Ruská vakcína očima izraelské profesorky

sputnik vakcina
18.8.2020 18:17
K ruské vakcíně proti Covidu 19 se na Západě, ale i u nás staví odborníci opatrně. Mezi nimi i v současnosti nejznámější český epidemiolog profesor Roman Prymula. Veřejně se na toto téma vyjádřil s tím, že prostě o ruské vakcíně nemá dostatek informací. V Izraeli, kde v tamním vědeckém světě působí spousty etnických Rusů, toho, zdá se, vědí o něco víc.

„Jedná se o velmi slibnou vakcínu. To proto, že v Rusku využili známou technologii: vzali lidský adenovirus, v tomto případě dva kmeny adeniviru „5“ a „26“, ze kterého geneticky vyjmuli část, odpovědnou za replikaci viru a vložili DNA. Koronavir je vir, který má sice základnu na RNA, ale my už dokážeme RNA změnit na DNA a to s využitím speciálního enzymu. V podstatě se jedná o všeobecně známý postup, který je ve světě znám a v naší laboratoři s tím rovněž pracujeme,“ uvedla izraelská profesorka imunologie Polina Stěpenská. Dále dodala, že ruská vakcína si za základ vybrala lidský adenovirusa tím může zformovat daleko stabilnější imunitu, než oxfordská vakcína, postavená na adenoviru šimpanze.

Izraelská imunoložka také objasnila proč se Západ k ruské vakcíně staví kriticky. Uvádí, že to je tím, že zdejší vědci nechápou, jak pracují jejich ruští kolegové a nerozumí tomu proč ve vědeckých časopisech chybí nezbytné publikace a recenze. „Vše tkví v tradicích ruské vědy,“ říká a dodává: „V Rusku existuje veliké množství věcí, které vědci nepublikují, byť tyto věci existují a fungují perfektně. Západ si na to nezvykl a tedy reaguje skepticky. Je nutné prostě pochopit, jak funguje ruská mentalita.“  


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.