Proti M. Albright byl Miloš Jakeš morálním i duševním gigantem

15.7.2020 10:07
Zemřel Miloš Jakeš, komunistický politik vysmívaný za svůj proslulý projev v Červeném Hrádku na Plzeňsku z července 1989 a jeho neschopnost při podílu na řízení státu v čele KSČ.

Vzhledem k tomu, že většinu svého života jsem prožil před rokem 1989, tak si dobře pamatuji éru bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše, který patřil k tzv. konzervativnímu křídlu komunistů, kteří blokovali potřebné změny v tehdejší společnosti, až to dospělo k listopadu 1989 s následným pádem komunistického režimu.

Tehdy jsem nadšeně cinkal klíči a volal po odchodu Miloše Jakeše a jemu podobných v očekávání změn k lepšímu.

Čeho jsem se dočkal a co na polistopadový vývoj říkají naši občané dnes, po 30 letech svobody a demokracie? Použiji jeden z diskusních příspěvků, který získal velké množství souhlasných hlasů: Jan Poláček, Svitavy, Včera 21:41, +174|-36 – cituji: „Jaký je rozdíl mezi Jakešem a nynějším politikem. Žádný. Podívejte se na opozici a bude vám to jasné.“

Vývoj po roce 1989, který nastal, byl velmi divoký, nepřehledný a než jsme se stačili vzpamatovat, byl rozkradený nejen náš zlatý poklad, ale i většina majetku našeho státu. Západ, ke kterému jsme vzhlíželi jako věřící ke svým svatým, naše podniky buď za babku skoupil, nebo nechal zkrachovat způsobem, že je nepustil na světové trhy a zbavil se tak konkurence. V naší zemi vybudoval sítě obchodních řetězců jako odbytiště svých výrobků převážně druhé jakosti. Vystavěl u nás montovny, kde naši občané pracují za zlomek západních mezd, šikanovaní západními manažery. Výnosy samozřejmě plynou jejich západním majitelům, nebo do daňových rájů.

Z celkem nepatrného státního dluhu za éry Miloše Jakeše jsme to za 30 let dotáhli ze 158 miliard Kč v roce 1993 na 1,64 bilionu Kč v roce 2019 (tedy více než desetinásobně) a to jsme na tom ještě v porovnání se západními státy poměrně dobře. https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/statni-dluh-loni-stoupl-na-1-640-bilionu-korun/1854520

Nepatří nám banky, nepatří nám naše nerostné bohaství (dokonce ani voda https://pravdaovode.cz/proc/), nepatří nám většina naší energetiky. Historické památky, které vybudovali naši předkové jako nevolníci, jsme darovali církvím, stydíme se za všechno, co bylo vybudováno před rokem 1989.

Jsme obdivovatelům Západu „vděčni“, jak zavedením demokracie po západním vzoru naši komunistobiječtí politikové „pomohli“ našim občanům k bezdomovectví, téměř milionu lidí k exekuci, k nezaměstnanosti, k nemožnosti získání vlastního bydlení pro současnou mladou generaci. Posmíváme se tzv. „Husákovým králíkárnám“, které byly za Miloše Jakeše dostupné pro všechny naše normálně pracující občany a které se nyní stávají i pro nadprůměrně vydělávajícího člověka přepychem. Počet bytů od roku 1946 vzrostl ze 751 tisíc na 2.938 tisíc v roce 1980. Dnes bydlí většina obyvatel země (dvě třetiny) v bytech postavených za socialismu, s ústředním vytápěním, teplou i studenou vodou i veškerým příslušenstvím. Zdroj: https://pavelherman.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=358016

Ale, na druhé straně jsme si vybudovali ekonomickou elitu národa v podobě exekutorů a spekulantů všeho druhu. Však Ostraváci mohou být na svého Bakalu hrdí.

Ale to není všechno.

Nejen, že jsme museli z bývalých osvoboditelů od německého nacismu udělat okupanty, ale musíme se podílet i na válkách, které naši novodobí západní přátelé vedou.

Z Afghánistánu byli po mnoha letech „úspěšného“ působení naši vojáci staženi a nasazeni do dalšího dobrodružství Západu v Mali. Zajímavé, že ani Jakešovi kamarádi- proklínaní sovětští komunisté nenutili naše vojáky do jejich války v Afghánistánu.

Tím se dostáváme k jádru věci.

Jako obrovskou hrdinku vítáme naši „slavnou“ rodačku M. Albright, která to dotáhla na ministryni zahraničí USA a která se rozhodujícím způsobem podílela na tzv. „humanitárním bombardování“ Srbska, když USA potřebovaly na srbském území vybudovat velkou vojenskou základnu Bondsteel, což bez srbského souhlasu nešlo. Tehdy ji velmi uctíval i náš tehdejší stejně uctívaný prezident Václav Havel. Co na tom, že Američané v Srbsku bombardovali civilní objekty jako železnice, elektrárny, automobilku, zabili na dva tisíce civilistů, což je regulérní válečný zločin. Jenže všechnu vinu jsme přišili Srbům a co na tom, že si naše slavná M. Albright tiskla ruce s H. Thacim, který je nyní obžalovaný ze zločinů obchodu s lidskými orgány. Toto naší slavné rodačce M. Albright nevadilo, Její firma Albright Group jako spoluvlastník firmy Ipko, hlavního mobilního operátora v Kosovu, si zručnými finančními, ale i politickými kroky vydělala 20 milionů Eur na odprodeji vlastnického podílu kosovského operátora. Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/albrightova-odprodala-kosovskeho-operatora-a-vydelala-tak-miliony.A110119_220827_eko-zahranicni_ts

Když potom porovnáme činy Miloše Jakeše a M. Albright, co mu vlastně chceme vyčítat? Pronásledování opozice a zavírání politických odpůrců do vězení?

Ale kolik je to obětí v porovnání s činy západních politiků? V případě vojenských napadení cizích zemí Západ rovnou nechal představitele napadených zemí popravit, jako tomu bylo v případě Iráku, kdy kromě Saddáma Husajna nechal "demokratický" Západ popravit i většinu členů jeho vlády. V případě Libye nechal umučit jejího prezidenta Kaddáfího a západní vězení nepřežil ani zajatý prezident Srbska Slobodan Miloševič. Nejeví se Miloš Jakeš v porovnání s těmito činy západních politiků jako doslovný „lidumil?“ Pozn. I Hitler nechal většinu představitelů porobených států přežít-viz náš prezident Emil Hácha...

Vraťme se ale opět do současnosti.

Některé „výdobytky“ současného kapitalismu jsem již vyjmenoval, ale co dále? V současné době si nevíme rady s migranty, v rámci politické korektnosti odstraňujeme pomníky, zavíráme do vězení ty, kterým do kamionů nalezou migranti, abychom na druhé straně poslouchali ty, kteří v podobě neziskovek do Evropy ve velkém stejné migranty oficiálně přivážejí...

Vážení čtenáři, nejsme lidově řečeno jako „u blbých?“

A náš západní vzor se svými hnutími „Me too“ či „Black lives matter?“

Jak dlouho tento stav ještě může vydržet?

Nepřekonali jsme svojí hloupostí mnohonásobně komunisty před rokem 1989 za éry Miloše Jakeše?

Neschyluje se k novodobému roku 1989?

Jenže, co potom nastane?

Myslím, že to neví nikdo a mám jen obavy, aby se nám potom Miloš Jakeš seshora nesmál a pamětníci si jej zpětně nazačali vážit. Tolik nebezpečné hlouposti, se kterou jsme konfrontovaní nyní, je určitě více, než za éry Miloše Jakeše.

Doposud 163 plusů jsem získal v diskusi za tento svůj příspěvek:

Nejhorší na tom je, že proti některým současným našim politikům (Karel Schwarzenberg, Ondřej Kolář, Pavel Novotný) i zahraničním politikům (G. Bush jr., Tony Blair, M. Albright) byl Miloš Jakeš duševním i morálním gigantem...“ https://www.novinky.cz/diskuze/40330562

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/zemrel-milos-jakes-40330562

 

 

 

Jaromír Petřík
Celý život žiji v pěkném moravském městě Boskovice. Zajímá mne historie, naše i zahraniční politika, byl jsem dlouholetým blogerem na iDnes, kde jsem napsal celkem 362 blogů, než jsem byl za podivných okolností stažený z hlavní strany blogu IDnes a vymazaný ze seznamu blogerů IDnes. Moje blogy přebíraly weby Svobodné noviny, Nová republika, Rukojmí. Kromě historie (specializuji se na SSSR za vlády Stalina) a psaní blogů na politická témata se věnuji filatelii se zaměřením na poštovní historii Afghánistánu. Na našich i světových filatelistických výstavách jsem získal řadu ocenění.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jaromír Petřík

Pane Řezníku,

ale vyprávějte to téměř milionu našich občanů v exekuci (nevěřím, že všichni se v exekuci ocitli vlastní vinou) a mladým lidem, kteří mají minimální možnost získat vlastní bydlení. Ceny nemovitostí od roku 1967 vzrostly cca 30x, u bytů je to 100x více.

rezjir10
Třeba to, co jsme ztratili ve vlastnickém podílu na světovém reálném kapitálu, tak jsme získali na zvětšeném lidském kapitálu. Konec konců platí, že se cenová hladina od r. 1967 zvýšila desetkrát, důchody rovněž, ale průměrný nominální plat už více než dvacet krát.