Po Majdanu na ruské straně obezřelost

krym referendum zanr
19.3.2014 10:38
Právo na sebeurčení národů, vyhlášené OSN a obsažené v Paktu o občanských a politických právech, ve kterém je právě Právo na sebeurčení národů vyčleněné jako vůbec základní a první lidské právo je ovšem - jak je vidno z posledních reakcí na výsledek krymského referenda - právem nikoliv pro každého, ale výhradně jen pro ty „naše“.

Například pro Kosovce. Těm se tohle právo muselo uznat už proto, že v něm šlo o jasný tah proti Srbsku, jehož Titovovi partyzáni se za války nepěkně chovali k německým divizím, které sem byly vysílány, aby oblasti partyzány ovládané tzv. pacifikovaly. Tohle německá vláda a potažmo tedy i EU Srbsku dodneška prominout pochopitelně nemohou - a proto (ale nejen proto) bylo referendum v Kosovu uznáno jako právoplatné a Kosovo svou nezávislot získalo.

Tím druhým "proto" byla skutečnost, že v Kosovu plánovali Američané už dlouho předtím zřídit svoji nejmohutnější vojenskou základnu v Evropě, a Kosovci, vděční za dar nezávislosti, byli pro samozřejmě daleko výhodnějšími vyjednávači - a spíše nadšenými přitakávači - než nevyzpytatelní a už z válečných dob poněkud podezřelí Srbové.

Tam tedy sebeurčení ano, bez řečí a též s nadšeným Schwarzebergovým souhlasem, ale na Krymu, to už je jiná, tady je třeba referendum odmítnout jako nezákonné jednoduše proto, že není protiruské a je naopak proruské. Protože také Rusové - jak známo - se za války chovali nepěkně k německých divizím, které je přišly zlikvidovat, což německá vláda a potažmo tedy i EU dodneška nemohou Rusku prominout a považují celou záležitost za nepřístojnost takového rozměru a závažnosti, že k neuznání krymského referenda stačí bohatě. Jak jim, tak též naší nové české vládě.

Zvlášť pak s přihlédnutím na tu okolnost, že pojednávané neuznání krymského referenda představuje víceméně jen manévr z nouze a v podstatě krok ústupový, když se původně počítalo s řinčivou ofenzívou. V tichu a klidu se po vítězství na Majdanu měla nová ukrajinská vláda zapojit jak do EU tak do NATO, do východních oblastí už "poevropštělé" Ukrajiny se měly přepravit americké rakety středního doletu, v kterémžto okamžiku by se celá raketová obrana Ruska ocitla na hromadě. Přístup k velkému nerostmému buhatství Ruska, které M. Albrightová už před lety označila za historicky nespravedlivé, by se tak prospektorům z USA otevřel dokořán.

Občané Krymu tenhle plán, jak vidíme, přinejmenším pozdrželi či zkomplikovali. Protože s tím, jak přičinlivě přiživoval Západ požár na Majdanu, přišel na ruské straně čas obezřelosti.

lubomirman
Jsem spisovatel a publicista (Obrys Kmen, Outsidermedia, Nezakladnam, Halo noviny atd.)
Klíčová slova: Kosovo, Krym, referendum

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Pane Mane, dobrý den. Se zájmem jsem si pročetl Váš blog. Doplnil a rozšířil jste zdejší názorovou hladinu a pohled na některé principy a "ideologické" základy de facto tvrdého útoku na Rusko, jeho bezpečnost, existenci a přirozené vojensko-ekonomické zájmy. Myslím, že to byl Jiří Paroubek, kdo Vl. Putina ohodnotil jako druhého myslícího a vysoce fundovaného představitele Ruska, po Michailu Gorbačovovi, v dlouhé historii tohoto obrovitého teritoria. Parta diletantů, namyšlených arogantních hňupů jak z EU tak USA naprosto ignorovala situaci a vývoj a to ne na Ukrajině, ale hlavně v Rusku-Kremlu, který i člověk s průměrným IQ bezproblémově mohl předpovědět......

A nyní je veliké divení. Obezřetnost ruských představitelů je po demencí trpícím alkoholikovi Jelcinovi více než ZŘEJMÁ, ale to americkým "suverénům" a německoevropským ignorantům vůbec nic neříkalo. Hajlující Jaceňuk je pro ně "demokrat", mejdan na Majdanu a střelba najatými zabijáky do účastníků na obou stranách jen "kolorit" pro jejich "touhy" po rozbítí nikoliv zdevastované Ukrajiny, ale Ruska. A V. PUTIN a nová generace ruských politiků to velice dobře a přesně analyzoval již v období, kdy se připravovali na svoji éru po Jelcinovi..... Proto je také středem nenávisti nejen "velkých hráčů", ale i "odborníků" u nás ala Zaorálek, Schwarzenberg apod....

Neustálé utahování vojensko-ekonomické smyčky kolem Ruska je tak průhledné, že jen duševní záprtek by to nevnímal jako ohrožení "na životě", na BUDOUCÍ EXISTENCI...... Kolik základen má dnes (a v minulosti též...) mělo Rusko (potažmo SSSR) kolem hranic USA, nebo států dnešní EU? Na "svých" územích evropských satelitů východního bloku a kde dál? Vyjma Chruščova a Kubánské krize? Nic v bezprostřední blízkosti USA a totéž z východní strany evropských hranic podél Španělska, Portugalska, Francie atd......

Velice aktuální je opět připomenutí tragédie Srbů, celé Jugoslávie, Kosova a zvěrstev, které zde byly vyvolány za stále stejným účelem jako to pokračuje i nadále - nyní Ukrajina. A už zase "naši přátelé a souputníci" z EU a NATO vyhrožují Gruziíí a dalšími nesmyslnými hazardními akcemi. Proč asi mají Američané největší válečnou základnu na cizím území v Kosovu, "ovládaném" Hatchim - údajným vrahem a evidentně amíky zkorumpovaným "náčelníkem Apačů"? Zjevně, aby "zabránili útoku ze strany Somálska, Severní Koree, Íránu...... Lžou, manipulují a jejich agresivita a rozlézavost nemá hranice ani omezení. A Rusko, zvláště Putinovo, to je pro ně na žaludeční vřed před prasknutím do břišní dutiny.....

O rozměrech německých "zájmů" a "schopností" není zapotřebí se ani zmiňovat. Popsal jste to bezchybně a tak jako nikdy nezapomenou  (pevně v to věřím) Rusové a národy, přes které prošla německá zupácká fašistická bota, tak Němci nezapomenou, jak jim to 2x Rusové znechutili..... Rusku se nedostali na kobylku zbraněmi, vražděním, vypalováním a ničením..... a tak, s podporou amíků, to určitě budou nadále zkoušet svojí finanční silou.... Nečeká nás do budoucna nic dobrého.

Přečetl jsem několik doslova skvělých analýz ze všech možných úhlů pohledu, zkušeností, znalostí a vědomostí různých autorů a některé názory a myšlenky byly naprosto neotřelé a výhledově velice přesné, REÁLNÉ (samozřejmě dle mého názoru). Určitě to ale není Zelený, který se bláboloidně projevil na PL, doslova tragikomicky.

Váš nástin a myšlenková invence je pozoruhodná i v tom, že je Váš blog postavený na "historických zkušenostech"???..........  M. Gorbačov daleko předběhl dobu, naprosto nezvládl a podcenil nejen realitu a proradnost svých partnerů, ale neměl tým a koncepci vývoje a to nejen bývalého SSSR, ale ani Ruska, natož analýzu vývoje ve světě. Ale oceňuji, že jednoznačně podpořil postup V. Putina v případě Krymu a dále celé Ukrajiny...... Myslím, že i on si uvědomil svoje tragické chyby, obrovský omyl, když Němcům daroval sjednocení, nám a dalším relativní "volnost".... Naštěstí, pro někoho třeba bohužel..... A nyní měl V. Putin volbu, nechat "vši" nalézt do kožichu (a to neodstranitelně) nebo použít DDT, americký "vynález" ala Panama, Vietnam, Libye, Jugoslávie, Kosovo, Irák atd...... Ale to je věc jiná.

V. Putin a spol. bojují o Rusko, za Rusko, za občany, kteří toto teritorium obývají, aby se nestali ještě většími chudáky, než jsou, aby se amíci, Němci, možná Čína a další o tuto zem, JEJICH, neservali jako o bezmocnou kořist. Jsem, coby mladý zobák, pamětník 68. a jásal jsem dlouho, když jsme "Rusákům" zatopili v hokeji, atletice i jinde.... Ale..... "Občas i člověk pobere rozum" a "všechno" je pak jinak.....

Díky za inspiraci. Zdravím Vás.