Rusku Ukrajina pomůže a Západ okrouhá

zapad vychod
4.4.2014 13:17
Uniká nám podstata myšlenky, zajímáme se jen o hypotetický vývoj, se strachem sledujeme konflikt a předčasně se škatulkujeme - demokracie, kapitalismus, socialismus a komunismus (který tu nikdy nebyl) a hudební skupina Katapult by se ptala – „A co děti - mají si kde hrát?“ Zajisté, že tu nejde o hru v pravém slova smyslu, jde hlavně o diplomacii a pevné nervy, jde o budoucí podobu světa, a kdo bude ten demokratičtější a svobodnější. Jde také o hrozbu, která vždy i ze hry může vzejít.

Můžeme ještě pochopit špinavost hry toho zlého a o snahu dobrého a v právu, ale třeba ne úplně nejčistším způsobem dosaženého - tedy to se nám může nyní tak jen zdát - úsudek máme nyní, skutečnosti a oprávněnost zásahu poznáme později. Nakonec kdo vlastně hraje tím čistým způsobem. V politice se to nenosí a účel světí prostředky.

Rusko nestojí o válku - většinou se brání a odolává nástrahám, rozhodně nechce se nikam cpát a dělat si nároky na jiné země, vždyť sama zakusila i situaci, že se o to stejné na ni samotné pokoušela jiná země. Nemusím obhajovat a nemusím být ani příznivec Putina, historie sama říká, kdy a co bylo. Nejsem zde soudce - každá země má tak trochu svým způsobem máslo na hlavě a o těch velkých - inu másla je třeba více. Historicky je pro nás zatím název příspěvku zajímavý málo. Pro budoucí vývoj ovšem už význam má a asi překvapím svými úsudky a myšlenkami. Zeptám se jen jednoduše a jedinou otázkou.

Kdo celé poválečné období usiluje o nadvládu a získávání bohatství ostatních zemí i za cenu krveprolití a vměšování se do politických, třeba demokratických systémů?

Ale no jistě - mohu slyšet argumenty, jako je třeba zneužití moci na úkor obyvatelstva a osobní obohacování jednotlivců - jenže když to lidi chtějí a sami podobné představitele volí? Nemusíme přeci chodit daleko - vždyť i u nás byli a jsou takoví - těmi posledními představiteli to byli přeci: Klaus, Kalousek - chtěl je někdo sesazovat násilím? Kdo dává právo těmto obyčejným lidem vnucovat jinou – svou vůli a představu, jen proto, že to není podle tabulek? Uměním je obchodní takt a diplomacie, tyto nerostné suroviny, pro prospěch většiny získat a ne je vynucovat pohrůžkami a válkami, pro zisk druhých a cizích.

Pak je tu další hledisko a to je vliv a možnost ovlivňovat ekonomiku politickou cestou a získávat levnou pracovní sílu, pro posílení svého rozvoje. Byly použity určité scénáře, jak revoltu v jiných zemích udělat a tím oslabit nepřítele. Zažili jsme to i mi, ale neřeklo se, že nejde jen o nápravu jedné strany a veškeré křivdy v té době napáchané odstranit - nakonec tak si to lidé představovali - omyl, šlo o nastolení nového systému, protože ten velký bratr za mořem už ztrácel dech. Každý stát měl jen určité odlišnosti v dosažení cílů. Podstata byla známa jen jedincům, kteří měli přímý podíl na takových postupech.

A nyní se vraťme na Ukrajinu - zde nešlo o hospodářství jako takové, šlo o oslabení vlivu Ruska a přiblížení nejhoršího paktu (NATO) k hranicím státu, který aspoň jediný v podstatě je schopen zabránit vypuknutí 3. světové války. Nikdo nepochybuje o tom, že scénář byl skoro stejný, jako u jiných a už rozdělených a podrobených států. Můžeme polemizovat a nesouhlasit s postupem Ruska, ale jedna věc zůstává nejasná - co dál?

Je jasné, že Ukrajina není z pohledu Ruska - Jugoslávií, Českou republikou a jinými. Jak bylo již někde zmíněno, USA do tohoto konfliktu investovali 5 miliard dolarů a je otázkou, co si od toho slibovali jiného, než jen oslabení vlivu Ruska? Nebo občanskou válku lidí? Posunutí hranic Západu k Rusku?

Drahá hra, bez možného úspěchu a jistoty, že to tak doopravdy vyjde a bude. A jak to tak vypadá - vše je jinak a Rusko začíná plnit roli diplomata - to je to, co chybí všem představitelům a velitelům v NATO, v USA a EU. Mi můžeme jen litovat, že jsme se nechali zblbnout a obalamutit a hrnuli jsme se do paktů, které více plní destabilizační roli v mezinárodních vodách.

A co mě vede k tomu, že nakonec Západ spláče?

Už dnešní kroky Ruska. Tak při troše představivosti - Putin obrátil smysl nepokojů, proti vlastním strůjcům. Snaží se získat ztracené vlivy a nahrazuje špatné smlouvy z dob relativního míru a spolupráce tím, že jedná o nových ujednáních na nových základech, a ti, kteří svým přístupem a problémy které se zdáli být neslučitelné a nepřekonatelné, obrací ve svou výhodu a snad i ze strachu z možných následků a vzorů ze zahraničí, tyto státy a rozdělená území slyší na výzvu a celkem dobrovolně.

Dalším prvkem demokracie a uplatňování složité situace je referendum. Ohroženým státům umožňuje a nabízí Putin, jako možné řešení se dobrovolně a vlastní chutí zapojit se do obrodného procesu - vzpomeňte, jak je odsuzován třeba u nás Okamura a i KSČM - za referendum a je skoro nenáviděn - ale nedemokratické síly si dovedou představit, jaký by to byl asi jejich konec, kdyby připustili, že vůle lidu chce něco jiného, než oni sami ve vládách prosazují. A ejhle - ono to funguje jinde, i když se nyní řeší zásadnější problém ve světě, než je jen místní referendum proti nějaké lokální zlodějně.

Pokud toto Putin dotáhne do zdárného cíle, nebude to i třeba pro nás a jiné státy rozdělené, jako vzor, že rozdělení nás víc poškozuje, než sbližuje? Nebude to důkaz i toho, že ekonomika nesmí stát v cestě v soužití a může jít v ruku v ruce s rozkvětem už jednou celého a později rozděleného státu a hlavně ku prospěchu jeho obyvatel?

Putin může tímto způsobem získat mnohem víc, než Západ a ten bude jen koukat, co zplodili a že zase asi prohrávají a to nejen ekonomicky. Inu diplomacie není jen o válkách. Dnes tedy Krym, zítra západ Ukrajiny, později může to být jiný stát z bývalého bloku SSSR a myslím si, že třeba časem může dojít i k tomu, že některé prozápadní státy prokouknou špinavou hru USA a EU a budou se snažit vymanit z vlivu. Rusko jim nastaví svou náruč - a nemusí jít“ pozor“ jen o vojenskou pomoc - proč taky? Vždyť ve světě nejde jen o válčení a porobení si států, můžou přeci spolu jinak spolupracovat a výhodněji a beze strachu, že je někdo ohrozí. Rusko už bude mít v tu dobu nějakou praxi a hlavně bude mít za sebou křest ohněm z vlastních zkušeností.

A proto si myslím, že Západ okrouhá a budeme se třeba i divit, co je všechno možné a nemožné. Změní se tím asi i pohled na samotné Rusko a jeho politiku a schopnosti diplomacie. A možná nám pak naopak budou směšné celé USA a jeho neschopnost - zůstanou osamoceni a budou muset se sami zamyslet, co dál a jak. Pokud to poslouží míru a nevyvolá válku, která by měla fatální následky pro všechny i nezapojené státy - proč ne. Je jasné, že na dosavadním systému kapitálu a peněz je něco špatného a shnilého a připravuje o životy mnohem víl lidí, než samotné války.

Je proto potřeba udělat maximum, aby lidé se vzpamatovali a začali pracovat na lepších systémech, změnili postoj k dělení světa a uvědomili si, že na nich hlavně leží ta velká zodpovědnost. Nikdo přeci nechce, aby naše děti zase museli střílet po jiných. A mějme na paměti, že politik je jen odrazem vůle lidu - a pokud ten selhává, selhává i politik. Raději více voleb a předčasných, než jen jedny a pak žít s pocitem viny, že za tento stav mohu třeba i já.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.