Seriál Znamení koně je smutnou výpovědí o současných vztazích mezi lidmi

25.2.2011 18:43
Každý pátek netrpělivě očekávám uvedení dalšího dílu nového televizního seriálu Znamení koně. Jsem bývalý sportovní novinář, a právě jezdectví a dostihový sport patřily mezi mé profesní odbornosti. Bohužel, náplň dosavadních dílů má očekávání nesplnila. Mohl bych být i příkřejší: jde o nepovedený plagiát.

Velká většina televizních diváků bude seriál porovnávat s mistrovským dílem scenáristy Jiřího Hubače a režiséra Františka Filipa Dobrá voda, poprvé uvedeného na obrazovce v osmdesátých letech. Nepochybuji o tom, že Dobrá voda u nich vyhraje vysoko na body. I přesto, že každý seriál je z naprosto odlišného období. Znamení koně je smutnou výpovědí o současných vztazích mezi lidmi.

V Dobré vodě je každý lidský příběh hluboce přesvědčivý. S vedoucím úseku chovu koní Josefem Hovorou (Petr Haničinec) divák bytostně prožívá vítězství i prohry. Jeho žena (Iva Janžurová) je mu velkou oporou. Syna Libora (Vladimír Dlouhý) by Hovora chtěl zasvětit do všech tajů chovatelství, předat mu svoje zkušenosti, synovým přístupem je však zklamán. Dokáže se však se zklamáním vyrovnat a Liborovy odlišné priority respektovat. Z Liborova kamaráda z učiliště Michala (Lukáš Vaculík) pak vychová výborného překážkového jezdce a připraví jej k vítězství ve vysoce prestižním dostihu.

Nemá smysl se vracet k podrobnostem, dvě však nemohu nezmínit. Modlitbu koně, kterou Jaromír Hanzlík v roli ošetřovatele Lojzy čte tak vroucně, že mi i po letech pokaždé vyhrknou slzy. Druhým detailem je roztomilý telefonát jiného ošetřovatele Hanouska (Josef Kemr) se synem, emigrovavším na Nový Zéland.

Dobrá voda – jak to ostatně bylo u mistrovských autorů zvykem – byla přehlídkou skvělých, stále ještě aktivních i již nežijících herců. Kromě již uvedených připomenu další: František Filipovský, Radoslav Brzobohatý, Miloš Nedbal, Jiřina Bohdalová, Ladislav Mrkvička, Ivana Andrlová, Rudolf Jelínek, Jiří Vala, Josef Větrovec, Tomáš Töpfer.

V tomto kontextu je Znamení koně zatím v roli hodně chudého příbuzného. Pouze Vilma Cibulková jako Dáša Horová si zaslouží větší pozornost. Divák cítí, že jejímu hereckému projevu může věřit. Zato kdykoli se na obrazovce objeví Jiří Mádl, vzbuzuje to ve mně (a doufám, že nejen ve mně) odpor a nedůvěru.. Koho asi a k čemu bude přemlouvat, říká si divák.

Zabrousil jsem do vzpomínání a nostalgicky si dovolím připojit jednu ryze novinářskou vzpomínku. Před několika lety odešel do žurnalistického nebe Václav Pacina, nestor a hvězda mezi sportovními novináři, účastník čtyř, pěti, možná ještě více olympijských her. Dokonale se orientoval ve všech sportech bez výjimky, nejlépe však v cyklistice a lyžování. Vzpomínám si na jedno setkání při kterési Velké pardubické. Vašek byl jako obvykle vybaven kufříkovým psacím strojem (kde ty loňské sněhy jsou…), hned po dostizích si napsal text a sháněl se po telefonu, aby vše měl včas na stole editor Mladé fronty.

Web Vaše věc bude mít větší dosah při oborovém rozšíření

Tento text je zároveň příspěvkem ve volání po oborovém rozšíření webu Vaše věc. Ve stejném tónu se už ozvalo více přispěvatelů. Je nepochybné, že oborové rozšíření webu by znamenalo i jeho větší dosah mezi čtenáři. Orientačně si dovolím navrhnout obory: Politika; Zprávy z regionů; Ekonomika; Kultura; Sport.

Jen namátkově uvedu, co by při tomto členění bylo možno obsáhnout: spojení Národního divadla se Státní operou; budoucnost Stavovského divadla; začíná jarní část fotbalové ligy, Slavia bojuje o záchranu; play-off hokejové extraligy, blížící se hokejové mistrovství světa. Další přispěvatelé nepochybně nabídnou i jiné náměty.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

racek
Nekoukám se, nějak mě už ani ty naše seriály moc neberou. Mnohem lepší je se dívat na history, Discovery atd. I když taky čas od času mě sytí různými pořady o hrdinství amerických letců bombardujících beze ztrát po zuby vyzbrojený vietnam či sestřelujících Migy po tisících. Ale naprostá většina pořadů je prostě vynikajících a velmi objektivních. Jo, někdy oslavují i rusy, kupodivu.
jaroslav
Naštěstí jsem se ušetřil sledování tohoto seriálu ale asi to budou vyhozené peníze...