Prezident Zeman v dopise Viktoru Orbánovi vyzdvihuje jeho osobnost. Je uklidňující, že nemá jeho pravomoce

obrazek
9.4.2014 15:25
„Jsem přesvědčen, že jedním z hlavních problémů dnešní doby je nedostatek skutečných lídrů. V politice máme osoby, chybí nám však osobnosti. Jsem proto rád za každou výjimku, která se tomuto trendu vymyká," napsal podle zpráv prezident Miloš Zeman maďarskému premiérovi a předsedovi strany Fidesz Viktoru Orbánovi po jeho vítězství v parlamentních volbách. Dodal k tomu, že „Silná podpora, která se vaší straně pravidelně dostává, je pro mne důkazem, že vás za skutečného lídra považují i občané vaší země."

 

Slova jsou to do jisté míry překvapivá od člověka, který tolik ctí evropské hodnoty a Evropskou unii. Připomeňme totiž, že Orbán sice prosadil díky své ústavní většině v minulém období novou ústavu, nicméně ta byla kritizována za narušuní nezávislost klíčových státních institucí či svobody tisku. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso, tehdy se vztyčeným prstem řekl, že Brusel po přijetí ústavy udělá všechno pro to, aby se v Maďarsku dodržovaly právní předpisy Evropské unie. Rozruch vzbudil i poněkud kontroverzní mediální zákon, kde Evropská unie sice nakonec Budapešť dotlačila k jistým v zákulisí vyjednaným změnám, ty však podle opozice byly sice pozitivní, ale spíše jen kosmetické. Je možné si nyní po Zemanově vyzdvižení Orbána představit, že by se snažil podobně „zatočit“ s českou mediální scénou, v níž sice snad několik milců má, ale většinu novinářů považuje za „póvl“. Určitým varováním jsou tady konečně i dřívější pokusy Zemana o změny volebního zákona předurčené i opoziční smlouvou. Také Viktoru Orbánovi přizpůsobený volební princip pomohl. Popularitu maďarského premiéra samozřejmě nejde popřít, jistou otázkou ovšem je, co je její důvodem a zda vždy jsou její příčinou kroky, které by bylo možné přijímat s nadšením.

Prezident Zeman se nepochybně ve vlastním hodnocení necítí osobou, ale osobností, která v přímé volbě získala výrazně větší podporu než jeho prezidentský protikandidát Karel Schwarzenberg. Zatím mu ale nedošlo, že ty hlasy získal ve velké míře nikoli proto, že by byl tolik milován, ale že velká část jeho voličů prostě nechtěla Schwarzenberga. Konečně je třeba poznamenat, že ve volbách do Poslanecké sněmovny jeho strana totálně propadla, ačkoli prezidentská známka byla všudypřítomná. Samotný prezident u nás naštěstí nemá takové pravomoce, které by ho v praktické politice mohly vedle Orbána postavit.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.