Rath: Bárta v šátku vypadá jako Ferda Mravenec

3.2.2011 15:31
V otevřenou hádku mezi středočeským hejtmanem Davidem Rathem (ČSSD) a ministrem dopravy Vítem Bártou (VV) se dnes změnilo dopolední jednání sněmovny, kdy byly na programu odpovědi na písemné interpelace poslanců směrem k ministrům. Vít Bárta Davida Ratha označil za bigamistu, David Rath Víta Bártu pak za Ferdu Mravence. Ani jeden z politiků ve svých vyjádřeních nešetřili urážkami toho druhého.

Vít Bárta opět vysvětloval zázračnou "daňovou" optimalizaci, kdy se jeho firma s ročním obratem bezmála 800 milionů korun dostala na zisk pouhých čtyř milionů. Podle Ratha je to zářný příklad krácení daně.

"Zajímavé je, že pan ministr vždycky tady něco vychrlí, pak vyběhne ven. Mě by zajímalo, co tam venku dělá," ptal se sněmovny David Rath. Portál Vaše věc zjistil, že kroky ministra Bárty ze sálu vedou přímo za hlavním poradcem Věcí veřejných, politologem Janem Kubáčkem, který zřejmě vyčerpanému Vítu Bártovi musel poradit, jak má na slova Davida Ratha reagovat.

Vít Bárta rovněž osočil Davida Ratha z toho, že jako ministr zdravotnictví bral majitele farmaceutické firmy Zentiva "bere za státní peníze na návštěvy do Saudské Arábie". "Jaký je problém, když některá z českých firem - a těch tam byly desítky - se účastní státní delegace a platí si své náklady? Tam mohla jet jakákoliv firma, která působí v České republice a která měla zájem o saudskoarabské trhy a o saudskoarabské obchody," odpověděl Vítu Bártovi David Rath. "Já si myslím, že je povinností každého ministra, každého politika nabízet jakékoliv firmě, která o to má zájem, účast na takových delegacích. Jestli to označuje pan ministr těmi slovy, jako řekl, tak si myslím, že jsme oba z úplně jiného časoprostoru," dodal David Rath.


Přepis sněmovní hádky mezi Vítem Bártou a Davidem Rathem:

Vít Bárta:
Dámy a pánové, byl jsem zde osočen z toho, že z této slovutné místnosti dělám kabaret. Tak dobře, jestli kabaret, tak musím říci, že jsem se opravdu dobře bavil jako v kabaretu, když slyším věty "Majitel politické strany", když slyším věty "Toho, kdo je tady dobrý a zlý". A největší kabaret vždycky je o tom, když vnímáte toho herce, který prezentuje. A mne fascinuje, jak bigamista tady včera dokázal říci: "Pane premiére, dělejte si doma pořádek!"

Člověk, který žije se dvěma ženami v jedné domácnosti, tak tady bude někomu kázat o tom, že si doma má dělat pořádek? Člověk, který naprosto bezskrupolózním způsobem se snaží stavět a podporovat lobby co se týče letiště ve Vodochodech, zároveň zvýhodňovat, doma si dělat ve své vlastní obci soukromé gymnázium, člověk, který tady farmaceutickou lobby jednoznačně ve svůj osobní ekonomický prospěch podporuje a zvýhodňuje - tak tento herec, kabaretní herec mne bude o něčem takovém poučovat?

Děkuji vám, dámy a pánové! (Výrazně gestikuluje.) Ano, vnímám kabaret, vnímám kabaret, dámy a pánové! Těším se na další vtipné číslo!

David Rath:
Dámy a pánové, začíná to být skutečně hodně zábavné. Pan ministr Bárta tady začal probírat osobní věci. Nezastírám, že můj osobní život je složitý, komplikovaný, konečně, každý ho máme nějaký. Ale snažím se...

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek:
Já jenom, pane poslanče, váš osobní život ale není předmětem interpelace. Není povinnost ho vysvětlovat. Ale prosím, pokračujte.

David Rath:
Pane předsedající, já bych samozřejmě tu věc tady vůbec neotevíral, kdyby s tím nepřišel pan ministr Bárta. Tak ho chci ubezpečit, že na rozdíl od něho své blízké rodinné příbuzné neinstaluji do nejvyšších pater české politiky a nežijí z peněz daňových poplatníků, jak to dělá on. Takže každý si myslím, že si udělá obrázek sám, každý z nás má nějaký třeba v rodině problém, není to jednoduché. Na druhou stranu myslím si, že zatímco já se snažím všechny své blízké držet co nejdál od politiky, tak jsou tady tací, kteří se poučili třeba modelem pana Topolánka a své nejbližší rodinné příslušníky skutečně instalují do vysokých státních funkcí za vysoké platy. A pak ještě kritizují druhé. Takže tady si myslím, že si každý občan může obrázek udělat sám.

Jinak k té věcnosti. Pane ministře, v Hostivici žádné soukromé gymnázium nevzniká. To je gymnázium veřejné, čili nikolivěk soukromé. (Ministra Bárta se směje.) Nevím, čemu se smějete, vy jste tady říkal, že si tam zakládám soukromé gymnázium, tak vám tady jenom odpovídám, že žádné soukromé gymnázium v Hostivici nevzniká, vzniká tam veřejné gymnázium, se kterým mimochodem vyslovilo souhlas i Ministerstvo školství vedené vaším ministrem. Jestli s tím nesouhlasíte, tak jste si měl udělat pořádek ve vlastní partaji.

Myslím si, že je dobře, abychom tady říkali věci skutečně tak, jak jsou a vzájemně se nenapadali věcmi, které nejsou pravda. Navíc vám mohu říci: když si vezmete statistiku, tak jediný ministr zdravotnictví, za kterého klesly náklady na léky, a já vám tu statistiku mohu poslat, když ji neznáte, to jsem byl já ve funkci ministra zdravotnictví. Za všech ostatních ministrů zdravotnictví náklady na léky stoupaly nějakých 7, 8, 9 % meziročně. Čili, jestli takto vypadá přítel farmaceutického průmyslu, tak nevím, protože za našich let a mého řízení Ministerstva zdravotnictví farmaceutické firmy vydělaly nejméně, a pro vaši informaci tehdy si proti mně spolu s lékárníky najali stejnou firmu, kterou dneska používá hnutí lékařů Děkujeme, odcházíme, tedy pana Hrabovského, se kterým jsem na to nedávno narazil a on sám vzpomínal na to, jakým způsobem proti mně tato lobby si zaplatila poměrně velkorysou mediální kampaň a jakým způsobem jsme tehdy byli soupeři. Dnes pan Hrabovský dělá za jiné peníze jiné organizace, ale mohu vás ubezpečit, že toto byl fakt, který tehdy proběhl a určitě nesvědčí o tom, že bych já někdy byl nakloněn farmaceutickému průmyslu.

Vít Bárta:
Fakta. Já si myslím, že i ta vaše bigamie trošku souvisí s tím farmaceutickým průmyslem a myslím, že zde existují celkem jasné konflikty zájmů, které se dají lehce pojmenovat.

Za druhé. Kdo žije z peněz daňových poplatníků? Já dávám 100 % svého platu stejně jako kolega Babák na dobročinné účely mimo jiné do zdravotnictví. Mimo jiné přes nadaci Chantal Poullain na opravy dětských oddělení v českých nemocnicích. (Neklid v levé části sálu.) Říkat o mé ženě, že jsem ji já instaloval do politiky, je hrubá historická neznalost, protože moje žena je v politice o sedm let déle než já.

Co se týče soukromého a státního, já si myslím, že mám zcela právo říct, že ve Středočeském kraji mezi soukromým a obecním ne hejtman, ale ruský gubernátor, žádný rozdíl nemá.

David Rath:
Děkuji. Pokud mě pan ministr tady uráží jako ruského gubernátora, tak mi nezbývá říci, jak tady měl ten krásný šátek, že urážky od Ferdy Mravence neberu vážně. Je to podobná práce všeho druhu.

Tady přece není problém, jestli někdo byl v politice dřív nebo později, jestli paní pana ministra byla v politice o dva, tři roky dříve někde na komunální úrovni, než on se do ní dal. Ale prostě spíše princip, který se objevuje v české politice, který podle mě není zdravý a není správný, kdy vrcholný politik ve vládě, člen vlády, instaluje či pomáhá instalovat své nejbližší do dalších vrcholných funkcí ve státě. V tomto případě jak pan Topolánek, tak pan Bárta, do čela Poslanecké sněmovny, která má z Ústavy České republiky kontrolovat vládu, mě by zajímalo, jak ta kontrola vypadá doma u Bártů při večeři. Kde se doma sejde paní místopředsedkyně Sněmovny a pan ministr Bárta a ona mu řekne: tak teď mi koukej říct, co jste všechno na vládě dělali, já to tady pěkně zkontroluji. Samozřejmě to je chyba. A to, že dáváte část nebo celý plat, to je chvályhodné, to dělám i já a dělá to celá řada dalších politiků, když mají vícero příjmů, že celý nebo část z nich dají na charitativní či veřejně prospěšné, kulturní a jiné účely, to je asi normální a to je správné.

Nicméně to nemění nic na faktu, že vy jste měl firmu, která měla obrat nějakých 800 mil. a neplatil jste prakticky žádné daně. Čili vy jste v podstatě de facto velmi neúspěšný podnikatel z tohoto pohledu na hranici asi bankrotu. A zajímavé je, že tento neúspěšný podnikatel se proháněl v Maseratti, o které předpokládám jste si snížil ty daně. Čili, že se teď snažíte nějakých 50, 100 tisíc možná trochu více, možná trochu méně někomu poslat, tak jak říkám, je chvályhodná věc, ale co je naprosto zavrženíhodný model, že vy roky jako podnikatel v čele firmy, která má obrovský obrat a můžeme debatovat, jestli bezpečnostní agentura má marži nějakých 5, nebo 10 %, nebo 12, nebo 3, to je jedno, ale i kdyby měla 5 %, tak si spočítejte, kolik to dělá z 800 mil. korun. Ty peníze prostě nebyly. Vy jste prostě daňově optimalizoval takovým způsobem, že jste roky v podstatě tomuto státu nezaplatil ani korunu, přitom sám jste si žil na poměrně vysoké noze. Já vám to přeji. Já na rozdíl od vás nezávidím ani jednu manželku, ani dvě, ani tři, ani auta, ani domy.

Takže, prosím, pane ministře, toto je ta chyba. Vy byste měl i této Sněmovně a lidem vysvětlit, jak je to možné, že firma s takovým každoročním obratem neplatí a neplatila prakticky žádné daně.

Vít Bárta:
Já se za prvé musím omluvit Poslanecké sněmovně, že to je naposled, co si dneska honím ego.

Za prvé. Společnost ABL platí na daních ročně něco přes 300 mil. korun, na DPH, na sociálním a zdravotním pojištění a samozřejmě i na dani z příjmu. Je pravdou to, že já proti jiným podnikatelům, pseudopodnikatelům, jsem nikdy nežil ze státních zakázek. Od svých 18 let jsem podnikal a svoji firmu jsem si vypiplal z 500 korun, které jsem si vydělal v samoobsluze ke společnosti s miliardovým obratem.

Každý ekonom ví, že jestliže společnost meziročně roste o minimálně 25 %, tak je logické, že meziroční růst obzvláště z nuly na dnešní více než miliardu je vykoupen tím, že samozřejmě je zapotřebí investovat do společnosti. A investice je přesně to, proč zisk společnosti nebyl nijak velký. To je první věc.

Druhá věc. Tady zaznívalo o tom, co máme doma. Tady zaznívalo to, že máme konflikt zájmu mezi místopředsedkyní Sněmovny a ministrem. Já znovu opakuji, že mě fascinuje, jak někdo může mít drzost říkat, že nemá nic společného s farmaceutickou lobby, ještě mě poučovat o tom, co má doma, když sám tady jistý předřečník má doma zaměstnance společnosti Zentiva a majitele Zentivy bere za státní peníze na návštěvy do Saudské Arábie.

Co to je tohle? Nejdřív, když něco říkám, tak si zametu před svým prahem!

David Rath:
Zajímavé je, že pan ministr vždycky tady něco vychrlí, pak vyběhne ven. Mě by zajímalo, co tam venku dělá! Pak zase přiběhne zpátky. (Pobavení.) To už jsem vypozoroval, že udělal asi třikrát. Ale teď k meritu věci.

Pane ministře, mě by zajímalo, když tedy tvrdíte, že vaše bezpečnostní agentura ABL neměla státní a veřejné zakázky, tak vy neberete práci pro pražský magistrát jako veřejnou zakázku? Vždyť všichni přece víme, že firma ABL pracovala pro pražský magistrát! Tak tady opět lžete, tak jak jste lhal panu premiérovi, že firma ABL nesledovala politiky, že firma ABL nekorumpovala policisty, aby získávala citlivé údaje od policie, tak současně tady tvrdíte, že firma ABL nepracovala pro veřejný sektor. To přece není pravda a všichni to zase víme!

Stejně tak se vás chci zeptat, když jste to otevřel, tak firma ABL přece má také zakázku od ČEZu. ČEZ jako největší státní či polostátní podnik je samozřejmě také součástí veřejného sektoru a firma ABL, pokud vím a pokud jsou správné informace v médiích, tam má zakázku za nějakých asi 600 mil. korun. Čili vy jste v pozici bývalého ministra Řebíčka, který si zajišťoval pro svoji bývalou firmu státní zakázky. Čili firma ABL pracovala pro veřejný sektor, stále pracuje pro veřejný sektor. Tak prosím, neříkejte nepravdy a nedostávejte se zase do pozice, kdy byste se za pár dní musel zase veřejnosti omlouvat, že něco, co jste řekl, není pravda.

A k osobním útokům už se vyjadřovat nebudu. Myslím si, že je to hodně pokleslé.

Vít Bárta:
Od osobních poklesků, odzadu. V momentu, kdy jdeme k faktickým věcem, jako je Saúdská Arábie atd., tak už je to pokleslé. Laťku této debaty z mého pohledu nastavil pan předřečník včera, kdy on začal touto laťkou osobní. A jak kdo ke mně, tak já k němu. Ale Saúdská Arábie chápu, že je velmi osobní téma. To chápu, že je velmi osobní téma, stejně jako společnost Zentiva, natož, co se děje v bigamistické domácnosti nejmenovaného gubernátora.

Co se týče společnosti ABL, tak zase čísla: 800 mil. je číslo, o kterém tady byla řeč, a čtyři, maximálně sedm procent z těch 800 mil. jsou státní a veřejné zakázky. To je to, o čem se bavíme! Čtyři, maximálně sedm procent z 800 mil. To je pozornost, to je zájem, to je vliv!

A jedna věc na konec. I ty státní zakázky byl experiment podnikatelského snažení někdy v posledních letech. Já jsem nezbohatnul na státních zakázkách. Já jsem zbohatnul na ostraze obchodních center, na ostraze českých továren, na tom, že jsem poctivý podnikatel, což pro ruského gubernátora je těžko pochopitelná věc, že vůbec může existovat.

David Rath:
Děkuji. Já bych jenom chtěl připomenout slova pana ministra o ruských gubernátorech a bigamistech. Skutečně školní případ slušnosti v politice, dámy a pánové, školní případ toho, jak se máme vzájemně oslovovat a jak je to nový politický styl. Kdybych byl stejný jako vy, tak vás dám k mandátovému a imunitnímu výboru, pane ministře. Já vás k němu nedám za ty urážky, protože si myslím, že nejsme děti ve škole, abychom chodili na sebe žalovat k mandátovému a imunitnímu výboru, ale pouze jenom chci, aby majitel Věcí veřejných byl jasně identifikován s těmito urážkami, které tady chrlí, a aby byl identifikován s tím jako člověk, který tvrdil, že slušnost do politiky patří a slušnost není slabost. To je jedna věc.

Druhá věc. Nejdřív jste říkal, že jste neměli veřejné zakázky žádné, firma ABL. Teď už jenom 7 %. Nevím, jestli jste do toho připočítal i sledování politiků, které si objednali jiní politici zase za veřejné peníze na Praze 11, jestli je to včetně, nebo vně. A když jste hovořil o tom, že jste dobře hlídali soukromý podnikatelský sektor, hypermarkety, tak myslím, že všichni máme v živé paměti to, jak jste získal zakázku Tesca. To bylo popsáno v českých médiích. Tam jste to získal tím, že jste vlastně nahrával potajmu jednání a na základě těchto diskreditačních nahrávek jste v podstatě eliminoval svoji konkurenci. Jestli to berete jako důkaz a způsob čistého podnikání, že prostě budu chodit na jednání a nahrávat si tato jednání, nahrávat si své partnery, nahrávat si svoji konkurenci a pak to zneužiji k tomu, aby konkurence byla vyšachována, tak nezlobte se, tak jak to bylo popsáno v českých médiích, tak to je spíš důkaz vydírání mafiánského kapitalismu, nikolivěk slušného a poctivého podnikání, které jste tady tolik propagoval a ke kterému jste se tolik hlásil.

A poslední poznámka k Saúdské Arábii. Ano, jako ministr jsem byl na státní návštěvě v Saúdské Arábii. Mimochodem mě přijal i král Saúdské Arábie a jeho bratr korunní princ, jako jednoho z mála českých politiků vůbec. Myslím, že přede mnou to byl jen Václav Havel. Součástí této vládní delegace byli samozřejmě i podnikatelé a tam jich bylo mnoho. Je obvyklé, že ministři jako součást vládních delegací nabízejí místa jednotlivým podnikatelům. Ano, tehdy mezi dalšími asi 20-30 českými podnikateli byl i tehdejší generální ředitel této společnosti, ale byli tam i mnozí další. A pro vaši informaci, je běžné, že tento podnikatelský sektor, a to bylo i v tomto případě, si náklady účasti takové státní delegace hradí ze svého. Čili proto já jsem se k tomu vůbec nevyjadřoval, protože mě zaráží, že vy takovéto elementární věci nevíte. A místo toho, abyste mě pochválil, že při této návštěvě na nejvyšší úrovni, jak říkám, se saúdskoarabským králem a jeho bratrem korunním princem se, s oběma politiky najednou, sešlo skutečně velmi málo, velmi málo českých vrcholných politiků. A vzít s sebou podnikatele bylo jednoznačně ve prospěch a v zájmu celé naší republiky. Navíc podnikatelé si sami tyto náklady platili. Jestli vy na své zahraniční cesty s sebou podnikatele neberete, tak to považuji za hrubou chybu a poškozování zájmů České republiky!

Vít Bárta:
Od kauzy Tesco. Jediné, kde jste si o této věci přečetl, je můj oblíbenec pan Kmenta. A já jsem i na tiskové konferenci, kterou jsem naposled měl, četl vyjádření společnosti Tesco, která jednoznačně popírá to, co pan Kmenta spekuloval. Pana Kmentu jsem požádal o omluvu k tomuto tématu a znova opakuji, že prostě když za mnou někdo přijde s tím, že chce, abych dal někomu úplatek, tak já se nestydím za to, že ho nahraji, a nestydím se za to, že takovou věc předám svému zákazníkovi jako důkaz toho, že má ve svém lese škodnou. Nic víc, nic méně! Nic víc, nic méně a je to černé na bílém!

Co se týče vztahu nadřízený, podřízený, podnikatel a Saúdská Arábie, já mám potřebu zdůraznit tu linku, kterou tady začal můj předřečník, a to je o vztahu žena-muž, o konfliktu zájmů, o kterém tady hovořil můj předřečník, jako že místopředsedkyně Sněmovny a ministr je závažný konflikt!

A já říkám, že mnohem závažnější konflikt je, že do Saudské Arábie jel nadřízený přítelkyně tehdejšího ministra. To je prasárna.

David Rath:
Já bych jenom chtěl, aby tohle nezapadlo, aby všichni viděli, jaký slovník používá pan ministr Bárta v této Poslanecké sněmovně. Stává se tím a nahrazuje tím Mirka Topolánka, který byl nekorunovaným králem hulvátů české politické scény. Tak teď jeho křeslo a korunu si nasazuje pan ministr Bárta.

Znova zdůrazňuji, prosím vás, jaký je problém, když některá z českých firem - a těch tam byly desítky - se účastní státní delegace a platí si své náklady. Tam mohla jet jakákoliv firma, která působí v České republice a která měla zájem o saudskoarabské trhy a o saudskoarabské obchody.

Já si myslím, že je povinností každého ministra, každého politika nabízet jakékoliv firmě, která o to má zájem, účast na takových delegacích. Jestli to označuje pan ministr těmi slovy, jako řekl, tak si myslím, že jsme oba z úplně jiného časoprostoru. A jestli jemu nepřijde závažný konflikt, že ministr vlády má svoji ženu na nejvyšší pozici v Poslanecké sněmovně, tak toto je v běžném kulturním západním světě téměř nemožné. Téměř nemožné.

A bych tuto debatu tady ani sám nezačínal, pokud by on tady nevytáhl a nezačal urážet a nezačal, řekněme, otevírat určité rodinné problémy. A pokud, pane ministře, chcete v tomto duchu pokračovat, tak vám doporučuji: nalistujte si příslušnou kapitolu o sobě v knize Petry Paroubkové, možná se tam také o sobě něco pěkného dočtete.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zdobinsky
Já se také přidám k pochvale. Opozice není opozicí od toho, aby chodila kolem nemorálností, nepoctivostí a zlodějin jako okolo horké kaše.
Shovívavost není na místě, když koalice k celé řadě stěžejních společenských témat není ani ochotna připustit diskusi.
zenka
Pan doktor Rath - výborný rétor. Takhle nebojácně a kriticky by měli vystupvat opoziční politici, ať se lidé doví, kdo nám vládne a sami si udělali úsudek.