Pro vládu Jiřího Rusnoka bude rozhodující postoj ČSSD

obrazek
1.8.2013 15:38
Bohuslav Sobotka se pochlapil: po hodinové schůzce s Jiřím Rusnokem ve Strakově akademii předseda sociální demokracie připustil možnost, že by vládu při hlasování o důvěře 7. srpna podpořil. Přitom Sobotka zdůraznil, že rozhodnutí o podpoře či nepodpoře padne o den dříve na společném zasedání předsednictva strany a poslaneckého klubu. Všichni poslanci ČSSD budou hlasovat jednotně. Sobotka rovněž uvedl, že program Rusnokovy vlády se nezdá být v rozporu s programem ČSSD.

Aby zmíněné pochlapení veřejnost nepřijala příliš široce, Sobotka vzápětí upřesnil: „Mluvím o Rusnokově vládě jako o určitém šidítku, které prostě nebude fungovat,“ řekl v rozhovoru pro ČTK. „Funkcionáři ČSSD nemohou myslet v tuto chvíli jen na otázku volebních výsledků nebo sympatií prezidenta republiky, ale měli by také vzít v úvahu respektování určitých principů fungování státu a parlamentní demokracie,“ doplnil.

Je zřejmé, že postoj ČSSD bude pro Rusnokovu vládu rozhodující. Je možno si představit různé kombinace bez účasti sociálních demokratů, při nichž vláda „projde“, vždy však jde o představy z oblasti fantazie a iluzí. Rozeberme proto jen reálné varianty.

Vláda Jiřího Rusnoka získá důvěru sněmovny

Jakkoli se tato možnost – i za pomoci masírování médii – zdá být málo pravděpodobná, nelze ji vyloučit. Vládu by museli podpořit všichni sociální demokraté, komunisté a véčkaři, a navíc ještě většina nezařazených poslanců. Premiérovi by se mohlo podařit je přesvědčit. Vláda s důvěrou bude pokračovat v práci podle vlastního programového prohlášení. ČSSD podle dřívějšího vyjádření Jeronýma Tejce vyvolá v polovině září další hlasování o seberozpuštění Poslanecké sněmovny. Na rozdíl od neúspěšného pokusu v červenci by tentokrát mohl být výsledek pro občany příznivý a Česká republika by se na přelomu října a listopadu dočkala předčasných sněmovních voleb.

Vláda důvěru nezíská, Rusnok bude vládnout v demisi

Jako kdyby Jiří Rusnok s touto možností počítal. Nasvědčují tomu nejen personální zemětřesení na většině ministerstev, ale zejména ve vedení státních institucí. Nejvíce diskusí vyvolává konec Petra Žaludy ve funkci generálního ředitele Českých drah, a ještě více odvolání Jana Buriana, který ve funkci ředitele Národního divadla vydržel pouhý den. Nejistá je budoucnost ředitele Národní galerie Jiřího Fajta, který má do funkce nastoupit za měsíc. Vláda v demisi by už neprováděla žádná strategická rozhodnutí. Pouze by udržovala chod státu, což by ovšem mohlo trvat až do řádných sněmovních voleb v příštím roce.

Prezident Miloš Zeman jmenuje premiéra na druhý pokus

Je to podle Ústavy České republiky. Prezident může premiérem jmenovat kohokoli. Mohl by to být znovu Jiří Rusnok, mluví se i o Martinu Pecinovi. Jak pro server Aktuálně.cz uvedl Zemanův kancléř Vratislav Mynář (ale může to být i Zemanův pokusný balonek), jsou ve hře také Bohuslav Sobotka i Miroslava Němcová. Pro oba platí stejná podmínka: doručit 101 notářsky ověřených podpůrných podpisů.

Co si myslí občané

Politická situace nenechává lidi netečnými. Není od věci uvést několik citátů z internetových diskusí či glosy z tisku.

Ludmila Salvová, Havířov Suchá: Rusnokova vláda, byť ji někteří označují za vládu druhé kategorie, už začala jednat bez legitimity, jak nás všichni upozorňují a zvedají ostražitě prst. Ale lidem se to začíná líbit a drží vládě palce. Všichni vědí, že to je vláda pouze překlenovací a dočasná. Ale co s politiky, když si stůj co stůj trvají na svém a svá korýtka v zájmu tak zdůrazňovaného „parlamentarismu“ nechtějí opustit…

Tomáš Zadražil, Jihlava: Sobotko, podpoř Rusnokovu vládu a neházej jim klacky pod nohy!

Milan Kubát, Praha: Novináři, kteří musíte denně vychovávat málo gramotné čtenáře k parlamentarismu. Je skutečně únavné denně číst, co všechno dělá ten hrozný Zemana dokonce co zřejmě udělái po řádných volbách. Nic horšího než vláda paní Němcové nás nemůže potkat.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

stvan

Pane Waltere, napsal jsem součástí ne jejím posláním. První republika byla údajně příkladem demokracie ostatním zemím a přesto se v ní střílelo do dělníků. Nikdy jsem ani nenaznačil, že by jste na mé názory neměl reagovat. A ještě něco. Já  s některými názory Zemana souhlasím, ale nějak se mu zdráhám po tom všem co udělal(hlavně opoziční smlouvu) věřit. Jemu podle mne nejde o obyčejné lidi, ale o uspokojení svého mimořádného ega.

heriot

Pane Štváne to co jste popsal asi nedílně patří ke kapitalismu jako takovému, nikoliv ovšem k demokracii...nevím co by to bylo za demokracii, ke které by patřili sebevraždy z nouze a chlad a chudoba. To není demokracie, ale nelidský systém. Nicméně to jsme již na hodně obecné půdě, držme se prezidenta.

Jinak jistě můžete nesouhlasit se Zemanem, máte dokonce možnost ten nesouhlas  zde vyjádřit. To je v naprostém pořádku. Ale jiní zase mají přece možnost se vyjadřovat k Vašemu názoru a polemizovat s Vámi ve veřejné diskusi. To je přece také v pořádku.

Já z Rusnoka, právě pro jeho postoj k důchodové "reformě" také žádnou radost nemám. Nicméně on v tom již žádná rozhodnutí dělat nemůže, takže v kontextu s ostatním to v tuto chvíli považuji za marginální problém. Mám na mysli postoj Rusnoka, nikoliv reformu samu samozřejmě.

stvan

Pane Waltere, k demokracii nepatří( je její součástí)  jen záplava lží a demagogie, ale i nezaměstnaní, sebevraždy z nouze, potažmo hlad a chudoba, ale i beztrestné rozkrádání veřejných prostředků atd.

 

O milionech v igelitce pro Fischera ví každý, kdo to vědět chce.Stejně jako o citovém (slovo použito s nadsázkou) poutu Rusnoka k privatizaci důchodového systému. To, že obhajujete menší zlo nejde přehlédnout.

Jestli jste si nevšiml, tak rozhodnutí Zemana respektuji, pouze (a to také patří k demokracii) s některými nesouhlasím. Mohu?

heriot

Pané Štváne prohlašujete se za levičáka, ale ono to je takové to salonní levičáctví k ničemu a odtržené od reality, které ve finále jen pomáhá pravici, jež se velice dobře umí pohybovat v realitě a umí vždy bezohledně využít příležitost uchopit moc. 

K demokracii  záplava lží a demagogie (zcela jednostranná média)  a cenzura levice zcela jistě nepatří, to máme trochu odlišný pohled na to, co je demokracie.

Naopak ovšem k demokracii patří, když politickou krizi vyvolanou pádem zkorumpované vlády, jejíž premiér porušoval zákony, prezident vyřeší  v rámci svých ústavních pravomocí...

Rozhodně neberu jako "útok proti Zemanovi setrvávání na demokratických principech". Právě naopak demokratickým principem je respektování rozhodnutí Zemana, na které měl plné právo. Takové ty subjektivní výklady - takto to ustava nemyslí či naopak myslí, takto s tím počítala atd., no to si přece může vymýšlet každý, jak to ústava počítala či nepočítala... Rozhodující je dikce zákona a jeho rámec. Ten je jednoznačně dodržen.

O milionech v igelitce pro Fischera nic nevím, TV Nova  není pro mne validním informátorem. "Citové pouto" Rusnoka k privatizaci důchodového systému mi vadí velice, nicméně pokud jsme postaveni před volbu, zda mít toho, kdo má jen "citové pouto" a toho, kdo tu privatizaci skutečně připravil, prosadil a zahájil (nemluvě o dalších zločinech !) no pak protože se pohybuji v reálném světě, kde nic není jednobarevně, prostě stojím za tím obligántním menším zlem....

 

stvan

Pane Gubine, proti uzavření polemiky na toto téma nic nemám, pouze bych rád připomenul, že mé použití výrazu "Gottwaldovské" názory nemělo jiný smysl, než upozornit na jednostrannou argumentaci, že každá jiná vláda než Nečasova je lepší. I před únorem 48 lidé podobné propagandě podlehli a historie ukázala, že jim mohla vládnout vláda lepší. Tím se nezastávám pravice, pouze bych si přál, aby tento názor neříkali někteří lidé z Rusnokovy vlády, včetně Rusnoka samotného. Házet kamenem by měl přeci jen ten, kdo je bez viny.......nebo alepoň ten, kdo nemá "čerstvé" máslo na hlavě.

PS

A jak se dnes ukazuje, tak ta dočasnost Rusnokovy vlády může být jako u okupantů na věčné časy.Tedy do řádných voleb a pak klidně dál, když si to Zeman "ústavně" usmyslí.....

oleg-gubin

Pane Štváne, přečtěte si vastní poznámku z 1.8. v 16:03. Kdopak první přišel s oněmi "Gottwaldovskými" názory? Ostatně, Kalouskovy rétoriky ve Vašem podání jsem si nevšiml jenom já, podobně reagoval pan Sedláček. Navrhuji uzavřít tuto polemiku. Je nedůstojná tohoto webu a trapná pro nás oba.

stvan

Rétoriku Kalouska? To myslíte vážně? Dejte si pozor, aby jste neřekl že 1+1=2 . Slyšel jsem stejnu odpověď od Kalouska.......

PS

Demokratická výměna názorů je shazování? Od kdy?

oleg-gubin

Pane Štváne, dobrý den! Vaše stálé znevažování Miloše Zemana by se ještě dalo pochopit, třeba osobní averzí. Ale přejímat s tímto záměrem rétoriku Miroslava Kalouska? Copak Vám není jasné, že se tím u všech diskutujících na tomto webu shazujete?

stvan

Pane Waltre, záplava lží a demagogie, která se na nás vždy valí před volbami z pravicových médii, na uplácení voličů  aby volili pravici, je nedílnou součástí demokracie ať se nám to líbí nebo nelíbí.

To nejdůležitější, co vám chci sdělit i když se budu opakovat, je, že bych za nejhorší ústavní zvyklost považoval situaci, kdyby nově zvolený prezident XYZ považoval svůj mandát hodný neomezeného vládnutí nad demokraticky zvoleným Parlamentem. Ano, zákon skutečně neporušil, ale jenom proto, že Ústava počítala , že se jí budou řídit lidé s určitou politickou inteligencí, tedy , že to budou lidé, kteří se nebudou jako malí haranti dovolávat svého práva nekonat jenom proto, že Ústava taxativně neříká jaký časový úsek je neprodleně atd. Naše názorová neshoda spočívá v tom, že i obyčejné trvání na demokratických principech berete jako útok proti Zemanovi a za takové situace není prostě možné, aby jste se mne snažil alespoň pochopit. Pokud vám nevadí miliony v igelitce pro Fischera, citové pouto Rusnoka k privatizaci důchodového systému či že vládu nad zemí vzala do svých rukou politická strana, jejíž členové nebyli zvolení, pak můžete od radosti tleskat i patami. Pro mne to je porušení zásad poctivého levičáka u kterých nedokáži říct nevadí, hlavně když vládne Zeman a ne Nečas, neboť je to krok z bláta do louže. Nezlobte se na mne, ale takto prostě uvažovat neumím a doufám, že mi to vydrží.

heriot

Pane Štváne, to klišé o tzv. ústavních zvykolostech je skutečně už ohrané. Co vlastně jsou ty "ústavní zvyklosti"?

Já bych řekl, že základní ústavní zvyklost zavedená předchozími prezidenty je žádné zvyklosti nedodržovat a dělat si co chci...

A hlavně neustále se odvolávat na jakési "ústavní zvyklosti" vzniklé za prezidentování dvou osob,, které mají zásadní podíl na rozvratu této republiky, které by měli sedět ve vězení a které do svého druhého mandátu byli zvoleni podvodně, je dost silná káva. Jestli má někdo právo zavádět ústavní zvyklosti, tak je to až nyní Zeman. A on žádný zákon ani ústavu neporušil, tak co mu pořád vytýkáte?

A že byla pravice zvolena demokraticky? To je snad vtip, už jste zapomněl na tu záplavů lží a demagoge, která se na nás vždy valí před volbami z pravicových médii, na uplácení voličů  aby volili pravici ? To má něco společného s demokracií? Už jste zapomněl na Kubiceho zprávu, na nedemokratické praktiky při prosazování restitucí a všech těch zvěrstev co má tahle pravice na svědomí?

Zeman činí co činí v rámci ústavy a odstavení té mafie od moci je přesně to proč ho občané volili...

stvan

Pane Sedláčku, vycházím z osobního přesvědčení, že prezidentské volby nemohou vetovat předešlé volby Parlamentní, byť mi pravicová vláda nepřirostla k srdci, neboť bych nikdy pravici nevolil. Tudíž by od svého vítězství měl Zeman odvozovat pouze to, že je prezident a měl by ctít ústavní zvyklosti. Rozdíl mezi Vámi a mnou je zřejmě v tom, že si nepřeji, aby se stalo ústavní zvyklostí, že si jakýkoliv prezident bude myslet, že se stává pánem nad všemi předešlými rozhodnutími voličů. Dnes vám to vyhovuje, neboť to dělá váš člověk, ale co když se prezidentem stane Topolánek či Nečas a vládnout bude levicová vláda a oni si s ní (s jejími voliči)vyřídí účty s odvolávkou na to, že Zeman dělal to samé? Z toho mám strach. O pravicovou vládu či odvolané "Žaludy" mi vůbec nejde. Mě jde o to, aby tady vládla demokracie a bohužel, pravice demokraticky zvolena byla ať se nám to líbí nebo ne. Já mám z vás "fanatiků" do Zemana pocit, že jste oprášili- kdo nejde s námi jde proti nám- a přes tento nedemokratický rétorický hnus  nejste schopni vidět, že lidem může záležet  na demokratických postupech či zvyklostech. Snad mi  porozumíte a pokud ne, pak s tím budu umět žít.

paysan

Pane Štváne, kam na to chodíte? V čemje vaše argumentace jiná, než třeba Kalouskova? Kde ve vás klíčí ono podezření, že i po volbách by prezident Zeman mohl pověřit sestavením vlády někoho, kdo se v těch volbách neutkal o přízeň voličů a kdo v nich vyhrál? Vždyť vše, co Zeman koná odvozuje od svého volebního vítězství a najednou by činil jinak? To je přece, promiňte, "na hlavu"!

Docela věřím, že se lidem líbí, když ministři konají a nepolitikaří. Křik, vlastně docela hlasitý mediální řev kvůli odvolávání managerů ve státem řízených institucích může docela dobře vznikat i proto, že tím jsou přerušovány dlouholeté vazby. Nemohu tvrdit, že nejsou staré vazby nahrazovány vazbami novými. Je to možné. Ale i tak tomu lze fandit za předpokladu, že se tím rozčeří vody dlouho zatuchlého rybníka.

stvan

Ludmila Salvová, Havířov Suchá: Rusnokova vláda, byť ji někteří označují za vládu druhé kategorie, už začala jednat bez legitimity, jak nás všichni upozorňují a zvedají ostražitě prst. Ale lidem se to začíná líbit a drží vládě palce. Všichni vědí, že to je vláda pouze překlenovací a dočasná. Ale co s politiky, když si stůj co stůj trvají na svém a svá korýtka v zájmu tak zdůrazňovaného „parlamentarismu“ nechtějí opustit…

 

Paní Salvová si vůbec neuvědomuje, že Rusnokova vláda může bez politické(demokratické)podpory, když si Zeman postaví hlavu, vládnout do řádných voleb a po řádných volbách, když si to namlsaný Zeman bude přát, může opět pověřit Rusnoka a nechat tuhle vládu vládnout (dočasně byla na našem území umístěna i vojska Varšavské smlouvy) dál i kdyby čert na koze jezdil. Doslova mne vytáčí "Gottwaldovské" názory, že se to lidem líbí. Já kromě obecné nasranosti lidí na politiky masové nadšení ze Zemana kolem sebe neslyším.