Polsko rozvíjí své ekonomické aktivity ve Východní Africe

setkani tanzanie
7.7.2021 00:39
Dne 22.6.2021 přiletěl do Tanzanie na oficiální návštěvu zástupce ministra zahraničních věcí pan Pawel Jablonski, který uskutečnil řádu formálních i pracovních jednání spolu s polským velvyslancem v Dar es Salaamu, p. Krzysztofem Buzalskim. Spolu s diplomatickým týmem přicestovala také skupina významných polských firem, které zde realizují své obchodní plány.

Polsko vítá spolupráci v rámci výměnného vzdělávání studentů, rozvoje infrastruktury, zemědělství a pokračování úspěšné misijní činnosti. Dále nabízí své zkušené odborné firmy například v oblastech informačních technologií, vodohospodářství a těžebního průmyslu.

Polsko po 9 letech pauzy znovu otevřelo ambasádu v Tanzanii v roce 2018 a je velice aktivní. O polském zájmu o Tanzanii svědčí i přímo osobně velvyslanec Buzalski, který složil nejvyšší státní zkoušku ze svahilštiny a získal tak i vysoké společenské uznání. Je to jediný evropský diplomat v zemi s takovou znalostí.

Česká republika bohužel nyní nemá v Tanzanii ani ambasádu ani konzulát. Polská ambasáda je zde jediná diplomatická opora ze zemí z tzv. „Vyšehradské čtyřky“.  Naštěstí má Polsko zájem o spolupráci našich zemí nejen v Evropě, ale i v zahraničí. Česko republiku nevyjímaje.

Tanzanie je země se skoro 60 miliony obyvatel s rostoucí populaci i ekonomikou. Země není jen významná turistická destinace, ale je také významným africkým obchodním centrem. Samotná metropole Dar es Salaam je dle posledních statistik se svými téměř 8 miliony obyvatel 55. nejlidnatějším městem světa. Tanzanie je rozlohou 31. největší zemí světa.

Od letošního roku má Tanzanie novou prezidentku, paní Samiu Suluhu Hassan. Nová prezidentka otevírá zemi zahraniční spolupráci, zahájila boj s koronavirem a urychluje pokračování obrovských investičních projektů. Prezidentka nařídila zjednodušení investičních procesů, zjednodušení pracovních a rezidenčních povolení. Zájem investorů je obrovský.

Kromě připravovaného nového obchodního přístavu v Zanzibaru se také otevřelo znovu jednání o zahájení výstavby strategického přístavu Bagamoyo.  Tento rok již paní prezidentka podepsala dokumenty k výstavbě nejdelšího vytápěného ropovodu na světě, který bude spojovat Ugandu s tanzanským přístavem Tanga. Všechny tyto miliardové investice jsou také příležitostí pro evropské firmy, české firmy se zde ale zatím prakticky neobjevují.

Dr. Viktor Korček

 

Foto: Pawel Jablonski  (zástupce  ministra zahraničních věcí Polska), Amos G. Makalla (guvernér  Dar es Salaamu) a autor,  dne 22.6.2021 v DSM, Tanzanie

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.