Pravda o Sýrii II.

obrazek
24.8.2011 10:00
Korporátní média už připravují půdu pro možný zásah NATO v Sýrii. Přímořské město Latákíji údajně několik dnů ostřelují Asadovi vojáci z tanků a lodí a mnozí Syřané začali volat po zahraniční intervenci: „Potřebujeme cizí zásah, potřebujeme zastavit masové vraždění“, řekl v telefonickém rozhovoru televizi Al-Džazíra jeden z obyvatel Latákíje. Podle svědectví české občanky, která v této zemi žije od roku 1990, se však žádné ostřelování nekonalo: „Pokud by k tomu totiž došlo, celá oblast by během jednoho dne musela být srovnána se zemí. Lodě pouze hlídají záliv, aby se zabránilo dovozu zbraní vzbouřencům přes moře.“

Dále vyvrací informace o zabití dvouapůlleté holčičky syrskými vojáky, které jsou založené na podvržených záběrech, stejně jako demonstrace proti prezidentu Asadovi, které jsou natáčeny ze zadu s otočenými nápisy. Zároveň si klade logickou otázku, proč by syrské ozbrojené síly střílely do davu několika set demonstrujících, kteří jsou údajně neozbrojeni a tím ještě více dávaly důvod ke kritice režimu? Situaci vidí tak, že do Sýrie byly ze zahraničí dodány tuny zbraní, které jsou používány proti vojenským, ale i civilním cílům ve snaze vyostřit situaci: „Jakýkoliv zásah vládních složek zaměřených proti držitelům těchto zbraní a organizátorům násilných i nenásilných akcí je natáčen aktivisty, kteří „náhodou“ disponují satelitními telefony a modemy, aby bylo možné záběry okamžitě posílat zahraničním médiím. Ty je s patřičným komentářem ihned publikují jako důkaz násilnosti režimu, zastiňující jakoukoliv informaci, která by ukázala pravý stav věcí. Záběry přebírají další média a veřejnost volá, aby se něco udělalo se syrským režimem. Politici bez znalosti podstaty problému reagují prohlášeními a výzvami k zastavení násilí.“ Ostatně už jsme zažili i mladou lesbickou blogerku, perzekvovanou Asadovým režimem, ze které se nakonec vyklubal čtyřicetiletý Američan.

Stane se Sýrie dalším terčem humanitárních bomb pod záminkou ochrany civilistů? Domnívám se, že intervence NATO není v současnosti na pořadu dne. Operace by těžko získala podporu Rady bezpečnosti OSN kvůli odporu Ruska a Číny. Bývalý šéf francouzského letectva Jean Rannou uvádí, že letecký útok na klíčové pozice syrské armády by sice mohl být proveden rychle a účinně, ale takový krok by situaci v Sýrii ještě zhoršil: „Byla by to riskantnější operace než v případě Libye. Syrská opozice není důvěryhodným a jasným partnerem. Jsou nějací Syřané připraveni vládnout, když Asad padne?“ Země by totiž velmi rychle mohla upadnout do anarchie a sektářského násilí, jako se to stalo po svržení Saddáma Husajna v Iráku, který se z násilného „osvobození“ Bushem juniorem dodnes nevzpamatoval. Z Iráku po „americkém osvobození“ emigrovaly statisíce křesťanů v obavách o život. Podobný scénář by se jistě opakoval v Sýrii, kde nyní vládne zcela ojedinělá náboženská tolerance. Tu je potřeba rozvrátit, aby země upadla do chaosu a dala se snadno ovládnout.

Sýrie je sekulární stát, respektující svobodu vyznání a práva žen. Nežijí zde jen muslimové, ale cca osmnáct náboženských a také mnoho národnostních menšin – včetně katolických, ortodoxních, pravoslavných a evangelických křesťanů. Sýrie je ekonomicky nezávislá na importu ze zahraničí a její hospodářství je autarkní – např. je schopna žít až tři roky bez dovozu obilí. Soběstačná je nejen v potravinářství, ale i v chemickém průmyslu, na poli farmacie a medicíny. Proto není mnoho možností, jak na Sýrii vyvíjet nátlak. Navíc nemá téměř žádný zahraniční dluh, takže i měnové nátlakové nástroje jsou zde neefektivní. Je to stát nezávislý na Západu, který pokud obhajuje své národní zájmy, musí nutně odporovat USA a jejich nejbližšímu spojenci v regionu – Izraeli. Embargo  sice může způsobit zpomalení ekonomiky, protože oddálí přístup k informacím v technologiích, ale nemá dopad na fungování společnosti jako takové. Skutečnost, že Sýrie má vlastní zdroje bohatství a provádí politiku nezávislou na velmocích, je hlavním trnem v oku geopolitických machinací silnějších států. Podobné je to s Libyí.

Pokus o změnu režimu v Sýrii je ukázkovým příkladem síly médií, z nichž ty původní účelově a ty další už z touhy po senzaci, nebo z pouhé neznalosti přebírají materiály, které nejvíce vyhovují ať už ideologickým, nebo komerčním důvodům. Jen část demonstrací skutečně původně vznikla jako výraz nespokojenosti s baasistickým režimem. Naprostá většina nepokojů probíhá v místech, kde žijí uzavřené komunity z velké části méně vzdělaných a konzervativních islámských fundamentalistů s vysokou mírou nezaměstnanosti, zatímco centra vzdělanosti a náboženské tolerance, jako Damašek a Aleppo, jsou velkých demonstrací ušetřena (kromě zprávy dne, že osmimiliónovým Damaškem pochoduje průvod 250 demonstrantů). Je paradoxní, že hlavní základny organizované politické opozice se nachází právě v Damašku a Aleppu. Celkový počet demonstrujících v celé zemi navíc nepřesahuje 1 % populace.    

Spontánní lidové revoluce v Tunisku, Egyptě, Jemenu a Bahrajnu posloužily západním rozvědkám k rozdmýchání nepokojů v jim nepohodlných a ne příliš přátelsky nakloněných zemích – Libyi a Sýrii – a tamní uměle vyvolaná povstání, živená buď kmenovou řevnivostí, nebo rozdílností náboženské víry, se interpretují jen jako další vlna arabských revolucí, které mají zúčtovat s dlouholetými autokraty. Situace v každé z těchto zemí je však naprosto odlišná. Nevěřme prolhaným médiím, která pracují v žoldu korporací, aby pomohly rozvrátit, ovládnout a exploatovat další na Západu nezávislý prosperující stát! I v Sýrii se nachází nemalé množství ropy…


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paul

Tak to vaše pravidlo prosím pane Matlas aplikujte nejdříve na sebe ok? Rozhodně nemíním jakkoliv omlouvat despoty, kteří si dovolují bez jakéhokoliv právního podkladu bombardovat MÁMY A DĚTI v cizích SUVERÉNNÍCH státech. A to specielně v Libyi, kde byla jedna z nejvyšších životních úrovní prostých lidí na světě. Než tam váleční zločinci zařčali házet zcela nespravedlivě a propti všem pravidlům mezinárodního práva i morálky bomby.   Je bezva, že se cítíte vizionářem ale  co takhle nejdříve otevřít oči? Vizionář který si zakrývá oči aby neviděl zlo a mohl ho prostě popřít,  je k smíchu. A kdo obhajuje kolonizační války je amorální špína. Pokud to myslíte upřímně, tak si laskavě udělejte rychklokurz historie zla a až budete místo vyřvávání dehonestačních výkřiků používat ARGUMENTY, budou vás možná dospělí a vidoucí lidé zde brát vážně. Mimochodem jak můžete mluvit o Bardech(víte vůbec o čem to melete?)  když Buddha dle vašeho smýšlení dokonale splňuje definici konspiračního blázna. Buddha řekl: "Nevěřte nikomu, dokonce ani tomu, kdo říká, že hlásá moje myšlenky, nevěřte dokonce ani mě, věřte jen svému vlastnímu úsudku."  Zajímavé, když mluví o "Bardech" člověk, který absolutně věří mainstreamovým médiím a každého, kdo si dovoluje pochybovat o zjevené univerzální oficiální "pravdě",častuje nadávkami. "Pravdě"  byť by byla sebesměšnější (viz nabourání Pentagonu NEpilotem, nějakým ušmudlancem s pomocí Alláha pilotujícím Boeing) tak, že by Petr Jirmus závistí skřípal zuby)  "pravdě", která by se dokonce den ze dne měnila na svůj opak(viz Al kajda=kamarádi-Afghanistán, Al Kajda=nejhorší teroristi náhodou opět státním obchodem s drogami vycpaný Afghánistán, Al Kajda=kamarád-ropou vycpaná Lybie. Bylo by toho mnohem více ale pochybuji, že máte zájem o dialog a argumentaci, z vaších předešlých výkřiků to spíš vypadá nikoliv na vizionáře ale spíš na sektu... PS: váš optimismus nesdílím, díky několika gangsterům kteří vládnou světu a drží v ruce nejen vlády a nadnárodní korporace včetně zbrojních komplexů ale i banky a média,  nás čeká spíše přechod ke chmurnému světu Orwellových vizí, kde naopak budou ti největší darebáci absolutně vládnout.  

paul

Skvělý článek, jen tak dál. Čím více humanitárních bomb, tím více pravdou do nich. PS: nevḯte co je to za kolaboranta zbrojních lobby ten Matlas? Všude kde se píše proti válce, stříká na autory špínu. Pane Matlas, co jste to za člověka, co jste proboha zač? Satanista? Madelaine Albright? George Bush? Condoleeza Rice? Dick Cheney? Joe Biden? Karel Schwarzenberg? Alexej Vondra?    

Josef Biczak

Díky za další opravdu objektivní zpravodajství. Sice sleduji i zvedavec.org , kde je taktéž snaha o objektivitu, pan Stwora je nezávislý, ale Vy pane Ondřeji Kosino býváte  před ním,  lépe analyzujete a to samostatně, on dosti převezme i z jiných zdrojů. Je dobré, že jsou nyní dostupné aspoň dva objektivní zdroje o zahraniční politice; ale Vy se "čtete" lépe jak Stwora....