Proč by zavedení eura u nás znamenalo zdražení

obrazek
5.7.2014 14:09
Euro ist teuro, říkali Němci, když přecházeli na novou měnu (ist znamená "je" a teuro od teuer - "drahý") - a skutečně, co zprvu bylo 1 euro za dvě marky se postupně vyrovnalo na 1 euro rovno 1 marce. Petr Gmiterko byl okolo přijetí eura v Rakousku a pozoroval zvýšení cen o 50%, něco podobného se odehrávalo i v Itálii, tehdy 1000 lir byl 20 Kč a směnný kurz nebyl 1:1000, ale velmi záhy se ceny vyrovnaly a co stálo 1000 lir dříve, nyní stálo 1 euro. Ani Francii se zdražení s nástupem eura nevyhnulo. A na Slovensku, kde premiér pohrozil a sněmovna uzákonila, že potrestá toho, kdo zdraží, zdražili preventivně ještě před zavedením. Jedno vysvětlení říká, že obchodníci těží z neobeznámenosti obyvatelstva s novou měnou, jež tedy zprvu více utrácelo, protože hodnoty na cenovkách mu připadaly nízké a nebylo zvyklé vše si přepočítat a pak už se stal zvyk železnou košilí a nikdo ceny nesnížil. (V Německu toto očekávali, a proto celý rok před zavedením eura byly všude uváděn ceny v obou měnách, jenže pak se stejně nenalzelo dostatek aktiviustů,kteří by upozrňovali na nemravné zdražování a vyhlašovali bojkoty předražovaného zboží.) Ale u nás bude ke zvýšení cen a inflaci jeden speciální důvod navíc a hned se o něm zmíním.

Nový dodatek: na Slovensku zavedení eura vydávají za příklad nezdražování,  ale ve skutečnosti je to tak, že všichni byli připraveni na opatření proti zdražováním a chytře zdražili ještě před zavedením eura. A to pořádně!!!

Toto je nedávné prohlášení bývalého viceguvernéra ČNB pana Luďka Niedermayera, mezitím ředitel Deloitte, nyní europoslance za TOP09: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Byvaly-viceguverner-CNB-Niedermayer-Zavedeni-eura-vyrazne-zdrazeni-neprinese-325429

Je to pozoruhodný podvod toto tvrdit, protože sám Niedermayer před rokem nebo dvěma tuším v Hydeparku konstatoval, že při přechodu na euro by ČNB nerazila ty nejmenší mince, že se jim v minulosti tento postup osvědčil při rušení desetníků, dvacetníků a padesátníků. Ano, už to znamenalo inflační krok, protože obchodník pak vždy zaokrouhluje nahoru, ovšem v případě chybějících eurocentů a možná eurodesetníků a eurodvacetníků, nebude možné si levně koupit dva rohlíky, nebude možné si levně koupit svazek ředkviček a 1, 23 kg cibule bez toho, aniž by se vám cena nezaokrouhlila o násobek korun. 

Důvod tohoto počinu ČNB je znáím od doby, kdy jsem zde publikovala první blog s odkazy, kde je možné se dočíst, že parazitní rentu seigniorage neboli panské z emise peněz má v případě eura u bankovek Evropská centrální banka, jejímiž akcionáři jsou jiné centrální banky, jež ale již cca 100 let všude patří soukromým subjektům (jen ta naše je zcela zbytečně vazalem Mezinárodního měnového fondu) a jejímž podílníkem je i naše ČNB ovšem v jednotkách procent nebo dokonce zlomcích procenta. Takže Evropská centrální banka má rentu ve výši 100% nominální hodnoty u bankovek - jejichž výroní cena dnes činí něco okolo 8 Kč (0,30 EUR), a naopak jednotlivé národní centrální banky mají seigniorage u eura z mincí, jež se ovšem vyrábějí podstatně dráže (alespoň v poměru k jejich nominální hodnotě) a jejichž bankovní obsluha také není bez nákladů. Toto je důvod.

Takže v ČNB jsou rozhodnuti pokud možno nenechat vyrazit ty úplně nejmenší měnové jednotky a ty větší také jen v malém a menším než dostačujícím množství. Ne, schválně se jich jděte zeptat, zda již počítají, kolik drobných jakého druhu bude naše republika potřebovat Neví to. Nechodí nakupovat do stejných obchodů jako my. (Myslím, že tam posílají služky.)

Češi třeste se, v extrémním případě budou vaše platby u pokladny odstupňovány takto: 13,50 Kč, 27 Kč, 40.50 Kč, 54 Kč atd, a nic mezi tím. K tomu kupodivu stačí nejen nevyražení drobných centů, ale i jejich nedostatek, vyražení nedostačujícího množství. A schválně, jak bude naplněný váš spotřební košíček. Stačí,  aby nebyly vyraženy centy, a bude se zaokrouhovat NAHORU,  protože poměr mezi korunami a eury jsou reálná čísla, čili dsetiny a setiny jednotek. Stačí, aby první nejmenší mincí byl deseticent, a už budou ceny odstupňovány po 2,70 Kč, a pokud obchodníci budou chtít, nebudou vůbec brát ohled na to,. že nejmenší platnou mincí je cent, a tedy zaorouhlování se nebude konat až u kasy nad celým nákupem, prostě zaokrouhlí na desetiny eura každé zboží. (Co řekne ČNB cizincům, kteří  zde budou chtít platit v centech, jak jsou zvyklí, nevím, patrně to budou nežádoucí mince,jichž se každý bude chtít zbavit.) Ovšem pokud by ČNB vynechala i desetníky, pak už by sled cen byl x.00, x.20. x.40, x.60, x.80 - po 5,40 Kč. Ovšem pokud by obchodníci byli chytří, tak by zaokrouhlovali ceny až u kasy, což by znamenalo, že výhodnější by bylo nakoupit si v jednom krámě na čtrnáct dní a ne každý den něco v jiném krámě. Svědčilo by to širokosortimentním hypermarketům, malé obchody by skomíraly a rozšiřovaly sortiment, ovšem o malý počet druhů  zboží, to by pro změnu postihlo výrobce, zejména ty malé, netypické, čili nadějné - ovšem bohužel se stejnými nároky na marketing jako desetkrát větší firma.  

To se budou na MPSV divit, jak hladké bude dokázat, že životní a existenční minima a nejrůznější dávky se musí zvednout! Jenže bohužel žádné dávky nezohledňují nevýhodnost určitého prostředí, co se týká dosažitelnosti, více náklady, jimiž se liší, to, co skutečně vydáte, od tabulek ministerstva a statistického úřadu. Jeden pán se velmi zlobil, že u nich hypermarket v červnu pomeranče volně ložené kg zdražil ze 14 kč za kg nejpre na 19 a pak na 19 Kč. Musela jsem ho ujistit, že pro mne dochozí vzdáleností dosažitelný Albert v tutéž dobu totéž nabízel za 54 Kč kg, , čímž trumf i čínské  obchodníky, kteří to měli za 39.90 Kč/kg. 

Vydělek obchodníků - kromě těch největších ovšem neporoste, spíše se sníží výdělek výrobců. Platy totiž neporostou. Také je vyloučené, aby výrobci masově přešli na taková balení, jež by odpovídala eurozaokrouhleným násobkům cen při zachování ekvivalentu množství na jednotky v korunách. Pak si ale budete muset také zvyknout na tzv. plíživou inflaci, totiž že si nebudete moci dejme tomu šroubů, hřebů či skob koupit 3,4 či 5 ks, nýbrž rovnou 10 či 20.  Také nezapomeňte, že se může stát, že jednotlivé kusy zboží se rozhodnou zaokrouhlovat nahoru všechny články distribučního řetězce - po přidání své obchodní marže, při škále mincí počínající deseticentem, by Vám to mohlo prodražit zboží průměrně dejme tomu o x krát 1,225 Kč, přičemž x je počet subjektů v distribučním řetězci počínaje výrobcem a konče Vámi.

Defensive Lineman FoFun: "Zatímco americký dolar doposud od svého zavedení v roce 1913, tedy dobrých devadesát šest let, ztratil přibližněˇ 95 procent své kupní síly, euru se povedl mistrovský kousek: během pouhých devíti let (2002-2010) ztratil kolem pětašedesáti procent své hodnoty. To z něj v mých očích činí nejhorší západní měnu v poválečných dějinách."

A nezapomeňme na jedno: Zdražení vyplývá i z nastavení směnného kurzu.  A u toho se všechny centrální banky projevily jako parazité na obyvatelstvu, není důvod si myslet, že ČNB bude jednat jinak a nepokusí se určením směnného kurzu vyřešit jiné makroekonomické problémy a politické záležitosti, a ne právě blaho obyvatelstva.

Dlužno však dodat, že Luděk Niedermayer NELŽE, dokud existují velká průmyslová odvětví, kde se točí miliardy, tendry, trhy s nemovitostmi, tak má spotřeba Vaší domácnosti nízkou statistickou váhu. Statistika prostě je taková děvka - co je v Niedermayerem zmiňované studii limitní nula, je Vašich sto procent dělících vás od bytí či nebytí. Proto ve svém vlastním zájmu trvejme na tom, že nejmenší platná euromince je 1 cent, pak následuje eurodvoucent, pak europěticent, pak deseticent, dvaceticent, padesáticent, jedno euro, dvoueuro, pěti euro - ale to už je první bankovka. A také musíte trvat na tom, aby drobných minicí byl dostatek.

Doporučuji též: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/euroval-co-je-noveho a: http://www.zvedavec.org/humor/2009/02/2982-odhalene-podvody-matematika.htm  a Itálii euro nesvědčí: http://www.halonoviny.cz/articles/view/27696701

REVOLTA - Povstaň s Láskou ft. Oheň / Rise up with love (Official music video CZ/EN)
CD, šátky, trička, mikiny►http://www.mafiastore.cz/kategorie-zbozi/revolta-51 ★http://www.facebook.com/MafiaRecords.cz ★http://www.facebook.com/RevoltaMusic ...

Pořad, ve kterém Luďek Niedermayer pronesl uvedené o drobných minicích jsem ještě nenalezla, zde horuje pro drakonický postup vůči Řecku a vyznává nejvyšší jedinou a posvátnou seigniorii MMF: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10095426857-interview-ct24/211411058040623 a zde je uvedeno, jaké poplatky si banky účtují za směnu mincí za bankovky již nyní: http://www.novinky.cz/finance/348604-sporite-mince-do-prasatka-vymena-za-bankovky-ci-vklad-na-ucet-vas-prijde-draho.html

 6.4.2015: http://freeglobe.parlamentnilisty.cz/Articles/14571-litva-o-nekolik-procent-evropstejsi-po-prijeti-eura-doslo-ke-zdrazeni-zakladnich-potravin-a-vyrobku-uvadime-strucny-prehled.aspx

21.5.2017 Po zvolení Macrona francouzským prezidentem se začalia jevit jako reálnáí několikarychlostní Evropa a  v zájmu udržení se ve vnitřním kruhu začali čeští lídři hovořit o zavedení eura. erik Besto o výroku Zdeňka Tůmy v OVM "euro je jen  fixace kurzu."

 11.11.2017 Lukáš Kovanda na Twitteru: "Zvyšuje zavedení eura konkurenceschopnost? V roce 2009, když jej Slováci přijímali, obsadili 46. místo žebříčku globální konkurenceschopnosti. Dnes jsou na 65. příčce. Češi si v té době polepšili z 33. na 31. místo. Slovinci od přijetí eura klesli z 33. na dnešní 56. příčku.". " 

24.11.2017 Zdeněk Koudelka dokazuje, že závazek přijmout euro nemáme: http://www.ceska-justice.cz/blog/zavazek-eura-nemame/

8.6.2018: 

 

Laureát Nobelovky  za ekonomii Oliver Hart  - EU musí vrátit státům členům suverenitu, jinak zbankrotuje. italsky: https://www.linkedin.com/pulse/premio-nobel-per-leconomia-lue-deve-restituire-la-agli-gaglione Euro bylo "chybou" a pro přežití Evropské unie se musí obnovit moc států nebo EU riskuje bankrot. Je to čistý názor harvardského Olivera Harta a vítěze spolu s Bengtem Holmströmem  Nobelovy ceny za ekonomiku v roce 2016. Interview s španělskou agenturou Efe, Hart neskrýval kritiku směřování evropského projektu a zejména jednotné měny: "Euro bylo chybou," řekl Hart, který řekl, že má tento názor od doby, kdy začal hovořit o jednotné měně.Proto "bych nebyl smutný, kdyby Evropa v budoucnu uvolnila euro," pokračoval Nobelovu cenu, podle níž "Britové byli velmi chytří, aby zůstali ven" od společné měny. Podle Harta by zmizení eura znamenalo, že by se vládám vrátila "nějaká autorita" k měnové politice. Hlavní kritika, kterou Hart má vůči Unii, je ve skutečnosti nadměrná koncentrace pravomocí. "Jsem přesvědčen, že klíčové slovo je decentralizace", jelikož je lauret Nobelovy ceny přesvědčen, že - podle něj -  "možná EU zašla příliš daleko v centralizaci moci". Učitel zdůraznil: "Viděli jsme v Evropě znepokojení nad rozhodovacími právy, která jsou převedena z těchto zemí do centra v Bruselu, a věřím, že forma, která bude následovat, nyní rozděluje tuto rozhodovací kapacitu jednotlivým zemím." Pokud se tak stane, "Evropská unie může přežít a prosperovat, ale jinak by mohla zbankrotovat" byla Hartova předpověď, která považuje státy EU "ne dostatečně homogenní" za "jednu jednotku", a proto je "Skutečná chyba snažit se vytvořit jednu nadjednotku, superjednotku".

5.1.2019: EURO NENÍ TAK MOC SUPER. DESET LET MÁME EURO, DEVĚT LET KRIZI

Někdejší příznivec společné měny Richard Sulík popisuje skutečnost, která je jiná, než jakou naší zemi předkládá mainstream. Slovensko negativní dopady členství v eurozóně pociťuje velmi citelně.

https://komentare.hnonline.sk/komentare/1866897-richard-sulik-10-rokov-euro-9-rokov-kriza?f

23.2.2019 Analýza ČMKOS - euro by prospělo jen podnikům, ostatní by stálo stovky miliard: https://www.e15.cz/finexpert/vydelavame/euro-by-se-vyplatilo-jen-podnikum-ostatni-by-jeho-zavedeni-stalo-stovky-miliard-uvadi-analyza-cmkos-1344594?fbclid=IwAR247dK4Vv4HOAy7A2N5x2ki5kdUMciLP53QNMwGlVNgntJ-7Ptj6Y3XCjs

Pan Brazzale z litovelské firmy Grand Moravia o euru - je horší, než válka: https://www.youtube.com/watch?v=SbQZWk6acr0&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2BXm-rRkgbWzcXLUyrBSQAl82i6ZqE0GvyB9xRfXVQZadVfh7JHU5kx7E

v beznu 2019 CŘ podepsala fiskální pakt, takže od zavedení eura se nás týká nejen euroval, ale i fiskáln omezení. Link v blogu Euroval, co je nového? 

25.5.2019 Ekonom Kohout :Euro nikomu nepomohlo, jen vyvolalo krizi: https://plus.rozhlas.cz/euro-nikomu-nepomohlo-naopak-vyvolalo-velkou-ekonomickou-krizi-tvrdi-ekonom-7948993?fbclid=IwAR3O0b_mhnFjpJZLJWzKbzmMsoWprq1cm5We1eGAEdyOIOcVGlU8QRhrCso

8.11.2019 Ma'daři euro nechtějí, všude zvýšilo životní náklady: https://slobodnyvysielac.sk/2019/11/08/madari-euro-nechcu-vsade-zvysilo-zivotne-naklady-tvrdia/?

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes tlačítko Kateřina Amiourová - blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

amiourful

ty zhoršil Kalousek, trval na zvýšené spotřební dani u dražšího benzínu a ejhle, přišel rozpočet o 2,5 mld za tankování mimo republiku, a proto nastalo kasírování silnic ještě dalšími a dalšími způsoby.

rezjir10

Ty dopravní náklady, pokud mají vůbec nějaký vliv, se zavedením eura se asi nezmění.

amiourful

To dražší zboží prodávají u nás titíž velkoobchodníci, kteří fungují na západě, kde prodávají zboží levnější. A: myslíte, že doprava je za hubičku¨? 

rezjir10

Zavedení eura u nás nemusí znamenat zdražení, protože již dnes jsou mnohé položky na Západ od nás jsou pro nás cenově výhodnější (viz přeshraniční nákupy). Kdyby se tyto nůžky ještě více rozevřely, tak jak čeští, tak něměčtí obchodníci vyuzili příležitosti a začali toto zboží briskně dovážet.