Případ Bureš se vrací

kavarnik bures
12.10.2017 12:02
Slovenský Ústavní soud dnes zrušil předchozí rozsudky soudů, podle kterých byl Andrej Babiš veden v evidenci Státní bezpečnosti jako agent Bureš neoprávněně. Ústav paměti národa tak uspěl se stížností, že soud bral v potaz výpovědi bývalých příslušníků StB , aniž byli zbaveni mlčenlivosti.

Andrej Babiš vědomou spolupráci s komunistickou tajnou policií odmítá. Podobně důstojník Július Šuman, který měl Babiše naverbovat, aktivní spolupráci popřel. Ústav paměti národa ovšem disponuje několika desítkami dokumentů z 12 svazků, ve kterých Babiš (Bureš) vystupuje.

Předseda ANO ovšem tvrdí, že naopak byl Státní bezpečností terorizován. Takovéto vyjádření je pro mnohé značně nedůvěryhodné, neboť za komunismu všemocná policie musela nepochybně souhlasit s jeho výjezdem do zahraničí, kde působil jako pracovník zahraničního obchodu. 

Babiš se domáhal žalobou na Ústav paměti národa, který na Slovensku spravuje fondy po bývalé StB, vymazu ze seznamu agentů. Ústavní soud nyní vrátil případ odvolacímu krajskému soudu v Bratislavě k novému projednání, soud se bude muset řídit právním názorem ústavního soudu.

Babiš se stal členem české vlády navzdory tomu, že nebyl schopen předložit čisté lustrační osvědčení, jak bylo dosud úzusem. Za tento krok byl často kritizován zejména Babišův spojenec prezident Miloš Zeman. Zpráva ze Slovenska je pro Babiše jistě nepříjemná, zvláště krátce před volbami do Poslanecké sněmovny. V tomto případě může obtížně argumentovat, že jde o spiknutí tradičních politických stran proti jeho osobě.

Andreje Babiše prostě jen pronásleduje vlastní minulost, kterou v rozhodující míře psal sám jako svazák, komunista a evidovaný spolupracovník Státní bezpečnosti. Mnozí se konečně domnívají, že právě z těchto personálních vazeb a finančních zdrojů se rodily pozdější podnikatelské úspěchy, včetně toho, čemu se říká politická divize Agrofertu, tedy hnutí ANO.

 

Karikatura ateo.cz


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.