PROČ NEVOLIT ROMANA ONDERKU

18.2.2011 11:23
Blíží se sjezd ČSSD. Kromě volby předsedy se bude řešit i otázka místopředsedů. Kandidovat zřejmě bude i současný místopředseda a brněnský primátor Roman Onderka. Právě u jeho jména bych se chtěl chvíli zastavit.

Když David Rath před posledními parlamentními volbami se vyjádřil v tom smyslu, že by preferoval menšinovou vládu ČSSD, opřenou zřejmě o komunisty, jako se mu to osvědčuje ve Středočeském kraji, byl to právě právě Roman Onderka, který vystoupil z vedení ČSSD asi nejrozhodněji proti. Uvedl, že jednoznačně a dlouhodobě odmítá vládu s komunisty. Myslel zřejmě menšinovou vládu s podporou komunistů, protože vládní koalici s komunisty nikdo významnější pokud vím v ČSSD nenavrhuje.


Takže je třeba si uvědomit, co by koncepce přítele Onderky znamenala. Dejme si možný příklad. Pokud by řekněme ČSSD měla např. cca 80 míst, KSČM cca 25 a pravice cca 95 míst v Poslanecké sněmovně, což je proporce, která není z říše snů, ale docela reálná možnost, tak místopředseda strany Onderka bude ve vedení prosazovat, aby se nechala vládnout pravice, protože s podporou KSČM by vládu rozhodně nevytvořil. Myslím v tom příkladu pravici pevně spojenou, například předvolebními závazky spolupráce, ze které by si tak ČSSD nemohla uždíbnout případného slabšího vládního partnera.


Možná někdo namítne, že by nám za takové situace pravice mohla nabídnout účast ve vládě anebo že bychom si ji mohli i vyvzdorovat neschválením jmenované pravicové vlády, ale byla by to pozice slabšího partnera, který toho moc neprosadí a v dalších volbách na to obyvykle citelně doplácí.


Jsem přesvědčen, že lidé s takovou pohřební koncepcí do užšího vedení strany nepatří, zejména pokud vedení není voleno (a zatím není) proporcionálně. Je samozřejmě jasné, že strana má a bude mít pravé a levé křídlo. Pravé křídlo (a zřejmě i pravý střed), pokud je výběr, dává přednost korektuře programu směrem doprava a tedy spolupráci s pravicí a levé křídlo (a zřejmě i levý střed), pokud je výběr, dává přednost korektuře programu doleva a tedy spolupráci s radikální levicí. Zdůrazňuji – pokud je výběr. Já se počítám k levému křídlu, ale protože v mé Praze výběr není, akceptuji koalici s pravicí na městské úrovni i v mé Praze 13. Pak je ovšem asi ve straně krajní pravice a krajní levice. Krajní pravice vylučuje za všech okolností kompromisy směrem doleva a krajní levice vylučuje za všech okolností kompromisy směrem doprava. Heslo krajní pravice ve straně tedy je – než podpora komunistů, tak raději opozice. A přítel Onderka – jak já to vidím – se v ČSSD zařadil na krajní pravici.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zdobinsky
Jinak pro spolupráci s komunisty jsem, protože jen nesebevědomá ČSSD se jí bojí. A k čemu je nesebevědomá politická strana, že?
zdobinsky
Pane Očenášek, já volit KSČM nebudu. KSČ za svého panování trpěla v oblasti práce ještě daleko větší zvěrstva, než vlády od převratu v lisopadu 89.

Kde je záruka, že nová komunistická strana bude lepší té staré?

Onderka hezky mluví, ale jstli něco udělá pro obyčejné lidi, je ve hvězdách.