Rozvrat v předsednictvu ČSSD ukončí až mimořádný volební sjezd

obrazek
29.10.2013 14:47
Aktuální situaci v České sociální demokracii je možno charakterizovat krátce: strana má šanci očistit se od lidí, kteří trvale narušovali její jednotu. Předseda Bohuslav Sobotka trval na nezávislé stranické linii. Nejhorší volební výsledek ČSSD od vzniku ČR však rozpoltil předsednictvo, které většinou 20 : 13 vyzvalo předsedu k rezignaci. Současně jej odvolalo z jednacího týmu k ustavení příští vlády. Sobotka rezignovat odmítl a výzvu předsednictva označil za puč.

V zájmu objektivity je dobré uvést, že výzva předsednictva k Sobotkově rezignaci není v rozporu se stanovami strany. Podle nich předsednictvo řídí stranu mezi zasedáními Ústředního výkonného výboru. Odtud vyplývá, že předsednictvo by mělo neprodleně svolat mimořádné zasedání ÚVV. To se dá stihnout během jednoho či dvou týdnů, zatímco mimořádný volební sjezd, po němž volá Michal Hašek, by se mohl uskutečnit až v březnu. Podle poslední zprávy je mimořádné zasedání ÚVV svoláno na neděli 10. listopadu.

Sobotku přišel podpořit pražský nestranický lídr Jaroslav Zavadil

Výzva ke svolání mimořádného ÚVV zazněla i na včerejším shromáždění na podporu Bohuslava Sobotky na Hradčanském náměstí. Shromáždění bylo svoláno během svátečního odpoledne na sociálních sítích a dorazilo více než 800 lidí. Organizátoři je vyzvali, aby Sobotku přišli podpořit i na mimořádný ÚVV. Nadšeně byli přivítáni Bohuslav Sobotka a Jiří Dienstbier, dorazil i místopředseda strany Martin Starec. Hanlivé pokřiky se ozývaly na adresu Michala Haška a Zdeňka Škromacha, objevil se i transparent s nápisem Zrada z Hradu.

Podporu Sobotkovi vyslovil nestranický lídr pražské kandidátky ČSSD, předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. Vyzval k okamžitému ukončení rozporů v předsednictvu a zahájení jednání o případné vládní koalici. Na odborářské úrovni se také občas objeví kontroverzní stanoviska, ale nevytrubujeme je a dokážeme se dohodnout, uzavřel Zavadil svoje vystoupení.

Andrej Babiš je prý ochoten jednat jen s kompetentním partnerem

Sobotka i Hašek jsou odhodláni vést koaliční jednání každý zvlášť. Oba již oslovili jak předsedu KDU – ČSL Pavla Bělobrádka, tak šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Bělobrádek vůči oběma reagoval vstřícně, je prý ochoten vyslechnout Haška i Sobotku. Ze strany ANO reagovala za Babiše místopředsedkyně Věra Jourová, která poměry v ČSSD z dřívějška dobře zná. Výbor ANO o svém stanovisku rozhodne ve středu. Podle Jourové však Babiš bude ochoten jednat pouze s jedním partnerem, ať se prý chlapci dohodnou.

Co napsala Sobotkovi dcera sociálního demokrata, příslušníka RAF

Také mnoho řadových členů ČSSD vyjádřilo Sobotkovi svoji podporu. Například Jana Zachová, dcera sociálního demokrata Karla Janšty, příslušníka 311. perutě RAF, napsala:

Pane předsedo, jsem ráda, že jste byl rozhodný a vydržel tlak, který Vám dnes připravili takzvaní sociální demokraté Haškovci. Tento tým nemá soudnost, vždyť tím, co předvedli, poškodili sociální demokracii daleko víc než volební výsledky. Sociální demokraté, kteří dnes již nežijí, by jistě stáli při Vás. Oni opravdu nesnášeli všechna utrpení ve věznicích a ponižování v běžném životě proto, aby po letech stranu, pro kterou byli persekuováni, někdo znemožnil přímo z vlastních řad.

Předčasné volby, po nichž volá TOP 09, by ČR neprospěly

Je důležité, aby se povolební vyjednávání na rozbrojích v ČSSD nezadrhlo. Jinak bude až do ustavení nové vlády dál vládnout kabinet Jiřího Rusnoka v demisi. Což by samo o sobě nebylo žádné neštěstí, Rusnokův tým si až doposud počínal dobře a uskutečnil několik prospěšných kroků. Například navýšil platbu za státní pojištěnce a schválil zvýšení minimální mzdy.

Po volbách je však Rusnokova vláda znevýhodněna tím, že všichni ministři, kandidující za SPOZ, utrpěli potupný debakl. Uspěl pouze ministr životního prostředí Tomáš Podivínský, kandidující v Moravskoslezském kraji za KDU – ČSL. Z různých stran se již ozývají hlasy (nejčastěji z TOP 09) že země spěje k dalším předčasným volbám. O tom, jak by tyto volby dopadly pro ČSSD, je zatím ještě předčasné spekulovat.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Kulíku, kdo tady "spekuluje" o úspěchu. Pochopils, že nic nechápeš, ani kdybys to za "domácí úkol" na slunné polní pěšině přečetl 100x...? Proč opruzuješ, hnido. Vlastně, ono je to tvojí náplní života.

Zdravím.

rku

Po tom co ČSSD předvádí, není o úspěchu potřeba spekulovat. Dopadla by jako sedláci u Chlumce.