Řecká apokalypsa

obrazek
8.1.2012 16:33
V Řecku se hroutí kapitalistický systém a společnost je v rozkladu. Do čela vlády byl 11. listopadu pod tlakem „trhů“ dosazen Lucas Papadimos, bývalý guvernér Řecké banky, viceprezident Evropské centrální banky a člen Trilaterální komise, který řídil přechod od drachmy k euru a tudíž musel být informován o skutečnosti, že jeho země není na vstup do eurozóny připravena. Na současném marasmu má značný podíl. Nyní je jeho úkolem vládnout v souladu se zájmy banksterů z MMF a ECB a za tím účelem uzákonit příslušná opatření než dojde k řádným volbám. Ty byly odsunuty z únorového termínu na konec dubna 2012.

Řecko se stalo zemí bez naděje a bez budoucnosti. Tamní situace připomíná Výmarskou republiku v předvečer nástupu nacistů k moci. Chudoba a nezaměstnanost vede k rozpadu rodin, nárůstu zločinnosti, krádeží, sebevražd a masové emigraci. Narostl počet případů odložených dětí v důsledku neschopnosti rodičů uživit je a také prudce stoupl počet bezdomovců. Zdražování vede ke snížení spotřeby, krachu drobných živnostníků a růstu nezaměstnanosti, která se podle oficiálních čísel pohybuje kolem 18,5 %, ve skutečnosti je však vyšší; lidí bez práce do 24 let je cca 43,5 %. Obrovský státní dluh je fakticky nesplatitelný, ale přesto přichází nové a nové škrty, které jen způsobují další propad ekonomiky a nijak neřeší hrozbu státního bankrotu. Neschopnost splácet dluhy se řeší novými půjčkami. Boj s daňovými úniky je zcela neúspěšný, a proto se musí tyto výpadky příjmů v rozpočtu sanovat dalším snižováním mezd, propouštěním, zvyšováním daní a plošnými škrty. Snižování platů – v některých sektorech o 35 – 40 % - se však netýká poslanců (původců současné krize), kteří mají nepřiměřeně vysoké příjmy a mnozí z nich jsou milionáři. Důchodci a zaměstnanci veřejného sektoru se nemohou spolehnout na obdržení měsíčního příjmu. Ohrožena je v důsledku podfinancování rozpočtů nemocnic i zdravotní péče. Navíc jsou za tuto situaci mediální propagandou viněni samotní Řekové, prezentovaní jako líný a neschopný národ, který údajně nepracoval a žil si nad poměry.            

Za takové situace se společnost výrazně polarizuje, což dokládají i předvolební průzkumy. Podle prosincových preferencí se obě velké strany – pravicová Nová demokracie (ND) a levicové Panhelénské socialistické hnutí (PASOK) propadly na historická minima a na jejich úkor posilují strany na krajních pólech politického spektra. Zatímco v minulosti tyto velké strany běžně dosahovaly ve volbách okolo 45 %, nyní by ND odevzdalo svůj hlas podle různých anket od 21,5 do 30,5 % voličů a PASOK by volilo 15,3 – 18 % respondentů. Mnoho nových voličů by získali s 10 – 13,6 % hlasů komunisté (KKE) a také antikapitalističtí levicoví radikálové, sdružení v koalici SYRIZA, pro které by hlasovalo až 14 % lidí. Krajně pravicová strana LAOS, která se podílí na Papadimosově vládě a je to vůbec poprvé, co od pádu vojenské junty v roce 1974 extrémní pravice vstoupila do exekutivy, osciluje mezi 6 a 9,2 %. Elektorát narůstá i levicově demokratické formaci DIMAR, jež by získala 5,9 – 9,5 %. Na vzestupu jsou i zelení, kteří v preferencích dosáhli maxima 5,8 % hlasů. Ačkoliv je na prvním místě ND, celkově významně narostl počet stoupenců levice, zejména antisystémové. Lze očekávat, že do předpokládaného dubnového termínu parlamentních voleb se řecká společnost bude radikalizovat ještě více.  

V Itálii, kterou letos také čekají předčasné volby, není situace tak dramatická jako v Řecku, ale vývoj se ubírá stejným směrem. Byla jmenována vláda technokratů v čele s bankéřem Mariem Montim, exponentem Goldman Sachs, členem Bilderbergu a Trilaterální komise. Jakmile se kterýkoliv stát pokusí praktikovat alespoň trochu nezávislou politiku a šlápne na kuří oko bankám, „trhy“ okamžitě negativně reagují a zemi je snížen rating, což vede k okamžitému zvýšení úroků za dluhy. Globální kapitalismus tak fakticky funguje na principu ratingových agentur a zájmů banksterů a finančních spekulantů, kteří současnou krizi způsobili, a přesto se za to nikdy nebudou zodpovídat. Vina je naopak svalována na obyčejné lidi, obviňované z „rozežranosti“ a života nad poměry. Za takové situace už volby nemají smysl, protože každá vláda – pravicová nebo levicová –  musí jen slepě plnit rozkazy globálních kapitalistů a řídit se náladami „trhů“. Je proto na místě si položit otázku, zda je tento systém stále demokracií, nebo už Západ přechází do éry „postdemokracie“, kde o osudu národů rozhodují výše zmíněné entity a volby jsou už jen jakýmsi formálním divadlem.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Pondělíček

Nízká úroveň argumentace pana Duby opět dává za pravdu panu Kosinovi. Pane Dubo, to byla opravdu ubohost, velmi vzdálená podstatě problému.

Prosím vás, opravdu si o tom přečtěte něco seriozního.

kosina

Pane Dubo, je pro vás příznačné, že hledáte podstatu problému v pavlačových drbech a bagatelních položkách, přičemž skutečný problém - mnohamiliardové daňové úniky řeckých milionářů a velkopodnikatelů - vás nechávají klidnými. 

rku

Celkem snadno poznáme dobrého řemeslníka, projektanta, doktora, sportovce. Jak ale poznat který politolog je lepší a který horší? Napadá mě ono biblické "po ovoci poznáte je". Problém je, že ovoce obojích jsou jenom kecy.

Jiří Pondělíček

 

 Pan Duba sice umí bezvadně shazovat, ale jakékoliv argumenty mu chybí. Doporučil bych mu trochu více se zajímat o veřejné dění a četbu osvícenějších  národohospodářů, sociologů apolitologů, než jsou provládní kývalové zamořující veřejná média.

Tvrdit, že sociální stát je to, co v Řecku zkolabovalo to je, mírně řečeno, mimo mísu. Takoivé nesmysly se sice už více než dvacet let tvrdí, ale kolabuje naopak liberální, globalizovaná ekonomika. Sociální státy naopak odolávají.

Jiří Pondělíček

Myslím, že ze srovnání jasných skutečností je jasné, že pravdu má pan Kosina. Plně se s jeho názory zde uvedenými ztotožňuji a je mi líto, že jeho oponent používá tak slabých argumentů, které evidentně pocházejí z velmi pokleslých zdrojů pravicové rádobyžurnalistiky. V té souvislosti bych rád poukázal na to, jak dlouho naše slavná, tzv. nezávislá média tajila události, ke kterým došlo na Islandu.

Islanďané se už prostě dál nechtějí nechat vydírat něčím tak pochybným, jako jsou ratingové agentury. Řecko mělo jen tu smůlu, že bylo vytipováno jako snadná kořist pro mezinárodní spekulanty.

kosina

Na mou otázku jste podle očekávání neodpověděl a začal jste útočit na mě. Právo posuzovat, zda jsem dobrý či špatný politolog mohou pouze autority, které mají stejné nebo vyšší vzdělání než je to moje, a nikoliv anonymní žvanil, který sám nikdy nic kloudného nenapsal a jehož úkolem na tomto webu je pouze rozněcovat hádky.  

Josef Biczak

Pan Duba: typické jak se vyhnout odpovědi. "Odklonit" se jinam...

Josef Biczak

Také potřebuji znát odpověď pana Duby, na Vaši správnou otázku, pane Kosino! Čekám pane Dubo!

kosina

Jaký mají sociální stát v Irsku a v USA, které loni také málem zbankrotovaly? Téměř žádný. A jaký mají sociální stát ve Švédsku a dalších severských zemích? Velmi rozsáhlý. Proč už se tedy dávno nezhroutily? Pan Duba mi jistě rád odpoví.