Raději smrt než Sputnik V, radí Jan Lipold ze Seznamu

lubomir man 20
1.3.2021 02:19
Lipoldova nedělní stať má rozsah 120 řádků, ale její obsah vyjadřuje můj shora uvedený titulek o devíti slovech naprosto dostatečně a možná i výstižněji.. Lipoldova stať je totiž rozplizlá kaše, plná nenávisti k Rusku a k prezidentu Zemanovi a premiéru Babišovi za to, že si dovolili otevřít otázku, která pod povrchem oficiálních žvástů bublá v naší veřejnosti už několik dlouhých týdnů či snad i měsíců: Tak proboha, je-li Evropská unie tak neschopná dovézt k nám dostatečný počet vakcín ze Západu a zbytečně nám denně umírají desítky našich spoluobčanů, proč se neobrátíme na Východ, na Rusko či na Čínu, jejichž vakcíny vychvalují do nebes i nejpřednější západní virologové a chválou na ně neskrblí ani nejvýznamnější západní lékařský časopis Lancet?

Proč, proč, proč, bublá to v českých hlavách, které ovšem šéfkomentátor Seznamu Zprávy Lipold tvrdě a ideologicky před pár okamžiky okřikl: Běda vám všem, kteří byste k nám chtěli dovézt ruskou vakcínu, protože s ní by do naší krajiny mohl doputovat vděk k ruským lidem a snad i vděk prezidentu Putinovi za pomoc v době pro nás, pravda, nejednoduché. Ale raději volme smrt naši i našich blízkých, než abychom dovolili aby takovéto sentimenty a nálady u nás našly živnu půdu, aby se rozplemenily, aby se zmocnily hlav a citů našich lidí, protože tamná a hluboká zloba a zášť vůči Rusku je naší novou a svatou povinností od okamžiku, kdy jsme se stali členy západních společenství EU a NATO. Těm jsme dnes touto nenávistí povinování a nic na světě nesmí být této naší zlobě a zášti stavěno do cesty.

Tak tedy jednejme, takto uvažujme a to zcela důsledně. To znamená, i kdybychom z nedostatku očkovací látky my sami či naše děti, rodiče a bratři a setry v předsmrtné hrůze chroptili. Protože jedině jen tak dokážeme, že si naší příslušnosti k západnímu politickému táboru opravdu a upřímně považujeme.

Lubomír Man

lubomirman
Jsem spisovatel a publicista (Obrys Kmen, Outsidermedia, Nezakladnam, Halo noviny atd.)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Matlat do speciální lékařské discipliny politiku, to je nejen zufiel, ale také značná praCHárna. Opravte si onen překlep, protože by mi to jinak  nebylo přijato. 

Je třeba si uvědomit, že kdyby se objevil jakýkoliv špatný výsledek při použití přípravku Sputnik, tak by toho byly plné noviny. Zvláště ty naše. V zemi, kterou osvobodila Rudá armáda.

(Ano, je mi líto životů několika desítek amerických vojáků na Plzeňsku.) 

Zvedá se mi z toho žaludek. Bral bych, kdybychom neusilovali o onen Sputnik, protože bychom měli celou řadu velmi kvalitních očkovacích látek, třeba i ze Zanzibaru. Máme "navíc" snad tu Astra Zenecu, kterou řada zemí odmítla použít pro starší dorostence a starší dorostenky. 

Termíny (a s nimi sliby) se posouvají a stále více lidí umírá. Netuším, proč naše načálstvo si SAMO (opakuji: SAMO) NEZAJISTILO DOSTATEK OČKOVACÍCH LÁTEK. A to za jakoukoliv cenu. Nebo snad do té "kalkulace" chcete dosadit nějakou cifru, která by označovala CENU JEDNOHO LIDSKÉHO ŽIVOTA ??? 

A zcela záměrně jsem zdůraznil, že jsme ty objednávky a hlavně smlouvy měli udělat MY. Ne nějaká baronka, která má praxi ve výchově dětí a která si osobovala rozhodovat o této veledůležité záležitosti. Už jsem kamsi psal, že když chce někdo řídit tento stát jako "svoji" firmu, tak nevím, proč se Bureš nevypravil na cestu kolem světa, proč se tady nepostavila nějaká fabrika na onu vakcínu, v licenci.  To by se dalo udělat. Ať BY TO STÁLO COKOLIV. je doloženo, že o toto usiluje Rakousko, a to pod vedením jejich věkově mladého premiéra. Máme tady snad méně zkušené výrobce léčiv? Nikoliv - MĚLI JSME TADY PLNO FABRIK NA VÝROBU LÉČIV. 

A máme tady zkušeného manažéra, který dokázal si usurpovat výrobu zbytečných přídavků do benzinu. Tu proklatou řepku si prosadil řádově na třetině polí .........  V autě máme v nádrži tuto smradlavou a drahou tekutinu. Organizovat to a získat to pro svoji VLASTNÍ firmu, to se mu podařilo. Má tisíce dodavatelů základní suroviny a miliony odběratelů – majitelů aut. Výrobců kvalitní vakcíny není mnoho, tak proč jsme místo stovek postelí tam neumístili stroje?

Ale - a to se budete divit a budete mě považovat div ne za stalinistu:  Je to o krůček vedle. Protože jakýsi Vladimír Iljič Uljanov ve své knize Imperialismus jako nejvyšší stadium "rozvoje" kapitalismu mimo jiné píše, že imperialista se řídí procentem zisku. A uvádí u toho takové srovnání. Při opravdu maximálním zisku imperialista zabije klidně svého bratra. A my nejsme bratry Anglánů, Amíků, Germánů, Belgičanů atd. Je to dnes takový další "Mnichov".

Řádově před sto lety proběhla takzvaná "španělská" chřipka. Španělská se jmenovala proto, že tato země nebyla zapojena do válčící sféry 1. světové války. Na tuto tzv. chřipku umřelo v Evropě třikrát tolik lidí než při palbě zbraní. Obě strany konfliktu to svorně tajily. Čtyři roky v zákopech, o hladu a ve hrozných životních podmínkách, tam působila ona španělská chřipka nejvíc.

Proč to píšu? Uběhlo sto let, technika nekonečně postoupila vpřed. Vyvinuly se atomové a jiné zbraně za nepředstavitelné částky. Na výzkum prostředků proti virovým chorobám vydaly USA kolik? V podstatě nic... Na tento rok mají USA vojenský rozpočet ve výši takřka 700 miliard dolarů ........  

Kdyby již před 20 lety věnovali amíci alespoň JEDNO JEDINÉ PROCENTO Z TÉ ČÁSTKY, TAK BY TADY NEUMÍRALI V TAKOVÉM ROZSAHU LIDÉ A BYLY BY DOPŘEDU LÉKY NA TENTO TYP (OPAKUJI: NA TENTO TYP CHOROBY). Takže: co je na tom kapitalismu lidského?