Před Romanem Smetanou smekám

obrazek
31.5.2012 21:01
Řidič karikaturista Roman Smetana na odmítnutí milosti od presidenta Klause zareagoval těmito slovy: "Od Václava Klause jsem milost stejně nechtěl. Já ho považuji za zloděje, je to člověk, který svým jednáním umožnil rozkradení země. Pomáhal zlodějům a z mého pohledu je to také zloděj". Dovolím si ho doplnit myšlenkou, že člověk který udělil milost evidentním škůdcům této společnosti a v jeho případě jí odmítl, je člověk s mimořádně pokřiveným právním a sociálním vědomím. Ano, myšlenkové portfolio presidenta Klause je věrnou kopií naší společnosti.

Přesto patřím mezi občany, kteří ctí úzus, zákony je nutné dodržovat, byť jejich dikce není chutným šálkem kávy. To mi však nebrání si přiznat, že kdyby dějiny lidstva neovlivňoval institut občanské neposlušnosti, tak bych v tuhle chvíli mohl být v robotě, s mojí ženou by si o svatební noci v souladu s právem první noci (ius primae noctis) užíval "osvícený" feudál, nebo bych si legálně koupil otroka. Nebýt "umanutých" lidí jako Giordano Bruno, pak by nám v blízkém časovém horizontu z církevních restitucí obtloustlí preláti zakazovali svobodné vědecké bádání. Náznak jakéhokoliv ideologického odporu v minulosti trestali upálením. V souvislosti s tímto, tehdy zákonným, trestem připomínám, že ani Jan Hus neodvolal.

Možná si někdo řekne, že pocit práva domalovat tykadla na předvolební bilboardy se statečností těchto velikánů nelze srovnávat. Možná, ale pak s musím ptát. Proč při sledování filmu Vyšší princip cítí slušní lidé odpor k režimu, který dle svých zákonů legálně popravil studenty za údajné schvalování atentátu na Haydricha? Není to i díky tomu, že udavač jako podpůrný argument použil jedním z popravených domalovanou fotku tyrana?

Tím chci říct. Jen díky lidem, kteří se dokázali vzepřít, dnes nic takového Romanu Smetanovi nehrozí. Proto jeho smysl pro spravedlnost, kterým nám nepochybně chce otevřít oči, není bezvýznamný. Mocní nejsou dobrovolně lepší než jejich historičtí předchůdci. Vždyť mnozí z těch dnešních nás jen díky cíleně špatným zákonům beztrestně okrádají a bez mrknutí pravého oka nás ženou do sociální nejistoty. V zemi, kde zákony dávají zlodějům veřejných prostředků křídla, ale za domalování tykadel na předvolební plakáty, které jsou stejně placeny z našich daní, občany trestají, se nelze na postoj Romana Smetany dívat jinak, než jako na ekvivalent občanské zásadovosti jeho předchůdců. Sám bych to nedokázal. Proto před ním smekám.

stvan
Není důležité co si o sobě myslím já, ale co si o mně myslí druzí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

stvan

Závidím Vám  absenci pokušení.....

martinmarek

Pana Smetanu pustili ( jen prozatím ) aby si ODS vylepšila pověst. Já jsem zvědavý, jestli se tykadla stanou symbolem dalších voleb. Osobně je malovat nebudu, protože skrze tohle nehodlám jezdit desítky kilometrů k prvním plakátu. U nás pod horama ještě žádný politik plakát nedal... ten by dopadl :)