Premiér Bohuslav Sobotka si je příznivé situace až příliš vědom

20.1.2014 16:51
Od pátku 17. ledna má Česká republika designovaného premiéra. Bohuslav Sobotka již dříve předal prezidentu Zemanovi koaliční dohodu sociální demokracie, KDU – ČSL a hnutí ANO. Prezident má k dispozici úplný seznam ministrů koaliční vlády. Poslední jméno oznámil Bohuslav Sobotka krátce před svým jmenováním: ministryní práce a sociálních věcí se stane sociální demokratka Michaela Marksová – Tominová.

Zemanův mluvčí již informoval, že prezident se chce se všemi nominovanými ministry ještě před jmenováním vlády individuálně setkat. Setkání začnou tuto středu. Mezi prvními přijde Andrej Babiš. Vládu Miloš Zeman podle vlastních slov jmenuje do konce ledna.

Premiér Sobotka hodlá do tří týdnů od jmenování vlády předstoupit před Poslaneckou sněmovnu s žádostí o důvěru. Nebude mít problém: ve sněmovně má trojkoalice pohodlnou většinu 111 hlasů. Přitom není vyloučeno, že vládu – třeba nepřímo – podpoří i komunisté a poslanci Okamurova hnutí Úsvit. V přímé opozici proti vládě tak zůstane jen TOP 09 s 26 poslanci a ODS, která má ještě o deset poslanců méně.

Bohuslav Sobotka si je této příznivé situace v daném okamžiku až příliš vědom. Nasvědčují tomu jeho první mediální výstupy po jmenování. V komerčních televizích hýřil optimismem a vesele komentoval i svou vlastní kučeravou fotografii z roku 1996, kdy se stal poprvé poslancem.

Mimo přímý záběr, „off record“, jak s oblibou říkával expremiér Topolánek, si je však Sobotka dobře vědom, že v budoucnu vše nemusí být jednoduché. Jak s koaličními partnery, tak ve vlastním poslaneckém klubu.

Velrybář Petr Hulinský prý míří jako náměstek na ministerstvo

Nejvíce ostražitý by příští premiér měl být ve vlastním Lidovém domě. Revolta krátce po volbách nemohla být náhodná. Proto byla dost překvapivá informace v médiích v závěru minulého týdne, že Sobotka prosazuje jako náměstka na ministerstvo školství (ministrem má být sociální demokrat Marcel Chládek) někdejšího šéfa KVV ČSSD v Praze Petra Hulinského.

Je možno připomenout, že Hulinský zmanipuloval pražské primárky ČSSD v roce 1996. Byl tehdy ředitelem bezpečnostní agentury. Její zaměstnance nechal Hulinský svážet autobusy a ti mu pak hromadně dávali hlas. Dodatečně to prozradil jeden z členů volební komise.

Rokem 1996 odstartoval Hulinský politickou kariéru. Několikrát se stal předsedou KVV ČSSD v Praze, v roce 2006 i v přímém souboji s tehdy velmi úspěšným Jiřím Paroubkem. Na pražské radnici Hulinský úzce spolupracoval s primátorem Pavlem Bémem. Svůj vysoký stranický post v Praze musel s ostudou opustit až po pražských komunálních volbách v roce 2012 zásluhou Jiřího Dienstbiera, který rozkryl Hulinského finanční transakce.

Je s podivem, že si Hulinský udržel i poté důvěru Bohuslava Sobotky, který jej několik let měl v různých pozicích ve své stínové vládě. Sobotkovou důvěrou neotřásla ani skutečnost, že při povolebním zasedání Předsednictva ČSSD hlasoval Hulinský proti němu. Připomenu, že zasedání předsednictva se konalo v neděli 27. října a poměrem hlasů 20:13 vyzvalo Sobotku k rezignaci. Co následovalo, je už všeobecně známo.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Vás, pane Gubine, překvapuje Hulinský "pod" Sobotkou? Naprosto normální klauniáda..... Sobotka netuší, která bije. Pokud shodí pod stůl to církevní svinstvo, nechá běžet daně ve stejných kolejích, II. "pilíř" důchodů, bordel ve zdravotnictví, nehorázný přístup ke starším lidem a důchodcům, viz "poštovné", které nyní od důchoďáku dostali jako příspěvek, tak ho to, doufám, zamete. A s ním Hulínské, Hašky, Zimoly, Tejce a podobnou svoloč nemakačenků, kteří si honí přes tzv. "politiku" svoje osobní ego a hlavně MOC a PRACHY. K sígrovi z ČNB ani slovo, hlavně aby seděli ve fotelech. LIDÉ JSOU JIM NAPROSTO UKRADENÍ. Je to pouze "trošičku citlivější" pokračování HRY....

Pane Gubine, už ani tady na Vavě se blogy z valné části nedají číst. Stále dokola, vymění se jména a opět nanovo. A nejpodstatnější zde je to nejméně podstatné pro život obyčejných lidí.... Doufám, že se to změní, jinak to ztráci smysl se zapojovat do diskuzí, zda se dloubal prezident v levé nosní dírce nebo pravé, zda dělal Sobotka váleček nebo kuličku. TO ZÁSADNÍ A PODSTATNÉ JE OPĚT ZAHRANÉ DO AUTU. Lidé nevidí žádné konkrétní zlepšení např. nový OZ, ta úděsná prasárna s exekucemi, církevní prostituce .....A ZASE DOKOLA. Jak dlouho? Než se zvedne akce jako na Slovensku jako "příprava" na "vyrovnání scóre..."..... Odejděte, nebo to NEPŘEŽIJETE....???

Zdravím Vás.