Rajko Doleček, vlastenec, který nic nevzdával,…

rajko doleček
22.12.2017 01:06
Z tohoto pokřiveného světa odešel nejen významný lékař, ale zejména velký vlastenec. Rajko Doleček (*1925) miloval svůj srbský národ, jemu také věrně sloužil po celý svůj život. Pocházel ze srbsko - české rodiny. Jeho maminka byla Srbka, své předválečné mládí prožil v Jugoslávii, po druhé světové válce od roku 1949 žil a studoval medicínu v Praze. Rajko Doleček byl jedním z posledních aktivních účastníků druhé světové války bojoval, jako partyzán na jugoslávském bojišti.

Byl příkladem tradičního přátelství slovanských národů, které se rodilo již v 19.století. První světová válka přinesla národům Jugoslávie a Československa svobodu a následné přátelství. Národy Jugoslávie a Československa také stály společně proti fašistické hrozbě. Sdíleli jsme i společný osud v době německé okupace. Stovky našich vlastenců bojovalo aktivně za svobodu Jugoslávie v řadách partyzánů. Naše vzájemné přátelství, společné slovanské kořeny i osudy nás po věky spojují, …

Rajko Doleček byl právě symbolem tohoto přátelství, které se rodilo na společné cestě za svobodou. Proto těžce nesl cílené rozbití Jugoslávie v roce 1991 a následnou uměle vyvolanou občanskou válku, v jejímž pozadí stála EU, NATO. Statečně také vystoupil proti agresi států NATO vůči Jugoslávii, proti zločinnému bombardování a ničení srbských měst. Apeloval na svědomí národů, neúnavně organizoval lékařskou, potravinovou pomoc do agresí zničeného Srbska. Stál v popředí iniciativ, které bránili před agresí srbský národ.

Zemřel statečný člověk, vlastenec, který příliš miloval svoji vlast. Nám ostatním byl vzorem statečnosti. Při jeho výzvách, jsme se styděli se za své politiky, ale i za státy NATO, které chtěly pokořit a zlomit hrdinný srbský národ. Národ, který stál s námi Čechoslováky, zejména v dobách zlých….

Jedním z těch statečných byl prof. Rajko Doleček. Bojoval co mu síly stačily.

Čest jeho památce.

Přemysl Votava

premysl-votava
Místopředseda strany Národní socialisté.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.