Pevný bod v moři bulváru a povrchnosti

my h
12.6.2018 12:13
Před několika týdny mi přišlo od jednoho známého elektronickou poštou upozornění na nový měsíčník, který se věnuje kultuře, našim národním tradicím, historii, zajímavým osobnostem a v neposlední řadě i lidem věnujícím se tradičním řemeslům. Zároveň zpráva obsahovala nabídku nechat si ukázkový výtisk zdarma zaslat. Když jsem potom za dalších pár týdnů ve schránce našel měsíčník s názvem MY z Čech, Moravy, Slezska a Slovenska, zaujal mě již na první pohled nebo snad lépe řečeno na první přečtení. Publikované články se totiž výrazně liší od většiny titulů, které u nás vycházejí a pravidelně ke svým čtenářům vysílají lavinu bulvárních zpráv plných laciné senzacechtivosti a povrchnosti.

V ukázkovém čísle jsem osobně nenašel snad ani jeden jediný text, který by určitým způsobem postrádal zajímavost - https://www.mesicnikmy.cz/my4-2018 . Ať již šlo o články věnované manželkám bývalých našich prezidentů, událostem roku 1948 nebo ty zaměřené na současnost. Rovněž jména autorů byla pro mě zárukou poctivého novinářského řemesla. Jména jako Zdeněk Hrabica, Milan Syruček nebo Petr Žantovský není třeba dlouze představovat. Všichni uvedení mají za sebou dlouholetou publicistickou a spisovatelskou činnost a jejich texty rozhodně nikdy nenudí. Každý nový titul na našem trhu si samozřejmě musí poctivě prošlapat cestu ke svým novým čtenářům, zvláště pak to platí o titulech, které nemají v zádech velké sponzory a vlivné podporovatele například v podobě českých a moravských oligarchů a musí se většinou obejít bez výrazné podpory formou masivní reklamy. A pokud by snad potenciální čtenáře odradilo jméno šéfredaktoru, kterým je Petr Hájek, pak lze jen vzkázat, aby se raději přesvědčili sami. Zvláště pokud média hlavního proudu někomu přidělí nálepku osoby tak zvaně kontroverzní, je vždy nutno toto brát s velkou rezervou. Pro ně je kontroverzní každý, kdo smýšlí jinak, než si přejí naši západní spojenci.

Nový měsíčník v každém případě svými prvními čísly navnadil čtenáře a nasadil laťku skutečně dost vysoko. Což je jenom dobře, jelikož bude nucen i nadále svou úroveň potvrzovat. Pokud si však i do budoucna udrží podobnou kvalitu textů, nemusí se o svoji budoucnost obávat. A jelikož nový titul lze řadit do alternativního proudu, myslím, že si zasluhuje zmínku třeba i právě zde. I když se tvrdí, že dobré zboží se prodává samo, není od věci upozornit na ně i další potenciální budoucí čtenáře, kterým v záplavě informací třeba mohl uniknout. Zejména jde o ty, kteří již mají dost manipulujících novinářů hrajících stále méně věrohodnou hru na svobodu slova a sloužících zájmům mocných osob v pozadí. Těmto lidem novinářská etika již dávno nic neříká a v normální společnosti založené na hodnotách pravdy, poctivosti a morálních zásad by si za tuto svoji práci, či spíše službu lži a zlu nevydělali nejspíše ani na slanou vodu.

Závěrem chci požádat čtenáře, aby tento text nepovažovali za špatně skrývané reklamní sdělení, o které mě snad požádal někdo z redakce. Nic takového. Jde jen o informaci a nabídku lidem, kteří jsou třeba podobně naladěni a hledají v tom obrovském každodenním množství zpráv nějaký pevný bod a zdroj poučení a inspirace i pro vlastní život. Vím z vlastní zkušenosti, že takových lidí není málo. Jsem přesvědčen, že právě měsíčník MY může mnohým posloužit právě tímto způsobem, a to snad není úplně málo - https://tadesco.cz/zabavny-mesicnik-vaznych-vecech/

 

miroslav-porizek
Bydlím na malém městě uprostřed Hané, pracuji ve státní správě v sociální oblasti, publikuji asi 20 let - zejména různá témata z politiky, kultury a historie. Jsem stoupencem společenské solidarity, veřejné dopravy a přímé demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.