Řeč Alexise Tsiprase v řeckém parlamentu dne 20.8.2015

obrazek
22.8.2015 19:17
Dne 20.8.2015 ohlásil během svého proslovu řecký premiér demisi a otevřel tak cestu buď sestavení nové vlády dvěmi dalšími nejsilnějšími stranami, nebo novým volbám. Celou řeč v angličtině se nepodařilo nalézt v anglické transkripci, k nalezení je jen na stránkách řecké vlády alespoň vytah z ní. Ten si dovoluji zveřejnit, stejně jako video proslovu v řečtině, pro toho, kdo umí. Celá řeč byla výrazně delší než výtah. Pro ty, kteří kauzu Řecka nesledují, doporučuji články o Syrize a jejím programu a článek od Lyndona LaRouche s doplněnými událostmi doby okolo referenda, v němž Řekové hlasovali politice utahování opasků OXI - ne. Pooruhodné je, že na stránkách premiéra se v anglické verzi nikde o žádné demisi nehovoří, tedy já nevím, odkud tuto informaci česká média vzala, a zda je vůbec hodnověrná nebo zde je součástí nějakého připravovaného státního puče.

Výňatky z proslovu ministerského předsedy Alexise Tsiprase v řeckém parlamentu

23. července 2015 | Kategorie: Zprávy, Projevy

zdroj: http://www.primeminister.gov.gr/english/2015/07/23/extracts-from-prime-minister-alexis-tsipras-speech-in-the-greek-parliament/

Pokud jde o vyjednávání:

"... Byli jsme před obtížným kompromisem, vyčerpali jsme veškeré naše síly k vyjednávání. Řecká ekonomika a bankovní systém dospěl na hranici svých možností. Ukázaly se též evropské limity: její limity tolerance demokracie a demokratické volby jejích obyvatel ... Konzervativní síly - o tom není pochyb - dosáhly Pyrrhova vítězství nad řeckou vládoou, řeckým lidem, Řecku. Nicméně, tyto síly ztratily něco velmi cenného během onoho procesu: ztrátily víru ve své vedení, pokud jde o evropskou a světovou veřejnost ... "

Pokud jde o obnovení jednání:

"... Po schválení tohoto posledního balíčku podmiňujících opatření ze strany parlamentu - za souhlasu 12. července, budeme pokračovat v našich jednání se stejnou houževnatostí a bojovností, abychom připravili podmínky smlouvy o půjčce.

Výsledek těchto jednání bude mít zásadní význam, a proto musíme usilovat o širokou podporu. Musíme usilovat všemi silami o politické a společenské spojenectví v Evropě, aby bylo dosaženo co nejlepšího výsledku.

Tak, aby konečné znění dohody bylo přínosem pro větší sociální většinu, která uznává tento boj, který sdílí naše obavy. Jen této většině vděčíme za dnešní příležitost moci ovlivňovat opatření, která mají přímý negativní dopad,a moci pro jejich zlepšení navrhovat vyrovnávací opatření a požadovat finanční prostředky na pomoc při snižování zátěže na ty sociální skupiny, které čelí negativním dopadům krize ... "

Pokud jde o problém "Grexit":

"... Otázka" Grexitu " /vystoupení Řecka z eurozony/ musí být vyřešena jednou provždy. U některých partnerů tento nápad tento plán zůstává v jejich myšení upozaděn ... Dokonce i teď, jen pár dní před setkáním mezi americkým ministrem financí a německým ministrem financí byl tento plán opět navržen a sice opět německou stranou.

Bez ohledu na to, čeho touto dohodou lze dosáhnout, bez ohledu na to, jak pozitivní se může vyhlídka financování zdát, bez ohledu na to, jaké vyhlídky bychom mohli mít ohledně toho, jak se zbavit přízraku, který pronásleduje zemi posledních pět let, jestliže jistí indivuduálové se budou záměrně snažit udržet tento problém , přízrak nás bude pronásledovat i nadále... "

Pokud jde o restrukturalizaci dluhu, je:

"... Dohoda, že začneme vyjednávat zítra. je také dalším velmi důležitou ne-li nejdůležitější součástí jednání: explicitní, jasný závazek k restrukturalizaci dluhu, aby dluh byl životaschopný. To je důležitý vývoj. Už nediskutujeme, zda je nutná restrukturalizace, ale spíše jak rozsáhlá je nutná restrukturalizace ... "

Pokud jde o iniciativy vlády:

"... Od zítřka a ve spojitosti s jednáním bude vládní politika zaměřena na čtyři hlavní oblasti s cílem dosáhnout postupné rekonstrukce země.

První oblastí je boj proti korupci a zájmovým skupinám. Dnes jsme vydali pro účely veřejné konzultace zákon, který konečně skoncuje s neodpovědností zájmových skupin a ustanoví systém transparentnosti při správě krajiny ...

Kromě toho jsme převzali iniciativu v boji proti daňovým únikům ... Zahájili jsme boj proti korupci a organizovanému zločinu tím, že jsme umožnili systému justice plnit svou povinnost nezatíženě.

Kromě toho jsme zahájili dialog na podporu důležitých reforem a potřebných změn týkajících se politického systému. Zaměřujeme se na cílené akce, které budou podporovat ty nejslabší sociální skupiny. A samozřejmě se snažíme přilákat přímé investice do země, abychom kompenzovali trendy směřující k recesi v ekonomice ... "

Pokud jde o ochranu základních sídel před dražbou:

"... Chci uvést co nejdůrazněji, že změny v občanském soudním řádu, které jsou schválené parlamentem dnes a vstoupí v platnost 1. ledna 2016, neohrozí ochranu základních sídel ... nebudou mci být žádné aukce primárních rezidencí. Tato vláda bude nadále chránit primární rezidence ... Nikdo z nezaměstnaných, dělníci, osoby s nízkými příjmy, důchodci s nízkými důchody, a ti s hypotékou v části dělnické třídy, v chudé čtvrti, v zanedbané čtvrti, nikdo z nich neztratí svůj dům…"

Pokud jde o levici ve vládě:

"... Někteří tvrdí, že za současných okolností nezáleží na tom, které strany vládnou. Opravdu, někteří dokonce říkají, že levice chce zůstat ve vládě pouze kvůli moci a svému úřadu.

Jsem zarmoucen těmito prohlášeními o našich výhlídkách. Nicméně, nemám jinou možnost, než je řešit.

Pokud jde o mé vlastní hodnoty a etika, levice není ve vládě kvůli držení úřadu. Je pevností zájmů našeho lidu! Tvrzí pro ochranu těch, kterým by bylo ukřivděno! Tvrzí pro boj proti skrytým zájmům v zemi!

Pokud jde o mě, já nemám v úmyslu opustit tuto pevnost. My neustoupíme ani nebudeme ignorovat naši odpovědnost. Nebudeme obhájci ztracených bitev. Protože ztracené jsou pouze bitvy, ve kterých jsme ještě nebojovali!

Výzvy, jež stojí před námi, budou pokračovat ve stejném duchu, bojujeme se stejnou vírou v naši sílu, stejnou důstojnost. Budou boje, který bude možné vyhrát. "

Řeč Alexise Tsiprase 20.8.2015: http://www.syriza.gr/page/international.html#.VdiuUjlmyyU ns youtube: https://www.youtube.com/watch?list=PLuNakDeJpsb0SR1xSdIfwyw8f59DHkT__&t=145&v=ZOMiJ4P-Dj8

Zajímavý je také článek : "Alexis Tsipras je na dně, ale v žádném případě mimo hru":  http://www.theguardian.com/business/2015/aug/14/alexis-tsipras-greece-bailout-vote-new-election?CMP=share_btn_fb

A také úvaha Milana Zeleného, o tom, že odchod z Řecka z EU by byl nežádoucí precedens: http://hlidacipes.org/milan-zeleny-proc-eu-nedovoli-recku-odejit-bankeri-a-byrokrate-se-boji-ze-by-se-pridali-dalsi/ 

Nevím, co si myslet o tomto: http://www.lidovky.cz/tsipras-veri-ze-znovu-vyhraje-volby-sanci-maji-ale-i-odpadlici-syrizy-1kq-/zpravy-svet.aspx?c=A150823_164229_ln_zahranici_ele 

 

Související články: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/lyndon-larouche-recko-nemusi-nic-loupez-nezaklada-legitimni-dluh

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/program-syrizy-na-dalsi-obdobi a http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/recko-hlavni-body-programu-levicove-strany-syriza 

Tsiprasova řeč jiného data - 2.7. transkripce do angličtiny: http://thesaker.is/prime-minister-alexis-tsipras-statement-to-the-nation-interview-of-finance-minister-yanis-varoufakis/ 

26.9.2015: v neděli 20000000.9. proběhly v Řecku mimořádné volby, vyhrála Syriza oproštěná o radikály, kteří prohráli, a Tsipras se vrátil do křesla premiéra v nové síle,, tudíž jeho voličstvo jej nepovažuje za zrádce, ale za člověka, jenž je na nejlepší cestě přetransformovat řecká východiska v diskuzi s věřiteli. Považují jej evidentně za osobu schopnou změnit hru a pooto mu dali mandát. 

 

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!
Klíčová slova: Alexis Tsipras, dluh, EU, Řecko, Syriza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

amiourful

To je jako říkat si o v ojenský převrt. m,ůžete tamjít a zkusit to, teba pro ně máte plán.  Ale nejprve bch si přečtla tohle:  http://blisty.cz/art/74436.html Podívejte se,Ekvádor se pokoušěel dluhy setřást soudně - a výsledek byl pokus o převrat jeden každý rok, ostatně kvůli Argentině vznil soudní precedns, aby to soudně nešlo. Soudní precedens pravda u USA soudního dvora, ale kde máte vyšší autoritu? 

schlimbach

Mohli a měli toho využít s podporou obyvatelstva k návratu k vlastní měně a třeba i k aplikaci prvků Ekonomické reformy.  Že nic nemohli, jsou jen výmluvy -(

 

amiourful

copak jim v zemi něco patří? Dávno jsou německým protektorátem. Chceš jíst? Nakup od německých koncernů, nebo koncernů založených německým kapitálem. To jsou potom ty meze vyjednávání trošilinku jiné, než takhle od stolu. Vy jste vůbec nevzal v úvahu, že EU resp. ECB dokázala Rěkům nejprve vyvést ven veškerý kaitál z bank, pak  limitovat výběry z bank a potom banky zavřít úplně. co asi tak mohli dělat? 

schlimbach

Trispras? Jen kecy. Měl obrovskou možnost vyvázat Řecko ze svinstvas globálního kapitálu, měl se n koho obrátit, nezůstal by sám. Místo tohodohodl výprodej země za babku -(