Hazard je stejně vážný jako alkoholismus, jeho vedlejším produktem je zchudnutí naivně věřících lidí, že vyhrají. Pokud se podíváme na psychologii gamblerství, tak výherní, spíše proherní automat je počítač naprogramovaný na bázi modelu hry disponující dvěma úrovni. Hráč může vyhrané body ponechat ve hře a znovu je vložit do rizikové hry, kde se zvyšuje možnost jeho výhry. Spodní úroveň tedy dává, na druhou stranu ona riziková hra své dávání logicky vykompenzuje. 

Základním kvalitativním kritériem je progresivita, kdy se člověk seznámí s přístrojem a je při své závislosti ochoten riskovat svoje peníze, rodinu i kariéru. Nadcházející fází je nerespektování prohry a půjčování si financí na další hraní. Dalším faktorem je impulzivita, jakmile člověk slyší podobnou hudbu, co vydává automat, tak ihned odchází hrát. Konečná a finální fáze je otázka dluhů a krádeží, a tím analogicky zvýšení kriminality v Náchodě. 

Je to vskutku donebevolající, aby naše náchodská radnice svoji vyhláškou tento "výnosný business" tolerovala a na ziscích od závislých a nešťastných lidí ještě dále profitovala. Proti hernám je nutné tvrdě zasáhnout.

Ing. Pavel Janeček, kandidát do Zastupitelstva města Náchoda