Polízanice z Iowy

iowa primary
6.2.2020 23:50
Primárky v Iowě jsou první v USA a v roce, kdy není nic jisté se na tuto zemi upírala pozornost amerických médií. I já jsem zvědavě čekal jak dopadne souboj Sanderse a Bidena v prvním státě. Časový posun je -5 hodin a tak jsem v úterý ráno pustil zprávy. Čekal jsem, že je rozhodnuto. V ranních hodinách nejspíš už skončilo sčítání nebo zbývá sečíst posledních pár okrsků. Jenže ono žádné výsledky nepřicházely a v národních televizích ve státech domluvení komentátoři lamentovali nad fiaskem, které bylo čím dál zřejmější. U jednotlivých kandidátů svítila velká nula a výsledky nepřicházely. Vedení demokratické strany se rozhodlo výsledky nezveřejnit. A tak se Iowa začala probouzet do dne bez výsledku.

Volba kandidátů jednotlivých politických stran se v Iově odehrává na půdě takzvaných volebních shromáždění. To znamená, že v předem daný čas se mohou dostavit oprávnění voliči včetně těch bez politické příslušnosti a zvolit kandidáta. Volba je veřejná. A to až tak, že se například utvoří místa v místnosti, kam si stoupnou podporovatelé toho kterého kanditáta. Takto vytvořené hloučky se spočítají a ty, ve kterých je víc než 15% přítomných se už nesmí nikam přesouvat. To je první "skrutinium" nebo řekněme přepočet. Následně ti, kteří po prvním přepočtu nejsou ve skupince, která má více než 15%, mají tři možnosti. Přidat se ke skupině kandidáta, který dosáhl dané hranice, pokusit se zvětšit skupinku kandidáta, který nedosáhl 15%, která dohromady už 15% dá nebo odejít domů. Pak se hlasy opět sečtou v rámci druhého přepočtu a kandidáti, kteří dosáhli více než 15% dostanou poměrně takzvané zemské volitele příslušné danému volebnímu shromáždění. Zemští volitelé pak volí státní volitele a státní volitelé volí delegáty státu Iowa, kterých je k mání celkem 40. V celém systému existují různé přepočetní koeficienty, které zvýhodňují nízce obydlené oblasti a konečná metrika úspěšnosti kandidáta tradičně byla počet získanch státních volitelů či jejich ekvivalentů pokud předpokládáme, že zemští volitelé budou volit podle své příslušnosti. Nově jsou zveřejňovány i počty lidí co volili daného kandidáta po prvním a druhém přepočtu.

Iowa nemá víc než 4 miliony lidí a i když se volební systém může zdát složitý, nemělo by sečtení celkem 1600 míst, kde se shromáždění konala být nijak náročné. Iowští demokraté však začali tvrdit, že aplikace, za kterou zaplatili desítky tisíc dolarů asi nefunguje. To měl být kanál, přes který měli posílat výsledky jednotliví předsedové volebních komisí. Podivnosti, jako že za touto aplikací stojí lidé spojení s kampaní Hillary Clintonové a že se firma jmenuje "Shadow" mohou jen přispívat k pocitu cinknuté hry stejně jako to, co se dělo pak.

Ráno v Iowě vystoupil Pete Buttigieg a prohlásil se za vítěze. Bez oficiálních výsledků. Nato zveřejnila kampaň Bernieho Sanderse svůj neoficiální přepočet 70% okrsků, podle kterého Sanders vedl na procenta po prvním i druhém přepočtu. Pak několik hodin nic. Bylo ale zřejmé, že o první místo se dělí Sanders a Buttigieg, třetí je Warenová a čtvrtý Biden. Pátá Klobuchar, která neztrácí nic moc na Bidena. Fakt, že Biden naprosto propadl samozřejmě věděla i mainstreamová média, ale hlavní zprávou bylo zpoždění výsledků a Biden odletěl do New Hampshire. Sanders si věřil na vítěztví, ale jako vážný kandidát se bez oficiálních výsledků těžko za vítěze mohl prohlašovat. A tak Buttigieg se stal hvězdou se svým prohlášením o vítězství.

Druhý den odpoledne po páté hodině zveřejnila Iowská demokratická strana první set výsledků. Sanders vedl při prvním a druhém přepočtu a Buttigieg na počet státních delegátů. Tato hlavní metrika znamenala, že pro náskok 20-30 státních delegátů se zdál Buttigieg jako vítěz.

Dnes ráno jsem se díval na poslední update a po sečtení 97% hlasů Sanders jasně vede na první sečtení (42,672:36,718) a vedení neztrácí ani po druhém sečtení (44753:42235). Co do počtu státních delegátů vede Buttigieg 550:547. A tak zbývá sečíst tři procenta výsledků a Sandersovi zbývají tři delegáti, aby se stal absolutním vítězem. Jenže ať už vyhraje těsně Buttigieg nebo Sanders, je to asi už jedno. Kandidáti musí jít dál a tak možná opravdu prvním státem, který ohlásí kompletní výsledky bude New Hampshire. Nebudu se divit, pokud se v dalších hodinách nebo dnech dozvíme, že Sanders vyhrál i co do počtu státních delegátů.

A proč vlastně tak trvá sečíst poslední hlasy? Sledoval jsem debatu politologů na CNN, kteří se tomuto tématu věnovali. Jeden z nich prohlásil, že poté co panovaly pochybnosti o integritě hlasování, byli předsedové volebních komisí vyzváni poslat své protokoly. A někteří to pojali tak, že vzali obálku, do ní vložili protokol a odeslali...


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.