Proč NAMSA?

namsa
21.7.2011 12:50
V současnosti se vyskytuje stále více zkreslených informací o výhodách nákupů vojenské techniky přes agenturu NAMSA. Vypadá to, že se v této problematice nevyznají ani pisálci těchto informací, ani ti, kteří tyto informace podstrkují ministrovi obrany a ten pak hovoří o úžasných úsporách až 30 %.

NAMSA (NATO Maintenance and Supply Agency - Agentura NATO pro údržbu a zásobování) byla založena v roce 1958 v Lucembursku. Hlavním úkolem je pomáhat členům NATO tím, že organizuje společné zadávání veřejných zakázek a dodávek náhradních dílů a zajištění oprav a údržby nutné pro podporu různých zbraňových systémů v zásobovacích systémech jednotlivých zemí. Tato pomoc je k výhodná vždy, když dvě nebo více země pořizují stejnou vojenskou techniku.

Ano, úspora 30 % může vzniknout při společných obřích projektech, kde se předpokládá společný vývoj, jako byl např. projekt letounu Eurofighter, který byl společný pro Velkou Británii, Německo, Španělsko a Itálii. Každý asi pochopí, že být součástí obdobných projektů nemá Česká republika šanci.

Pokud jedna členská země nakoupí vojenskou techniku přes NAMSA, včetně jejího právního dohledu, může obejít výběrové řízení ve vlastní zemi a vyloučit problémy s médii, jak je to u nás v poslední době běžné. Daň za to je však mnohem vyšší cena (zpravidla o 50 - 100%), než pokud by země kontrakt řešila sama. Navíc běžné je, že se nenakupuje pouze vojenskou techniku, ale i dlouhodobý servis a zabezpečení náhradními díly (vše za patřičné západní ceny).

Nechápu, proč naši zbrojní experti přišli na tuto „pomoc“, když se vlastně jedná o nákup přes prostředníka s nadstandardně velkou přirážkou a s následnou dlouhodobou závislostí na zahraničním dodavateli předražených služeb.

Může dát někdo z nich příklad nějakého projektu nových zemí NATO řešeného přes NAMSA, který by byl výhodný? Zřejmě pokud bude tato iniciativa na ministerstvu obrany trvat, staneme se prvními pokusnými králíky, což může přinést katastrofické následky v rozpočtu. Ano, v novinách nebudou sice články o korupci, ale o tom, jak nám NAMSA vybrala nadzvukové letouny, za které zaplatíme provizi prostředníkovi a které nakonec budeme muset zakonzervovat, protože nebudou peníze na předraženou údržbu a náhradní díly.

novotny
Zabývám se problematikou využití poznatků moderního výzkumu a vývoje pro zlepšení stavu naší společnosti.
Klíčová slova: Vondra

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.