Poche sem, Poche tam

pelc vladimír
14.11.2018 07:01
… „takovej byl vytrvalej, že by se moh stát ministrem nebo poslancem“, psal Jaroslav Hašek v knize Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, I. kniha, V zázemí, 13. kapitola: Švejk jde zaopatřovat.

Prezident Miloš Zeman Miroslava Pocheho, europoslance, člena ČSSD, původně nominanta soc. dem. na ministra zahraničních věcí, do této funkce jmenovat odmítl. Kvůli jeho politickým názorům, s nimiž nesouhlasí.

Poche se stal politickým tajemníkem na ministerstvu zahraničí. Ministrem se stal Tomáš Petříček (ČSSD), předchozí politický tajemník na ministerstvu zahraničí. Poche přestal být politickým tajemníkem na ministerstvu zahraničí. Ministr Tomáš Petříček jmenoval Pocheho svým externím poradcem; prý proto, že má velké znalosti evropské politiky a zahraniční politiky EU.

Na světě existují výrazní vytrvalciJosef Švejk uváděl příklad vytrvalce feldkurátovi Katzovi : „Poslušně hlásím, pane feldkurát,“ poznamenal Švejk, „že je to hotovej nezmar, jako nějakej Boušek z Libně. Vosumnáctkrát za večer ho vyhodili od Exnerů, a vždycky se jim tam vrátil, že tam zapomněl fajfku. Lez jim tam voknem, dveřma, z kuchyně, přes zeď do lokálu, přes sklep do výčepu a byl by se spustil snad komínem, kdyby ho byli hasiči nesundali se střechy. Takovej byl vytrvalej, že by se moh stát ministrem nebo poslancem. Udělali pro něj, co mohli.“

Pan M. Poche pro sebe, jak je vidět, udělá, co může.

Co čardáš ve stylu „ vleze jim tam voknem, dveřma, z kuchyně, přes zeď do lokálu, přes sklep do výčepu a byl by se spustil snad komínem“ znamená?

Jednak to, co je o soc. dem. obecně známé, totiž že fundamentem současné politiky ČSSD jsou vlastní koryta a korýtka – a to je jeden z důvodů, proč není volitelná, a dále, že si současné vedení sociální demokracie snaží dělat z prezidenta M. Zemana, který před časem řekl, že Pocheho na ministerstvu vidět nechce, poněkud šprťouchlata.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.