Rumunsko: od krize ke krizi

rumunsko mapa vlajka
6.12.2020 09:54
Volby v roce 2016 vynesly do čela země sociální demokraty, kteří drtivě zvítězili s výsledkem 45,5 % hlasů, avšak nezískali absolutní většinu a museli sestavit koaliční vládu s liberální formací ALDE, jež získala 5,6 %. První středolevý kabinet se tak ujal úřadu v lednu 2017, ale neměl dlouhého trvání. Za čtyřleté funkční období se u moci vystřídalo pět vlád se čtyřmi premiéry a od voleb, které proběhnou 6. prosince se očekává ukončení vleklé politické krize.

Na pranýři EU kvůli justici

Tři sociálně demokratické vlády v letech 2017 – 2019 čelily masivní kritice nejen od středopravé opozice, ale také od Evropské unie a USA a v srpnu 2019 z vlády odešel i menší koaliční partner. Příčinou kritiky socialistů byla jejich údajná nekompetentnost, útoky na soudní systém, vládu práva a rostoucí deficit státního rozpočtu. Evropská komise vyčetla Bukurešti justiční čistky, změny protikorupčních zákonů a nedostatečný boj proti organizovanému zločinu. Kvůli údajným útokům na nezávislost justice je tak na pranýři EU nejen Polsko a Maďarsko, ale i Rumunsko.

Neustálé střídání vlád

Vyslovení nedůvěry sociálně demokratické vládě přivedlo k moci opoziční, více proevropskou středopravou Národní liberální stranu (PNL) v čele s Ludovicem Orbanem. Tomuto menšinovému kabinetu, který se u vlády udržel tři měsíce, byla rovněž vyslovena nedůvěra z podnětu od moci odstavené sociální demokracie, která v parlamentu stále disponuje většinou. Socialisté toto hlasování iniciovali z důvodu avizovaných změn volebního zákona, což by v důsledku zjednodušilo volební účast Rumunů žijících v zahraničí, kteří tradičně volí pravici. V polovině března se ujal moci druhý menšinový Orbanův kabinet poté, co získal širší parlamentní podporu v důsledku nutnosti boje s pandemií.

Favoritem voleb premiér Orban

Podle posledního průzkumu stranických preferencí z 20. – 25. listopadu od agentury Pro Romania z reprezentativního vzorku 1100 respondentů by volby vyhrála Orbanova vládní Národně liberální strana (PNL) se ziskem 31,3 %, která je v průzkumech dlouhodobě favorizována a její podpora neklesá pod třicet procent. Oproti minulým volbám tak zaznamenala nárůst o 10 %. Druhé místo zaujímá Sociálně demokratická strana (PSD) s 22 %, což znamená faktickou ztrátu poloviny elektorátu. Třetí místo (17 %) je přisuzováno teprve nedávno vzniklé protikorupční proevropské liberální koalici Unie pro záchranu Rumunska (USR), která před čtyřmi lety kandidovala jako nový subjekt a získala 8,9 %. USR podporuje minoritní Orbanův kabinet a tudíž se nabízí jako koaliční partner do budoucí středopravé vlády.     

S velkým odstupem následují další tři formace. Sociálně liberální koalice PRO Rumunsko v čele s bývalým sociálně demokratickým premiérem Victorem Pontou je novým uskupením, které oslovuje 9,3 % potenciálních voličů. Stabilní místo na politické scéně zaujímá Demokratická aliance Maďarů v Rumunsku (UDMR) zastupující zájmy maďarské menšiny žijící v Sedmihradsku. Její podpora osciluje mezi 5 – 6 %. Na chvostu stranického pelotonu živoří křesťansko-demokratická Strana lidového hnutí (PMP) bývalého prezidenta Traiana Baseska (4,8 %), která stejně jako USR podporuje vládu.

Vláda pravice na obzoru

Z průzkumů v posledních měsících lze predikovat, že po volbách bude pokračovat Orbanova liberální vláda pravého středu, která sestaví koalici s protikorupční USR a zřejmě i s křesťanskou PMP, pokud se dostane do parlamentu. Ostatní strany v čele se sociální demokracií skončí v opozici. Není však jisté, zda tato vládní sestava bude garantem tolik žádané politické stability.        


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Že EK nie je spokojná s Rumunskom ? To nie je prekážka, ani podstatné pre NATO. Rumunsko je 100% spoľahlivý natovský sluha, perfektné územie na odstreľovanie cieľov, nákupca amerických zbraní...... A o to ide predovšetkým. Preto aj keď bude v každom európskom štáte chaos, pokiaľ budú štáty poslušné ku plánom NATO, všetko ostatné je zanedbateľné , pretože EK im strihne krídelká po linke svojich kompetencií.