Rusnoku, Vy vole...

obrazek
7.12.2013 18:48
V žádném případě nemohu přistoupit na argumentaci některých komentátorů, že od České televize nebylo správné, že dacanský slovník pana premiéra vyzradila veřejnosti, neboť se jednalo o soukromý rozhovor. On to totiž soukromý rozhovor v pravém slova smyslu nebyl.

Pokud se totiž nepletu, tak by si pan premiér s "volem" Pickem a s "volem" Fischerem mohli na půdě Sněmovny, za použití stejného slovníku, domlouvat mocenské kšefty s lukrativními posty např. v dozorčích radách státních podniků a soud by to za privátní techtle mechtle, které by zákonem chráněny nebyly, přesto nepovažoval. Projevy pronesené ve Sněmovně, a to i ty neveřejné, podléhají právní ochraně.

Nehledě na to, že zásadním argumentem, že se nejednalo o privátní rozmluvu nad privátním problémem, bylo řešení nákladů spojných s cestou na pohřeb z veřejných prostředků. Nebo mi bude chtít někdo tvrdit, že fanfarónské "já to zaplatím" z úst "vola" Picka, mělo znamenat, že to zaplatí ze svého?

Zkrátka a dobře. Česká televize po dlouhé době udělala pro vyváženou informovanost veřejnosti něco pozitivního. Nedávno nám totiž v seriálu "České století" ukázala, jaký inteligenční rozdíl byl mezi mluvou a společenskou noblesou zástupců demokratických stran a o převzetí moci usilujících komunistů. Na jedné straně vybraný slovník a vytříbené stolování, na druhé straně jadrná čeština a konzumace párků rukou. Zveřejnění rozhovoru Rusnoka s Pickem a s Fischerem je důkazem, že se v tomto směru nic k lepšímu nezměnilo.

A co víc, pokud "vůl" Rusnok na pohřeb Nelsona Mandely pojede a půjde tam, řečeno s Karlem Krylem s páskou smuteční a s bolestí sehranou v čele české klaky, pak si dovolím vyjádřit názor, že by mu Nelson Mandela z hůry vzkázal: "Co tady čumíte? Vlezte mi někam! Copak si myslíte, že na to čekám?"

Tím chci "volovi" Rusnokovi velmi důrazně vzkázat, že jestli má alespoň trošku cti v těle, tak na pohřeb Nelson Mandely nejen nepoletí, ale také odstoupí z postu předsedy vlády, neboť naší zemi udělal mimořádnou ostudu, byť v tomto dacansky vedeném rozhovoru s ostaními "voly" vyjadřoval obavu, aby tam ostudu neudělal Zeman. Koneckonců je toto Rusnokovo "pietní" extempore i ostudou prezidenta, neboť nejen vrána vránu, ale i rovný rovného si hledá...

stvan
Není důležité co si o sobě myslím já, ale co si o mně myslí druzí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

heriot

S prevencí typu represe, vřele souhlasím, ale navrhuji aby se to týkalo jen kriminality a opravdových přestupků.-)

Příběh starosty v NY znám, ale tam se jednalo o boj proti skutečné pouliční kirminalita a vandalismu.

stvan

Pane Waltere, jeden by to odnesl a ostatní by si dali okamžitě velkého bacha.To mi věřte. Jenom aplikování represí do praxe je schopno zajistit civilizovaný řád. Jeden starosta v Novém Yorku to zavedl a běžná kriminalita, včetně přestupků, okamžitě rapidně klesla. Říká se tomu nulová tolerance a ta dokáže udělat své jak dole tak i nahoře. Chce to jen její blaho využívat všude a vždy. Dnes více než jindy!!!

heriot

Pane Štváne problém je ten, že u Rusnoka se žádný prohřešek nestal, stal se  u ČT. Tam by měl někdo post opustit, to je pravda. Víte, kdyby měli premiéři opouštět post za lidovou mluvu v soukromém rozhovoru, to bychom jich potřebovali 30 do měsíce.

A při takové spotřebě, kde je pořád brát, že ..:-)

stvan

Pane Waltere, v civilizované cizině opuští politici politické funkce za menší prohřešky a to i třeba za prohřešky svých partnerů, či blízkých příbuzných.  Paní Zavoralová  má pravdu.

heriot

Jsem rád, paní Zavoralová, že Vás ten "nudný příběh" stále baví. Jste obdvivuhodně dobře informována o soukromí papeže, víte-li, že i v soukromém rozhovoru mluví vždy spisovně, klobouk dolů...:-).

libuse-zavoralova

Myslím, že směšný se svým názorem jste zde pouze Vy, jak se snažíte zuby nehty hájit neobhajitelné......(Už se těším, až při omylem zapnutém mikrofonu uslyší půl milionu lidí např. papeže, jak říká: "Ty vole, kam jsem si dal brejle?!!"). Pochopte, že Vy nebo já toto oslovení používat můžeme, ale k určité funkci přece náleží jistý stupeň přirozené inteligence a z toho vyplývající vyjadřování.

heriot

Zdá se ovšem paní Zavoralová, že Vás ten příběh až tak nenudí, když se ho ochotně zůčastňujete...:-).

Nebo opět platí Vaše povznesené vnímání vlastní osoby, že když reaguje jiný je to nuda, když reagujete Vy, má to být nanejvýš pozoruhodná událost ?

Co se týče voličů v jiných zemích, tak to si myslím pravý opak. Se svými povýšenými a prudérními názory byste tam byla dost směšná.

libuse-zavoralova

Nekonečný příběh, který začíná nudit. Zkuste o správnosti Vašeho názoru na danou věc přesvědčit jediného voliče např. ve Francii nebo v Anglii. Myslím, že jejich údiv nad tím, co zde obhajujete, by byl úpřímný. Možná tak v Uzbekistánu. Ale ani tam to pro Vás nevidím nějak nadějně. Máte nepříjemnou vlastnost vytrhávat slova diskutujících z kontextu a dávat jím tak jiný smysl.  A to není moc férové chování.

heriot

Paní Zavoralová, omlouvám se za svojí hádavost.

Vzhledem k Vaší přeziravé nadřazenosti k nám prostému lidu, co občas nemluví spisovně, občas navštíví hospodu 5. cenové skupiny, nebo nedej bože se živí tak odpudivou prací jako je dláždění ulic, kterou zde prezentujete, plně chápu, že když já reaguji na Váš přispěvek, je to pro Vás hádavost, kdežto když reagujete Vy na příspěvek můj, považujete to za noblesní diskutování..:-).

libuse-zavoralova

Pane Štváne, jsou lidé, kterým prostě nevysvětlíte nic. Ani že je dnes středa, 11. prosince. I v tom je kouzlo rozmanitosti.

libuse-zavoralova

Škoda, že zde nemáte svou fotku, pane Waltere. Ráda bych viděla, jak takový člověk, jako Vy, vypadá. Jestli ta neuvěřitelná hádavost nějak poznamenává jeho vizáž.....Někteří lidé se v anonymitě ovšem cítí bezpečněji a tím získávají odvahu.

heriot

Pane Štváne, díky za hodnocení. Pan Walter se na Vás nezlobí :-). Jen si myslí, že důvěru může politik získat činy a konzistentním názorem na věci, než tím, že se bude tvářit jak mu je lidová mluva odporná.

Stejně tak chápu taktický ústup Rusnoka, který se omluvil s svědomím, že nemá za co, aby vzal médiím, která se již chystala na svoji oblíbenou mediálmí štvanici, aspoň trochu vítr z plachet. Řekl  bych, že má dost mnohem důležitějších věcí na práci. Jak sleduji Sobotkovo počínání, tak tato vláda je na dlouho poslední, která je schopna udělat cokoliv konkrétního a pozitivního.

A že se pletete, to vás mohu ujistit stoprocentně. Rusnok není vůbec můj oblíbený politik. Nikdy nebyl. Vždycky jsem mu dával černý puntík za jeho angažovanost v penzijních fondech.  Ale nadhled s jakým  se vypořádal s touto totálně přefouknutou miniaférkou u něho přesto velmi oceňuji.

heriot

To máte pravdu paní Zavoralová, je to můj problém. Neohrnuji nos ani nad dlaždiči. 

Váš problém je zase to, že dáváte do roviny trestní čin krádeže a mluvu dlaždičů. Takže otázka stojí, kdo z nás má asi ten problém větší.:-)

stvan

Paní Zavoralová, rozdíl v názoru pana Waltera a dovolím si říci "našem", možná spočívá v námi obecně pojatém přání, aby se jacíkoliv vrcholoví zástupci lidu chovali při řešení dějů, které jim jejich politická práce přináší, řekněme důstojně. Pan Walter dokáže být podle mého odhadu v tomto směru "vybíravý". Já bych takto použitý slovník kritizoval u každého politika. Možná se pletu, ale pan Walter by za identické situace každého hájit nedokázal. Kdyby se Rusnok neomlouval, neboť omlouvat se má člověk jen za to co neudělal úmyslně a několikrát použité oslovení "vole" byl v jeho podání nepochybně záměrný akt a naopak přiznal, že se choval nevhodně a že ho nic neomlouvá a že se v budoucnu podobné rétoriky vyvaruje, pak bych to přijal jako adekvátní reakci na to co se stalo. Tím chci říct, že jeho omluvu považuji za profesionální přetvářku za kterou bych považoval i jeho vážnou tvář, pokud by se na pohřeb pana Mandeli přesto vydal. Politici údajně stojí o důvěryhodnost. Ať se na mne pan Waltera nezlobí, tu nelze získat tvrzením, že nevěděl, že je slyšet. Důvěryhodnost spočívá v tom, že je ten kdo důvěřuje přesvědčený, že se ten komu důvěřuje nejen chová, ale i jedná tak, aby o důvěru nepřišel a to i tehdy, přesněji řečeno hlavně, když si myslí, že není vidět či slyšet.

libuse-zavoralova

Víte vůbec jaký je rozdíl mezi "mluvit spisovně" a "mluvit jako dlaždič"?! Asi ne.  Pro Vás je normální, když premiér "mluví jako dlaždič". Ale to už je Váš problém.

heriot

No, to je tedy srovnání paní Zavoralová, to opravdu kulhá na všechny čtyři...:-).

Zloděj se dopouští trestního činu, na rozdíl od člověka, který v soukromém hovoru nemluví spisovně, tedy se chová naprosto normálně.

libuse-zavoralova

Je absurdní vinit ČT ze špinavých praktik za to, že odhalila ubohé způsoby vyjadřování premiéra ve chvíli, kdy se domníval, že jsou mikrofony vypnuté. Je to totéž, jako obvinit ze špinavosti majitele obchodu, který skrytou kamerou odhalí tvář zloděje.

heriot

Nevím co máte na mysli, pane Štváne, nic se neukázalo, kromě výmluv odpovědných pracovníků ČT, že za nic nemůže? Tady přece nejde o to, že se to nahrálo, ale o to s jakým humbukem se to hned zveřejnilo. ČT přece může plně za to co odvysílá.

A podle svědectví Š. Kotrby  - "režie ČT ovšem zvuk přestávky neztlumila, naopak k zesílenému zvuku přidala prostřihy kamer".

ČT tedy záznam právě upravila tím bulvárním směrem, ačkoliv samozřejmě nahrané přestávky vysílat vůbec nemusela, ani to nikdy nedělala. ČT Několikrát jsem přežíval celý přenos ze sněmovny a přestávky se opravdu nevysílaly. Takže jen výmluvy nic jiného.

Z této špinavosti se ČT asi nevyviní.

stvan

Pane Waltere, jak se ukázalo, tak jste ČT odsuzoval nespravedlivě. Ta Vámi zmiňovaná bulvární pokleslost je od roku 2010, díky přání poslanců, v režii Poslanecké sněmovny. Jak se k této informaci postavíte? Někdo by si mohl myslet, že je odpudivé, když člověk nedokáže přiznat, že komukoliv křivdil, byť ten kdokoliv není M.Dušínem.

heriot

Já, pane Štváne, ani tak nebráním právo Rusnoka na soukromé úlety. To je příliš obecné, on také není úlet jako úlet, takže a priori bránit, či odsuzovat bych si netroufl...

Já  se jen odmítám připojovat se k honu na politika za to, že v soukromém rozhovoru mluví jako normální člověk, potažmo použije výraz vole. Což mimochodem tedy nepovažuji za žádný úlet..:-) A pokusil jsem se to neuměle zdůvodnit. Vlastně nic více.

Ale i když něco více přece jen ano. K tomu ještě kritizují odpudivou bulvární pokleslost ČT .

stvan

Pane Waltere, mezi oslovením vole a krádeží rozdíl samozřejmě je a proto jsem tuto narážku zakončil zobrazením úsměvu. Použil jsem ji jen proto, že vyloženě plamenně hájíte právo Rusnoka  na soukromé úlety.

stvan

Pane Waltere, teď řešíme Rusnoka a tak nechápu, proč zmiňujete Zemana? Jeho jsem zmínil pouze  jednou a to logickou poznámkou v tom smyslu, že je Rusnok člověk, kterého si vybral a tak za něj nese politickou odpovědnost. Nevím kde berete přesvědčení, že si myslím, že se Rusnok takto vyjadřuje vždy a všude. Po té co jsem ho slyšel pouze fabuluji, že se tak vyjadřovat může i v jiných situacích, což je opět logické, neboť nevěřím tomu, že se jednalo o zcela náhodný příběh, neboť oslovení vole použil naprosto suverénně a takto oslovený se rozhodně netvářil, že to slyší poprvé.

libuse-zavoralova

A.W.: Dle Vašeho uspořádání  -  zapoměl jste dodat.....

heriot

Paní Zavoralová máte plnou pravdu. Jen jste zapomněla dodat, že tématem je koza, nikoliv vůz....

 

heriot

Pane Śtváne, já jsem ale nikdy neřekl, že ho mladá generace nepoužívá. To jste se pokusil zcela otočit význam celé diskuze. Až klobouk dolů před takovou odvážnou demagogii..:-). Řekl jsem jen, že u mladé generace v tom nevidím problém. Jak bych také mohl, vždyť jsme ho používali a používáme také.

Od počátku já přece tvrdím, že je to zcela běžný a zdomácnělý výraz a ten kdo to vytrvale vyvrací jste právě Vy. A najednou tvrdíte pravý opak. Jsem potěšen, že jste konečně uznal že se používá i u dnešní mladé generace, stejně  jako u generace, která byla mladá před půl stoletím. Je třeba lepšího důkazu, že ten výraz je již běžnou součástí hovorové mluvy? Vlastně vám děkuji...:-)

Já jsem ale právě proto řekl že v jeho používání u mladé generace nevidím problém. Ale problém že tam vidím zcela jinde - v používání vulgarismů vůči konkrétní osobě. Můžete třeba zarolovat dolů a znovu si to přečíst, co říkáte..:-)

Jinak mezi trestním činem krádeže a použitím slova vole v soukromém rozhovoru uvidím opravdu nebetyčný rozdíl. Vy ne ?

libuse-zavoralova

A.W.:  S Vámi nemá cenu pokračovat v diskuzi - já o voze, Vy o koze........

heriot

Paní Zavoralová, dovolil jsem si jen pozorně číst Vaše příspěvky a vyvodit z napsaného závěry. Pokud se k vlastním názorům již nehlásíte, s tím nic nenadělám, stáva se to...

Škoda také , že používáte lehce demagogickou metodu pana Štvána (u kterého je to, pokud se to týká prezidenta, již jistý folklór) a vytvale se snažíte navodit dojem, že premiér to zcela neškodné běžné hovorové výrazivo, které vás tak uráží, používá vždy a všude. Dovolím si tedy opakovaně připomenout, že se od počátku bavíme o soukromém, nikoliv veřejnosti určeném hovoru...:-).

 

stvan

Pane Waltere, to jste vedle jak vánoční jedle. "Ty vole " používají mezi sebou naprosto běžně i mladé slečny.

Musím uznat, že dokážete Rusnokův řečnický problém posunovat stále dál a dál. Pokusím se Vám stačit. Pokud bych Vás měl vzít za slovo,  pak krádež Rusnoka mimo pracovní dobu, by také nebyla prohřeškem, jenž by na Vás nepůsobil odpudivě? Hlavně když nebude krást na vládní úrovni? :-) 

libuse-zavoralova

A.W.: Závěr jste si vydedukoval podle svého, protože  slovo slušný není v mém příspěvku vůbec uvedeno.

Nicméně: Slovo "slušný" člověk lze vnímat dvěma způsoby: slušný (pouze ve svém vyjadřování) a slušný (ve své podstatě - jako dobrý člověk - a těch je, jak jsem už uvedla, stejné procento ve "všech hospodách různých cenových skupin").  Premiér civilizované země, protože s několika dalšími stojí na špici společenské pyramidy, by měl jistě splňovat obě podmínky slušnosti.

 

heriot

Inu paní Zavoralová, jelikož jste jedním dechem řekla, že slušný člověk nepoužívá za každým třetím slovem vole a druhým dechem řekla, že takový člověk by měl sedět v 5. cenové skupině, pak ovšem jiný výklad, než to, že člověk v 5. cenové skupině není dle Vás slušným člověkem, možný není.

Zdravím a přeji hezký den paní Zavoralová..

heriot

A víte pane Štváne, že si to nemyslím, problémem mladší generace je mnohem spíš užívání anglismů a skutečných vulgarismů vůči konkrétním osobám. Ale dovolím si znovu a opakované Vás vrátit do problému. 

Předseda vlády tak nemluví, jak se snažíte podsunout. A vzbudit dojem, že tak mluví vždy. Přeseda vlády tak mluví v soukormém rozhovoru. Mezi těmi tvrzeními je nebetyčný rozdíl.

Nicméně asi jsme se asi shodli, že na Vás ten výraz  použitý premiérem v soukromém hovoru působí odpudivě, na mne vůbec. S tím asi nic nenaděláme...

libuse-zavoralova

A.W.: Na to jsem odpověděla už včera. Ale znovu: Neohrnuji nos nad člověkem, který sedí v hospodě 5. cenové skupiny. Ale ohrnuji ho nad člověkem, který místo v této hospodě, kam by se svými výrazy patřil, sedí ve vládě, a ještě se tváří jako elita národa.

stvan

Pane Waltere, nemáte opravdu pocit, že  oslovení "ty vole" je i dnes "problémem" spíše mladší generace? Pamatujete, jak se celý národ smál nad fotbalovým slovníkem Ivánka a spol? Já jsem přesvědčený, že  směšnost této diskuse spočívala hlavně v tom, že jako nevyzrálí dacani mluvili dospělí lidé. I já jsem v dacanských letech toto oslovení používal. Tím chci říct, že se z něho zas až tak nekácím(neomdlévám), ale když tak mluví předseda vlády, tak si nemohu pomoc. Mě to zní opravdu mimořádně odpudivě. I oslovování "ty vole" by mělo mít své meze. A kde jinde by tato mez měla být zachována, než na nejvyšší vládní úrovni!!!

heriot

Paní Zavoralová, též si myslím že Vaší "nadsázce" normání člověk rozuměl, rozuměl jsem ji dokonce i já. Proto jsem druhý odstavec uvedl výrazem "Ale vážně". V bláhové naději, že tak normální člověk pochopí, že to co jsem napsal předtím  byl žert, nebo chcete-li nadsázka jako reakce na nadsázku. Jak vidno z Vaší reakce, k naplnění mé naděje nedošlo.

Jinak já osobně člověka, zda je či není slušným, nehodnotím zásadně podle frekvence používání výrazu vole, ale zcela podle jiných kritérií. Mj. třeba podle toho, že neohrnuje nad nad člověkem, který jde na pivo do 5. cenové skupiny, protože na tu lepší nemá.

libuse-zavoralova

A.W.: Slušný člověk nejen že neříká za každým třetím slovem vole, vole, ale ani nevytrhává při diskuzi slova z kontextu a nemění tím význam věty.  Jasně jsem napsala: " Mimo jiné i proto".  Té nadsázce, doufám, normální člověk rozuměl.

heriot

Paní Zavoralová, nikdy bych neřekl, že je tak snadné stát se světově uznáváným politikem a filosofem. Stačí, podle vás, mluvit spisovně i v soukromí. Vážně uvažuji, že se ještě pokusím udělat v tomto směru kariéru..:-)

Ale vážně, tady se přece nebavíme o projevech určených veřejnosti či o projevu na reprezentativním fóru, tady se bavíme o "vyšmírovaném" soukromém rozhovoru. Tedy si skutečně myslím, že to s Masarykem moc nesouvisí.

heriot

Pane Štváne, myslím, že Rusnok nepotřebuje aby ho někdo omlouval. Ani já tak nečiním. Jen jsem se pokusil vysvětlit, proč jeho vyjadření v soukromém hovoru a pouze mezi muži považuji za  normální a proč mi nevadí. Jiný samozřejmě může být hovorovým jazykem z úst politika zaskočen, rozčarován a uražen. Nic proti tomu.

Co se toho výrazu týče, to by bylo asi na dlouhou diskusi, jak vznikl, proč se používá atd. Ovšem, že je zdomácnělou součástí běžné mluvy již od 50 let, tedy více než půlstoletí je nepopiratelný fakt. To, že Vy ho nepoužíváte, bohužel neznamená že tomu tak není. Jinak samozřejmě Vám slouží ke cti, když i privátně hovoříte vybraným a spisovným jazykem. I já se o to v rámci možností snažím, nicměně přiznám, že neomdlívám, když někdo použije slovo vole, či ještě jadrnější.

stvan

Pane Waltere, byť oslovujete paní Zavoralovou, tak si dovolím konstatovat, že se, byť ročník 56, oslovením vole se svými vrstevníky privátně nečastujeme. Je podle mne hloupé omlouvat Rusnoka smyšlenými stereotipy o nic moc úrovni mluveného slova dolních deseti milionů.

libuse-zavoralova

A.W.: Víte proč se z Masaryka pocházejícího z chudých venkovských poměrů stal světově uznávaný politik a filozof? Mimo jiné i proto, že nepoužíval za každým třetím slovem oslovení vole, vole.....A to i přesto, že jeho otec určitě občas navštívil nějakou čejkovickou knajpu. Pochopte, že to není o žádné archaické prudérnosti. S takovým slovníkem by se z něj žádná významná osobnost nestala ani dnes, nejen u nás, ale v žádné civilizované zemi. Pan Rusnok na místo politika Masarykova formátu jistě neaspiruje, ale mohl by tuto zemi za peníze, které mu stát platí, alespoň trochu slušně reprezentovat.

heriot

Paní Zavoralová. Zásadně v tomto nejsem s Vámi zas až tak ve velkém rozporu. 

Jen si dovolím připomenout, že Masaryk žil přece jen v jiné době, v jiných poměrech a v jiném způsobu vyjadřování jazykem běžně mluveným. Dnešní je opravdu hodně jiný. Ale  jistě pro jadrné slovo nemusel jít také daleko. A jak známo pocházel z rodiny, která by se Vašimi měřitky dále než do 5. cenové skupiny nehodila a těžko se kdy dostala výše...... 

A výraz vole, jakkoliv ho nemusí mít někdo rád, je v podstatě za ta desetiletí používaní už natolik zdomácnělý coby konverzační vsuvka v běžné mluvě, že je opravdu archaické a je výrazem zastydlé prudérnosti se nad tím pohoršovat (ale účelově jako "hůl" na cokoliv, co se třeba vzdáleně dotýká prezidenta se pochopitelně hodit může docela dobře...). Už v sobě nemá absolutně žádný pejorativní výraz, je prostě součástí hovorové mluvy, jako mnoho jiných výrazů a pokud politik hovorovou mluvou soukromě mluví, považuji to za zcela normální.

Osobně za mnohem horší považuji používání anglismů.

stvan

Máte na to právo, ale řečeno se Šimkem a Grosmanem vím své.

heriot

Pane Štváne, zda bych a jak bych odpustil Vámi fabulovaný prohřešek paní Walterové si, s Vaším dovolením, opravdu nechám pro sebe. Nerad, ale musím Vás zklamat. Jistě chápete, navýsost soukromá věc :-).  A jakkoliv se vyjadřovat o navýsost soukromé a intimní věci na veřejných fórech mne opravdu neláká. Asi to není běžný postoj v dnešní době plné exhibicionismu na sociálních sítích a jistě i z toho plynoucí tolerance ke šmírování, kterou tu nalézám a kritizuji.

Ovšem "prohřešek pana "Rusnoka", který je absolutně jiného druhu a z absolutně jiné oblasti vztahů mu odpustím velice klidně....

stvan

Píšete mi paní Zavoralová z duše.

stvan

Pane Waltere, to jsem četl a věřím Vám to. Přesto mým hlavním zájmem  bylo zjistit, jestli by jste paní Walterové prohřešek odpustil stejně,  jak jej odpouštíte panu Rusnokovi.

libuse-zavoralova

A.W.: O morálce účastníků banketu celebrit si v této zemi snad nikdo nedělá žádné iluze. To však neznamená, že by bylo lepší vybírat politiky mezi štamgasty hospod 5. cenové skupiny, přestože se tam jistě najde stejné procento slušných lidí, jako v kterékoliv jiné hospodě. Neumím si ale představit, že by inteligentní a vzdělaný politik, jakým byl např. T.G.Masaryk, používal v soukromí za každým třetím slovem oslovení vole, vole....Takže nějaké měřítko, jak by se měl politik alespoň vzdáleně chovat i v soukromí, tady je.

heriot

Jistěže jde o princip, proto také nelze principiáně srovnávat dvě nesrovnatelné věci. Ale přesto tuším že jsem Vám napsal, že i ve Vašem, poněkud nepovedeném příkladě, bych počínání ČT odsoudil. Nebo jste to přehlédl ? :-)

heriot

L.Z.: Zvláštní postoj - není důležitá osobní integrita a poctivost politika, ale způsob jeho vyjadřování...

Mohu Vás ujistit, že v 5. cenové skupině narazíte mnohem pravděpodobněji na  poctvější a  moudřejší lidi, i když občas použijí slovo vole, než na uhlazeném banketu celebrit...

stvan

Pane Waltere, já myslel, že Vám jde o princip a ne o míru zavinění. Nicměně připouštím, že bude složité najít soulad v tom o co každému z nás jde.

heriot

Ano pane Štváne, přiznám se opakovaně, že Váš přiměr jsem vůbec nepochopil. Nezdá se mi totiž, že byste měl až tak posunutý hodnotový žebříček....Jste si opravdu jist, že použít slovo vole v soukromém rozhovoru je totéž, jako Vámi popisovaný morální poklesek partnera ?

Snad jedině, pokud byste to myslel tak, že by ČT šmírovala a natočila moji partnerku při nějakém provinění a poté to zveřejnila a opakovaně  tím masírovala diváky.  Pak Vás ovšem  musím ujistit, že bych k ní zachoval zcela stejný postoj jako když nyní zveřejnila svoje šmírování soukromých rozhovorů.

stvan

Vy jste to pane Waltere nepochopil? Vycházel jsem z přesvědčení, že pro Vás viníkem poklesku není jeho autor, ale ČT, která ho zveřejnila. Ergo kladívko jsem se Vás ptal, jestli by jste za viníka poklesku , který by se Vás(samozřejmě teoreticky) osobně dotýkal, také vinil ČT a vůči paní Walterové by jste dál zachoval ničím nenarušenou náklonnost.Zkrátka a dobře, jestli by jste stejnou velkorysost zaujal k blízké osobě, když jste ji zaujal, pokud mi něco neuniklo a Rusnok není Váš příbuzný, k  osobě cizí .