Průzkum bojem: kdo osahal Německo?

kolin big
13.1.2016 15:35
Útoky na ženy v německých městech vzbudily mnoho debat o migrační krizi, neschopnosti integrovat osoby cizí kultury, neúctě k ženám, nekompetentní policii, přemíře tolerance, nebo naopak o jejím nedostatku. Aniž bychom chtěli zpochybnit závažnost těchto témat, některé důležité okolnosti celé této aféry unikají bystrým zrakům novinářů.

První, co by mělo upoutat naši pozornost je to, že analogické útoky v hned několika německých velkoměstech nemohly být dílem náhody. Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas je přesvědčen, že tyto útoky byly koordinovány.

Jedna ze svědkyň popisuje události v Kolíně takto: „Viděla jsem tři elegantně oblečené muže, kteří rozdávali instrukce. Přicházela k nim skupina tří-čtyř mužů, kteří dostávali instrukce a byli pak posláni do davu. Pak se objeví další skupina čtyř-pěti mužů, gestikulují do různých stran a pak je zase posílají zpátky.“ Lze pochybovat o tom, že sexuální násilníci potřebují instrukce, jak správně osahávat své oběti. Kromě toho podobné události ve Finsku a Švédsku mohou nasvědčovat o velice rozsáhlé akci. Pokud se jedná o organizovaný plán, tak je nutné si položit otázku, kdo je organizátorem a jaké cíle si před sebou stavěl.

Znepokojivý vývoj bezpečnostní situace na evropském kontinentě a růst teroristické aktivity v posledních dvou letech mohou nasvědčovat o tom, že radikální islamisté působící pod hlavičkou Islámského státu mohli stát i za těmito útoky. Začátkem ledna 2015 radikálové napadli redakci Charlie a židovský obchod. V srpnu byl spáchán útok v rychlostním vlaku jedoucím z Amsterdamu do Paříže a v listopadu téhož roku pak teroristé opět útočili ve francouzském hlavním městě. Většinu pachatelů spojuje návštěva blízkovýchodních zemí a kontakty na „náborové důstojníky“ Islámského státu.

To znamená, že se IS a al-Kájdě podařilo v Evropě vytvořit dobře organizovanou agenturní síť, která je schopna páchat teroristické útoky ve stylu Bombaje. Svědkové, kteří pobývali v zajetí u islamistů v Sýrii, mluví o tom, že islamisté cíleně lákají obyvatele západních států na džihád do Sýrie, aby získali bojové zkušenosti, které by pak uplatnili u sebe doma. Ostatně ještě Usáma bin Ládin, k jehož odkazu se Islámský stát i přes rozepře s al-Kájdou hlásí, ještě za svého života chtěl přenést guerillovou válku do západních měst.

Přirozeně bezpečnostní opatření před novoroční oslavou byla zvýšena. S blížícím se koncem roku rakouská policie varovala před chystanými útoky v evropských velkoměstech. V Bruselu se prováděly razie. Tudíž pro IS provedení krvavých útoků s velkým počtem obětí bylo poněkud složité. Nicméně pro úspěšného teroristu není tolik důležité, kolik lidí zemře, ale jaký ohlas bude útok mít.

Prakticky nepovšimnuté zůstalo varování z 30. prosince minulého roku od Site Inteligence Group, organizace stopující teroristickou aktivitu, o tom, že britská pobočka Islámského státu vyzvala džihádisty v západních zemích napadat a okrádat „nevěrné“ během novoročních oslav.

Několik hodin před začátkem nového roku policie Mnichova vyklidila nádraží v souvislosti s varováním zahraniční zpravodajské služby před hrozícím útokem. Podle německých úřadů šlo o „bezprostřední hrozbu.“ Je dost dobře možné, že se nemělo jednat o bombový útok, jak se zpočátku předpokládalo, ale o útok podobný těm, které byly provedeny v ostatních německých městech. Tím, že došlo k vyklizení nádraží, se tedy masovému osahávání předešlo.

Pokud za tím doopravdy stál IS, tak jaké cíle mohl sledovat? Terorismus zpravidla sleduje čtyři cíle: provokaci, která vede k polarizaci, což ve své řadě mobilizuje stoupence do svých řad, což nakonec vede k podlomení vůle nepřítele a splnění požadavků teroristů. Proto reakce obzvláště ženského publika na německý Silvestr jsou zcela očekávatelné a pochopitelné: „ženy nejsou kořist apod.“ Stejně tak jsou pochopitelné a celkem očekávatelné reakce antifašistických sdružení, která se postavila proti pravicovým demonstrantům: „musíme zabránit konfliktům mezi migranty a Němci.“ Lze však usuzovat, že islamisté sledovali další cíle.

V první řadě mohlo jít o demonstraci síly a zároveň o zkoušku bezpečnostních orgánů. Islamistům se podařilo naplánovat celou akci a rovněž i zorganizovat přes tisíc útočníků, aniž by byli odhaleni. Nejenže zklamala zpravodajská služba, která byla po několika útocích během jednoho roku ve stavu nejvyšší pohotovosti, ale i policie ukázala, že je v podobných situacích zcela bezradná. Islamisté dokázali, že jsou schopni zorganizovat „útočné oddíly,“ které přitom nejsou bezprostředně napojeni na teroristickou organizaci a rozkazy dostávají až před samotným útokem. Rovněž dokázali německému obyvatelstvu (a nejen jemu), že je policie není schopna uchránit. Jednalo se tak svým způsobem o demonstrativní průzkum bojem.

Důvod, proč si zrovna vybrali útoky na ženy, nespočívá v nějakých genderových předsudcích, jak by se dalo usoudit. Úřady se zpočátku snažily celou situaci ututlat. Útok na ženy, který nemohl nevzbudit pozornost feministických hnutí a liberální evropské veřejnosti, byl zkrátka snadný způsob, jak zajistit, aby tato akce dostala ohlas. Pokud by dejme tomu osahávali a okrádali muže, tak by to byla v lepším případě spíše kuriozita. Přičemž příště se osaháváním pravděpodobně neomezí. Na řadu mohou přijít například nože, tak jak to sledujeme v Izraeli. K vyvolání paniky tak zdaleka nejsou nutné rozsáhlé útoky se stovkami obětí. Stačí pouze způsobit pocit nejistoty.

K těmto útokům tak nebyly využity výbušniny či kulomety. Bylo to jen takové něžné pohlazení. Ale i to stačilo způsobit senzaci. Během jednoho roku jsme se již stihli stát Charliem, Paříží, teď ženami… Čím budeme příště?

odintsov
Nikita Odintsov je přidružený výzkumný pracovník Centra energetické politiky Ústavu mezinárodních vztahů. Autor se zabývá mezinárodní bezpečností, postsovětským prostorem, terorismem, jadernými zbraněmi a energetickou bezpečností.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vimmer Petr

Paní Kateřino, nemáte něco na sporáku?

petrocenasek

Kateřino, mrzí Vás hodně že jste na náměstí zrovna nebyla? Mohla jste být také něžně polechtána na přirození.