Rusko jen profituje z poznání lidí, že v médiích pravda nevítězí nad lží

orwell
20.7.2015 11:37
Poláci a Holanďané mají nápad: Ruské propagandě chtějí čelit vytvořením ruskojazyčného televizního kanálu. Polský ministr zahraničí Grzegorz Schetyna má dnes tento návrh předložit v Bruselu rezortním kolegům. V září by se měla ve Varšavě uskutečnit konference o financování projektu. Projekt má být zaměřen na ruskojazyčný prostor a také ruské menšiny ve státech EU. Podle Schetyny má jít o věcnou informaci, nikoli propagandu.

Pravdu řečeno se projekt zdá velmi nejistým podnikem. Je tady totiž zkušenost s podobně zamýšlenou stanicí Belsat, kterou Poláci zajišťují již několik let pro Bělorusko. Pokud Belsat vůbec někdo sleduje, zřejmě program adresáty velmi míjí. Tzv. demokratické opozici v Bělorusku rozhodně žádné body nepřináší. Možná je výhodný ekonomicky pro jeho tvůrce. Nejinak tomu bude nakonec s projektem Schetyny.

Projevem hlupství je myšlenka zaměření na ruské menšiny ve státech východní Evropy. Jak pravdivě a věcně bude stanice informovat o problémech „neobčanů“ v Pobaltí, tedy ruskojazyčné menšiny, které jsou za přihlížení Bruselu upírána základní lidská práva? Bruselané by chtěli vůbec čelit ruské propagandě v Evropě. Navrhuje se například založení jakési „továrny obsahu“, která by dodávala vhodné články a audiomateriály.

Nad takovými nápady Schetyny a spol. se musí člověk smát. Byla by zajímavá statistika, kolik lidí (nikoli Rusů) v Evropě sleduje ruské informační zdroje, ať již jde o zpravodajskou RT nebo přímo ruské kanály, jak se čtou ruské servery a jejich klony, jaký je odběr ruskojazyčných novin. Problémem je, že lidé přestávají věřit mainstreamovým médiím. Rusko jen profituje z poznání lidí, že až příliš často naše média neříkají pravdu a manipulují fakty. Pravda v nich nevítězí nad lží.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Opravdu jsem rozvažoval, zda mám na Váš příspěvek reagovat. Nezlobte se, ale není jednoduché se v těch formulacích orientovat. Ale to neberte jako nějakou výčitku. Nikdy jsem netrvrdil, že vše jsem vždy pochopil.  

Na celé té informaci mě však znepokojil fakt, že se do toho nápadu údajně vloží Holanďané (už samo to vymezení pojmu "Holanďan" není jednoduché, že?). Mám tu čest řadu let obchodovat s lidmi z Nizozemského království, navštívil jsem tuto bohatou, krásnou a vzdělanou zemi několikrát. Nebudu tuto "polsko-holandskou aktivitu" s nimi projednávat, ani náhodou.

Vím, jak hluboko se jich dotkla ona nesmírná katastrofa před rokem. Ale protože jsou to lidé vyrostlí v demokracii, tak vědí, že celé to neštěstí musí řešit POUZE NEZÁVISLÝ SOUD. NIKDO JINÝ. A demokracie mívá velmi pomalé postupy. Vytvářet nějaké komise při OSN je totéž jako seriál "parlamentních komisí" v Česku. Mnoho povyku pro nic a odpovědnost žádná. Pravomoci taktéž. Pouze sousta pro bulvár.

Naše ČSM (jak nazývám Česká Sjednocená Media) ani jednou nekonstatovala, že stačilo maličko. To jest, aby orgány Ukrajiny oznámily, že protože na území tohoto státu dochází v podstatě k vojenským událostem, musí být přelety Ukrajiny ODKLONĚNY. Samozřejmost a povinnost každého státu. Přes toto nejenže (jak se říká) nejede vlak, ale nelétá žádné letadlo.  Tečka. 

Připomínám, že v krátké historii samostaté Ukrajiny je to již třetí případ, kdy nad jejím územím bylo sestřeleno civilní letadlo. A v předchozích dvou neštěstích to trvalo TŘI ROKY, než bylo vyjasněno, že sestřelení způsobily OZBROJENÉ SÍLY UKRAJINY. 

Ano, zatím to byla subjektivní chyba, nikoliv úmysl. Chtěl bych věřit, že i před rokem tomu bylo také tak. Ale POCHYBNOSTI PŘEVAŽUJÍ. Proč nebyl uzavřen letecký provoz ????????,