Pár slov o školství a ministrovi školství

otaznik
5.8.2014 17:07
Prázdniny jsou v polovině, ministr školství zásobuje veřejnost svými návrhy a nápady a učitelé „se těší“ na „zvýšení platů. Ale je tomu opravdu tak.

         Naše školství se v posledních letech obecně nevyvíjí dobrým směrem. Objevily se různé kritické názory na naše školství, které byly po zásluze potrestány, neboť kritika musí být konstruktivní a vůbec, roste počet vysokoškoláků a maturantů.

O výzvě docenta Jindřicha Bečváře „Všem, jejihž hlas je slyšet“, jsem psal opakovaně. Tehdy se psalo, že je vlastně vše v nejlepším pořádku. Výzvu si může čtenář najít na stránkách katedry didaktiky MFF UK.

Můj kolega to (zvyšování počtu „vzdělaných“ lidí) nazývá rozvojem vzdělanosti, myslím si pravý opak. Je opravdu tragické slyšet názory, že přece nechceme být zemí montoven.

Tím, že necháme prolézt každého líného, nemotivovaného troubu až k maturitě či bakalářskému titulu, nezvýšíme vzdělanost. Čtenář si může přečíst knihu prof. Liessmanna: Teorie nevzdělanosti Také o této knížce jsem na tomto webu psal.

První, kdo pojmenoval problém byl ministr Dobeš. Naše školství nevzkvétá, ale chřadne. Naši studenti se zhoršili nejvíce ve znalostech matematiky ve srovnávacích testech studentů ze všech zemích, kde se výzkum konal.

Naši studenti se domnívají, že když prolezou se čtyřkami střední školu, že by měli mít jakési ústavní právo, dostat se na univerzitu.

Návrhy současného ministra školství obecně dle mého názoru míří správným směrem. Domnívám se, že by se na maturitní obory měly dělat přjímačky, nevím, zda jednotné ale proč ne. Když zřizovatelé či majitelé nedbají na to, aby měla jejich škola nějakou úroveň, tak se to „holt“ musí nadekretovat.

Co se týká demagogie, že jednotná příjimačky způsbí, že se nějaká motivovaná žákyně nedostane na zdravotní školu, kvůli tomu, že je slabší v matematice, tak když jsem byl v nemocnici, ptal jsem se studentek zdravotní školy na praxi, kolik je 10 procent ze sta. Nevěděli, je to normální, podle mého názoru nikoliv. Co se týká blábolů, k čemu ta matematika je, proč se to učím, nebudu to k ničemu potřebovat, nevím o žádném matematikovi, který by se holedbal, k čemu mně bude dějepis, znalost díla Williama Shakespeara. Matematikové čtou i čapka a chodí do divadla.

¨ souhlasím s názorem ministra školství, že je třeba snížit počet maturantů, jak jsem už uváděl, nezvýšíme vzdělanost tím, že necháme každého prolézt. Je třeba, aby si studenti uvědomili, že bez úsilí, studia, slušného chování, se nedoplácají, ani k maturitě , ani bakalářskému titulu.

V minulosti se kvůli údajnému snážení počtu studentů zrušily příjimací zkoušky i na gymnázia či univerzity a místo výběru se dělal nábor.

Souhlasím se zrušením maturitních oborů na učilištích, či jak se ty školy dnes jmenují. Souhlasím s tím, že si mohou dodělat maturitu na průmyslovce. Souhlasím se zavedením mistrovských zkoušek, ale nesouhlasím s tím, aby po této zkoušce mohli vstoupit ti nejlepší na univerzitu.

Když jsem do roku 1989 učil na učilišti, tak za nejlepší byli považování ti, kteří´kvůli prospěchu neobstáli na průmyslovce.

Souhlasím se státní maturitou, ale nesouhlasím s její elektronizací či internetizací. Současný ministr školství ještě jako stínový ministr, kritizoval ministra Dobeše za to, že dal 55 milionů Kč za rozvoz testů kamiony. Pracoval jsem jako programátor, tak si uvědomuji rizika maturity v elektronizace. Za prvé příslušná soutěž na vytvoření internetové podoby by byla určitě drahá, což kupodivu vidíme i u jiných zákazek. Rozvoz testů kamiony se dá nějak spočítat podle počtu kilometrů, mastné smluvní sankce za porušení důvěrnosti testů by nepochyběně odradila od prorazení testů a zjistilo by se, kde se testy rozbalily.

U testů přes Internet je třeba si uvědomit rizika bezpečnostní. Co se týká zabezpečení, neznalí argumentují, že se to dá technicky zabezpečit. Rizika nejsou v technické, ale personáln oblasti. Kauzy posledních let, Wilileaks, případ Snowden, ukazují, že to nakonec proflákne ten, kdo to má na starosti. Dostatečně zdatný hacker pracuje tak, že po sobě dokonale smaže stopy. 2/3 útoků na firmy mají na svědomí současní nebo bývalí zaměstnanci firem.

Za socialismu jsme věděli, že máme večer sledovat BBC a věděli jsme témata písemných testů, které byly druhý den. Je docela humorné, když někdo tvrdí, že by někdo měl u maturity něco analyzovat. To je směšné, maturant není vědecký profesor. Rovněž směšné jsou útoky proti memorování, prý se za socialismu na školách memorovalo. Vystudoval jsem matematiku a tam je nějaké memorování k ničemu. Dnes student gymnázia nebo dokonce absolvent unoverzity neovládá matematiku na úrovni 7. tříd. Student gymnázia nebyl schopen odpovědět na otázku, kolik je 1/2+1/4, 75ti letý dědeček hbitě správně odpověděl.

Diskutoval jsem se studentem informatiky a ten mi tvrdil , že si nevybavuje, k čemu by mu byla znalost životopisu Antonína Svobody (čsl. průkopník výpočetní techniky světového významu). Ano nejlepší je, když je vzdělaný člověk blbec a na jedno použití.

DALŠÍM rizikem státní maturity přes Internet je okolnost, co by se dělo, kdyby hackeři v 7:45 hodin ráno shodili servery CERMA|Tu, na kterých by ty testy byly uloženy, co by se dělo, kdyby škola měla problém s připojením k internetu v okamžiku státní maturity

Na závěr ještě k Marcelu Chládkovi. Má poměrně rozumné názory a návrhy, ale nemá lidský profil, aby dělal ministra. Před nějakou dobou jsme mohli na Internetu číst jeho rigorozní práci. Nebyl schopen či ochoten ji udělat podle pravidel. O nějaké disertaci se u něj nepochybně nedá mluvit. Zneužíval poslanecké náhrady, čerpal příspěvky na ubytování, i když má na okraji Prahy dům. Co se stalo, že se po deseti letech práce učitele na základních a středních školách náhle stal nějaký zázrak a teď jde z funkce do funkce. Nedozvíme se, co učil a na jakých školách. Proč?

 

 

RNDr. Karel Vašíček, www.mathpublishing.eu

k_vasicek
Jsem učitel matematiky, deskriptivní geometrie, pracoval jsem jako programátor, zajímám se o fotografování, podílím se na organizaci Filmového klubu PARDUBICE, jsem invalidní důchodce, vzhledem k tomu, že kdyby mš vzali invalidní důchod, tak bych asi logicky musel pracovat jako učitel, vidím, jak klesla úroveň na gymnáziiích i na univerzitách, tak bych neměl příliš chuť znovu učit

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

lenka-vaskova

Pane Vašíčku, co jsem našla já, pan Chládek byl pouze zastupitelem v Rakovníku. Krajským zastupitelem a náměstkem hejtmana se stal až v roce 2008, stejně, jako senátorem. Nevím, zda je zastupitel v Rakovníku taková "šajba", abyste tady psal, že v době, kdy dostal doktorát, byl ve vysoké politice... Nepodceňuji Vás. Ani Vy se však nepřeceňujte.

k_vasicek

jIŽ OD 1. . 1990 JSEM mimo školství, živil jsem se jako programátor, poslední kapkou, kterou přetekla číše bylo zmaření mé vědecké aspirantury

Ze školství jsem odešel, protože jsem považoval za ztrátu času uči zlé, agresivní hlupáky, nemotivované.

jsem v kontaktu se studenty žáky a učiteli o základní školy po vysoké školy, tak vidím tu hrůzu, stačí mi to, co mně řeknou kolegové z univerzity.

přesvědčil jsem se sám navlastní oči, že 50ti letý dělník má lepší kompetence než student gymnázia, nebo dokonce absolvent veřejné univerzity

k_vasicek

marcel chladek byl take zastupitel, myslim v Rakovniku, zastupitel na krajskem uradu a namestek hejtmna Davida Ratha, doktorat nikomu netrva 3 roky, za tu dobu se dela doktorandske studium

http://www.nasipolitici.cz/cs/politik/555-marcel-chladek

Vy me evidentne podcenujete

lenka-vaskova

Pane Vašíčku, pokud se dobře dívám, doktorát dělal Marcel Chládek od 2003 - 2006, senátorem byl zvolen až 2008. Tak nevím, o jaké "aktivní politice" hovoříte. Myslím, že Váš text je důkazem toho, že kdo chce psa bít... Tak tady napište: jak chcete, aby se české školství vyvíjelo k lepšímu? Mám pocit, že Marcel Chládek chce věci měnit. Vy působíte, jakobyste byl spokojen se současným stavem.

k_vasicek

jestli se ty náhrady jmenují poslanecké nebo senátorské, je to jedno, mám ovšem na rozdíl od Vás dobrou paměť. řešilo se to v médiích. Jedna aféra ani neskončí a druhá už začne. Jsem celý blahem, že ministr byl aktivním tělocvičným vědcem.

k_vasicek

pan ministr Dobeš učil na vyšší škole, paní Kuchtová pracovala jako učitelka na základní škole, prof. Vopěnka učil na MFF a dodnes je aktivní na ZČU, Petr Piťha byl učitel a tak bych mohl pokračovat.

Co se týká argumentů, že rektor UK označil jeho práci za vyhovující, tak rektor UK působí v rezortu, který ministr řídí, nebude si tedy z ministra dělat nepřátele. Práce neměla poznámkový aparát a ani necitoval prameny.

öSTATNĚ jak PhDr. tak MBA si udělal až když byl aktivní v politice, hezky se to vyjímá u jména.
Já jsem pátral v minulosti, kde ministr působil, tehdy jsem to nenašel. Teď jsem nepátral.

Těch chudáků ambiciozních je v politice celá řada. Ani Marek Benda nebyl schopen sepsat rigorozní práci dle pravidel. Klasnová údajně diploovou práci, za kterou dostala ThDr., natolik byla "vynikající". Nejlépe placená státní úřednice Nečasovy vlády byla vyšetřovaná policii, protože údajně rovněž opsala bakalýřskou práci.

To si z nás ovšem dělají srandu, myslíte, že by Benda, Klasnová, Nečas, Chládek zvedli ruku v parlamentu, který by, řekněme, drastiky trestal používání zfalšovaných titulů, rušil neprávem získané vysokoškolské diplomy, habolitace, či profesorské tituly. Neřkuli, aby to bylo trestné. V Maďarsku musel odstoupit prezident, v Německu ministr obrany zu Guttenberg, zaplatil pokutu, asi 50 tis, euro, ale teď se údajně chce vrátit nebo už se vrátil do politiky

co se týká tvrzení, že rektor Uk označil jeho rigorozní práci za vyhovující, tak tento Váš argument je stejně směšný jako argument pana Ondřeje Kosiny, že ani Syřané žijící v česku nepovažují Assada za vraha. Ano, určitě si pustí pusu na špacír, aby ohrozili příbuzné, žíjicí v Sýrii

lenka-vaskova

Vážený pane Vašíčku, myslím, že ministru školství v mnohém křivdíte. Vrátím se k poslednímu odstavci - rigorózní práci označil současný rektor Univerzity Karlovy včetně současné děkanky příslušné fakulty jako zcela vyhovující. Práce je na internetu a z vlastní zkušenosti vím, že andragogika jde mílovými kroky dopředu. Každá napsaná práce je po pár měsících "OUT". A není to jen v andragogice, ale ve všech předmětech. Dále nevím, jak mohl pan ministr využívat poslanecké náhrady, když nikdy poslancem nebyl. Je - pokud vím - senátorem a nikde jsem nenašla, že by jakékoliv náhrady zneužíval. A kde učil? To je snadno dohledatelné, stačí to napsat do google - učil například na základní škole v Kynšperku nad Ohří, na středních školách v Sokolově a v Rakovníku.

Pane Vašíčku, možná by to chtělo, abyste dříve, než něco napíšete, zapátral v dostupných zdrojích. Mně osobně je pan ministr sympatický. Byl 10 let učitelem, u toho rovněž aktivním sportovcem. No, řekněte - kdy naposledy měla Česká republika v čele školství člověka, který stál deset let za katedrou?