Pravděpodobný scénář konce vládní krize

17.4.2011 14:26
Současná vládní krize nabývá stále zapletenější podoby a vnější pozorovatel, nemající zákulisní informace, se v ní přestává orientovat. Nicméně, lze konstatovat, že se jedná o mocenský souboj mafií, který českou politickou kulturu poslal k samotnému dnu. Když pravice vyhrála volby s dosud nevídanou převahou 118 hlasů, domníval jsem se, že této majority využije k důslednému prosazování asociálních reforem, tahání peněz z kapes dolních deseti milionů a bez větších problémů bude svorně vládnout celé funkční období. Avšak už necelý rok po volbách se koalice nachází v troskách a utápí se ve vzájemných útocích a korupčních skandálech. Z proklamované „vlády rozpočtové odpovědnosti a boje s korupcí“ se stala vláda lži, korupce a národní ostudy. Od české pravice nic překvapivého.

Protagonisté, kteří celou krizi nastartovali – Kristýna Kočí s Jaroslavem Škárkou – jsou  nedůvěryhodné figury. Jediný aktér s čistými úmysly je pravděpodobně Stanislav Huml. Kočí se jistě nepostavila proti Bártovi z politické naivity a v upřímné snaze bojovat proti uplácení. ODS v čele s Tluchořem jí zajisté slíbila nějaký lukrativní post, jinak by takto nerozvážně nepohřbila svou slibnou politickou kariéru v režii Víta Bárty. Odhalení oné nahrávky a nedůvěryhodné vysvětlování vlastních výroků v médiích z ní v očích veřejnosti učinilo bezskrupulózní intrikánku a lhářku – kterou skutečně je – zatímco Vít Bárta je vnímán jako bojovník s kmotry, který razantně snižuje ceny zakázek – což je evidentní mýtus – a jde proti firmám spjatým s ODS, proto se ho tato strana snaží zničit. Vít Bárta však šel do politiky za účelem získání kšeftů pro ABL a posílení vlastního vlivu. Věci veřejné nejsou standardní politickou stranou a ODS s TOP 09 musely vědět už po volbách, co jsou VV zač, proto příliš nechápu náhlé procitnutí a zděšení nad faktem, že se jedná o politickou odnož firmy ABL a účelový projekt Víta Bárty.

V čele s navrátivším se Íčkem se proto strana modré straky znovu snaží ovládnout resort vnitra s cílem zamést vyšetřované kauzy ODS pod koberec. Kromě nestoudného korupčníka s hroší kůží – Saši Vondry – ODS plánuje návrat dalšího korupčníka Drobila, kterému podle očekávání nebude opět nic dokázáno a stane se čistým. Spekuluje se i o tom, že za celou vládní krizí stojí Topolánek, který si připravuje půdu pro návrat do vysoké politiky. Na pravici tedy působí nenapravitelná a nereformovatelná kmotrovsko-korupční partaj ODS a politická sekce firmy ABL – Věci veřejné. V tomto světle se pro pravicového voliče bude jevit TOP 09 jako nejpřijatelnější alternativou, protože se zatím nestihla namočit do žádného skandálu, ačkoliv má v čele, slovy Dr. Ratha, „geniální zločinecký mozek“, kterému rovněž nebylo nikdy žádné pochybení dokázáno.

Česká společnost je politikou čím dál více znechucena a své rozhořčení nevztahuje jen na vládní strany, ale na systém jako celek. Jediným řešením tohoto marasmu jsou předčasné volby, jejichž výsledek je však značně nejistý. Většina nespokojených může reagovat bojkotem a k volbám se dostaví jen skalní elektorát etablovaných stran. Navíc v situaci, kdy jsou strany enormně zadlužené, se jim do nových voleb nebude chtít. Pud sebezáchovy vládní koalice je silnější než cokoliv jiného a dobře si uvědomuje, že většina 118 mandátů je exces, který už se nebude opakovat. Ani poslanci VV nebudou riskovat ztrátu funkcí a výhod,  protože není vůbec jisté, zda by jejich strana překročila 5% klauzuli. I kdyby se tak stalo, rozhodně by nedosáhla tak dobrého výsledku jako loni v květnu. Preference naznačují, že do hry se můžou vrátit lidovci, kteří by posílili oslabený pravicový tábor, a pravděpodobné rozložení sil ve Sněmovně indikuje patovou situaci. Domnívám se tedy, že s opakovanou intervencí prezidenta se současná vláda v modifikované podobě udrží nadále u moci, ať už v čele se slabým Nečasem nebo bez něj.

Rozhodně bych nedoporučoval jakoukoliv formu podpory ČSSD případné menšinové vládě ODS a TOP 09, což by voliči vnímali jako zradu. Sociální demokracie se musí důrazně distancovat od zkompromitované pravice a nepřipustit spolupráci s ní. Ostatně, představitelé TOP 09 se vyjádřili, že programový průsečík s levicí na podobě reforem je jen obtížně představitelný. Je třeba si uvědomit, že pokud by se ČSSD nacházela v pozici současné vlády, pravice by jí zajisté pomocnou ruku nepodala. Jediný možný postup je hlasování o nedůvěře vládě a co nejrychlejší cesta k předčasným volbám, byť je jejich výsledek obtížně předvídatelný. Zároveň je třeba rozpustit pofiderní subjekt VV, jehož představitelé by se měli omluvit za podvod na voličích a neprodleně odejít z politiky.     


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

racek
Já chápu.
Asi už příliš dlouho tu nezazněly žádné sprosté výpady na blogery nebo mezi diskutujícími. Čímpak to asi bylo?
josef_smolik
Pane Očenášku,tady vůbec nešlo o nějaký názorový spor.Ale o prozaickou slušnost a zastat se druhého,když ho někdo bez argumentace uráží a napadá,jen kvůli svému EGU. A udělal bych to i v případě sprostého napadnutí p.Vlka.
kosina
Pane Smolíku, s Vlkem se vůbec nevzrušujte. Je to místní hulvát, který to tady s velkou pompou zabalil a teď se chce vrátit, ale je mu to trapné. Tak jen kope kolem sebe. Asi ho můj blog musel hodně zaujmout, když mu stojí za to vypustit jedovatou slinu. Ostatně kolegové pp. Frost a Tupáček s ním mají také velmi neblahé zkušenosti, mohli by Vám vyprávět. Nevím, co Vlk vystudoval, možná nějaký komunistický VUML, je mi to vcelku jedno. Podstatné je, že má chování řeznického psa a písemný projev na úrovni dyslektika. A ještě se cítí nedoceněn. Inu, hlupáci většinou nemají soudnost. Mimochodem, na příští redakční radě navrhnu zablokování jeho účtu.
josef_smolik
Pane Vlku,nemám s Vámi vůbec žádný problém a samozřejmě si pište a blogujte,kde chcete!!!! Ale dovolím si k Vašemu dnešnímu příspěvku,ačkoliv nemám právo nikoho soudit,tak si dovolím říct,že nepůsobíte jako skromný,slušný a ani moc vzdělaný člověk.Váš příspěvek se mi zdá arogantní,agresívní,soběstředný a i Vaše jméno má jistou symboliku.
racek
To nebylo na Vás, pane Kosina. Já jen sleduji, jak si naši vyvolení vůdcové poradí s koalicí na talíři.
racek
To nebylo na Vás, pane Kosina. Já jen sleduji, jak si naši vyvolení vůdcové poradí s koalicí na talíři.
racek
"O tom už jsem před válkou mluvil s okresním hejtmanem", pravil poručík Dub.
O taktice se neshodnem, ale odpovědní jsou SOHA.
kosina
Děkuji za pozitivní ohlasy. Se svým hodnocením situace jsem záměrně vyčkával, protože každý den se objevily nové skutečnosti. Ostatně se domnívám, že nějaké absurdity se ještě dočkáme. Také připouštím, že vše nakonec dopadne úplně jinak. Na rozdíl od egoistického polovzdělance Vlka se totiž nepovažuji za neomylného.
josef_smolik
Pane Vlku,moc nerozumím o co Vám jde? Jen co vím,že Britské listy nemají již nějaký čas dobré jméno,a tak se nedivte,že nejste doceněn....A také se domnívám,že jste s tímto webem již nechtěl mít nic společného....
josef_smolik
Konečně jsem se Vás dočkal resp. Vašeho blogu na domácí scénu a jako vždy skvělá analýza. Jen malou pochybnost o panu VUMLOVI.. Člověk,který spolupracuje s p.Škárkou a pí.Kočí a poskytuje jim servis není důvěryhodný.