Šavličky a fedrpuše

pelc vladimír
18.12.2018 16:53
Česká armáda má nakoupit bojová vozidla pěchoty (BVP) asi za šedesát miliard, a za tři miliardy radary. Kladu si otázku, co tyto nákupy přinesou nám, občanům. Otázky přece nejsou podvratné.

 Úkoly naší armády a tedy zájem občanů by měl vyjadřovat příslušný zákon; píše se v něm: Základním úkolem ozbrojených sil je připravovat se k obraně České republiky a bránit ji proti vnějšímu napadení. Ozbrojené síly plní též úkoly, které vyplývají z mezinárodních smluvních závazků České republiky o společné obraně proti napadení. Ozbrojené síly se podílejí na činnostech ve prospěch míru a bezpečnosti, a to zejména účastí na operacích na podporu a udržení míru, záchranných a humanitárních akcích. Stačí nahlédnout do zákona č. 219/1999 Sb., o ozbrojených silách České republiky, paragrafů 9 a 10.

 Nezdá se mi, že by armáda tyto úkoly plnila. Proč mají čeští vojáci operovat třeba v Mali, kde problém s islamisty vznikl poté, co Velká Británie a Francie pod patronátem USA dosáhly pád libyjského diktátora Kaddáfího? Proč mají čeští vojáci být na Golanských výšinách? Proč mají vartovat v Afghánistánu kvůli hospodářským zájmům především Spojených států? A hlavně: Proč to všechno máme platit? Proč máme platit šavličky a fedrpuše, jež jsou ku prospěchu jiných?

 Někde jsem zachytil informaci, že od roku 1990 byl v průměru jeden každý měsíc jmenován v ČR jeden generál. K dnešku to tedy je téměř tři sta padesát generálů. Za druhé světové války v československém sboru v Sovětském svazu bylo generálů jak prstů na jedné ruce; ale tehdejší naši vojáci výrazně pomohli při osvobozování Československa. V Anglii ve stejné době nebyl čs. generál žádný; ale tehdejší naši vojáci výrazně pomohli při osvobozování Československa.

Tři sta padesát generálů v nejnovějším čase nepomohlo naší zemi k ničemu.

 Probírám se internetem: Je málo učitelů, kvalifikovaní utíkají ze školství, máme málo kvalifikovaných řemeslníků, učňovské školství se z kobercového bombardování z první poloviny devadesátých let nevzpamatovalo, bylo by dobré ekonomicky podpořit tradiční rodiny s dětmi, dostupnost bydlení se radikálně snižuje, bylo by vhodné záležitost řešit − co třeba dát pár miliard pro řešení těchto problémů, místo toho, že se miliardy korun nalejí do vojenského kanálu? Nebo co takhle dát pár grošíků státní potravinářské inspekci – jejich informace jsou pro občany mimořádně důležité, před chvílí jsem si velmi potřebné na jejich webových stránkách přečetl … A takových příkladů je přehršel. Zkrátka nebylo by vhodnější dávat peníze na záležitosti naše a pro nás potřebné?

  Můj neslušný avšak přímočarý strýc Josef by řekl, že v našem státě máme problémů tři prdele (to je označení množství).

 Opravdu mezi závažné problémy naší země patří nalévání miliard do armády proto, aby bojovala za cizí hospodářské a politické zájmy kdesi tři prdele daleko (to je označení vzdálenosti)?

 Poznámka: fedrpuš, fedrbuš − z něm. der Federbusch; péřový chochol; chochol z dlouhých ptačích per, který nosili za Rakousko-Uherska strážníci jako součást policejní uniformy, vojenští generálové ap., ale i koně zapřažení do pohřebního vozu.

Viz též:

https://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/otazky-nejsou-podvratne

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/k-cemu-je-ceska-armada

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.