Pokud některé neziskovky nedodržují pravidla, ať zaniknou

klavesnice stroje
16.8.2019 13:58
Že by se konečně začaly řešit černé díry některých neziskovek? Ministryně financí snad svůj dlouho avizovaný záměr "podívat se a zoubek", t.j. hospodaření neziskovek se státními dotacemi, dovede do konce a konečně zde budou nastolena jasná, rovná a férová pravidla pro jejich hospodaření se stáními finančními prostředky, vyprodukovanými daňovými poplatníky.

Lidovec Zdechovský farizejsky smutní nad budoucím osudem neziskovek https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Zdechovsky-KDU-CSL-Neziskovky-nebudou-moci-bez-dotaci-vubec-fungovat-592634

Jádro celého problému je v tom, že v současné době je zde trpěna (jistěže v minulosti někým zavedena) prapodivná praxe, kdy si jakákoliv neziskovka zažádá, nárokuje státní dotace, samozřejmě zdůvodněné nějakým rozpočtem, s výčtem nákladů na svoji činnost. Peníze dostanou, byť né v požadované výši, ale to už je tady zase takový železný zvyk – zažádám o milion, oni mi dají sedmset tisíc, s tím se předem počítá, proto se ta žádaná částka přec v té žádosti navyšuje. A žádá se všude možně, přímo na vládě, na všech možných ministerstvech, na krajích a nevynechají se ani města, obce. Peníze předem, vyúčtování posléze. Ale ouvej, to vyúčtování se mnohdy zpozdí, mnohdy neprovede vůbec, někdy se prostě odflákne a je víc jak neprůhledné a nepřehledně.

Paní ministryně financí má v úmyslu tento systém otočit, poskytovat dotace za/na již odvedenou činnost, která musí být jasně a prokazatelně v žádosti uvedena. A schválena poskytovatelem. 

Hodně zjednodušeně a laicky řečeno, s vědomím, že ta problematika je složitá a různorodá. Tak, jako jsou složité a různorodé charakteristiky, účelovosti neziskovek.

Politické neziskovky by logicky neměli mít nárok ze státního rozpočtu ani na korunu. Protože chtějí-li dělat politiku, ovlivňovat politicky dění ve státě, mají možnost se zařadit do řádné politické soutěže tím, že se stanou stranami nebo hnutími. Jednoduše a průhledně. A pokud si občané budou přát jejich politickou činnost, budou je volit a tím jim přispívat na tuto činnost. Konec konců, proč by měl stát finančně příspívat na neziskovky, účelem kterých jsou pokusy z rozvrat, destabilizaci společnosti, svržení nějvyšších ústavních činitelů, prostě a jednoduše dávat peníze těm, kteří si přejí jeho zničení. Za tímto účelem dostávají beztak ze zahraničí prostředků dost.

Neziskovky, zabývající se sociální činností, si jistě zaslouží úctu a obdiv. Pokud ovšem tuto činnost nevykonávají účelově ziskově a nešafáří se státními dotacemi v zájmu svých zakladatelů a vedení. Což není u nás nic nemožného, právě naopak.

Takzvané charity, které se rovněž řadí mezi neziskovky, by měli především dostát svému původnímu názvu a provádět činnost vskutku jako dobročinnost, lidumilnost. Dělat ale charitu způsobem tvrdého nárokování si na státní prostředky je pokrytectví a v podstatě podvod. Protože charita je založena na dobrovolném dárcovství a dobré vůli, altruizmu, nezištnosti, nesobeckosti, obětavosti. Jistěže je založena taky na dárcovství, donátorech. Charita není - dejte mi peníze, já je správně utratím. Zřizovatelé charit by si to měli uvědomit a nedojit stát silou. Požádat o příspěvek ano, to se nevylučuje, ale vydírat stát, že nemohou dělat charitu, protože jim ten stát na to nedá, je sprosté především od zřizovatelů, otců zakladatelů. Daňový poplatník třeba zrovna na tu jejich charitu, kterou se holedbají, nechce přispívat, proč musí? A pokud žádají stát o příspěvek, musí tu žádost řádně zdůvodnit vyúčtováním již vynaložených nákladů a zase je to na tom státu, zda vůbec a kolik jim daruje. Rozhodně si nesmí arogantně dupat a ječet - my chceme a chceme! 

Neziskovky sportovní a zájmové jsou zase jiná kapitola a paní ministryně ve svém návrhu na nový systém jistě zhodnotí možnost výjimek. I když ve světle informací proniklých na veřejnost, kolik milionů mají jako měsíční gáži někteří třeba fotbalisté, za kolik stovek milionů se "kupují a prodávají" mezi kluby, je i toto poněkud diskutabilní, že ano ... Ani tady nelze zevšeobecňovat.

V neziskovém sektoru je už opravdu nutné stanovit a hlavně tvrdě vyžadovat jasná, průhledná a férová pravidla. A taková neziskovka, která brečí, že dodržováním pravidel jí hrozí zánik, ať zanikne. 

Nikdo nikoho nenutil a nenutí neziskovky zakládat a provozovat. Je to dobrovolná činnost a stát není povinen financovat každého, kdo si vzpomene dělat takovou dobrovolnost. Daňový poplatník už vůbec ne.  

Růžena Chrastekova
Řadová občanka, zajímající se o politicko - společenské dění v naší zemi

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.