Pozor - vměšujeme se do vnitřní záležitosti jiného státu

lubomir man 20
25.9.2020 08:44
Už v průběhu II. světové války zvažovaly nejlepší mozky v USA, Británii, a Sovětského svazu, co udělat, aby se svět napříště už dalším lidským jatkám natrvalo vyhnul. Věděli, že ke splnění tohoto cíle bude nutno vytvořit novou světovou organizaci, která ve své chartě stanoví takové závazky jejích budoucích členů, to je národů v této organizaci sdružených, které všechny možné budoucí konflikty, jež by k budoucí válce mohly vést, znemožní.

Tak vznikla OSN, s ní i Charta OSN a v ní tyto tři hlavní závazky národů, nezbytné pro zachování světového míru:

- Zásada svrchované rovnosti států.

- Zákaz použití síly a hrozby silou vůči jiným státům.

- Zásada nevměšování se do vnitřních záležitostí států.

Když si tyto závazky přečteme, nemůžeme neuznat. Ano, kdyby se např. Hitler nevměšoval do vnitřních záležitostí nejdříve Rakouska, pak Československa a nakonec Polska, od něhož vyžadoval koridor přes koridor, ke vzniku poslední války by nedošlo.

Proč z uvedených tří závazků vypichuji dnes právě závazek třetí a tedy ten o zásadně nevměšování se do vnitřních záležitostí států?

Protože je to ten závazek, který je v dnešním světě nejčastěji nedodržován, ba co víc, stal se naprostou normou současných mezinárodních vztahů, šířenou ze všech západních metropolí a ze všech západních organizací a institucí.

V Bělorusku byly volby. Nedopadly tak, jak si Západ přál, a proto Západ rozhodl, že volby byly vítězem voleb prezidentem Lukašenkem zfalšovány. Důkazy tohoto zfalšování sice neexistují, ale to Západu nevadí, on se domnívá, ale co domnívá, on prostě ví, že byly zfalšovány, a to proto, že nedopadly tak, jak si Západ přál. A jak že si je přál? Inu tak, aby Bělorusko ovládly prozápadní síly a ozbrojené síly NATO se tak dostaly tak blízko Smolenska, že by jej mohly ostřelovat i z děl.

Ježíšmárija, to by byla trefa ještě větší než Ukrajina, ale lidi v Bělorusku, kteří si možná všimli, že na Ukrajině začalo být po Majdanu tak dobře, že 20 milionů lidí se odstěhovalo jinam, prostě nevolili tak, jak by pro ně bylo dobré a blahodárné..

Ale co, nevadí, ještě se dá snad něco udělat spojeným mezinárodním tlakem, zbuntujeme EU a zbuntujeme i všechny státy v EU sdružené, ten mezinárodní tlak, když půjde ze všech stran, nemůže Lukašenkova vláda ustát. Zavedeme proti ní sankce, budeme do ní prát ze všech informačních trub, které máme k dispozici, a to tak dlouho a vytrvale, až ji sprovodíme ze světa.

Do evropského čela popisovaného vměšovacího hnutí se vedle Německa a Francie postavilo samozřejmě i Polsko, a když premiér Morawiecki pro své tažení proti Lukašenkově vládě hledal spojence též v nejbližším okolí, padl jeho zrak na českého premiéra Babiše. Což byla mistrná volba, protože tihle dva, jak prozradil sám Babiš, utvořili skvělý tandem, který okamžitě požádal Charlese Michela o svolání mimořádné porady Evropské rady k řešení nesnesitelné situace v Bělorusku. Nesešla se sice hned, protože na tempo těch dvou ani nejzápadnější západ nestačil, ale později už to přece jen vyšlo.

Vměšování se do vnitřních záležitostí jiného státu se tak i díky české účasti rozkmitalo do nejúžasnějších frekvencí, protilukašenkovský postup premiéra Babiše a tedy i postup české vlády k situaci v Bělorusku podpořila tuto středu po Senátu i česká sněmovna, bylo rozhodnuto, že zraněné z potyček v Bělorusku (ale samozřejmě jen ty protivládní), budeme letecky převážet do Česka a zde je bezplatně léčit, zkrátka, že se budeme vzdor Chartě OSN vměšovat tak, až se z Charty bude kouřit. Až shoří.

Co je nám ostatně po ní, že ano.

Lubomír Man

lubomirman
Jsem spisovatel a publicista (Obrys Kmen, Outsidermedia, Nezakladnam, Halo noviny atd.)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Dobře, že autor připomněl ten koridor do Gdaňsku. Dnes jistý předseda slovenské vlády, nálepkový Igor Matovič, znovu žádá vytvoření koridorů na území sousedních států. Zdá se, že jsem jediný, kdo tuto nehoráznost odsoudil.

Fagan

Pane Man, jsem rád, že jste toto téma otevřel. Vměšování USA, VB a dalších zemí do vnitřních záležitostí, vyhrožování silou a udělování sankcí zemím, které nedělají to co si přejí USA je na denním pořádku. Proto volám po tom, aby se NATO oddělilo od USA a podřídilo OSN. USA sice zkomírají a dle záběrů z měst, kde probíhá revoluce a zároveň umírající na ulicích zásluhou nezvládnutí pandemie (zemřelo už téměř 300 000 lidí- genocída) to je příkladem pro pražskou kavárnu, nikoliv pro nás. 

    Výpady proti Číně a Rusku jen vypovíidají o tom,  že americká administrativa má z nich strach o svou vlastní existenci.

Dona

Pane Man, vynechal ste našu pritakávačku. Taká chyba , vynechať našu Miss neoliberálov. To sa " neodpúšťa ". Tak veľmi sa snaží, lezie všetkými diermi do všetkých otvorov - a Západ to jaksi málo oceňuje, ba vynecháva ju.

Trojmorie = Medzimorie = hegemón Poľsko - Litovská únia +  zatiaľ stratený syn = Bielorusko. V4 v predklone ako kanónfuter nezaostáva za hegemónom. Podržtašky tlieskajú.

Charta OSN sa nedodržuje už od svojho vzniku. Platia len pravidlá, ktoré vydáva Západ podľa svojich potrieb. Ostatne, aj samotná OSN porušuje svoje vlastné pravidlá podľa toho, kto viac platí na jej účet.

Lubodoc

Vměšování ČR do záležitostí Běloruska jsme potvrdili zasláním peněz tamní opozici