To se to za "totáče" emigrovalo

obrazek
28.11.2013 14:37
Jsem ročník 56, a proto je logické, že jsem v minulém režimu slyšel pohnutky, které mé kamarády či známé vedly k rozhodnutí emigrovat do kapitalistické ciziny. Ani jednou jsem neslyšel, že to risknou i přesto, že jsou v ní lidé odkázaní na sociální systém označováni politiky za lenochy hodné převýchovy bezplatnou veřejně prospěšnou prací, že v ní neexistují pracovně právní vztahy, které chrání sociální důstojnost zaměstnanců, smysluplně aktivní a proto vlivné odbory, na uzdě držení exekutoři, bezplatné veřejné školství a širokým vrstvám dostupná kvalitní zdravotní péče hrazena ze zdravotního pojištění.

Naopak jsem slyšel argumenty, že je tam se zaměstnanci v soukromých firmách zacházeno důstojně, že jim jsou poskytovány benefity v podobě platů na dovolenou, Vánoce a kdo ví, co ještě, a také, že je tam obrovské množství placených státních svátků a zboží, které je kvalitní a nikdo by si tam ze strachu z konkurence nedovolil okrádat zákazníky. Samozřejmým argumentem pro byla volnost pohybu a politického myšlení. 

Je pochopitelné, že jsem se s těmito lidmi setkal brzo po listopadu a setkávám se s nimi i dnes. Vím od nich, že to, co od "Západu" očekávali před emigrací, se jim splnilo, i když i tam se našli šibalové, kteří to zkoušeli, ale také to, že se tam dnes tehdy běžně podmínky po pádu železné opony zhoršily, neboť místní podnikatelé zareagovali na to co se děje (co je dovoleno) v postsocialistických zemích, ale že je tam pořad důstojnější společenské prostředí než jak se dnes zachází se státem, potažmo s lidmi v jejich rodné zemi a proto tam i dnes lidé od nás "utíkají".

Kdyby prý tenkrát naše současné kapitalistické praktiky panovaly na "Západě" a věděli by o nich, tak by si emigrovat netroufli. Svoboda slova a pohybu je totiž třešničkou na dortu, který musí být upečený z důstojných ingrediencí. A ty se v našich politicky ovládaných pekárnách cíleně nenacházejí!

stvan
Není důležité co si o sobě myslím já, ale co si o mně myslí druzí.
Klíčová slova: politická kultura

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.