Proč nechci, aby vrtošivého staříka Klause vystřídal nevyzrálý mladík Dienstbier

obrazek
5.5.2012 17:35
Minulý týden jsem napsal článek o rozhovoru pseudošéfa ČSSD Bohuslava Sobotky v magazínu Týden. Dnes musím stejným způsobem zareagovat na rozhovor Jiřího Dienstbiera pro deník Právo. Z jeho rozhovoru mi zůstává rozum stát. Nevím, zda se už vidí na Hradě anebo je prostě jen nesoudný takovým způsobem, že si ani nevšiml, že o něj ČSSD jako o svého kandidáta vlastně vůbec nestojí. A jeho podpora veřejnosti je dána spíše jménem a příjmením. Pokud by se jmenoval třeba Igor nebo Kašpar, nikdo by si jej ani nevšiml (i když v případě druhého příkladu tradičního českého jména možná ano...napadá mě v tomto případě volební motto, které by mohl v prezidentské kampani využít: Nahraďte kašpara Kašparem!).

O Jiřím Dienstbierovi jsem napsal již jeden blog, který je zároveň odpovědí na otázku, proč by se tento člověk neměl - pokud by ovšem byl soudný - o Hrad ani pokoušet. Můj blog se tehdy jmenoval Co kdy dokázal Jiří Dienstbier ml.?

Faktem je, že již samotné rozhodnutí o tom, kdo bude hájit oranžové barvy v prezidentské volbě - tedy nestraník Švejnar a místopředseda strany Dienstbier - bylo jasným signálem, že postavení Jiřího Dienstbiera ve vedení ČSSD je velmi slabé, ne-li nulové. Pokud by podle mého názoru David Rath se jménem Jiřího Dienstbiera nevyšel na veřejnost, zřejmě by Dienstbier ani o kandidatuře na Hrad neusiloval. Kdo zná poměry v ČSSD, ví, že Rath Dienstbiera příliš nemusí (eufemisticky řečeno), a tak jej chtěl k podobnému kroku vyhecovat v domnění, že se tím Dienstbier sám zničí. Jak se zdá, Rathova "zákeřná" taktika se začíná osvědčovat. Čím více se Jiří Dienstbier začíná projevovat, tím více jeho šance na zvolení klesají. Jeho současný "boj" se svým sokem, Janem Švejnarem, je toho důkazem. Převedeno do dětské řeči Dienstbier prakticky jen říká: "Běž z mého pískoviště nebo ti zbourám bábovičky!" Urputnost, se kterou se do Švejnara Dienstbier pustil však vypovídá o tom, jak moc Dienstbier po Klausově křesle prahne, a s ním i všichni zástupci "pravdy a lásky" (rozuměj: havlo-pokrytci).

Hodně o sobě Dienstbier řekl i v již zmíněném rozhovoru pro deník Právo. Vyberu několik otázek, u kterých jsem se nasmál nejvíce, a doplním je o krátké komentáře:

Právo: Podle průzkumů jste nejpopulárnější politik. Čemu to přičítáte?

Dienstbier: Těžko říci, je to kombinace více věcí. Doufám, že to je ocenění postoje v pražském sporu soc. dem. a že lidé vidí, že si za svými názory stojím a nedělám handly na voliče. Možná v tom hraje roli vystupování a třeba i dobré jméno, které se snažím zachovat.

Tato odpověď je opravdu směšná a smějí se ji zřejmě všichni pražští představitelé ČSSD. Dienstbierova nesoudnost nezná mezí. Má odpověď na otázku Práva je jednoznačná: Jiří Dienstbier nic nedělá, tudíž ani nemůže nic zkazit. Jméno jeho otce (kterého si mimochodem já osobně velmi vážím, ale v případě jeho syna jablko padlo od stromu na hony daleko) pak funguje samo o sobě.

A další otázka deníku Právo, kde Jiří Dienstbier hovoří o Miloši Zemanovi:

Právo: Ale ten člověk (Miloš Zeman - pozn. autora) má v preferencích mnohem větší úspěch než vy. Je třetí.

Dienstbier: To je velmi sporná záležitost. Jsou různé průzkumy, některým věřím více, některým méně. A hlavně všechny jsou velmi významně zkreslené, protože za některé strany se uvádí více kandidátů. Podpora se tak dělí a také není jasné, kdo bude kandidovat.

Právo: Nemohl by ale Zeman být společným kandidátem levice, který osloví více lidí než vy?

Dienstbier: Nemyslím si to. I z našeho průzkumu, který jsme si zadali, (a kterému v souvislosti s předchozí odpovědí Dienstbier zřejmě věří více, já však méně - pozn. autora) vyplývá, že má velmi slabou podporu ve společnosti. Zemanovu kandidaturu si vůbec neumím představit a prakticky bych to vylučoval. Byť jednotlivé názory mohou zaznít, tak by soc. dem. takovým krokem popřela sama sebe.

Jiří Dienstbier asi nepochopil, že jeho popularita je velmi vratká. Každým svým arogantním výstupem, kterým chce své soupeře "zadupat" do země jako malý kluk na pískovišti a ukázat tak, že je schopen pro prezidentské křeslo udělat opravdu cokoliv, s jeho popularitou velmi zatřese. A stejně tak s jeho pochybnou politickou kariérou, kdy nemá prakticky podporu ani své "mateřské" organizace v Praze.

Nevím, jak vy, čtenáři mého blogu, ale já mám zcela jasno: Nechci, aby vrtošivého staříka na Hradě nahradil nevyzrálý mladík...

karel-nizbor
Ač volil jsem levici, je to všechno na pravici... I levice.
Klíčová slova: ČSSD

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Ještě bych odpověděl na Vaši otázku: "Co kdy dokázal Jiří Dienstbier ml.?"

A mám na výběr:  Přejete si tu odpověď na tři písmena a nebo na pět písmen?

rezjir10

A v kolika letech tedyje  jedinec zralý pro starobinec, tedy pro prezidentskou funkci.

antoninsebek

Souhlas. Kdepak, mladej nemá z táty ani pátý díl. Jsem přesvědčen, že soc.dem., pokud budou chtít, tak ještě najdou daleko lepšího kandidáta.

Neboť: Pokud budu kandidátem někoho na něco a BUDU S KANDIDATUROU SOUHLASIT, tak musím vzít na vědomí, že už v "primárkách" budu mít nějaké/-ho soupeře a že si to celé organizátor řídí podle svého.

Ano: mohu V KULOÁRECH vyslovit svůj názor, zda by to či ono nemohlo být nějak jinak. ALE ABYCH TO VENTILOVAL v tisku A DÁVAL KNÍŽECÍ RADY I SVÉMU PROTIKANDIDÁTOVI/-protikandidátům, to je buranství.  Buranovič  by rozhodně nebyl dobrým reprezentantem státu.