Přijde den, z dolu jde plamen a dým, přijde den, zúčtujem spolu!

obrazek
19.9.2013 12:43
Titulek jsem si vypůjčil od moravskoslezského barda Petra Bezruče. Nepochybuji, že on by neochvějně stál v řadách ostravských horníků při úterní demonstraci. A že ono zúčtování čeká miliardáře jménem Zdeněk Bakala, jenž si svým počínáním vysloužil přívlastek gauner. Hanlivý přívlastek získal Bakala odmítnutím závazku předchozího vlastníka nabídnout 45 tisíc hornických bytů dosavadním nájemníkům za netržní cenu.

To se stalo před osmi lety. Během této doby přešla původní společnost OKD do vlastnictví několikerých subjektů, naposledy zahraniční společnosti NWR. Ve všech si však Bakala udržoval rozhodující vliv. Je také všeobecně známo, že byl pravidelným a štědrým sponzorem pravicových stran ve všech volbách.

Zmíněná ostravská demonstrace byla vyvolána chystaným uzavřením dolu Paskov a propuštěním 2500 horníků. Je možno pochopit, že vlastník není ochoten provozovat ztrátový důl. Současně je však třeba uvést, že společnost NWR rozdělila v posledních pěti letech okolo 50 miliard dividend. Pod tímto zorným úhlem je požadavek společnosti na čtyři až šest miliard od státu za udržení provozu dolu do roku 2018 více než nehorázný.

Toto stanovisko zaujala jak vláda Jiřího Rusnoka v demisi, tak prezident Miloš Zeman. Velmi ostře reagoval místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, který za hlavního viníka označil právě uhlobarona Zdeňka Bakalu. Dokonce čelní představitelé ODS i TOP 09 velmi opatrně prohlásili, že stát by soukromé firmě neměl přispět ani korunou.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Kvido

Pane Kulík, nemyslím tím přímou podporu.

Ale nějakou jinou formou nepřímé pomoci. Vždyť v rámci EU jsou možnosti právě přes sociální programy, tedy tu „sociální těžbu“, když se OKD, a zejména Důl Paskov, dostal do takové nesolventní situace.

Samozřejmě je to hrozivé, že by stát měl zachraňovat a podporovat soukromou firmu, kterou vlastníci nechali padnout. A přitom získali desítky miliard a možná ještě víc. Ty peníze investují jinde ve světě a když, tak jako Bakala, do luxusních objektů v Praze, viz. Pařížská ulice. Takže stát by vlastně kryl jejich rozhazování. Jako vlastníci musí počítat s nějakou rezervou, takovou položku ekonomie správy zná.

Jak píše zde Fiala: Uzavření dolu Paskov lze pochopit, ale skutečnost, že společnost, která pohádkově vydělávala, nemá rezervy na přizpůsobení změněným podmínkám, se vymykají běžným představám o hospodaření.

Kolik mají na položce rezerva? Nic? To samozřejmě všechno je třeba vzít v potaz, ale kdyby kvůli tomu mělo padnout hornictví v Paskově, tak by vláda měla nějak zasáhnout. Ostatně, premiér Rusnok již řekl, že bude s vlastníky jednat a umí si představit trvání dolu Paskov nejméně do roku 2016. Takže - já stále věřím v tu sociální těžbu, kterou samozřejmě vlastníci by měli podpořit také + pomoc EU.

rku

Pane Vícho,

podle Vás by stát měl pomoci vlastníkům dolu Paskov? Podle posledního odstavce to tak vypadá. Myslíte to vážně?

Kvido

Situace v OKD není jednoznačně černobílá, tedy problém, samozřejmě většinou je ve vlastnících.

Hlavní problém -  Náklady na těžbu prý neúměrně navyšují tržní cenu uhlí. To tedy znamená, že každá vytěžená tuna uhlí se podepisuje na ztrátě dolu. V Paskově dokáží těžit tunu uhlí za 5 000,00 CZK, avšak prodávají tunu uhlí za 3 500,00 CZK.  Takže na každé tuně ztrácejí 1 500,00 CZK!! A další problémy...

1/ Bakala vlastní necelou 1/3 podílu. Do všeho tudíž nekecá. Získal desítky miliard, nyní je investuje mimo Ostravsko, třeba v Pařížské ulici v Praze v moderním Shopu. Ať povinně dává peníze na investice, potažmo zaměstnanost na Ostravsku, Frýdecko-Místecku.

2/ Vlastníci se špatně starali a hrabali, viz. údaje předpisatelů, kde ty peníze jsou? Každý vlastník je zodpovědný za budoucnost firmy, musí mít rezervu, ať teď něco vrátí na podržení Dolu Paskov!!

3/ Proč si management a vlastníci nehlídali finance? Proč nadmíru dávali finance do ekologických filtrů a brali nejdražší technologii? Aby dali vydělat jiným kamarádům? Zřejme! Tak ať nesou odpovednost a hledají ušlé finance!

4/ Vedle vysokých nákladů na těžbu uhlí tahají tuto šachtu ke dnu na české poměry vysoké platy technických úředníků, ale i předáků v OKD. Zatímco havíř tu vydělá POUZE 16 000 korun českých čistého!! A to je opravdu k smíchu (pláči)!! Proto odboráři usilují o snížení platů. Minimálně managementu, mělo by přijít plošné omezení odměn a benefitů a v neposlední řadě redukce třináctých a čtrnáctých platů, S tím by mohli havíři souhlasit, myslím, Jen aby si zachovali práci.

5/ Vláda, stát. Proč je nepodpoří? Vždyť v Evropě jsou známé tzv. sociální těžby, tedy finanční injekce státu. To přijde levněji než platít nezaměstnaným havířům sociální dávky!!! Je pravda, že evropská legislativa zakazuje jakoukoliv veřejnou pomoc, zodpovědní jsou plně vlastníků dolu Paskov, ale těm by měl stát prostřednictvím právě sociální těžby pomoci. To je otevřené.

heriot

Myslím, že je třeba pohled trošku z větší perspektivy, než z módního pravicového způsobu "hospodaření" - okamžitě všechno likvidovat co nepřináší teď a hned dostatečný profit; budoucnost a celospolečenské dopady - nezájem.

Tak jednak je otázka zda skutečně musí být prodělečný, zatím je to jen tvrzení soukromé tunelářské firmy, které netřeba brát jako poselství boží.

A pak je otázka zda není skutečně lepší případně dotovat státní podnik zajišťující práci až 10 tisíci lidí (včetně navázaných, samozřejmě) a tím udržet fungování regonu jako takového. V situaci kdy se hážou soukromým firmám desítky a stovky miliard, které okamžitě vyvezou do daňových rájů, za předražené a většinou zcela zbytečné státní zakázky, je těch několik případných miliard ztráty státního podniku vskutku marginální náklad státu z hlediska přínosu.

Nehledě na to, že uhlí asi jestě dlouho bude strategickou surovinou.

rku

Nepochybuji, že Bakala je gauner. Ale pochybuji, že s ním někdo zúčtuje. A co by stát dělal se znárodněným prodělečným dolem mně také není jasné. Kdyby šly znárodnit byty, to by byla jiná.

heriot

Stát by mě tento důl prostě a jednoduše znárodnit.