Pravda o Libyi II.

obrazek
2.8.2011 21:31
Ačkoliv média krmí ovčany informacemi jednou o rychlém postupu povstalců na Tripolis, jindy o útěku Kaddáfího do Venezuely či Zimbabwe, realita je na hony vzdálená těmto propagandistickým smyšlenkám. Ve skutečnosti se povstalci vraždí mezi sebou navzájem a Kaddáfí v žádném případě odchod ze země neplánuje. Jeho postoj je konzistentní od počátku konfliktu – svou vlast a lid nikdy neopustí. NATO si uvědomuje, že prohrává další válku a představitelé Francie a Velké Británie již netrvají na Kaddáfího odchodu ze země, který dříve kategoricky požadovali. Libyjský generální prokurátor Muhammad Zakrí Mahdžúbí navíc podal žalobu na generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena za smrt civilistů při náletech západních spojenců na cíle v Libyi. Obžaloba má deset bodů a Rasmussen je viněn z válečných zločinů, pokusu o zabití Muammara Kaddáfího a ze záměrných útoků na civilisty.

Jsou otázky, které by si měl racionálně uvažující a masmédii nezmanipulovaný občan položit a pokusit se na ně odpovědět. V první řadě – je-li Kaddáfí brutálním diktátorem, jak je možné, že rozdal lidem zbraně a ti je neobrátili proti němu? I po 42 letech vlády se těší jejich podpoře, a proto lze vyvrátit tvrzení, že demonstrace v Tripolisu proti válce a NATO z 1. července, které se podle odhadů účastnil milion až dva miliony lidí, byla zmanipulovaná a účast na ní vynucená. Jednalo se pravděpodobně o vůbec největší demonstraci ve světové historii. Je kuriózní, že shromáždění na podporu Kaddáfího se konají i v povstalecké baště Benghází a zelenou vlajku lze vidět i ve městech a vesnicích pod údajnou kontrolou vzbouřenců. Je-li Kaddáfí nenáviděný despota, jak je možné, že jezdí v otevřeném voze ulicemi a hovoří s občany? Nebojí se atentátu? Každý lidmi nenáviděný režim by se musel po pětiměsíčním bombardování dávno zhroutit. Pro srovnání – proč nevyzbrojil lid bahrajnský král a raději pozval zahraniční interventy, aby povstání proti jeho vládě rozdrtili?  

Ptejme se, co vlastně mohou rebelové, kteří tvoří podle odhadů 2% libyjské populace, nabídnout obyčejným Libyjcům. Bezplatnou zdravotní péči, bezplatné vzdělání, levné bydlení, práci, dotované potraviny a distribuci ropného bohatství nikoliv, protože to vše již mají. Libyjské ženy byly schopny dosáhnout emancipace a patří k nejvzdělanější ženské populaci v Africe a v arabském světě vůbec. Mohou se oblékat podle vlastní volby, protože Kaddáfí není islámský extremista a chápe, že islám nelze vynucovat silou morální policie jako v Saúdské Arábii a jiných brutálních diktaturách. Touží snad Libyjci po mafiánském kapitalismu a zkorumpované, zadlužené, importované pseudodemokracii, kterou jim humanitárními bombami vnucují západní mírotvorci? Chtějí být chudými poddanými loutkového krále jako do roku 1969? Chtějí žít v rozprodané zemi ovládané globálním kapitálem a nadnárodními firmami? Západ nemá monopol na teorii a praxi demokracie a už vůbec není v morálním postavení, aby mohl poučovat svět o tom, co je a není demokratické.  

Na rozdíl od mnoha rozvojových států nebyla Libyjská džamáhíríje podrobena Východu ani Západu. S USA měla vždy chladné a problematické vztahy a ani Sověti Kaddáfímu nedůvěřovali, protože vždy byl „neřízenou střelou“ a odmítal svou zemi podřídit jakékoliv velmoci. Libye je mocensky nezávislá a Libyjci se k pokusu NATO o rekolonizaci staví nepřátelsky. Čím déle válka trvá, tím více jsou povstalci vnímáni jako žoldáci světového imperialismu. Hlásí-li se k předrevoluční probritské monarchii, vypovídá to o mnohém.  

Kaddáfí překáží i z jiného důvodu. Stylizoval se do role afrického vůdce a od počátku své vlády usiluje o to, aby se Afrika zbavila jha neokolonialismu a imperialismu. Ve své zemi to dokázal a snažil se rozšířit tuto vizi na celý kontinent. Navrhl, aby se Afrika zbavila cestovních omezení, vytvořila společnou měnu a snížila cla a bariéry. Stal se tak pokračovatelem panafrických idejí prvního ghanského prezidenta Kwameho Nkrumaha. Sjednocená, silná a skutečně nezávislá Afrika s jednou vládou, armádou a měnou je pro Západ hrozbou, protože by zcela změnila globální mocenskou rovnováhu. Nepřekvapí proto, že členské státy Africké unie unisono ignorují zatykač ICC na Kaddáfího. Afričané vnímají haagský tribunál jako diskriminační, protože ignoruje zločiny spáchané západními mocnostmi v Iráku, Afghánistánu, Srbsku a dalších zemích.

Poté, co USA utratily za válku miliardy dolarů v době, kdy je jejich ekonomika v hluboké krizi a hroutí se pod náklady dobrodružství v Iráku a Afghánistánu, nyní usilují západní velmoci o řešení, které by jim umožnilo zachránit si tvář. USA musí zachraňovat samy sebe, a tak iniciativu převzala Paříž a jako iniciátor invaze do Libye nyní naléhá na dialog s Tripolisem. Francouzi, Britové a Američané arogantně věřili, že svržení Kaddáfího nebude problém a nyní se snaží za každou cenu vyhnout přiznání své totální porážky. Letecký útok na sídlo televize al-Džamáhíríja s cílem umlčet Kaddáfího lze vnímat už jen jako zoufalý čin bezradných interventů.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

kosina

Díky za pozitivní ohlasy, přátelé. Doporučuji všem, aby shlédli video od pana Frosta a obzvláště panu Matlasovi, aby vyhodil televizi a začal používat mozek.

paul

Pane Matlas, plácáte hlouposti.A používáte naprosto popdpásových metod diskreditace, stylem politruka ultrapravice. Když chceme znevěrohodnit něčí text, nebudeme polemizovat s obsahem ale napadneme pisatele. Obviníme ho z propagace nacismu a komunismu a je to, že? Kaddáfí, pokud to nevíte,  na rozdíl od Hitlera nikoho nenapadl, nikomu nevyhlásil válku a přesto vybudoval zemi fantastické životní úrovně. A nyní bojuje proti teroristům  AL KAJDY(=seznam teroristů vytvořených v 80tých letech placených CIA na špinavou práci)  podporovaným jako vždy USA a Francií,kteří naprosto NEOSPRAVEDLNITELNĚ, bombardují suverénní zemi a zabíjejí mámy z dětmi. A jejich obrana "demokracie a svobody" spočívá v podopoře fundamentálních islamistů, kteří řezají ženám prsy, kastrují muže, vyřezávají jim oči a upalují děti. A pokud by vyhráli,zavedou v Libyi režim TALIBANU, žádnou demokracii ani svobodu. Jen otrockou práci na dodávání ropy Velkému Bratrovi! Libyjci by se stali gastarbeitery ve vlastní zemi, jako už jsou dávno Češi, jen by byl režim daleko brutálnější!   Tak si to už konečně uvědomte.Pokud budete takto pokračovat ve sledování Českých médií mainstreamu, transformujete se úspěšně v ovci. Takové ELITA přesně potřebuje, tak jim tu radost udělejte...  A nenadávejte na pana Kosinu, který tou ovcí být odmítá. PRAVDA o LIBYI JE ZDE

paul

Pane Kosino máte absolutní pravdu a nenechte se vyvést z míry nenávistným křikem vypláchnutých hlav, které jsou napojené na mediální Matrix pravdoláskové lživeřejnoprávní HAVLOTELEVIZE ČT a v bohabojném nadšení brání z plných sil Satana. Je třeba odkrývat pravdu proti mediálním lžím, dokud nám nezakáží internet a nenastane to, po čem volá loutka zbrojních a bankovních lobby KALVAŇA nebo morální stoka Havel-absolutní cenzura a Ministerstvo pravdy. Skutečná a nezpochybnitelná PRAVDA O LIBYI JE ZDE: http://www.youtube.com/watch?v=mqB7Quvbpdg   Být panem Paroubkem, máte POCHVALU, neboť " hledaj pravdy, slyš pravdu, uč sě pravdě, miluj pravdu, prav pravdu, drž pravdu, braň pravdy až do smrti"! 

zenka

Já se také přikláním k názoru, že vojenský zásah jiných mocností do svrchovanosti jiného státu není nic jiného než agrese. A z tohoto pohledu jsou největšími agresory Spojené státy americké a celé NATO, kterého jsme bohužel nyní i my členové. Jen si připomeňme, kde všude už pod různými záminkami zasahovali /Korea, Vietnam, Afganistan, státy bývalé Jugoslávie, Irák, Kuvajt, Libie…/, když se sami jmenovali do role světového policajta. Jde ale v první řadě o zisky zbrojařských lobby – vždyť jestliže se po roce 1989 rozpadla Varšavská smlouva, najednou nebyl důvod tak intenzivně zbrojit. Dále jde samozřejmě o surovinové bohatství – zejména o země, které vlastní ropu.  

Osobně se domnívám, že zadluženost USA je hlavně následek šíleného zbrojení, ze kterého těžil nejvíce zbrojařský průmysl!  

Demagogiím, kterými nás krmí naše „nezávislé“ media, se musíme bránit právě šířením pravdivých informací a hlavně každý občan by se měl snažit zjistit si co nejvíce informací o daném tématu a potom uvažovat vlastní hlavou! /Ne jak nám bylo např. doporučováno jednou vysokoškolskou pedagožkou: „kdo chce mít zdravý, klidný, dlouhý a tvořivý život, neměl by ztrácet čas a nervy sledováním zpravodajských médií, těch velkých, ani těch alternativních“/. Nejsme přece stádo ovcí – jak by si to naši „pravicoví politici“ přáli!

 

Josef Biczak

Pane Ondřeji Kosino, je tristní, že jste jediný publicista (vlastně ještě pan Stwora), který zcela pravdivě podává informace o Libyi. Pamatuji v Libyi krále (1969) a pak začátky Kadáffiho (1970), coby stavař  na stavbě 300 kilometrů silnice Nalut-Ghadames. Sice jsem zde byl jen první 2 roky vždy po 3 měsících střídavě (průzkum ložisek zemin a zkoušky materiálů na stavbě). Silnici zrealizovaly přes Strojexport tehdejší čsl.firmy. Následně jsem měl od svých známých v dalších letech  informace a také i od českých krajanů z Tunisu o vývoji situace v Libyii.  Proto jako pamětník, byť jen stavař,  potvrzuji plnou pravdivost Vašeho článku. Každým měsícem jen zírám, kam až to lhaní tak zřetelné spěje (počínaje "teroristickým útokem na dvojčata 11.září", přes bombardování Jugoslavie -Srbska až  po současnost...). !!!  Je toho více, však díky Vám a  těmto stránkám aspoň někde bude i nadále líčena skutečnost pravdě nejbližší. Díky !