Petra Paroubková: Proč jsem vystoupila z ČSSD

13.3.2011 22:40
Před pár dny jsem smskou oznámila tajemnici mé místní organizace, že vystupuji ze sociální demokracie. Strana v nejbližších dnech obdrží doporučený dopis se stejným sdělením. Konec mého členství jistě pro ČSSD není velkou ztrátou. To si v žádném případě nenamlouvám. Důležité jsou však mé důvody. Jsou závažné a ne každý má možnost vidět smutnou situaci v sociální demokracii z tak bezprostřední blízkosti jako já.

Před časem jsem se v televizní show Jana Krause zmínila o záměru ukončit členství v ČSSD. Tenkrát jsem byla „pouze“ znechucena intrikami a praktikami Michala Haška a jeho týmu pracujícímu na zvolení M. Haška předsedou sociální demokracie. Fakt, že M. Hašek téměř nikdy nedrží slovo, nikdy nikam nechodí včas, obklopuje se lidmi typu Jaroslava Tvrdíka a nechá sebou manipulovat, jsem zmínila ve své knize V botičkách od Diora. Od vydání mé knihy M. Hašek svoji nekompetentnost dokonale sofistikoval. V naději, že se stane šéfem nejen provinčním, ale celostátním, nasliboval desítkám lidí ze sociální demokracie ministerské posty, dokonce již nastínil několik kandidátů na prezidenta (mimo jiné také vtipně navrhnul R. Onderku), ale to je ještě pořád nedůležité. Dokonce i jeho titul JUDr. na univerzitě v obci s asi pěti tisíci obyvateli bych mu odpustila, prostě někdy jsou ambice silnější než schopnosti.

Co, však na M. Haškovi odsuzuji, jsou mafiánské praktiky, které se pojily s volbou A. Fišery na předsedu ústecké organizace. A. Fišera si myslel, jak se nepostaví úhlavnímu nepříteli Haška a jeho družiny Jiřímu Paroubkovi prostřednictvím Petra Bendy. Jenže P. Benda již nekandidoval. O to větší zavládlo nadšení v řadách Haškových věrných. Ve zcela mafiánském stylu poslal R. Houskovi (partnerovi ústecké hejtmanky J. Vaňhové) několikalitrovou láhev skotské whisky Chivas Regal jako odměnu za neustálé předvolební očerňování dua Benda - Paroubek. R. Houska je v tom zběhlý. Když byl obviněn např. z ublížení na zdraví, svědek před soudním stáním zmizel nebo ztratil paměť. R. Houskovi dokonce jeho milá, ústecká hejtmanka, zakázala vstup na krajský úřad, aby jí nekazil "imidž". Nedivím se, s jeho vizáží a pověstí. Jen tak mimochodem, když tisk s oblibou mluvil o P. Bendovi jako o vekslákovi apod., měl se raději podívat na zmiňovaného R. Housku, u něj je to jasné i staříkovi se šedým zákalem.

To, že M. Hašek teď před volbou předsedy naprosto zmizel ve svém kraji, nikoho nepřekvapí. Nedejbože by musel vystoupit proti vládě a jejím antisociálním reformám (což bezpochyby je úkolem předsedy sociální demokracie - strany, která má obhajovat sociální práva a jistoty lidí. Ale co čekat od člověka, kterému vlastně vadí sociální stát?). Nedejbože by musel vystoupit proti korupčním skandálům vůbec nejhorší vlády, kterou tato země od pádu komunismu měla. Proč by také něco říkal? Věci veřejné otevřeně považuje za potenciálního koaličního partnera, V. Bárta jej otevřeně podpořil na post předsedy, tam je ruka v rukávě. M. Hašek jaksi pozapomněl, že z pozice předsedy strany by formoval celostátní politiku. A tam pak nejde měnit koaliční partnery jako ponožky, jak to udělal ve svém kraji. Holt někdo prostě navždy zůstane provinčním politikem, který se chce zalíbit všem. A s tím já nechci mít nic společného.

Bohužel situace v případě Bohuslava Sobotky je velmi podobná. Jako úřadující předseda strany také mlčí, snaží se být nekonfliktním. Pochválit protivládní demonstraci zkrátka nestačí. Pánové spolu drží basu a místo sebe nechají mluvit prezidenta V. Klause a jiné. Proč by kandidáti na předsedu strany, která má hájit zájmy lidí, tyto zájmy hájili? Nakonec pak mají hlavní slovo v televizních debatách komunisté a sociální demokracie tu a tam něco zakuňká.

B. Sobotka byl léta místopředsedou ČSSD, a to dokonce prvním. V té době zásadně telefon nebral po 17 hodině, o víkendech a dopřával si dlouhé prázdniny. Snad se to alespoň v době jeho kandidatury změní. A pokud ne, má přece kamaráda do deště známého právníka R. Pokorného (stejně tak má M. Hašek J. Tvrdíka). Pánové Tvrdík a Pokorný se vesele a velmi často scházejí v superluxusním hotelu Four Seasons (rozuměj, luxus jim přeji, jen z hotelu Kempinski, kterého luxus byl vyčítán J. Paroubkovi, když tam občas pracovně poobědval, vyslanci obou kandidátů na předsedu povýšili ještě do luxusnější kategorie) a jednají o rozdělení pole působnosti po volebním sjezdu. J. Tvrdík kdysi také vedl některá jednání jménem sociální demokracie. V té době byl volebním manažerem, čím je však dnes? A čím je R. Pokorný? Oba pány jsem s manželem potkala v první den loňských parlamentní voleb. Náhodou jsme je nachytali, jak se zaujatě baví o tom, co bude, pokud volby nedopadnou podle očekávání (samozřejmě očekávání mého muže, jich se to netýkalo). Když nás J. Tvrdík uviděl, zrudnul a málem omdlel. Přiběhl k našemu stolu a blekotal (promiňte ten výraz, ale nic výstižnější mě nenapadá) něco o tom, že to není jak to vypadá, že šampaňské pijí na náš úspěch a jiné blabla. Zkrátka a dobře, pánové jen změnili hotel a scházejí se pořád dál. Důvěryhodný zdroj (vlastně ono to vyplývá z logiky věci a v mém případě i znalosti charakterů kandidátů na předsedu ČSSD) říká, že M. Hašek ví, že má malou šanci vyhrát, proto se Tvrdík a Pokorným domluvili a M. Hašek se stane rád prvním místopředsedou. Samozřejmě, pokud Sobotka vyhraje. Možná se mezitím domluvili už zase nějak jinak. Hlavně, že si kluci rozumí.

Vlastně, čemu se divit. Oba chtějí být tak strašně předsedou, že tolerují nehoráznosti typu Palasova nevysvětleného miliónového penzionu, zavírají oči nad nepodloženým vylučováním členů, kteří jim nejsou prospěšní, ale takového Housku si tam drží jako veš v kožichu atd.

A s tímto novým stylem vedení sociální demokracie nechci mít nic společného. Nadále zůstávám smýšlením socialistkou, nadále mi na principech sociálního státu záleží. Ale to už nemluvím o současných kandidátech na předsedu strany.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

videnak
Pani Petro, Netrpělivě čekam na članek od Vas. Vaš věrny čtenař Petr.
josef_smolik
Krůtínoho,neděláte pro ABL hlídače v hypermarketu? Samozřejmě v San Diegu a řídí Vás Rajon z Letné...
catumbelan1
Tož Noho, to já jsem takový frajer, a ne jediný, který si dovolí psát pod jmenem vlastním. Já se totiž za své názory nestydím!
catumbelan1
Tož chlapi! S tem Krunohem ste zametli dobře, až se musel "odtěhovať" do San Diega! Dobré borec!
vasevec
Vážený pane Krunoho, milý pane profesore, hledali jsme Vás mezi učiteli University La Jolla, abychom využili Vaši odbornost. Nějak jsme Vás mezi pedagogy této školy nenašli. Možná, kdybyste nám napsal, jaký obor vyučujete, abychom se inspirovali, jaké články by od Vás mohly být přínosem.

P.S.: I přesto, že jsme Vás v žádném seznamu nenašli, věříme, že existujete.
racek
Pánové, už jste velký. Tak prosím, neperte se. I když, někdy i chápu ... :-))
vasevec
Pane Krunoho, máte zajímavé názory. Po dohodě s Jiřím Paroubkem bychom vás rádi pozvali na krátké setkání. Prosím, ozvěte se na info@vasevec.cz a dohodneme termín. Děkujeme.
josef_smolik
Pane Krunoho,musíte být obdivuhodný muž,když ve stínu té tragédie v Japonsku máte ještě sílu na svůj specifický humor a sofistické analýzy týmu,kterému zřejmě nefandíte....
karel-nizbor
Toto nebyla odpoveď filozofa, jen čiré konstatování. Nevím, na co si tady hrajete, pane Krunoho, z vašich odpovědí nijak mimořádná inteligence nevyplývá. Pokud jste tady přišel diskutovat s "voliči nižšího intelektu", jak jste to prezentoval v jednom ze svých komentářů, pak nám váš intelekt ukažte. Zatím jsem jej nezaznamenal.
karel-nizbor
Stanislave Krunoho, kdyby hloupost nadnášela...
macura
Pane Krunoho, budu vás citovat: "Netrvalo ale prilis dlouho, nez si lide uvedomili, ze jeho sliby jsou reci zamerene na manipulaci volicu mensiho intelektu, kteri slepe uverili jeho ideologii" Není to spíše důvod, proč máme v současné době pravicovou koalici, která před volbami tvrdila všechno možné, jen ne to, co chce po volbách doopravdy dělat? A není to důvod, proč preference ČSSD nyní stoupají? Kteří voliči jsou tedy "voliči menšího intelektu"?:-)
racek
Fakt, osobní útoky jsou opravdu hloupé. Pro mě je p. Paroubková krásná a odvážná žena, která stojí po boku svého muže. Ovšem, muž je politik a některé věci které bychom my osobně ocenili u svých poloviček působí u ženy politika jako červený hadr na býka. S tím se musí počítat a některé kroky trošku lépe uvážit. Někdy i méně znamená více.
Osobně s jejím dopisem nemám problém. Bylo by však zajímavé vědět, co si o tom samém problému myslí členská základna. Bohužel, to se nedovíme. Nikdo se jí neptá. Zato si hoši ve vedení mezi sebou vyřizují účty.
Dobrá, proč ne, do voleb daleko. Ale, víte, tenhle boj když se rozjede nejde už zastavit. Podívejte na ODS. Ta mele opravdu s posldního. taky po tomtéž a boj pokračuje. Neispirujte se tím, prosím.
lenka-vaskova
Pokusím se do této diskuse - zatím ryze mužské - zapojit. Nemyslím si, že by byly nenávistné narážky nějak férové. Myslím, že nikomu z vás paní Paroubková nijak neublížila. A že vystoupila ze strany, jehož současné vedení se k jejímu manželovi chová tak, jak se chová? Asi bych udělala to samé. A načasování teď před sjezdem? Proč ne? Oba kandidáti na předsedu totiž svou kritiku a snahu přesvědčit veřejnost a členy ČSSD, že před květnem 2010 vůbec nebyli čelnými představiteli ČSSD (snad ani nebyli ve straně) s blížícím se sjezdem svou kritiku stupňují. Ivan Havliger zmínil cosi jako dědictví po Paroubkovi - ano, současné preference ČSSD jsou dědictvím po Paroubkovi. Byl to totiž on, kdo dokázal veřejnost přesvědčit, že opozice dokáže být rázná a stojí za jejich zájmy. Pevně věřím, že nové vedení je přesvědčí o tom, že to dokáže taky - a nemyslím to nijak ironicky. Sociální demokracie má mnohaletou tradici, je stranou, která měla u lidí dobré jméno - a díky tomu vyhrála i květnové parlamentní volby.

Pánové, uklidněte vášně.
karel-nizbor
Stanislave Krunoho, jste opravdu filozof k pohledání:-) Rád bych ale věděl, v čem je tedy ten současný team lepší než ten, který byl v čele ČSSD před rezignací Jiřího Paroubka. Jednak v něm vidím minimum změn (slovy jednu) a jednak si myslím, že v současné době, kdy vláda dělá jeden skandál za druhým, by ČSSD stoupaly preference i kdyby ji vedl Homer Simpson.
macura
Pane Krunoho, váš komentář nebyl zveřejněn, protože jste ani žádný nevložil. K tomuto článku jste dle výpisu napsal tři komentáře, které jsou zde pod sebou. Myslím, že namísto nějakých absurdních a směšných srovnávání kohokoliv s Evou Braunovou bych chtěl některé diskutující (včetně vás) vyzvat ke slušnosti.

Pan Havliger by se měl nad svou teorií o "Paroubkově dědictví" trochu zamyslet, protože má velké trhliny. Pokud by byla platná, jak je možné, že v roce 2005 preference ČSSD stouply z pouhých 10% na úroveň nad 30% ve volbách v roce 2006?
ivan
Vážený pane Paroubek , ano ČSSD se musí zbavit dědictví po Vás , především dědictví komunikace na úrovni IV. cenové skupiny ! Viděl jsem živé vystoupení Vaše + p.Krampola - něco tak ubohého a intelektuálně prázdného jsem ve svém životě neviděl.
paul
Tak ňák se Vám paní Paroubková nedivím...:-) Hašek, Tvrdík a spol, ti všichni lezli JP do řiti a jako první si kopli když odstoupil.Tehdy byl pro média Hašek fanatik a "malý Paroubek a Tvrdík neschopný blbec(právem:-)) luftjarda a člověk který podělal co mohl. Dnes jsou oba hájení, ba přímo hýčkaní médii. Stačilo tak trochu zkolaborovat... A ani na vaší kamarádku Borůvkovou nelze zapomenout, jako zkušená diplomatická krysinka pochopila, že vsadila na špatnou kartu a už trůní pevně v pozadí pana hráběte.Korýtko nade vše a MZV, to je panečku pašalík... Samozřejmě, že nejlepší kandidát na předsedu je JP. Ovšem když se nebude chtít vrátit, myslím si, že Sobotka je pořád lepší řešení než trio Hašek&Tvrdík&Zimola. Ještě není po sjezdu a už se chlapci cítí imperátory. Pokud je naše milá členská základny zvolí do šéfstva,nejspíš vystoupím z ČSSD a nejlépe z politiky vůbec. Protože spoluviníkem na tom, co chystají tedy nebudu. Já chci žít život v pravdě a s čistým svědomím.
josef_smolik
Pane Paroubku,nevíte jestli byl pozván na páteční sjezd i Martin Komárek? Děkuji.
jiri-paroubek
Víte, vážení přátelé, číst něco o údajné zhrzenosti mé ženy je trapné. A podsouvat jí nízké pohnutky je nechutné. Má žena je zcela svobodný člověk. Není ničí loutkou, nebude se proto řídit ani tím, jak dopadne sjezd ČSSD. Ona řekla jen otevřeně, co si o politice adeptů na lídra ČSSD a dalších funkcionářů ČSSD (např. na Ústecku) myslí. Já to říkám nepřímo: nepodporuji ani jednoho z kandidátů na předsedu ČSSD. Před volbami do sněmovny i má žena silně trpěla hnusnými útoky pravicových médií na mě a mou rodinu. Nikdo jiný vedle mě v první linii nestál nežli ona. Nevím tedy, proč by nemohla otevřeně říct svůj názor a měla by jen tiše sedět v koutku.

Jeden hlupák píše, že ČSSD musí překonat dědictví po mně. Fajn, souhlasím. V okamžiku, kdy jsem přišel do vedení ČSSD (v dubnu 2005) byla tato strana na 10% volební podpory. Dnes je nejsilnější stranou v zemi. Tak ať překonává mé dědictví.
zdobinsky
Pane Smolík, také mám obavu, aby se politika nestala jen osobní lukrativní arénou ambiciózních lidí, bez jakékoli vazby na potřeby společnosti.
zdobinsky
Co ale dělat, když ČSSD přestane být schopna naplňovat přání svých voličů?
Pane Halviger, střední třída je široký pojem. Které z částí střední třídy by se měla podle Vás ČSSD zalíbit, aby pro ni byla atraktivní? Té vyšší střední třídě, nebo té nižší střední třídě?
Vyšší střední třídu dostatečně oslovuje celá škála pravicových stran. Aby to pak nedopadlo tak, že se na ni ČSSD zaměří, ale zbytek střední třídy osloví KSČM.

Co by podle Vás měla té Vámi oslovované střední třídě ČSSD nabídnout, aby ji lidem stálo za to ji volit? Již mnohokrát bylo publikováno, že široká střední třída existuje jen díky fungování sociálního státu. Má být tedy podle Vás dále prioritou ČSSD sociální stát, aby byla co nejširší střední třída, tedy voličský potenciál ČSSD, zachována? Ale jak to udělat, aby současná střední třída nevolila pravici, a tak vlastně nevědomky pracovala na své likvidaci? Tady je každá rada drahá.
josef_smolik
Děkuji,i když....Ale tento vzorek politiků přelézá z jedné ř... předsedy do ř....dalšího,atd..Ale rychle zapomíná a navíc se naváží do vlastních řad,ale žádná opoziční práce-interpelace,články,zásadní stanoviska k nevídaným skandálům koalice,atd..Ale Toskánsko-ČEZ,nevysvětlené financování,skandální tlouštka,kdy spousta lidí přechází na vegetariánství,nikoliv z přesvědčení a tak dále a dále,až skončíme v ř....všichni.
ivan
Pane Smolík,....staré psi novým kouskům nenaučíš !ČSSD musí oslovit tzv."střední třídu".Bohužel "staří psi" toho nejsou schopni.Vámi jmenovaní myšlenkově ustrnuli na úrovni 90-tých let min.století.
josef_smolik
Pane Halvigere,mohl byste popsat ta dědictví? Rád bych se poučil a také by to mohlo být inspirující pro některé klíčové politiky ČSSD-p.Urban,Pallas,Škromach,atd..
1rytir
Podle mého hodně předčasný a dost nepochopitelný krok. Nevím, jak to v ČSSD chodí a jak jsou nominováni členové na stranický sjezd. Nicméně kritika obou kandidátů právě na tomto fóru by byla prospěšnější, než kritika na těchto webových stránkách. Chápu, že autorce je známo celé mocenské zákulisí současného, ale i minulého vedení sociální demokracie a dovedu tak pochopit i jistý díl jejího znechucení. Nicméně demonstrativní rozchod je podle mého na místě až poté, co se pokusím o nápravu.
Zatímco s kritikou Michala Haška souhlasím, nemohu tak docela být zajedno s kritikou Bohuslava Sobotky. Sám jsem i tady nejednou vyzýval vedení sociální demokracie k důraznější kritice současných vládních kroků, nicméně jsem ocenil Sobotkovu přítomnost na pražské demonstraci ProAlt (mimochodem nikoho z manželů Paroubkových jsem tam nepotkal) i to, jak jasně vystoupil ve včerejším Duelu na TV Prima.
Tak asi tak.
ivan
Paní Petro , prosím neškoďte ČSSD ! Na vašem místě bych stál v koutku a šoupal nohama.Pláčete na špatném hrobě.Věřím , že ČSSD najde tolik síly , aby se zbavila dědictví po p.Zemanovi a p.Paroubkovi
josef_smolik
Pane Sazečeku,nevím,jak jste vyzrálý Vy,ale doporučoval bych nezevšeobecňovat..Nejsem blogař,ale myslím,že byste neměl zase obecně a vůbec soudit...Mohl bych po Vašem komentáři stejně napsat,že lidé jako Vy vytvářejí toto neživotné klima v Čechách,ale byla by to drzost!!!
josef_smolik
Pane Otčenášku,ten příměr s jablkem a rozcestím je přesný...Jen bych si přál více Bublanů a méně Škromacha,který je příkladem degenerace a farizejství v ČSSD. Také věřím,že aspoń nevyhraje pragmatické křídlo Haškovo,neboť,pak bych si připadal jako vůl v plotě....
catumbelan1
Článek zajímavý, ikdyž zbytečně dlouhý. Stačilo napsat vystupuji z ČSSD protože už nejsem manželka pana předsedy. ČSSD tím jistě žádnou újmu neutrpí, členů bez funkce (tak od loňských voleb u paní Petry bylo) vystupuje a vstupuje asi stále dost. Je to přirozená volba každého jednotlivce. Je přirozenou volbou i způsob jakým to udělá! Někdo kultivovaně, jiný se zhrzelým pocitem. Zde to bude zřejmě ta druhá varianta. Bouchnout dveřmi a přitom zjevně pošpinit několik z těch které za těmi dveřmi zůstávají je spíše k politování než k pochvale. Chyby dělali zcela jistě všichni, chybou bylo jistě i páně Paroubkovo ukvapené odstoupení z funkce předsedy. Možná, že chtěl být přemlouván k setrvání, možná že byl již opotřebován těmi nechutnými útoky na jeho osobu. Kdo ví, snad jen on! Ale současné postoje lidí okolo jeho osoby, zejména jejich rádoby úderné komentáře a blogy zde na těchto stránkách mu mnoho sympatií nezískají. Soudím, že tomu bude spíše naopak! A to je velká škoda pro nás všechny, potvrzuje se totiž malá vyzrálost lidí z České kotliny!
racek
Ano, pane Otčenášek, kuje a čuje. Otázka je, jestli je to dobře nebo špatně. Další strana, která vezme ČSSD 4 procenta nebo?? V každém případě, strana, která z 5 předsedů v podstatě zavrhla čtyři, no nevím, co od ní se dá ještě čekat.
Chápu to. Jenže, při vší úcte, paní Petra je pro mě jen jeden z desetitisíců členů. Její pohnutky chápu, chápu i pohnutky těch, co 300 let trpěli ve vysokých funkcích pod Paroubkem, Zemanem, Grossem, Horákem a teď konečně mohou svobodně ... i když zrovna těch si vážím přece jen o dost méně.
josef_smolik
Přidávám se a podepisuji každou větu p.Janýra.A vaše motivace si myslím je jinde,i když s názory na potencionální předsedy zcela souhlasím....