Přizdisráčství

pelc vladimír
25.11.2018 17:43
Existují situace, k jejichž popisu potřebujeme mnoho slov. Jsou situace, k jejichž charakteristice stačí slov málo. Někdy jenom jedno. Pak je popis nejpřesnější.

 Takovou situaci jsme nedávno zažili: ČSSD, účastna personálně na vládě hnutí ANO 2011 páně Babišově, personálně proto, že v ní má své ministry, při hlasování o nedůvěře této vládě Poslaneckou sněmovnu opustila. Proto, aby poslanci soc. dem. nemuseli hlasovat. Aby se nemuseli vyjádřit, zda jim vláda, v níž jsou zastoupeni, voní či zapáchá.

 K charakteristice této situace mě napadlo jediné označení, které chování poslanců za ČSSD plně vystihuje: přizdisráčství.

 Přizdisráč je člověk, který se přizpůsobí čemukoli – pokud z toho má nějaké benefity. Je to charakterově pokřivený jedinec, neschopný v krizové situaci přijmout a vydat podstatná rozhodnutí, přijmout zodpovědnost z činnosti, na níž se s výrazným profitem účastní. Je to ten, kdo se účastní a přitom se ke svému účastenství, v závažném okamžiku, přihlásit neodvažuje.

 Myslím, že po této přizdisráčské produkci je úplně jedno, jestli ČSSD je v Babišově vládě, nebo není; úvahy o tom, zda jí více uškodí účinkování v ní, nebo by bylo vhodnější do ní nevstupovat, jsou zcela zbytečné. Po tomto politickém výtvoru je to jedno: Soc. dem. není pro normálního občana volitelná. Proč? Protože je stranou přizdisráčů.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.