Přemysl Votava: Fidel si zapálil svůj vítězný doutník

přemek votava
19.3.2016 14:48
Prezident USA B. Obama, představitel nejsilnějšího ekonomického a vojenského státu světa, přiletí v neděli na Kubu. Otvírá novou kapitolu vztahů. Přiletí na tu malou, ale statečnou Kubu. Ta hrdinná Kuba si zaslouží zvolání „Vivat Kuba! Vivat Fidel!“.

Po dlouhých 67 letech nespravedlivého ekonomického embarga, brutálního politického nátlaku, množství sankcí, vojenských výhrůžek, námořní blokády, ale i vojenské intervence, ze strany USA, ta statečná Kuba vydržela. Stala se příkladem pro celou Latinskou Ameriku. Stala se dokonce příkladem pro celý svět. Kubánský lid svou statečností, vůlí, ale i odříkáním, zvítězil nad světovou mocností. V tomto rozděleném světě je to vzácností.

Kuba se nepřihrbila a ani neuhnula ze své cesty, šla stále za svým vytouženým snem. Dnes Kuba a její lid slaví své velké vítězství. A její vůdce Fidel Castro, světem uznávaný představitel revoluce, si může zapálit svůj vítězný doutník. Kubánská revoluce tak vstoupila po 67 letech i do Bílého domu.

Pod tlakem reality a světového mínění USA v posledních letech postupně normalizují vztahy s Kubou. V Bílém domě se ale musela vystřídat od roku 1959 dlouhá řada prezidentů, než bylo uznáno právo kubánského lidu na vlastní cestu ke svobodě. Americký „četník“ musel přiznat svůj omyl. Trvalo to, ale příliš dlouho. Stálo to mnoho lidských životů a lidského utrpení. Ekonomické sankce, nebezpečí intervence, to vše stálo kubánský lid mnoho sil a odříkání. Na ty léta strachu a obav z budoucnosti nelze zapomenout.

Příletem prezidenta USA Baracka Obamy na Kubu je kubánská revoluce dovršena. I proto může Raul Castro, představitel kubánského lidu, uvítat v Havaně prezidenta USA. Podat si s ním ruku. Konečně i v Bílém domě zvítězil rozum! Těší nás to.

premysl-votava
Místopředseda strany Národní socialisté.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

duchodce

Náhlý zájem  o "urovnání" vztahů s Kubou spočívá nikoli v nějaké sebereflexi ze strany USA, nýbrž je důsledkem opětovného dělení sfér vlivu mezi USA a Ruskem.  Nebýt této nastalé situace,  mohli Kubánci vyhlížet air force one dalších 50let a zcela jistě zbytečně. 

amiourful

Fidel je nemocný, vládne Raul.