Velmi rozumná slova gen. Šándora

sandor
23.3.2016 02:06
Od rána se včera na obrazovkách našich televizí doslova míhaly desítky postav politiků evropských i našich a všichni se bijí v prsa odhodláním nenechat se útoky v Bruselu zastrašit, bojovat dál – a ještě důsledněji - za naše liberální a demokratické postoje, neustupovat throzbám teroristů ani o píď, bojovat, vypátrat viníky, boj bude těžký, oběti budou i nadále, ale ustoupit není kam, buďme tvrdí atd. atd.

Je to chór, který už svou jednohlasností, rozhodností stažených tváří a do totálního maxima zpevněných hlasů, budí podezření, je-li skutečně tou jedinou a správnou odpovědí na to, co se v Bruselu stalo. A že tomu tak nejpravděpodobněji není, si člověk uvědomí až když do toho sboru, opěvujícího jen rozhodnost a tvrdost, zazní náhle hlas, který nám připomene, že vedle vůle vlastníme snad i rozum. Jak to v dnešní dopolední debatě o bruselských událostech dokázal učinit někdejší šéf české vojenské špionáže generál Antor Šándor, když prohlásil, že bychom se vedle rozhodnosti s terorizmem bojovat, měli zamyslet i nad tím, jestli svými činy tento terorizmus sami nevyvoláváme. Protože bezbřehý fanatizmus, s jakým se na nás ze strany Arabů útočí, se nedá vysvětlit jen jejich charakterem či založením, ale musí být nutně i výrazem jejich msty za to, čeho jsme se proti nim, my Evropané, dopustili.

Generál už dál tuhle myšlenku nerozvíjel, ale informovanému posluchači se v hlavě okamžitě rozjel sled událostí z počátku tohoto století. 11. září 2001 letecký nálet skupinky Saudů nad Světové obchodní centrum v New Yorku, jehož budovy po útoku spadly všechny přesně do svého půdorysu, jak se to může povést jedině při řízené demolici. A pak už se americký útok proti zlým Arabům rozjel naplno – a co je důležité – s posvěcením a též dopomocí zemí EU. Nejdříve na Afghánistán, pak na Irák, Libyi a Sýrii. S tím, že konečnou bilancí onoho protiteroristického tažení se stal rozvrácený Střední východ, miliony civilistů, žen i dětí, zabitých či válkou vyhnaných ze svých domovů – a v závěru pak to, co právě dnes prožíváme: novodobé stěhování národů Středního východu a severní Afriky do Evropy.

Takže jsme skutečně jen nevinnou obětí, jak se nám to dnes dopoledne snažili podat pánové Kalousek, Fiala, Sobotka, Zaorálek, Hollande atd., anebo máme i my máslo na hlavě a měli bychom si to chlapsky přiznat, jak to – jako jediný během celého dopoledního vysílání na ČT – učinil generál Šándor?

 

Gen Andor Šándor na archivním snímku z vysílání ČT24.

lubomirman
Jsem spisovatel a publicista (Obrys Kmen, Outsidermedia, Nezakladnam, Halo noviny atd.)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Jsem zvědav, jak dlouho nám potrvá, než tu proradnou, válkychtivou svoloč, která se zabydlela ve vysokých funkcích v EU i u nás poženeme od koryt - v zájmu přežití nejen nás, ale i jejich dalších potenciálních obětí ve světě...

duchodce

No, jestli budou džihádisté nahlížet na dosažení svých zvrhlých cílů podobnou optikou, jako paní Olbraitová na 500tis. mrtvých iráckých dětí, tak Bůh s námi.

www.youtube.com/watch?v=omnskeu-puE