Rezignovat by byla chyba

5.3.2011 19:09
Čekal jsem vyšší účast. Internetové diskuze jsou plné nespokojených, na Náměstí Republiky ale v sobotu odpoledne chyběli. Většinu demonstrujících tvořili aktivní účastníci cinkání klíči z devětaosmdesátého. Mladí byli v menšině, střední generace chyběla docela. Proč?

Jaroslav Zavadil mikrofonu svěřil otázku, která vrtala hlavou mnohým: Kde jsou ti všichni nespokojení, kde jsou všichni ti, na které chystané vládní kroky dopadnou největší silou? Odpověděl bych, že sedí doma u televize, nanejvýš u svých počítačů, hrabou se na zahrádce, možná na vládu nadávají u piva nebo vína...

Možná ale o ničem nevěděli. Však se také jiný z řečníků přítomných ptal, kdo z nich se o chystaném protestu dozvěděl předem z televize. Přihlásit se nemohl žádný. K tomu dodám, že ani do budoucna to asi lepší nebude. Televize a s ním ostatní média o podobných akcích budou informovat maximálně ex post a to se ještě budou předhánět v tom, jak co nejvíce srazit počet těch, co do ulic skutečně vyšli.

Mají tedy organizátoři podobných akcí rezignovat? Ani náhodou! Po návratu jsem si na jednom ze serverů v diskuzi přečetl názor, že šlo jen o jakousi „secvičnou“. Chtělo by se tomu věřit. Zároveň je však třeba hledat cesty, aby příští demonstrace byly mnohem početnější.

Jak například zafungovaly sociální sítě, co facebook, další diskuzní fóra? Když před volbami padl nápad vajíčky zaházet Paroubka, po internetových kanálech se to rozneslo hned, stejně, když bylo třeba přemluvit bábu s dědou. V případě nezbytnosti zabránit chystaným sociálním pokusům Nečasovy vlády se to ale nedaří. Alespoň to tak vypadá.

Budoucí organizátoři podobných akcí by se měli také zamyslet nad nezbytnou přítomností známých osobností. Všeobecně známé tváře sportovců, umělců, ale i skutečných politiků jsou pro větší účast prostě nezbytné. V ideálním případě pak může pozvánka z úst takové osobnosti třeba i to náměstí zaplnit.

Na demonstraci také zazněl hlas jedné z občanských aktivistek, která se ptala: Myslíte si, že nám v boji za naše práva pomůže některá z parlamentních stran? Hodně hlasité NE ji bylo odpovědí. A to je smutné. Tedy si to myslím. Libě to určitě neznělo uším přítomných poslanců a senátorů sociální demokracie. Možná namítnou, že svůj odpor soustředí do parlamentních lavic. To se od nich předpokládá, ale lidem to moc nepomůže! Jakkoliv brilantně vyladěné vystoupení ve sněmovně, či senátu, se sebestředným zástupcům vlády a jejich poslanecké většiny nedotkne. Ani v nejmenším. Prostě mu nebudou naslouchat.

Čemu ale naslouchat časem budou muset, tak sílícímu hlasu ulice! Tedy pokud se o to společně postaráme. Není jiné cesty.

A pokud chce ČSSD využít šance, co se jen tak opakovat nebude, pokud chce opravdu realizovat svoji sociální a hospodářskou politiku v praxi a pokud k tomu má skutečný potenciál, pak ať vstane v čele protestů! Není nikde psáno, že demonstrace a mítinky politické strany pořádat nesmějí. Tak proč to nedělají?


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

pavlovsky
Přeposílám podstatnou část mého příspěvku z Novinek. Leč domnívám se, že ani určitá část soc. dem. a odborů není prti zvýšení DPH, soc. dem to bude brát jako základ příšího vládnutí a odbory to moc nezajímá. Sám jsem byl v odborech téměř 50 let a když jsem požadoval právní zatoupení v pracovně-právním sporu, tak p. Středula se zajímal stávkou v "Autoškoda", p.Štěch si to se zájmem přečetl...zadtoupení nedali...no a já z odborů vystoupil, ale to je jiná kapitola, takže můj názor na důchodovou reformu:

pan Jůda: "... Tak kam se ty peníze tedy ztratí ?? Bude jich pořád stejně , akorát si mladí holt dají o pár panáků a cigár míň - ale k útratě budou mít pořád stejnou sumu peněz".
Ono to tak jednoduché není, i když se neztratí, jakou budou mít hodnotu?, co za ně koupíte, myslíte, že budou tyto prostředky valorizovány? V současné době někomu dobíhá "Pojištění pracujících", kde jsme byli pojištěni třeba na 20 tisíc, co za to koupíte nyní, kolik jste za to zaplatil za posledních 30let. Podobně, mate-li doma vkladní knížku třeba z r. 1995 a na ní 10 tisíc... Vzpomeňte si na vládní zásahy do financí: vázaný vklad, Zápotockého měnová reforma, změna režimu v 89. No a třeba znárodnění penzijních fondů v současném Maďarsku. Když je státu ouzko sáhne k těmto krokům. Dle mne optout pomůže podnikatelům (budiž), sníží se odvody, leč jestli to bude mít vliv na zaměstnanost...nevím. Včera nebyl schopen ani p. Janota přesně spočítat kolik do rozpočtu přiteče peněz ze zvýšené DPH, ale ví, že z toho bude nutno "sanovat" současný penzijní systém, který je v deficitu v důsledku nevýběru daní, na jehož výši má dominantní vliv zastropování odvodů. Jestli máte současné penzijní připojištění, zkuste si spočítat kolik jste tam vložil od počátku peněz, kolik jich tam máte teď, ale podstatné je co byste za ně koupil nyní a co na počátku. Navíc to co se má dít nyní...platby rodičům by nevytvářelo mezigenerační solidaritu. Stát má kde šetřit (zdravotnictví, drahé vojenské zakázky, mnoho státních úředníků...). Sám se přikláním k názoru ekonomů, bohužel jich není většina, že nic lepšího, než průběžný systém neexistuje, tam nehrozí znehodnocení inflací. Faktem taky je, že mnoho důchodců pracuje, stálo by za to udělat sociologický průzkum v jakých jsou pozicích, odkud pocházejí a zjistit vazby na současné struktury. Jsou geniové, třeba Stránský, prošel následujícími funkcemi. ministr dopravy (to si hrál s vláčky), ministr zdravotnictví, předseda vlády, vedoucí KÚ, teď hubí kůrovce..prostě genius....či brouk Pytlík...práce všeho druhu.
zdobinsky
Zatím těch, kteří na demonstraci přijdou, aniž mají pocit, že to dělají zadarmo ve svém volném čase pro druhé, je sakra málo. Těch, co to dělají z přesvědčení, je málo, ti, co tam jdou, protože věří, že to dělají pro sebe, je také málo, ti, kteří jsou už teď na tom velmi špatně, většinou nedemonstrují.

Spíš tu funguje jakási potutelná radot z toho, že lidé se budou mít stále hůř: "já to určitě nějak přežiju, ale ti druzí ať si užijí zač je toho loket".
oleg-gubin
Průběh a účast na demonstraci mě mile překvapily. Petr Očenášek v poznámce k mému včerejšímu příspěvku zapochyboval, zda na Matějskou pouť nepřijde lidí více. Počty těžko porovnat, ale demonstrující bylo slyšet a hlavně si slíbili, že v případě potřeby přijdou zase. Věřím, že přijde i více čelných politiků sociální demokracie. V průvodu demonstrantů jsem došel až k Úřadu vlády. Dovolím si ocitovat posledního řečníka: "Jsem věřící katolík a nenapadlo by mě, že kdy budu usilovat o svržení legálně ustavené vlády. Vláda Petra Nečase jde proti lidem a nic jiného nezaslouží!"
miluna
Odpověď na každou podobnou otázku najdeme často v psychologii. Nebudu řešit různé důvody neschopnosti na akci přijít. Proč tam ale nepřišli ti co o akci věděli a mohli přijít? Lidé na podobných akcích jsou médii vždy ukazováni jako jistý odpad, který za základě svých negativních vlastností se účastní něčeho čeho by se schopný, úspěšný, bohatý nikdy nezúčastnil. Z tohoto pohledu na demonstranty se stala Norma. Těch, kteří paraziticky ovládly finanční toky ve společnosti a problémy póvlu je nezajímají, je poměrově sice velmi málo, ale problém je, že patřit k nim chce Většina…. a účastí na demonstraci by si vlastně přiznali, že k téhle partě nikdy patřit nebudou, jejich sen, který sice u 99% lidí nikdy nedojde naplnění, by se rozplynul. Lidé raději žijí ve lži než aby si přiznali realitu a vyrovnali se s ní. Bude muset být ještě hůř, aby tuhle bláhovou naději opustili a začali se prát s těmi, kteří je okrádají a kteří je mezi sebe nikdy nepustí, problém je že v této fázi bude už pozdě něco změnit…to už bude nastartovaná cesta k daleko větším zlomům a změnám…