Předčasné volby vítám, ale s podmínkou!

obrazek
8.8.2013 08:17
Vzhledem k tomu, že po nejčistějším řešení, tedy hlasování o rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb, mnozí politici dlouhodobě volali a ti zbylí je po rozpadu 101 okamžitě a s nadšením následovali, tak jsem měl u TV pocit, že nikdo nemůže být po středeční noci zklamaný. Součástí mého pocitu byl však i otazník, jestli jim volební entuziazmus vydrží i po čtvrtečním ránu. Proč?

Prezident Zeman totiž pronesl z tak vysokého politického postu často neslýchaná slova. Žalobce Ištvan podle něho slibuje při vyšetřování kmotrovstvích mafií senzaci, a to v řádu několika týdnů. Reálně prý hrozí, že dojde na řadu politických špiček. Z těchto důvodů by případný druhý pokus raději odložil. Nepochybuji o tom, že prezident Zeman nemlátil jen prázdnou slámu a že nepochybně ví, byť se státním zástupcům do vyšetřování neplete, že se tak skutečně stane a možná i z rozhovoru s Ištvanem prognosticky vytušil, kterých konkrétních lidí se senzace bude  týkat.

To však znamená, že pokračující vyšetřování ze strany státního zástupce Ištvana může místo do vládních postů zasáhnout do pobíhajících příprav předčasných voleb, jejichž součástí nepochybně bude i sestavování kandidátek. 

Proto si troufnu  tvrdit, že by zatýkání z řad členů vlády toužící po vyjádření podpory byl menší průšvih, než když dojde k zatýkání například těsně před termínem předčasných voleb. Zatýkání je totiž jedna věc a prokázání viny věc druhá. Neumím si v žádném případě představit, jaké pozitivum by nejen nám občanům, ale i státním zástupcům a policii přinesla skutečnost, že zatýkáním, po kterém se ukáže, že bylo neoprávněné, ovlivnili průběh a výsledek voleb, které měly přívlastek demokratické.

Z těchto důvodů, byť jsem rád, že po ústavně čisté proceduře dostanu šanci jít volit, bych preferoval tuto variantu.

O rozpuštění sněmovny a složení kandidátek napříč politickým spektrem nechť se hlasuje až poté, co státní zástupce Ištvan ukončí vyšetřování. Těch pár týdnů, jak odhadl prezident Zeman, by nám za čistý průběh voleb mělo stát. Do té doby nechť vládne vláda současná.

stvan
Není důležité co si o sobě myslím já, ale co si o mně myslí druzí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

stvan

Ano, nerozumíme si, ale má zeď nepochopení není o nic větší či menší, než ta vaše.

heriot

Pane Štváne, myslím, že jste se tak trošku zapletl do svých úvah. Prostě, jasně a stručně, bez argumentační omáčky, která stejně u vás naráží na neprostupnou zeď nepochopení.

Odkládat volby, jak jste žádal, jen proto, že náhodou může být nějaký další kmotr na kandidátce obviněn, je pro mne nepřijatelné, pro Vás naopak podmínka voleb, v tom  se líšíme, ono je to jednoduché.

Pozdravujte paní tchýni, taky to s Vámi asi nemá jednoduché..:-)

stvan

Ještě jednou a naposledy. Byl to Zeman kdo řekl, že v horizontu několika týdnů, než skončí vyšetřování pana Ištvana, nedá nikomu druhou šanci, neb se bude zřejmě zatýkat. Když došlo k situaci, že během několika týdnů proběhnou předčasné volby, pak je jasné, že do nich vyšetřování Ištvana  může zasáhnout.Já s vámi souhlasím, že je to riziko politických stran, koho si tam dá, ALE MILOŠ ZEMAN JE TEN KDO SI TO NEMYSLÍ!!!! Jinak by ho nezajímalo, kdo by byl účasten na druhém pokusu, když by mu ho už svěřil. Trošku mi připomínáte moji tchyni.Měl jsem auto v opravně.Věděla to a přesto mi pořád dokola vyčítavě tvrdila, že chce odvést jen kousek. Prostě jsem nebyl nepojízdný, ale neochotný.

heriot

Pane Štváne, ohledně vyšetřování a možných dalších obvinění a možnosti to vyšetřování mařit, tady přece nejde pouze o členy vlády jako takové, ale i o struktury na které mají vazby na to snad ani není třeba zvláštní analytický pohled...

A jestliže si tyto struktury, které obě pravicové strany ovládají, dají svoje exponenty na kandidátky, třeba proto, aby měli imunitu a před volbami někdo z nich bude obviněn, tak je to opravdu  jejich problém a jeiich potencionálních voličů. A kvůli tomu odkládat volby, to snad ne.

A Vám jsem já přece nic do úst nevložill, byla to vaše úvaha o "zatýkání a ovlivnění voleb" jako důvodu proč nespěchat s volbami. Já se jen pokusil vysvětli, že takový důvod je pro mne opravdu nepřijatelný.

 

stvan

Pane Waltere, Miloš Zeman jasně řekl, že nedovolí druhý pokus neboť se zřejmě bude zatýkat. Jestli obsahem této jeho myšlenky je, jak píšete- prosté upozornění poslancům, že nedovolí, aby dnes již bývalá vládní garnitura, která byla nepochybně součástí zločineckých struktur, měla možnost se vrátit k moci a pokoušet se mařit vyšetřování- tak já to tak prostě nedokáži vyhodnotit a troufnu si tvrdit, že váš analytický pohled na to co řekl bude výrazně menšinový.

Opět vám trpělivě připomínám,že když Zeman prokazatelně řekl, že druhým pokusem nikoho nepověří, neboť se zřejmě bude zatýkat, pak musí být každému rozumnému člověku jasné, že když místo druhého pokusu nastanou předčasné volby, pak možná dojde k zatýkání lidí, kteří budou na kandidátkách stran XYZ. Já jsem pak  napsal, že mezi zatčením a prokázáním viny je rozdíl a že by naší společnosti neprospělo, kdyby volby ovlivnilo zatčení, které by se ukázalo jako neopodstatněné. Na tuhle paranoiu(strach o demokracii) jsem pyšný pane Waltere
A opět vám musím trpělivě připomenout, že jsem jen reagoval na to co Zeman pronesl a nikdy jsem neřekl to co píšete- že by se vysoce postavený státní zástupce jako je Ištvan pokoušel ovlivnit volby tím, že by někoho na nějaké kandidátce neprávem obvinil a nechat zatknout- pouze jsem projevil strach, že by mohlo dojít k zatýkání, které ZEMAN PŘED CELÝM(pouze vy jste zřejmě nebyl u TV) NÁRODEM AVIZOVAL a že mezi zatčením a prokázáním viny je rozdíl. Ještě jednou si přečtěte co jste napsal - To by vlastně volby nemohli být nikdy, poněvadž s takovou úvahou lze přijít kdykoliv před nimi... a místo mě tyto slova nasměřujete s malou změnou k Zemanovi. Jak by měla v duchu vašeho přesvědčení vypadat?

 To by vlastně druhý pokus pane prezidente nemohl být nikdy, poněvadž s takovou úvahou lze přijít kdykoliv před ním...
Vím, že přiznání omylu vyžaduje silného muže.Nepochybuji, že jím jste.Vkládal jste mi totiž do úst myšlenky, které jsem nikdy neřekl.

heriot

Já jsem Zemanova slova nepochopil jako vyhrožování, natož nafukování problému, ale jako prosté upozornění poslancům, že nedovolí, aby dnes již bývalá vládní garnitura, která byla nepochybně součástí zločineckých struktur, měla možnost se vrátit k moci a pokoušet se mařit vyšetřování.

Nebezpečí, že by vysoce postavený státní zástupce jako je Ištván se pokoušel se ovlivnit volby tím, že by někoho na nějaké kandidátce neprávem obvinil a nechat zatknout mi opravdu ale připadá směšné a trochu paranoidní. To by vlastně volby nemohli být nikdy, poněvadž s takovou úvahou lze přijít kdykoliv před nimi...

 

 

stvan

Já jsem Vám dopručil se mu smát, neboť to byl on, kdo zatýkáním vyhrožuje(nafukuje problém), ale já vám připadám k smíchu. Nezlobte se na mne, ale to Vám nemohu věřit, že by jste nechápal nebezpeč,í které se skrývá v situaci, kdy by byl někdo před volbami např.Istvánem obviněn, aby to po volbách bylo anulováno. Jestli prezident tušil, kdo by byl ve druhém pokusu ministr vnitra či spravedlnosti, což by také znamenalo, že zná jména těch na které dojde, pak jste nepochybně napojen na Hrad, neboť Vaše intrpretace naznačuje, že víte přesně co měl prezident na mysli.

heriot

Nikoliv já se nesměji prezidentovi, ale tomu, kdo nafukuje problém s teoretickým  "zatýkáním kadidátů"....:-)

Myslím, že je zásadní rozdíl mezi tím pokud je někdo podezřelý v tuto chvíli z trestné činností a umožní se mu vykonávat též v tuto chvíli  funkci umožňující mařit vyšetřování, to měl prezident na mysli a tím, zda se možná někdy někdo takový objeví na nějaké kandidátce v příštích volbách...

stvan

Pokud vám obavy ze zatýkání připadají směšné, pak se smějte panu prezidentovi, neboť on vyšel s možným zatýkáním v politických kruzích  v řádech týdnu na světlo Boží. Průměrně inteligentní člověk si dokáže spočítat, že případní členové vlády XYZ , která by se ucházela o druhý pokus, budou i součástí stranických  kandidátek do předčasných voleb.
 I vaše další myšlenka - Každá strana si odpovídá za své kandidáty  a pokud si tam dá někoho kdo bude podezřelý z trestné činnosti, její problém- by měla být směřována na pana prezidenta, neboť on si to evidentně nemyslí. Jinak by druhému pokusu nechal, eufemisticky řečeno, Walterovsky volný průběh.
Opět mne trošku mrzí, že nevyjádříte názor na to podstatné. Potřebuje tato zem, aby byly předčasné demokratické volby ovlivněny neoprávněným zatýkáním? Já si myslím, že ne, a právě proto si myslím co si myslím. Opět si uvědomuji, že máme stejné cíle, ale to jak k nim dojít nás názorově rozděluje. Já jsem zastáncem 100% demokratické cesty a nesouhlasím s tím, aby se operovalo okřídleným, že když se kácí les , tak létají třísky. Nikde totiž není psáno, že tou třískou nemohu být jednou já a to jenom proto, že jsem organizovaný v odborech a nebo proto, že projevuji veřejně politické názory. Prosím nepište, že tohle přeci nehrozí. Historie zná stovky příkladů stvrzujících opak. Vlků v beránčím rouchu má i naše vlast množství větší než malé.

heriot

To já pane Štváne žádné "třídní podmínky" poslancům nekladu a naopak budu rád pokud se sněmovna rozpustí co nejdříve.

Obavy z houfného "zatýkání jmen na kandidátkách " mi opravdu připadají trošku směšné. Každá strana si odpovídá za své kandidáty  a pokud si tam dá někoho kdo bude podezřelý z trestné činnosti, její problém.

Zdá se to na dobré cestě, i když TOP  se nedá věřit ani pozdrav...