Proč u nás padnou všechny lesy a jeden projekt co s tím

obrazek
13.3.2020 22:01
Kůrovec žere a žere, a dokonce je i tak rozežraný, že když nemá smrk, neváhá napadnout jabloň, modřín a cokoliv dalšího, co mu padne do cesty. A protože na kůrovcovém dřevě se tratí, protože není kvalitní, tak majitelé lesů také nečekají, a než k nim kůrovec nabere směr, raději pokácejí svůj les sami, dokud je šance za něj dostat něco lepšího. A tak budou padat i drahocenné lesy, pečlivě opečovávané již sto a více let. Ptala jsem se, proč nejsou skoro nikde vidět feromonové pasti - a byla jsem upozorněna, že je to tak drahé, že lesáci by šli do ztráty. S takovou kalamitou ale nepočítá náš průmysl, nejsou ani sušičky a jak jsem si všimla, nikde nevisí inzeráty "postavíme vám roubenku, srub - levně!". Jediné, co ještě větší kácení brzdí, jsou fyzické možnosti majitelů lesů, nedostatek drvoštěpů a dřevařů a harvestorů - a také to, že si všichni uvědomují, že kůrovec sám toho zase tolik neuletí a doufají, že se jim podaří usledovat, až se bude blížit. Snad tedy vykácené pásy mezi lesy oddělí jednotlivé regiony a podaří se pár lesů zachránit, ale těžko říci, kolik jich bude, moc ne.

Jak mne upozornil příbuzný z rodu lesáků staré forky ukazují, že před sto lety bylo v Čechách dokonce méně lesů, než bylo nyní před kalamitou. A to je dobře, - hned sdělím proč. Snad by nebylo od věci uvažovat o tom, že by bylo dobré mít volnost pro sázení stromům, kde nestály a jiném využití pozemků, kde naopak jehličknany stály až doposud. Vysvětlím proč by to bylo dobré - pro ty, kteří se rozhdonou - třeba jako druižstvo - do projektů zainvestovat! 

Před lety jsem se zajímala o to, zda by u nás mohly růst lanýže, byla jsem ujištěna, že ano, přirozeně rosou na jednom ostrově v Blatském moři a italský institu IPLA právě zahájil spolupráci s nějkým podnikem na jihu Polska. U nás by s ohledem na klimatické podmínky měly růst tyto druhy: Tuber unicnatum (sklíýí se od říjen - rprosinec) a Tuber brumale (sklíí se od 15. ledna do 30. března) ALE OUHA - nerostou na kyselé půdě, a to je každá, kde rostly jehličnaté lesy. Čili, je třeba půdu nejdříve odkyselit, nebo založit les jinde.Lanýžové plantáže se zřizují tak, že se připraví půda a zasází se mykorhizované sazenice,  samotná mykorhiza kořenů sazenic se provádí podle objevu starého již sto let, a v Itálii konkrétně je velmi mnoho družstev, které se prodejem takových sazenic zabývají. Druhů stromů, na kterých mohou lanýže růst, je velmi mnoho, a všechny, na ktrých se to provádí, rostou i u  nás. Případně je možné zaslat semeno a nechat napěstovat semenáče z vlastního a ty nechat pak mykorhizovat. Dostanete to za bratru 12 euro sazenici i s certifikátem. Nejčastěji zasílají nějakou kurýrní, dopravní službou od 10 sazenic.  Odhaduje se, že  investice do hektaru i s přípravou půdy by byla cca 200-300 000 Kč a výnos po několika letech (zrhuba 8-10) začíná od 900 000 do 3 000 000 za rok, každý rok. Lanýže rostou cca 2cm pod povrchem a mohou být velké až jako pomeranče. V Itálii se bna jejich hledání používají psi. Ve Francii a Německu prasata.  Pozn.: musí mít naszaený speciální náhubek, aby to nesežrala! Je možné si i sklizeň objedat, v itálii se řada kynologů živí jen tím, že objíždějí během roku jednoltlivé plantáže.  Pro komunitní investování je takový projekt jako dělaný! V Čechách zatím lidé neumějí v kuchyni lanýže používat, pro jejich použití platí několik zásadních pravidel: 1) Lanýže se nesmí nikdy vařit ani ohřívat, 2) lanýže se nikdy nesmí používat s výraznými sýry, 3) vždy je třeba použít estra panenský olivový ojlej a sůl, 4) nepoužívat na přímo kořeněná jídla, jako grilované maso a ryby.  A pozor, lanýže si narozdíl od hřibu můžete vypěstovat i v květináči! Stránka institutu www.ipla.org, který se tímto zabýývá, byla dnes nedostupná, nevím, co se stalo. Ti mi nabídli k veřejnému použití jejich knihovnu, protože tedy, kdo připravuje projekt, může buď jet naslepo, nebo si udělat přesnou analýzu, a k tomu je třeba speciálních agronomických znalsotí, které ale opět nabízejí i ty společnosti, tkeré produkují mykorzované sazenice, ty vám posoudí, jestli je vásš pozemek vhodný a co by bylo nejlepšé na něj zasadit - a jakžý výsledek můžete zhruba očekávat! Někdy pomáhají i zajištěním inancování! jako agrituber.it - stačí zaslat vykopaný čtverec trávníku 10x10 cm, uvést expozici a co tam obvykle roste, a zbytek si vyhodnotí sami.  Dřeviny, které lze mykorhizovat lanýži jsou : lípa, dub, topol, líska, habr. A myslím, že jich je ještě vce. A jak se ukazuje, lze lanýže pěěstovat i na rajčatech a muškátech! Je to novinka, ale již se to prodává! 

Když jsem toto rešeršovala, narazila jsem na mikorhizování sazenic jako na metodu, která prospívá zdraví stromů i bylin. A u nás josu it ací výrobci, jako Symiom.cz, ale prodávají se i další vysloveně užitkové houby, jako trojice hub doporučovaných pro léčbuz rakoviny - rei shi, shiitake, jidášovo ucho- které vám naopak porostou na stromech poražených, hnijících, které nikdo nechtěl, třeba zde je několik podhoubí: http://www.prodejnazahradkar.cz/HoubySadba.php , ale mykologických společností, tkeré se tím zabývají , je u nás mnohem více! Tito mají podhoubí pro lesní houby pro listnáče i jehličnany i mykorhizi pro lepší sklizeň ovoce! https://www.gadar.cz/HOUBY-A-MYKORIZY-c3_0_1.htm nebo https://www.mostovace.cz/sadba-hub a tohle je také výhodné: https://www.mall.cz/substraty?b%5B%5D=planto a https://www.prohouby.cz/kolickova-sadba/ a https://www.sadba-hub.cz

Protože stále nikde nevidím inzeráty, které hledají brigádníky na sázení stromků - a že už by byl ten správný čas - a ani loni v létě nebyly - tak předpokládám, že se naši lsesníci hodlají uchýlit buď k sázení speciálními drony, neboi rozhazováním ¨jílových kuliček se semeny, po vzoru afrických bushemnů.  Jestli dosud bylo sucho, bude více, alespoň do doby, než to všechno zase naroste, a ještě se nezačalo ani vážně sázet!   Měli by si přečíst alespoň tuto pozoruhodnost, rafinovanou stromovou skladbu, tkerá by měla vydržet staletí: Nezapomenutelný odkaz Stalina na poli půdního a lesního hospodaření! https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/2015/08/posledni-uder-stalina.html?

Je možné využít prázdných ploch k obnovení a rozšíření druhové skladby plodin využřitelných jinak, než dřevem, jako potravin - dávno tomu, co u nás byly  lány angreštu - a nyní padají i lány rybízů, ale přesto - nebylo by vhodné pěstitelství drobných plodů obovit? Alespoň v malé míře, pro zásobování jen a pouze lokálních trhů,.ale za to všude? Toto jsou nápady: https://living.iprima.cz/zahrada/plodici-kere-zivy-plot?fbclid=IwAR2MdR-TmoG-UFSxP34wbLsQMQ3BEptv7eaRrDsM6Go-0ubRd3g9vSRICMM  + třeba malino jahoda, kustovnice, brusinky,, aronie, klikvy,  jeřabiny jedlé, vynikající mišpule, ryngle, špendlíky, zapomenutá letní jablka, zimolezy, dříny, keřové višně, trnky, broskvošvestky, jablkohrušky, velkoplodé hlohy a jablíčkové růže. černé bezy, a další jedlé keříky, dokonce mrazuvzrodrný fíkovník a rmazuvzdorné kaki (tomel) zde https://www.nazazvorce.cz/katalog. Dokonce lze sehnat i semena lesních jahod!  malinosotružin, rlůzných typů borůvek, ať už muchovníků nebo zimolezových, či různých typů brusinek, i akebia pětičetná vonící po čokoládě!..Také u nás nikdy nebyly pěstovány ve velkém lískové oříšky, nevím, odkud pochází ta správná odrůda, u nás snad z Turecka?  zde jsou ty, které se abízejí u nás: https://www.nazazvorce.cz/katalog/lisky A pak zde jsou kupříkladu  mandloně a jedlé kaštany, nejdůležitější jsou dvout typů americký a čínský - je však známo, že háje .v USA napadla jednoho dne velmi zkázonosná sněť a všechny tomu padly za oběť. ale díky nadaci Jimmyho  Cartera se podařilo vyšlechitti proti sněti odolný hybrid Castanea dentata. A pak zde jsou jedlé plody stromů, které jsme doposud nezanli . - nebo byly velmi vzácné - morušovníky, červený a bílý - jsou k dostání mnohé axotické,, ale zcela mrazuvzdorné - jujba - neboli cicimek daltlvoý, banán severu (Asimina triloba, paaw-paw, Muďoul troujlaločný), kudrania (neboli maliny na stromě- cudrania tricuspidata), jedlé květy (cercis sinensis), trochu méně mrazuvzdorná (jemn do -16°C) Planika obecná (jahodový strom).  Naprostou novinkou u nás jsou tzv. sloupové stromy: https://www.ovocnystrom.cz/ovocnystrom-uvod/?  - vhodné i na balkon!

Proč je mykorhiza stzromů houbami nezapomenutelně vysvětlil Peter Wohlleben v knize Tajuplný život stromů, o čemž existuje i film: https://www.youtube.com/watch?v=AfxnQZgQOps Podhoubí pomáhá stromu s transportem vody i živin! 

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

 Ať tak či onak lidstvo již nečeká nic dobrého. Vlastní chamtivou sebestředností si podřezalo větev svého života, již  čistě symbolicky čím zbytnělejším pozadím i tíží. Vlastně z vesmírného hlediska nějaký osud lidstva asi představuje méně než pouho pouhou prkotinu. Vlastně se již musíme smířit s tímto naším neblahým osudem. Výsledky výdobytků  kultu Zlatého telete tedy podstoatnou měrou zkrátily  dobu existence lidstva. Takové defétistické myšlenky ve mně především vzbuzuje srovnání stavu kdysi naší přírody před několika desítkámi let i nyní, kdy posledních třicet let tato devastace nabrala přímo závratnou podobu a nevidím žadnou naději na změnu stavu k lepšímu. Přesměrování lidstva od pustého individualismu ke kolektivnímu chování vlastně přichází pozdě, kdy zřejmě osudnou se lidstvu stala porážka světové socialistické soustavy, které vzbuzovala i když zatím utopistickou naději, na zničení individuálního vlastnictví. Nějáká sebepřísnější direktivní opatření žádný pozitivní efekt nepřinesou, pokd nejsou prmyšlená, ale vlastně čím dál chaotičtější. Jeden den máme nakupovat potaviny před polednem, druhý den časně z rána. Taková opatření jsou vlastně na ty dvě typické věci, včetně nošení roušek. Napřed nás zavřou doma a posléze zřejmě zkoncentrují do ,, pobytových" středisek.

amiourful

Pane Moskalíku, jáý jsem spokojená, protože není nic jiného, co by mohlo šíření viru zastavit, než přísná direktivní opatření. Nepřišla ihned, ale ještě relativně včas. Tadyv Praze jeden nakažený v metru či autobuse, tramvaji - a vir se šíří rychlostí ohně. Nechtěla bych vidět lidi umírat, jako nyní v Itálii, kde se musí rozhodovat, koho na JIP dají a koho nechají umřít, kdo je méně potřebnější. To jsou totiž parametry, které nastavuje epidemie, ty lidské síly nepřemůžou. To, že Čína zvládla v tak úžasně krátkém čase bylo jen proto, že vymáhala nesmírnou kázeň. U nás epidemii odhaduji tak na 3 měsíce, přesně úměrně vynaloženému kolektivnímu úsilí. 

klokan

   Právě v pro společnost kritických momentech se odhaluje, podstata, těch kterých jedinců, kdy masky přetvářky částečně padají a tento efekt, nelze zastřít ani prý protivirovými rouškami. Při řešení obou kalamit naši vládnoucí, nám toliko potvrzují svou jasnou inklinaci k používání silových řešení. Samé direktivy, zákazy, příkazy, to musíte, to nesmíte. Systémové řešení problému bývá odsunováno jaksu stranou asi právě t toho důvodu, že nutno vynaložit přemýšlení, které naše pantáty, zaměřené zejména na dosažení zisku, tolik bolí. Co vlastně dokonale dovedou ? Asi a především vytloukat klín klínem a vyhánět čerta ďáblem.

amiourful

My jsme pro koronavirus asi jako stromy pro kůrovce, že? Je to zneklidňující. 

klokan

   Lze usuzovat, že bez lesů tak zvané lidmi sběratelné houby ani jaksi neporostou. Tedy nám nezbývá než se utěšovat, že houby budou pěstovány průmyslně v laboratorních podmínkách, včetně tedy lanýžů, ale zřejmě i hříbků, lišek (kuřátek - po moravsky zvaných ), křemenáčů, bedlí jedlých i mnoha desítek dalších, daných nám přírodou k požívání. Iluzi bývalých lesů, včetně uplatnění sběratelskou houbařské vášně, bude lze u člověčenstva nabudit virtuálně. Kůrovcovou kalamitu, včetně mnoha jiných kalamit, jako odezev přírody na chamtivé jednání některých jedinců (zejména kapitalistů, včetně jejich elit všelijakých mafiánů a oligarchů ) se těmto podařilo, alespoň ve vědomí ovčanů eliminovat zcela jasně uměle vzbuzenou pretedenty NWO, koronavirovou panikou, která se jasně jeví jako pokus o totální ovládnutí lidstva, těmito jeho nejbohatšími naboby. Tedy vítejme v koronavirové totalitě, kdy ovčané budou klasifikováni buď jako protikoronavirově uvědomělí, určení k přežití v novodobém totálním otroctví či jako neuvědomělí určeni k ostrakizaci a následné fyzické likvidaci. Lze samozřejmě předpokládat, že kromě vývoje séra proti úmyslně zmutovanému viru, bude lidstvu jako další berlička (obezlička) předestřena možnost se zcela dobrovolně a zpočátku zadarmo, nechat se očipovat, kdy velký bratr bude sledovat zda náš organismus nebyl napadem tím či oným v jejich laboratořích právě vyvinutým virem.

   Naprostou ubohost nám vládnoucích kapitalisticko imperialistickýc elit právě odhaluje jejich neskrývaná snaha o dosažení světovlády nad lidstvem, která se právě v nynější aféře Covid ( 19 či kolik vlastně ? ), odhaluje ve své nezastřené podstatě. Se zničením přírody právě z jejich chamtivé viny se vypořádat samozřejmě nedovedou, protože jejich naprostá chamtivost, překročila veškeré meze, takže se snaží nejen zastrašováním,ale i jinými metodami ohlupování lidstva dosáhnout nadválady nad ním.  Tolik snad z hlediska konspiračních teorií, tolik ostrakizovaných z hlediska našich multimiliardářských vládců a jejich též peněz a moci bažících posluhovačů, právě z toho důvodu, že pravdiovost spikleneckých teorií se historicky potvrzuje téměř na 100 %.

    Nejen kůrovcová kalamita potvrzuje nastoupenou cestu ke zmaru lidstva. Od zelených stolů posluhovačů současným imperialistům se asi může jevit, že by se mohli s kalaitou vypořádat, ale z hlediska občanů, kteří se téměř sedmdesát let pohybují v lesích a jejich nynějších zbytcích, můžeme jejich řeči a siby, že se vypořádají do pěti let s touto kalamitou, ppvažovat za jasné kecy. Ti kteří umožnili tuto devastaci přírody ji přeci nemohou zachraňovat.