Umair Haque: Proč podceňujeme americký kolaps?

obrazek
30.1.2018 17:51
Aneb podivné nové patologie prvního nejbohatšího padlého státu světa. Článek autora vystupujícího pod pseudonymem Umair Haque - vampýr na webu Medium.com - tento web je plný informačně bohatých a zajímavých článků. Obrázek - pouhá 4% svtové populace tvoří celých 25% světových vězňů. Článek zařazuji proto, že Českou republiku také lze již také považovat za padlý stát, jako USA. Elity se baví samy mezi sebou a všichni ostatní jsou každému z nich ukradení. A oběti dravčího kapitalismu si myslí, že politická činnost není jejich job.

zdroj: https://eand.co/why-were-underestimating-american-collapse-be04d9e55235

překlad google, zredigován

Mohli byste říci, že jste si přečetli některé z nedávných esejů: "Umaire! Nebojte se! Všechno bude v pořádku! Není to tak špatné!" Podíval bych se na vás zdvořile a pak jemně řekl: "Abych vám řekl pravdu, nemyslím si, že bereme ten kolaps dostatečně vážně."

 

Proč? Když se podíváme tvrdě na kolaps USA, vidíme řadu sociálních patologií na vzestupu. Ne jenom jakýkoli druh. Ani trochu znepokojující, znepokojující a nebezpečné. Ale divné a bizarní. Jedinečné. Jedinečné a strašidelně podivné, které jsem nikdy předtím neviděl, a mimo dystopii napsané Dickensem a Orwellem, ani v historii takové nejsou. Navrhují, abychom jakákoliv "čísla", která používáme k tomu, abychom představovali úpadek - snižující se skutečné příjmy, nerovnost a podobně - ve skutečnosti hrubě podceňujeme, co vědci nazývají "lidské mýty", ale jež smysluplné lidské bytosti, jako jste vy a já, vidíme jako ohromné ​​zoufalství, hněv a úzkost života ve zhroucené společnosti.

 

Dovolte mi, abych vám dal jen pět příkladů toho, co nazývám sociální patologie kolapsu - podivné, divné a strašlivé nové nemoci, nejen ty, které obvykle nevidíme v zdravých společnostech, ale ty, které jsme nikdy předtím neviděli v žádné moderní společnosti.

 

V Americe se za posledních 23 dní odehrálo 11 školních stříleček. To je jeden každý druhý den, více či méně. Tato statistika je dost alarmující - ale je to jen číslo. Pohled nás žádá o srovnání. Dovolte mi, abych to dal jiným způsobem. Amerika má za posledních 23 dní 11 školních stříleček, což je více než kdekoli jinde na světě, dokonce i v Afghánistánu nebo v Iráku. Ve skutečnosti se zdá, že fenomén běžných školních výstřelů je jedinečným znakem amerického kolapsu - prostě se to neděje v žádné jiné zemi - a to myslím tím, že "sociální patologie kolapsu": nová, bizarní, strašná nemoci ohromující společnost.

 

Proč se americké děti zabíjejí navzájem? Proč není jejich společnost dostatečně opatrná, aby zasáhla? No, pravděpodobně proto, že se tyto děti vzdaly života - a jejich rodiče se vzdali jich. Nebo možná máte pravdu - a to není tak jednoduché. Ale co dělají děti, které se navzájem ne zabíjejí? No, mnozí z nich jsou zaneprázdněni zabíjením sebe.

 

Takže samozřejmě existuje také "opiátová epidemie". Tuto větu používáme příliš nepříznivě, ale mnohem znepokojivější, než se na první pohled zdá. Zde je to, co je opravdu zvláštní. V mnoha zemích světa - většinou z Asie a Afriky - lze koupit všechny opiáty, které si přejete z libovolné místní lékárny bez předpisu. Možná předpokládáte, že zneužívání opiátů jako masové epidemie bude globálním jevem. Přesto nevidíme opioidní epidemie nikde jinde než v Americe - zvláště ne tak zlé a rozšířené, že zmenšují očekávanou délku života. Takže "opiátová epidemie" - masová samoléčba s nejtěžšími tvrdými drogami - je opět sociální patologií kolapsu: jedinečná pro americký život. Není to docela zachyceno v číslech, ale pouze prostřednictvím srovnání - a když ji vidíme v globální perspektivě, získáváme pocit, jaký je skutečně jedinečný problém amerického života.

 

Proč by lidé zneužívali opiáty na rozdíl od ostatních na světě? Musí žít skutečně traumatický a zoufalý život, v němž je málo zdravotní péče, a proto se musí léčit sebevraždou. Ale co je s nimi tak zoufalého? Zvažte další příklad: "kočovníci". Žijí v autě. Pohybují se z místa na místo, sezónu po sezóně, honí za jakoukoli práci s nízkou mzdou, kterou najdou - jaro: sklad Amazonu, Vánoce: Walmart.

 

Nyní můžete říci - "No, chudí lidé vždycky honili sezónní práci!" Ale to není vlastně ten důvod: je jím naprostá bezmocnost a úplná nelibost. V žádné jiné zemi nevidím důchodce, kteří nejsou schopni ušetřit dost na to, aby žil, když žijí ve svých automobilech, aby našli práci jen proto, aby měli co jíst předtím, než zemřou - a to ani v zoufale chudých, rodiny žijí společně, sdílejí zdroje a starají se o sebe navzájem. Jedná se o další patologii kolapsu, která je pro Ameriku jedinečná - naprostá bezmocnost žít s důstojností. Čísla ji nezachycují - ale  ze srovnání vystupuje hrůzný obraz.

Jak dospělí Američané nakonec podvedili důstojnost? Koneckonců, i zoufale chudé země mají "neformální systémy sociální podpory" - jinak známé jako rodiny a komunity. Ale v Americe dochází k katastrofickému kolapsu sociálních vazeb. Extrémní kapitalismus zničil americkou společnost tak úplně, že se lidé nemohou o sebe postarat, stejně tak jako jako v Pákistánu a Nigérii. Sociální vazby, samotné vztahy, se staly nedostupným luxusem, spíše než v chudých zemích: jedná se o další společenskou patologii jedinečnou pro americký kolaps.

 

Přesto ty kdysi chudé země dělají velké kroky. Kostaričané mají nyní vyšší očekávatelnou délku dožití než Američané - protože mají veřejnou zdravotní péči. Americká délka života klesá, na rozdíl od téměř kdekoli jinde na světě, s výjimkou UK - protože tam také ne.

 

A to je moje poslední patologie: je to z duše, ne jako jedna z končetin, jako byly ty ostatní. Američané vypadají, že jsou docela šťastní, když prostě pozorují jeden druhého umírat, kterýmkoliv z výše uvedených příkladů. Zdá se, že nejsou příliš zneklidněni, přestěhovánim nebo dokonce postiženim čtyřmi výše uvedenými patologiemi: jejich děti se navzájem zabíjejí, sociální svazky se zhroutily, jsou bezmocní a žijí bez důstojností, anebo musí uměle otupovat bolest z toho všeho .

 

Kdyby se tyto patologické stavy vyskytly v jiné bohaté zemi - i v těch nejchudších - lidé by byli zděšeni, šokováni a omráčeni a rozhodně se přestěhovali, aby se nestali toho oběťmi také. Ale Američané jsou, dobře, když ne rezignovaní, tak nejvíce ze všeho  lhostejní.

 

Takže moje poslední patologie je dravá společnost. Dravá společnost neznamená pouze to, že oligarchové z finančního hlediska vysávají lidi. Pravým způsobem to znamená, že lidé přikývnou a usmívají se a chodí si za svým  každodenním, přestože jejich sousedé, přátelé a kolegové umírají předčasné a jsou zahrabáváni v mělkých hroboch. Predátor v americké společnosti není jenom jeho super-bohatá - ale neviditelná a neukojitelná síla: normalizace toho, co ve zbytku světa bude považováno za hanebné, historické, generační morální selhání, ne-li zločiny, stává se obyčejným, světským, každodenní záležitostí, jež by neměla být příliš znepokojující nebo vůbec znepokojovat

Možná to zní silně. Je to tak?

 

Teď, když jsem vám dal několik příkladů - existuje spousta dalších - o společenských patologiích kolapsu, dovolte mi, abych s vámi podělil o tři body, které pro mě vyvolávají.

 

Tyto společenské patologie jsou něco jako podivné a strašlivé nové kmeny nemoci, které infikují tělo sociální. Amerika byla vždy průkopníkem - teprve dnes je hostitelem nejen problémů, které jsou v zdravých společnostech k vidění  jen zřídka  - je průkopníkem nových společenských patologií, které v moderní době nikdy nebyly vidět mimo dnešní Ameriku. Co nám to říká?

 

Americký kolaps je mnohem závažnější než předpokládáme. Podhodnocujeme jeho velikost, nikoli nadhodnocujeme. Američtí intelektuálové, média a myšlenky nevytvářejí žádný problém v globální nebo historické perspektivě - ale když jsou takto viděny, jsou americké problémy odhaleny nejen jako každodenní nepříjemnosti upadajícího národa, ale spíše něco jako tělo najednou napadeno nepředstavitelnými nemocemi.

 

Přesněji viděno: americký kolaps je katastrofou lidských možností bez moderní rovnováhy. A protože nepořádek, který Amerika vytvořila, je tak zvlášť jedinečný, tak unikátní, tak mimořádně zvláštní - léčba musí být také nová. Jedinečnost těchto společenských patologií nám říká, že americký kolaps není jako zvrat nějakého prostředku nebo nějakého trendu. Je to něco mimo normu. Něco za daty. Přes statistiky. Je to jako meteor, který zasáhl dinosaury: výbuch výbuchů, mimořádnost ze všech mimořádností nejmimořádnějjší. To je důvod, proč jej naše vyprávění, rámce a teorie nemohou skutečně zachytit - a tím méně to vysvětlit. Potřebujeme úplně nový jazyk - a nový způsob, jak to vidět - dokonce začít chápat.

 

Ale to je úkol Ameriky, ne světa  Úkolem světa je tohle: má-li se svět řídit americkým modelem - extrémním kapitalismem, žádnými veřejnými investicemi, krutostí jako životem, perverzí každodenní ctnosti - pak budou následovat i tyto nové společenské patologie. Jsou to nové choroby společenského tělesa, které vyplynuly z výživy nezdravými potravinami -nežádoucími médii, pavědou, nežádoucí kulturou, nežádoucí ekonomikou, lidmi ohrožujícími jeden druhého i s jejich bizorardním společenským harampádím -  podávanými velmi dlouho.

 

Umair

Leden 2018

další Umairovy články: https://eand.co/@umairh

Ukázka české surovosti -  město Přerov se rozhodlo "likvidovat  gheta" - a bourá  ubytovnu pod nájemníky: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/418231100030130-udalosti-v-regionech/video/597007 Ministerstvo pro místní rozvoj nepřestává takovéto demoliční likvidace ghet likvidací bytového fondu v krajích a obcích dotovat! 

Bezdomovectví v USA: https://www.youtube.com/watch?v=dCaOeyjHgaE

 https://www.youtube.com/watch?v=M9GPzAafm5U 

pokračování článku: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/umair-haque-co-se-stane-kdyz-spolecnost-nahradi-trh

14.2.2018 se odherála střelba ve ¨škole v USA, kdy adoptivní syn zsnulých rodičů (matka zesnula v listopadu předchozího roku) poastřílel 17 lidí a dalších několik desáítek zranil. Byl patrně psychicky nemocný, určitě narušený. Od počátku roku to byla již 18 střelba ve škole. (zpráva CŤ24 z událostí 15.2.) a další střelba 1.3.2018, tentokrát pálili učitel: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/464876-dalsi-strelba-na-stredni-skole-v-usa-tentokrat-palil-ucitel.html

27.3.2018 Za poslední rok v USA 50 000 případů smrtelného předávkování heroinem! http://www.dailymail.co.uk/news/article-4015536/A-grim-tally-soars-More-50-000-overdose-deaths-US.html Inu, nějak Afghánistán zužitkovat museli, zřídili si proto komerční využtí aktivit své armády - pultový prodej opiátů! Jana Luxemburg: "Kvůli heroinu do Afghánistánu šli. V tomhle byznysu jede Bush a Cheney od nepaměti. Fotr Bush používal CIA letadla na dopravu koxu do Států. http://www.whale.to/b/ruppert.html Jiří Giorgio Králíček z USA:"opiáty tady valí masově, 150 mrtvých denně!" kdo je za opátovou epidemií: https://healingoracle.ch/2019/02/06/10736/?fbclid=IwAR0AwYhqHcg1PJ8KQLi6o_cHQ5-7TP8nUVjEg47PUvReZYnbL6sBZyh25eM

Zde je napsáno, kdo byl původcem zprávy o 18 střelbách  ve školách před floridským masakrem-   plete se, když tvrdí, že "gunfire is not shooting" - : http://www.foxnews.com/opinion/2018/02/16/florida-massacre-no-there-have-not-been-18-school-shootings-in-2018-heres-why-thats-all-wrong.html

18.5.2018 odpočátku roku 22. masová střílečka do učitelů a tudentů, drobné případy e nepočítají: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/218411000100518/video/620841

Hudbička: https://www.youtube.com/watch?v=Jk1qhhbrM1U&feature=youtu.be

 

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com
Klíčová slova: bída, kolaps, patologie, USA, vězeňství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

   Vlastně, dne 30. března tohoto roku uplyne přesně 20 let od zrušení bez náhrady, Zákona čís. 74/1958 Sb. z., o trvalém usídlení kočujících osob. Po zbourání všech sociálních ubytoven, tedy osobám, které z nich byly vysídleny, již nic nebrání užívat si svobody pohybu a kočovat od města k městu a od vesnice k vesnici. Naši ctění zákonodárci mohou v archivu Sbírky zákonů oprášit Zákon čís. 117/ 1927 Sb. z. ze dne 14. července o potulných cikánech, kdy by mu zřejmě postačilo dát politicky korektní znění, když zmiňované tehdy v zákoně cikány, nahradit osobami svobodně se toulajícími po vlastech Česka. Ty osoby, které nebudou mít platné povolení k toulání se, pak by zřejmě bylo lze opět zavírat do basy pro potulku. Absurdistán  kam se v Čechách, na Moravě i vSlezsku podíváš.

amiourful

To je fakt hrůzná historka o poště, my ovšem asi ze všeho nejdřív přijdeme o tištěné deníky, které místo toho, aby požádali předplatitele o navýšení platby kvůli zvýšení doručovatelské služby pošty, přešli k jinému distributorovi a ten nemá doručvaatele, tak lze očekvát, že by to mohlo skončit bankroty. Ale Vaše Věc ení zralýá na přejití do tištěného vydání. 

Podobně hrůzné je, že takové bourání ubytovacích kapacit jako v Přerově Ministerstvo pro místní rozvoj dotuje na mnohem více místech v republice. Ale výhoda je, že díky úpadku deníkové kultury se už člověk nemá šanci o těchto průšvizích rozumnou cestou jak dozvědět, musel by sledovat všechno. Jenže druhá strana této mince také je, že nikdo nemá jak zvednout hlas tak, aby ho na onom ministerstvu oslyšeli. 

klokan

   V den kdy nám Česká pošta opět zvedla poštovné, takže nám obyčejné psaní doručí až po zaplacení částky 19,-Kč, v návaznosti na školní střílečky, zmiňované v poučném článku o patologických jevech v zemi velkého bratra našich samozvaných elit, lze usuzovat, že tamní vyvražďování spolužáků, má vlastně historický původ v až příliš dokonalé fungující poště Spojených států, která v první polovině 19. století, zvládla na tehdejší poměry rychle, doručit zásilky i do nejodlehlejších končin tehdejšího divokého západu. Dokonale fungující pošta na tamním rozehlém území, byla pochopitelně podmíněna velkým počtem doručovatelů, předpokladem pro možné neshody mezi nimi. Tato vládní služba občanům se o nějakých sto a více let stala trnem v oku tamním neoliberalistům a přistoupili k její privatizaci, kdy kromě osekávání peněz, bylo takovou organizaci občanům nutno řádně očernit, tedy mimo jiné i pošťáky představit jako naprosté opilce a feťáky, včetně zdramatizování množících se stříleček mezi zaměstnanci na poštách, pro podobný amok, vznikl termín ,, going postal ", po česky něco jako ,, zbláznit se jako pošťák ", či ,, zpošťákovat se ". O této zajímavosti a mnohých jiných v širokém pojetí byrokratizace společnosti, se lze dočíst ve vynikající knize amerického politického aktivisty Davida Graebera - Utopie pravidel. Podtitulek - O technologii, stupiditě a skryté přitažlivosti byrokracie. Mohu všam jen doporučit k přečtení. 

    Jak si naši porestitučně, podvodní zbohatlíci  a jim posluhující souzněnci, berou zářný případ z jejich kolegů v USA, tak prostí občané Čr Absurdistánu, bychom zdroje poučení ve statích a knihách sepsaných tamními levicově zaměřenými  spisovateli i za Atlantickým oceánem. V této souvislosti se jako společensky velmi přínosná, jeví publicistická činnost autorky článku paní Amiourové, která nás upozorňuje kde máme čerpat cenné poznatky. Jak vyplývá z jejich příspěvků přesně vystihla naši znepokojující objektivní realitu, kdy nám uvědomělé vlastenectví a národovectví nějak začíná přerůstat přes hlavu a skutečně nejsou ojedinělé projevy nacionalismu, xenofobie a rasismu, na nichž si přihřívají svou prospěchářskou političku, například různí vrcholní Čunkové a Okamurové, samozřejmě i jiní. Nejen oni naprosto ostudní se hřejí na ohýnku své dočasné slávy a moci, povzbujících to ošklivé co se nachází v myslích našich některých spoluobčanů.