Schvalují Zemanovi metály v Moskvě?

obrazek
28.10.2014 18:26
V období před udělováním státních vyznamenání a řádů se rozvine široká diskuse, komu ano a komu ne a proč vlastně zrovna tomu a tomu zase ne. Vedle hodně podivného výběru oceněných osob jsou ještě podivnější nekomentovaná neudělení vyznamenání těm osobnostem, co jimi opravdu jsou. K tomu handrkování, kdo je pozvaný nebo s kým panovník nekamarádí.

První podivnost k posledním informacím byla v souvislosti s tragédií zabití statečného studenta bránícího spolužačku. Prý bude jeho čin oceněný až za rok protože by se to nestačilo připravit. Těžko posoudit, koho živíme svými daněmi za takové připravování. Decentněji by znělo, že teď je tragedie pro blízké příliš živá a citlivá, proto až za rok. Legenda praví, že jedna královna, když jí došly metály, použila přezku svého podvazku. Ten se pak stal váženým oceněním. Neplést prosím s Britským Podvazkovým řádem. Pravda, netuším, jestli ten náš panovník nosí podvazky, ale kvality královských rodů určitě nemá.

 

Oceňovány jsou různé hodnoty, ale statečnost bývá poněkud problematická. Zásluha sira Wintona za záchranu židovských dětí před nacismem je nesporná a vzbuzuje úctu. Záhadně ale není respektován jeho věk 105 let, aby se mu vyznamenání předalo doma v Anglii. Snad tuto cestovní štrapaci do Prahy úspěšně přežije.

 

Vedle něj má dostat vyznamenání „jakýsi“ Zemanův kumpán Robert Fico. Z rodiny, kde bylo katolického duchovenstva více, než měl pověstný rod Borgiů, později vstoupivší do komunistické strany, byl natolik přesvědčivým ve volebním videu, že dokonce přesvědčil opozici k jeho parodování. Lze jen doufat, že to jiné držitele vyznamenání nezesměšní.

 

Zásluhy a statečnost ctí rozlišné OSOBNOSTI, ale i „osobnosti“. Vloni v dokumentech komunistických archívů v Lotyšku objevili statečnou osobnost Aldise Cilinskise. Po aktu mezinárodního terorismu – vstupu Sovětských vojsk v roce 1968 psal po městě hesla protestující proti této zvůli. Podobně letos byl objeven jiný statečný v Gruzii Revaz Cincadze, který napsal dopis předsedovi Rady ministrů SSSR Kosyginovi s protestem proti vpádu okupantů. Oba pak měli stejný osud. Nedopustili se trestných činů, tak je zavřeli na několik let do psychiatrických léčeben. Náš mocnář nepřátelé Sovětského svazu nevyznamenává! To raději „ometáluje“ kdejakého Čubu! Ten nejenže proti vstupu Sovětských okupantů neprotestoval, ale dokonce asi k němu do jeho JZD jezdily za normalizace sovětské delegace. Na místě je dobré připomenut, že ke zvolení mocnáře hodně pomohly peníze, které dříve ležely na účtech východních oligarchů, o jejichž činnosti za Sovětského impéria si lze myslet své.

 

To připomíná, že vyznamenaného Čubu, stejně jako stařičkého mocnáře, zvěčnil na filmovém plátně další „vděčný statečný a se zásluhami“ oceněný vyznamenáním. To když se naopak točí film nebo píšou články o korupci i s konkrétními jmény, to se nejenže nevyznamenává, ale dokonce nevyšetřuje nebo je o trestná činnost označena jako v pořádku.

 

Je to zřejmě jen panovníkova hra za naše peníze s metály, které si asi přivlastnil, byť zákon tvrdí, že jde o státní vyznamenání (tedy státu), jen je hlava státu předává. Ostatně i pozvaní na tuto slávu nejsou ti, kteří mají jiný názor, jen pochlebovači jeho blahorodí.

 

A netřeba čtenáře více napínat. Po několika článcích týkajících se stařičkého mocnáře jsem pochopitelně pozvání také ve schránce neobjevil.

 

Článek byl den před státním svátkem posílán i na Hrad. Třeba někoho trkne, že opravdu zasloužilí, a hlavně stateční, nemusí procházet nějakou komplikovanou administrativou, protože o jejich statečnosti není třeba pochybovat. Stačí ty dva statečné naložit do letadla a vyznamenat. Jenže - co na to Moskva...?

karel-svetnicka
Student doktorandského studia na PF UK a politologie na FSV UK. Jsem zvyklý nenadávat - to umí každý, ale publikováním pomoci věci napravovat.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

heriot

Pane Světničko, je zcela nepochybné, že tím, že prezident nepozval i Vás  vyšlo najevo, že mu Putin schvaluje nejen metály, ale i seznam pozvaných hostů.

A to se proslýchá, že prý za Vás, jako za mimořádně významnou osobnost české žurnalistiky, orodoval i Obama.

Inu co naděláme, že...

cernik

Pan Světnička nám nezodpověděl na zásadní otázku, kterou de facto položil:
Schvalovali V. Havlovi předtím ocenění ve Washingtonu?
S dalším podpisem v NATO.

antoninsebek

Pane Světničko,

MÁTE ŠANCI TO NAPRAVIT !!!!!!!!!!!!!

Vstupte do volebního procesu na prezidenta České republiky a nechte se zvolit.

Pokud tak neučiníte a nebo pokud se o to pokusíte a nebudete zvolen,

TAK KUŠUJTE.

Dokázal bych vyprodukovat také nějaké argumenty (zcela jiné, než jste našlópal vy) na téma, v čem dělá současný prezident chyby.

Ale na rozdíl od vás dokážu porovnat klady a zápory. A na rozdíl od vás děkuji Bohu za to, že nebyl zvolen Hajnej.