  Cukr kostkový kg 1975 až 1986- 8,- kčs
  Vejce čerstvé za kus letní cena 1975 až 1982 1,- kčs,; zimní cena 1,30 kčs od roku 1983 do 1986 už jednotná cena 1,20 kčs.
  Čokoláda kg 1975 - 90,- kčs 1980 až 1986- 130,- kčs.
  Pivo lahvové 10% 1/2 l 1975 až 1982- 1,70 kčs; 1984 až 1986 - 2,50 kčs.
  Restaurační stravování lll cenová skupina oběd (polévka, hlavní jídlo, moučník) porce 1975- 11,60 kčs; 1980- 11,70; 1982 až 1986- 15,10 kčs
  Pivo (prazdroj 12%) 1/2l 1975 až 1982- 3,90 kčs ; 1984 až 1986- 6,30 kčs;
  Černá káva porce 1975- 2,70 kčs, 1980 až 1986- 3,30 kčs.
  Opsáno ze Statistické ročenky Československé socialistické republiky 1987
  "
 • Via Z. Česal (nějak mi mluví z duše):
  "Nejsem zastánce minulého režimu, ale když pořád slyším, že na nic nejsou peníze, musím se ptát, ikdyž byla životní úroveň nižší.
  Jak mohli soudruzi před r.1989 vydržovat tak velikou armádu, která nejenom, že hlídala
  hranice, ale byla kdykoliv připravena pomáhat při živelných
  událostech i na jakémkoliv úseku hospodářství? A nejenom to!
  Jak mohli zajistit práci všem svým občanům?

  Jak mohli zajistit, že lidé vydělávali tolik, aby každý mohl vyžít?

  Jak mohli postavit továrny v každém městě? Jak mohli elektrifikovat
  a plynofikovat zemi?

  Jak mohli nastavět vodní a tepelné elektrárny?

  Jak mohli postavit nemocnice a zdravotnická střediska a zajistit
  bezplatnou zdravotní péči?

  Jak mohli nastavět tolik bytů posměšně nazývaných králíkárny pro lidi,
  které ale dnes mají hodnotu milionů?

  Jak mohli zajistit levné nájmy?

  Jak mohli zajistit levné energie?

  Jak mohli zajistit opravdu bezplatné školství na všech stupních?

  Jak mohli vybudovat školní budovy s tělocvičnami, hřišti a jídelnami?

  Jak mohli vybudovat v obcích vodovody?

  Jak mohli vybudovat v obcích kina, knihovny, kulturní domy, požární
  zbrojnice, obchody?

  Jak mohli vybudovat pionýrské domy a starat se o aktivity mládeže ve
  volném čase?

  Jak mohli postavit rekreační zařízení?

  Jak mohli poskytovat pracujícím rekreace na zotavenou zdarma?

  Jak mohli postavit zimní stadiony, fotbalové stadiony, sportovní haly,
  plovárny a jiná sportovní zařízení?

  Jak mohli vybudovat bezprašné cesty tak, aby bylo spojení do každé vesnice?

  Jak mohli stavět dálnice?

  Jak mohli vybudovat elektrifikované železniční tratě?

  Jak mohli zajistit levné autobusové spojení do každé vesnice od rána do půlnoci?

  Jak mohli poskytovat slevy na dopravu pro studenty a pracující?

  Jak mohli zajistit soběstačnost ve výrobě potravin?

  Jak mohli zajistit, že potraviny byly kvalitní?

  Jak mohli zajistit, že věci pro malé děti byly za směšné nízké ceny?

  Jak mohli zajistit, že nebyli bezdomovci?

  Jak mohli dávat nevratné půjčky rodinám na koupi zařízení a stavbu
  rodinných domů?

  Jak mohli poskytovat mladým rodinám nenávratné a novomanželské půjčky?

  Jak mohli vybudovat telekomunikační systémy, rozhlasové a televizní vysílání?

  Jak mohli zajistit, aby se lidé nebáli chodit v noci po městech a
  vesnicích a cítili se bezpečně.

  Jak mohli toto vše dokázat, a přitom mít vyrovnaný státní rozpočet?

  Jak je možné, že neměli žádné dluhy?

  Jak je možné, že po jejich čtyřicetileté vládě nezbyla republika
  zadlužená, ale naopak měla po světě pohledávky?

  P.S.

  Otázky na současný stav, kdy po čtvrtstoletí vlády kapitalismu je
  majetek státu rozkraden, bezdomovci, loupeže a vraždy jsou běžným jevem a dluh dosahuje astronomické výše, raději nepokládám.

  Asi bych dostal odpověď, že za to mohou ti komunisté, kteří
  nahospodařili tak málo, že se to již podařilo rozkrást, vystačilo to pouze na čtvrt století rozkrádání.

  Že by se tenkrát nekradlo? Kradlo se, ale když tehdy někdo ukradl
  pytel uhlí, tak po „listopadu“ někdo ukradl celé doly, když tehdy někdo ukradl pytel cementu, tak po „listopadu“ ukradl celou cementárnu. Každá doba
  má své plusy a mínusy. Jenom se mi zdá, že plusových ubylo a mínusových přibylo a den ode dne přibývá."

Libor Kovanda: 

"Když jsem se narodil, bydleli moji rodiče ve státním bytě, kde platili 70,- Kč měsíční nájem. Žádný fond oprav se neplatil, když se něco pokazilo a nebo byla potřeba větší oprava, národní výbor měl dost prostředků, aby ji zaplatil. Jesle, školku, základní, střední i vysokou školu jsem měl zcela zdarma a protože jsem se dobře učil, měl jsem už na střední škole "prospěchovné", tedy svých 300,- Kč jen pro sebe. Na vysoké škole to bylo 500,- a za to se dalo pořídit docela dost. Pěkné zimní boty stály 190,-, zimní bunda 250,- a vstupné třeba do kina 3,-. Do divadla to bylo 15,-. Pobyt na letním táboře, který trval 3 týdny s celým zabezpečením i s výletem stál 200,-.

Chodil jsem do "pionýra" - měl řadu kroužků - turistický, výtvarný, modelářský, pohybový,fotografický - kde jsme se mohli vyžívat zcela zdarma ve svých zájmech a zálibách a rodiče měli jistotu, že je o nás dobře postaráno. Když jsem ukončil vysokou školu, měl jsem možnost si vybrat z několika nabídek, kam nastoupím do práce. Dvě byly přímo v místě, kde jsme bydleli, další mimo náš okres. Rodiče měli naprostou jistotu v zaměstnání, vždy věděli, že mají zajištěnou práci i výdělek, nikdy se nestalo, že by nedostali v určitý termín výplatu a nebo, že by je propustili a oni nemohli najít další práci. Vzpomínám si, že se tatínek nepohodl se svým vedoucím - zašel do sousedního podniku a tam mohl okamžitě nastoupit. Do svých 35 let jsem se nesetkal s bezdomovcem, s nezaměstnaným (když někdo nepracoval 3 dny, zavřeli jej jako nefachčenka), s tím, že by v nemocnici nebo v lékárně rodiče a pozdějí ani já jsme něco platili - je za recept 1,- Kč. V obchodech bylo všechno, co jsme potřebovali a potraviny a dětské zboží dotované státem. Za 1,- byly tři rohlíky, litr kvalitního mléka, na kterém se než jsem jej přinesl domů z obchodu usadila nahoře centimetrová vrstva smetany a bylo zcela bez konzervantů stálo 3,- Kč. Kvalitní máslo stálo 10,- a za 100,- jsem udělal nákup pro 4 člennou rodinu na tři dny.

Zálohu na výplatu jsem měl 500,- a s tím jsem v pohodě vydržel 14 dnů. Knihy stály kolem 20,- Kč a krásná pohádková obrázková kniha 38,- Kč, ale to už byl luxus. Za popelnice jsme neplatili nic, město je uklízelo zdarma. Nikdy jsem tenkrát neslyšel slovo exekutor, nucená aukce, slovo milionář se nepoužívalo vůbec. Peníze se počítali maximálně na tisíce. Náš nový dům, který jsme si postavili, stál se vším všudy necelých 300 000,- a to jsme ještě dostali bezůročnou půjčku od státu a dotaci. Novomanželská půjčka byla 30000,- bezúročná, pořídili jsme za ni vše potřebné do domácnosti - nábytek, vybavení, spotřebiče. Za každé narozené dítě se nám pak snížil dluh o několik tisíc, dostali jsme porodné, za které se dal pohodlně pořídit kočárek i s celou výbavičkou. Když jsme ve dvě hodiny ukončili svoji práci, v půl třetí už jsme byli doma i s dětmi, které jsme cestou vyzvedli ze školky a celé odpoledne jsme pak jako rodina měli jen pro sebe. Na dovolenou jsme jezdili přes ROH - na tři týdny v Luhačovicích na hotelu Rudý říjen dva dospělí a dvě děti za 270,- Kč - stvrzenku jsem vnoučátkům ukázal, protože ji mám léta schovanou.

Když onemocněla babička, postarali se o ni bezezbytku a zdarma v nemocnici. Když zemřela, bez potíží a půjček jsme mohli vypravit důstojný pohřeb a pořídit
jí místo odpočinku i s náhrobkem. Měli jsme vždy všeho dost a hlavně z čeho šetřit peníze tak, abychom si nikdy nemuseli na nic půjčovat. Bydlení, studium, zdraví, stáří seniorů, pěstování "koníčků", Vánoce, narozeniny a svátky, dovolená, výlety, oblečení, zařízení domácnosti, auto - všechno se obešlo bez půjček a stresů, kde na to vzít. Když náhodou někdy někdo něco ukradl, lidé se od něj distancovali a z jejich společnosti byl vyloučen. To, že jej bez velkých průtahů okamžitě zavřeli, to bylo automatické. Podvodník se pak musel odstěhovat a začínat jinde od nuly. Na poli jsme pěstovali všechno a nikdy se nám nic neztratilo. Brambory jsme sklízeli tam, kde jsme je zasadili, taktéž všechnu zeleninu - bez oplocení a hlídání. Trnky v klidu dozrály až do úplné zralosti, nemuseli jsme je sklízet téměř zelené ve strachu, aby nám je někdo ze stromů neukradl. Doma jsme zamykali jen na noc, jinak byly dveře neustále otevřené pro nás i pro sousedy, kdyby něco potřebovali. Sousedé si pomáhali a měli k sobě blízko. Rodiny fungovaly tak, že kdykoli někdo z jejích členů něco potřeboval, shlukli se všichni a pomohli.

Je nová doba - a já rád vzpomínám a vyprávím dětem "pohádku", které nechtějí věřit."

 

 

11.12.2017 Karel Kamalanand Černík: "

Ne a ne a ne! Teď se máme líp, než za Komančů!
Vždyť nás o tom přesvědčují všechna média 

a také všechny "demokratické" politické strany!" http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/364500/v-duchodu-a-na-ulici-seniori-nemaji-na-najmy-nekteri-konci-jako-bezdomovci.html

 

 

Velkým výdobytkem socialismu byla masová zájmová činnost sdružená a financovaná pod hlavičkou Svazarmu, v dnešních podmínkách  zcela nereprodukovatelné: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10176269182-retro/211411000360003/

 

 

*****Božena Weitingerová: 

 

Ach jo... Zase už se setkávám s "objektivním" srovnáním životní úrovně před třiceti lety a dnes... Větší nesmysly aby člověk pohledal:

Autoři těchto srovnání se úzkostlivě vyhýbají cenám bydlení a energií, ale také třeba výši odvodů do státní kasy a na druhou stranu také výši sociálních dávek. Základ pro skutečně objektivní srovnání musí být čistá mzda plus sociální dávky minus pravidelné platby typu "nájemné", "plyn", "voda", "elektřina" atd.

Nájemné mého bytu ještě v roce 1990 činilo 87,- Kčs včetně služeb (voda, odvoz odpadků, osvětlení a úklid společných prostor, komíny, výtah atd.). V roce 2017 to bylo dohromady téměř 13.200,- Kč, což je nominálně 150 x více.

Autoři těchto záměrně zkreslených a tendenčních srovnání dále opomíjejí výši sociálních dávek. Například dětské přídavky na tři předškolní děti byly v roce 1989 celých 1.210,- Kčs, což byla polovina průměrné hrubé mzdy. Dnes přídavky na děti dostává daleko méně lidí (rozhodně ne rodina s dvěma průměrnými příjmy) a jejich výše je i tak prostě směšná: méně než 5% průměrné hrubé mzdy!

Zcela se také pomíjí situace důchodců. Před třiceti lety utratil důchodce za bydlení zhruba desetinu svého důchodu. Dnes by mu na pronajmutí mrňavé garsonky na nějakém pražském sídlišti nestačil někdy ani CELÝ průměrný důchod.

A jak je to s čistou mzdou? Zcela se pomíjí výše odvodů do státní pokladny. Z průměrné mzdy odevzdáte dnes často celou čtvrtinu. Před třiceti lety se zdanění provádělo jedinou částkou ve výši zhruba 14% hrubé mzdy.

Rok 2017: 30.646 - 2.465 +1.500 - 13.200 = 16.481

Rok 1989: 2.450 - 208 + 1.210 - 87 = 3.365

Rodině se třemi dětmi zůstalo v roce 1989 z jedné čisté mzdy (plus přídavky na tři děti) po zaplacení bydlení (bez energií) 3.365,- Kčs. V roce 2017 to bylo 16.481,- Kč. Pokud bychom tedy chtěli udržet aspoň stejnou životní úroveň, musely by ceny ostatního zboží být dnes nominálně nanejvýš pětinásobné.

 ASI TO NEBYLO TAK ŠPATNÉ, kDYŽ MUŽI CHODILI  DO DŮCHODU V 60 A ŽENY I V 54 LETECH!!!)

 

 

David Rafaj: Oženil jsem se v roce 1983. Okamžitě jsme dostali novomanželskou půjčku.  Pracoval jsem na baervné obrazovce v Tesle Rožnov jako dělník, kde jsem pobíral plat 5000 Kč (na dnešních asi 50 000) a navíc jsem dostal třípokojový závodní byt, kde nájemné činilo pouhých 190 Kč. V létě jsme jezdívali na podnikové rekreace za hubičku. Brzy jsme si koupili nové auto Škoda 125L.  Neměl jsem strach o práci, neměl jsem strach z exekucí, a z toho, že skončíme někde bez domova. Neměl jsem strach, že mě někdo přepadne a zabije pro pár drobných, atd. atd. Pro mě to byly krásné časy.

 

 

Ceny a plařy v ČSSR  v roce 1967  a dnes -  I: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/ceny-platy-v-ceskoslovensku-v-r-1967-dnes-i

 

 

 

  

 a http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/ceny-platy-v-cssr-v-r-1967-dnes-ii-0

 

 

 

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/ceny-platy-v-cssr-v-r-1967-dnes-iii

 

 , http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/ceny-platy-v-cssr-v-r-1967-dnes-iv ,  http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/ceny-platy-v-cssr-v-r-1967-dnes-v  a http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/ceny-platy-v-cssr-v-r-1967-dnes-vi-1 a http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/ceny-platy-v-cssr-v-r-1967-dnes-vii a http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/ceny-platy-v-cssr-v-r-1967-dnes-viii

 a http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/ceny-platy-v-cssr-v-r1967-dnes-i

Jirka Pácal: "

část socialismu jak si ho pamatuju, nekonečné fronty, ale vlastně je do dnes nechápu. Za socialismu bylo přece všeho dostatek. rok co rok se plnil plán na 105 % rok co rok jsme se měli lépe a lépe. Proč tedy ti lidé stáli ve frontách? Kdo je za to platil?"
Michaela Šťastmná: "Já v té době taky žila a takové fronty si bohužel nepamatuju.Jo když jsem prodávala v obchodě a přivezli nám během dne zboží tak jsme museli na chvilku zavřít a přehrát zboží tak jak lidí viděli že je tam auto se zbožím tak si chvilku počkali,,Ale nikdy jsme takovou frontu neměli ani před vánocemi."
Já: "Tak ono je také třeba vzít na vědomí, že za komančů byli v obvyklé pracovní době všichni v práci a po ní šli všichni najednou nakupvoat, kdežto dneska - zkuste se v poledne projít po IPPavlova, ptáte se sám sebe, kdo vůbec pracuje!"
Jiří Volena: " A ještě jeden z aspektů, které tu nikdo nebere v potaz! Všechny tyto prodejny , co zde vidíte, jsou vlastně " PULTOVKY", kde byl najednou obsluhován jeden, maximálně dva občané najednou. Dnes se podobné fronty vyskytují například i Hypermarketech u jednotlivých pultů s obsluhou!"
Vladimír Domen: "Lebo ulice ani hypermarkety sa nevybudujú v povojnových rokoch len tak. Trebsa si porovnať pôrodnosť v napr. 1974 roku a 1996.Evidentne pôrodnosť klesla pod 50 percent. Keď je veľká pôrodnosť, stavajú sa byty aby bolo kde bývať. Obchody nestíhali kopírovať pôrodnosť. Keď sa deti nerodia, hravo dospelá generácia pokryje spotrebu a dajú sa narvať supermarkety čínskym tovarom..."
3.12.2018 Národní hospodářství 1937-1983: https://pavelherman.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=689721&fbclid=IwAR3GhaqHtYHpe4Rtk_EuqHz82vc29-k5du8CFONpDQMMIMp9eX4IGhH28l4  Tomáš Sigmund okomentoval(a) příspěvek uživatele Anna Štofanová.

3. prosinec 2018 13:40
Jsem poměrně skeptický nad statistikami. Prošel jsem v průběhu zaměstnání do důchodu 5 odvětví. Naučil se mnoho dělnických i THP prací a prošel 120 pracovišť. Komunisté a nadřízení mne používali k zlepšení poměrů v kolektivech, působil jsem ve 3 Brigádách socialistické práce. Zvládl jsem se vyučit dvě rozdílná řemesla - frázař a kovoobráběč a automechanik, v zenitu jsem dělal mistra od na SOU až po velké dílenské provozy v Chiraně. Nakonec jsem dělal logistika v Leteckých opravnách a autoservisech. Pracoval přibližně s 4000 lidmi a podal skoro 40 zlepšovacích návrhů. Přes čísla ve statistikách a dlouhodobém vývoji to vypadá celkem dobře. Horší už to bylo v kvalitě života přes srovnání se sousedním SRN a v možnosti prosadit přes byrokratické vedení a ignorabismus mnoha lidí rychlejší tempo vývoje. Vzniklo mnoho škod na životním prostředí a životním stylu. Mnoho lidí zneužívalo své postavení ve společenské dělbě práce a při redistribuci utilit pro vlastní ohohacení. Čili lidé kradli, podváděli, šidili druhé, práci odváděli nekvalitní atd. JENOM VÝSLEDEK TVOŘIVOSTI I ZLODĚJNY ZŮSTÁVAL NA ÚZEMÍ STÁTU. SSSR nás dotoval surovinami A UDŽOVAL MÍR V EVROPĚ. Dnes mnoho vytvořeného mizí do vyspělých kapitalistických států a do životního stylu malého množství vykořisťovatelů a ignorabistů, kteří tunelují, neplatí daně atd., případně odmítají práci za nízké mzdy, které udržují kapitalisté pro svůj zisk. Hodnotné doplnění NH statistik poskytuje 3 dílná kniha Studie o technice v českých zemích 1945-1992. Je od 182 autorů, má 30 kapitol, úvodní syntézu napsal přední ekonom Václa Průcha a práci vedl RNDr. Jaroslav Falta, CSc. Rejstříky zachycují na 14 str. 1725 osobností a 4500 firem a institucí na dalších 42 str. Kniha vyšla v 2003 a její 3 díly mají 2877 str. Dnes na Vědu + vývoj + výzkum dáváme velmi malý podíl ze státního rozpočtu a tato oblast je stále méně rozvíjena. O vzdělání raději psát nebudu je mi z toho velmi, velmi smutno. Vzdělanci mizí do ciziny a trvale zrazují vlastní národ až na nepatrné množství vyjímek. Nejhorší je demožumpa na ČRo Plus

3.2.2019 Unikum s komentáře Martin Moudré - o bezdomovcích za socíku: https://www.idnes.cz/praha/zpravy/serial-tricet-let-praha-bezdomovec-socialismus-bezdomovectvi-nadeje.A190131_454661_praha-zpravy_nuc?  TAK TO DOPADÁ, KDYŽ DNEŠNÍ SOUDRUZI SVAZÁCI BOJUJÍ PROTI TOTÁČI 30 LET PO JEHO PÁDU...:) Autorka článku, Kristína Paulenková, situaci za totáče špatně pochopila.

Podstatou všeho byla všeobecná povinnost pracovat. Policie při různých příležitostech kontrolovala občanské průkazy, v nichž každý musel mít potvrzení, zda a kde pracuje (obvykle razítko zaměstnavatele s datem přijetí či propuštění). Pokud se ukázalo, že občan zaměstnán není, ani nepracuje ve svobodném povolání, byl zadržen, soudně stíhám a odsouzen (podle § příživnictví), tedy skončil ve vězení, a to zcela v souladu s tehdejšími zákony.
Sezónní dělníci nebyli bezdomovci, buď žili doma nebo na ubytovnách.
Psychiatričtí pacenti také nebyli bezdomovci - zde se autorka dopustila záměny příčiny a následku. Ano, dnes jsou mnozí bezdomovci psychicky nemocní (a proto jsou bezdomovci), to ale neznamená, že za totáče byli odchytáváni na ulicích a odvlékáni do léčeben. Skutečnost je taková, že dnes je prostě léčebny nechtějí, protože dnešním trendem je péče ambulantní, nikoliv ústavní. Pobyty na lůžku se ostatně omezují na minimum ve všech lékařských oborech.
Režim necpal lidi do kanálů, ale osoby, jimž hrozilo trestní stíhání, se schovávaly samy, kam je napadlo. Bylo jich ovšem minimum, takže skutečného bezdomovce potkat byl unikátní zážitek. Stejně tak nebylo možné potkat žebráka. Prostě nebyli. Bojovat proti totalitám lží je kontraproduktivní. Martina Moudrá via Elia Gudmen

 Prof.  Šesták: Boplševik znáronil, ale nerozkradl, budoval a nedělal dluhy: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Profesor-Sestak-Bolsevik-znarodnil-ale-nerozkradl-Budoval-a-nedelal-dluhy-Rikam-ja-postizeny-komunismem-581297?fbclid=IwAR0njID6OsRY2EtnhIjic-GAPO0QTptjgYGjNpQnZHe-orEKsfl2akeW-zo

 

22.11.2019 Do cupování doby minulé se pustili proesionální influenceři - v Čechách Kovy, na Slovensku Popluhár: https://www.hlavnespravy.sk/vyjadruju-saifa-youtuber-peter-popluhar-naozaj-svoje-nazory-su-skutocnosti-sucastou-osvetovej-kampane-spolocnosti-o2-ktora-ma-namierene-dokonca-aj-do-skol/1960631?fbclid=IwAR2rjXhRvgwUmGSSRBrkTIBplcRAkV-ANsaWC_VKuyOSKMBA2OF3YOc5pd0#

 

24.11.2019 Václav Pelc shrnul, jak to bylo s domnělou povinností pracovat, s tím domnělým táborem nucených prací Československem: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/fejkovani-po-cesku-politicka-dadstina

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

     Na základě demokratických voleb řádně zvolená radní pro oblast školství paní Vítězslava Baborová, vlastně jí demokraticky předurčenou funkci nemohla ani vykonávat. Od počátku byla vystavena antikomunisickému nátlaku studentských bojůvek, vlastně řízených zhrzenými neúspěšnými volebními konkurenty strany, za níž byla zvolena. 

     Jako dítko školou povinné za reálného socialismu, jsem pochopitelně zhlédl i vynikající dokumentární film sovětského režiséra M.Fromma s názvem Obyčejný fašismus, který popisuje, vznik fašismu v Evropě dvacátých a třicátých let minulého století. Současným frekventantům škol v ČR, zřejmě jako nyní pro vládnoucí elitu ideologicky závadný,tento film není doporučován.  Samozřejmě, že v mainstreamových mediích tento film již nepromítají, protože po  jeho shlédnutí, by se snad zmanipulování studentící, oprostili od nátlakových akcí proti demokraticky zvoleným orgánům, byť faktické státní moci nepohodlným. Svobodně smýšlející občané jsou znepokojeni současným vývojem v ČR, kdy zejména movití a ti co si myslí, že budou movití, omezují vlastně  svým neuváženým jednáním základní demokratické principy rovnosti a svobody občanů mezi něž samozřejmě patří i ti chudí.  Všichni tito nevyslyšovaní občané by si měli uvědomit, že nynější příkoří činěné paní Baborové, dostihne v případě mlčícího souhlasu, v budoucnosti i je. Rovnost, volnost, bratrství.

libuse-zavoralova

Dobrý večer, hezky jste to napsala.  Kdesi jsem četla: " S úlevou se schoval před nepřáteli v jeskyni, opřel se o skálu a uštkl ho had." Tak si někdy připadám po "revoluci" 89.  Zdraví L.Z.

amiourful

Noon si trh s buničinou pro sbemonopolizoval jeden echt hamoubn, takže na překladatele nezbývají peníze a pak to DPH,zkrátka nicnež komerční brak tu nevychází,je to fakttěžké o dobrou knihu zavadit.lJá zase mámcelou edici,kterou bychchtělavydat,ale klichvářisi pro úvěr nepůjdu. Velká knihkupectví tisknou, protože jdeo koedice, druhotný výnos na výnosu již jednou realilzovaném, čili k penězům přístup mají, já nikoliv.  A elektronické knihy u nás v plenkách a žádná jistota, že distributor přiznává nakladateli opravdu vše prodané.

tykomerční věci jakojeDanBrown sepakdoporučuje vůbecnečíst,protože komerční psaní dnesvzniká na objednávku a podle vědeckých prací o tom, jakým způsobem líčit na různé choroby pychiky.

Vladimír Štingl

Paní Kateřino, dobrý večer. Velice vtipně podané, bohužel pocit bezmocnosti..... Kdysi jsem kupoval i 2 knihy týdně a četl, učil se z Knih o moudrosti, znalosti, myšlení a někdy i životě svých oblíbenců.... Dnes nejsem schopen odložit na Knihu měsíčně 400 - 600,-- Kč a navíc cítím dost často odpor, když bych si měl obsahově skvělá díla tištěná ovšem na "odpadní toaletní papír" zařadit do své knihovny..... Asi ujeté, ale nedokáži to překonat.....

Zdravím Vás.