Připomínka 8.března

obrazek
16.3.2013 10:51
8.března 2013 si mezinárodní den žen připomněla politická strana Národní socialisté – Levice 21. století a to v České Lípě a Jablonci nad Nisou. Na těchto místech jsme rozdávali bílé a červené karafiáty jakožto symbol naší strany společně se stranickými letáčky.

MDŽ 8. březen 2013 Národní socialisté – Levice 21. století

8.března 2013 si mezinárodní den žen připomněla politická strana Národní socialisté – Levice 21. století a to v České Lípě a Jablonci nad Nisou. Na těchto místech jsme rozdávali bílé a červené karafiáty jakožto symbol naší strany společně se stranickými letáčky. U žen, obzvláště v České Lípě to mělo velký ohlas a dostali jsme tam s touto akcí velkou podporu. Po rozhovoru s nejednou ženou jsem došel k závěru v tomto okrese by se mělo dělat více takovýchto akcí. Je tam hodně lidí levicově smýšlejících. Této akce v České Lípě se zúčastnily bratři a sestra za okresní organizaci LEV 21 Česká Lípa, Jan Vondrouš – okr. organizace Jablonec nad Nisou a jako host Michal Tomek – předseda MO Praha 14/20

V poledních hodinách jsme se přesunuli Nového Boru kde jsme obdarovali místní ženy z obchodního centra Jakub a firmy Jana Vondorouše „Glas Welt – Skleněný svět“.

V 15 hodin se akce přesunula do již zmíněného Jablonce nad Nisou. Zde už takovou podporu Lev 21 nedostal, hodně jsme se setkali s negativními ohlasy jak na politickou stranu Lev 21 tak i na našeho předsedu Ing. Jiřího Paroubka. Ale nakonec akce byla skončena v poklidu, snad jen trochu promrzle, díky počasí. V poslední štaci LEV 21 navštívil Paeddr.. Františka Vízka a jeho ženu – bývaleho senátora za ČSSD a kandidáta do senátu a zastupitelstva za LEV 21. Zde nás pohostily výbornou kávou a názory politického matadora byly pro mne velkým zpestřením jinak mrazivého dne.

Historie

V březnu roku 1857 stávkovaly americké ženy z textilních továren za zlepšení pracovních podmínek. Další stávkou, spojenou s tímto svátkem, byla stávka švadlen v New Yorku v roce 1908. Ženy požadovaly zkrácení pracovní doby, lepší platy, hlasovací právo a ukončení zaměstnávání dětí.

Ještě téhož roku, v květnu 1908, rozhodla Socialistická strana USA, že Národní den žen připadne na poslední únorovou neděli.

O dva roky později navrhla Němka Clara Zetkinová na konferenci socialistických organizací v Kodani zavedení Mezinárodního dne žen jako připomínky stávkujících v USA.

V roce 1911 se poprvé slavil svátek MDŽ v Německu, Rakousku, Dánsku a Švýcarsku. Ženy s podporou mužů požadovaly na rozsáhlých demonstracích volební právo a konec dikrominace v zaměstnání.


Ruské ženy si MDŽ poprvé připomněly v roce 1913. V následujícím roce se po celém světě konaly v období kolem 8. března demonstrace proti válce. V únoru 1917 v Petrohradě vyšly ženy do ulic pod heslem "chléb a mír". Týden poté byl ruský car donucen abdikovat a prozatímní vláda schválila i volební právo žen. Demonstrace se konala 23. února , což připadá na 8.března kalendáře gregoriánského.

V roce 1960 se v rámci oslav 50. výročí MDŽ setkalo na konferenci v Kodani 729 delegátek ze 73 zemí a přijaly deklaraci o podpoře politických, ekonomických a sociálních práv žen. OSN oficiálně uznala MDŽ v roce 1975. V důsledku toho jej následně přijaly mnohé národní vlády. 8. březen je každoročně výrazně připomínán v Evropské unii. Mimochodem, MDŽ připomíná třeba i Madelaine Albrihgtová ve svých pamětech. V několika posledních letech je MDŽ připomínáno ve světě heslem „Invest in Caring not Killing“

Mezinárodní den žen býval v komunistickém Československu dnem plným pompézních oslav. Po roce 1989 byl naopak 8. březen vytěsněn z kalendářů i z obecného povědomí a nahrazen Dnem matek. Poslanci vrátili MDŽ zpět do hry na podzim roku 2003, kdy schválili novelu zákona o svátcích. Horní komora Parlamentu se však velkou většinou postavila proti. Poslanecká sněmovna ale v únoru 2004 veto Senátu přehlasovala a 8. březen tak byl zapsán do kalendáře jako významný den .

Proč si připomínáme MDŽ

Mezinárodní den žen je historicky velmi významný svátek připomínající úsilí žen za dosažení rovnoprávného postavení. V české společnosti stále přetrvávají nerovnosti v postavení žen a mužů. Týká se to zejména platové diskriminace, nižšího zastoupení žen v mocenských a rozhodovacích pozicích, nízké účastí otců na péči o děti a domácího násilí mezi partnery. MDŽ je dnem, kdy chceme na tuto diskriminaci poukázat, podobně, jak se tomu 8. března děje v ostatních zemích Evropské unie.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

amiourful

2017 - několik českých žen se vyjadřuje k mdž a ženské otázce, otázkám: http://denikreferendum.cz/clanek/24801-slavit-nebo-neslavit-mdz

a: Retweeted DailyRadical History (@radicaldaily):

Mar 8 1917-10,000s of women join #IWD protest in Nevsky Prospekt, Petrograd; leads to strikes & overthrow of Tsar. Russian Revolution beginshttps://t.co/Yjr6dz0SnO - protestem žen v Petrohradě na Něvském bulváru začala v roce 1917 Únorová revoluce, jež svrhla ruského cara! 

 

 

 

*****

 

A od Jacqua Préverta k MDŽ:

Pro Tebe,má lásko...Šel jsem na ptačí trh,a koupil jsem ptáky pro Tebe, má lásko...Šel jsem na trh s květinami, a koupil jsem pro Tebe květiny, má lásko...A šel jsem na trh se železnou veteší - a koupil jsem  tam okovy - těžké řetězy pro Tebe, má lásko...A pak jsem šel na trh s otroky- a hledal jsem Tě - ale nenašel, má lásko...

Kvido

Hezké, že jste tyto akce uskutečnili z aktivity NS-LEV21, Je vidět, že tato, i když malá strana Paroubka pouze nemluví, ale pamatuje na tradice. Smývá někdy pokřivené oslavy MDŽ z dob socialismu, kdy jsme byli nahnáni tento svátek slavit. 

Přesto bychom němali zapomenout dát kytičku v květnu našim maminkám na Den matek.

V Česku připadá Den matek na druhou květnovou neděli. V tento den dávají děti svým matkám dárky, většinou vlastnoručně vyrobené. Jeho původ je už ve starověkém Řecku, kdy se slavil svátek plodnosti a matek, spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey = Kybelé, matky bohů. 

Kvido

Ještě přidávám z Wikipedie:

V Československu se začal Den matek slavit v roce 1923. Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková. Po druhé světové válce byl zatlačen do pozadí komunisty propagovanými oslavami Mezinárodního dne žen, ve zkratce MDŽ (slaveného vždycky 8. března), ale i přesto se dál v některých rodinách připomínal. Po roce 1989 se opět začal slavit veřejně.