Skončí bulharská zkorumpovaná vláda?

boiko borisov
17.1.2021 12:36
Bulharsko patří mezi nejméně vyspělé a nejvíce zkorumpované státy EU. Lidé jsou dlouhodobě nespokojení s pravicovou vládou kontroverzního premiéra Bojka Borisova, což vyvrcholilo masovými demonstracemi loni v létě. K volebním urnám však občané této balkánské země zamíří až 28. března.

Mafián Borisov

Borisov a jeho konzervativní strana GERB jsou u moci už od roku 2009 s ročním intermezzem v roce 2013, kdy jeho kabinet musel odstoupit v důsledku pouličních protestů. Po volbách v roce 2017 zahájil Borisov už třetí období ve funkci ministerského předsedy, ačkoliv se jeho vlády vyznačovaly klientelismem, úplatkářstvím a zneužíváním peněz z rozvojových programů EU. Korupce nabyla pandemických rozměrů obzvláště v sektoru energetiky a velkých infrastrukturních projektů. V zahraniční politice se prezentuje jako nejlepší přítel všech a jeden z politologů ho trefně charakterizoval jako nejvíce proamerického, proruského a proevropského státníka.

Prezident versus premiér

Poslední léta jsou v bulharské vnitřní politice poznamenána velmi napjatými vztahy mezi premiérem a prezidentem Rumenem Radevem, který byl v roce 2016 zvolen s podporou opozičních socialistů a profiluje se jako proruský politik. Bývalý komunista a generál letectva jako hlava státu významně podpořil loňské demonstrace proti Borisovově vládě v Sofii a dalších velkých městech. Osobně se protestů zúčastnil a v televizním projevu označil vládu za mafiánskou a vyzval ji k rezignaci. Premiér však pod tlakem ulice odmítl odstoupit a prohlásil, že neexistuje žádná alternativa vůči jeho vládě a „mafie ho chce svrhnout“. Současnou pravicovou koalici tvoří konzervativní strana GERB a nacionalistická aliance Spojení patrioti. Na politické scéně však došlo v poslední době k výrazným posunům a vznikla nová uskupení, kterým průzkumy přisuzují reálnou šanci proniknout do Národního shromáždění a hrát zásadní roli při sestavování budoucí vlády.

Nové politické projekty

Jedná se zejména o populistické protikorupční hnutí Tady je takový národ (ITN) zpěváka a televizní celebrity Slaviho Trifonova, které se neřadí k pravici ani k levici a sehrálo významnou roli v letních protivládních protestech. Hnutí vzniklo teprve před rokem, prosazuje prvky přímé demokracie, změnu volebního systému a zavedení volební povinnosti a elektronického hlasování, snížení počtu poslanců o polovinu (z 240 na 120), ochranu rodinných hodnot a hlubší integraci v EU. Podle aktuálního průzkumu stranických preferencí agentury Alpha Research z 15. – 21. prosince 2020 by získalo 12,2 % hlasů.

Novou centristickou formací, vzniklou v dubnu 2018 je Demokratické Bulharsko (DB) – liberální, proevropská a protikorupční aliance tří stran – Ano, Bulharsko!, Demokratů pro silné Bulharsko a Zelených. Demokratické Bulharsko, které by nyní volilo 7,3 % respondentů, se vymezuje vůči současné vládě, klade důraz na euroatlantické hodnoty a jeho prioritou je vstup do eurozóny. Třetím novým opozičním uskupením je projekt bývalé ombudsmanky M. Manolové Vstávej Bulharsko (IS.BG) založený na konci roku 2019. Její ambicí je ve spolupráci s neziskovým sektorem a občanskou společností bojovat za férové podnikatelské prostředí, proti monopolům, oligarchizaci a přebujelé byrokracii. Do parlamentu by pronikla s 5,9 % hlasů.

Tradiční strany

V čele pelotonu jsou však nadále tradiční politické strany. GERB by i přes veškeré skandály a mafiánskou pověst premiéra Borisova zvítězil s 29 % hlasů, což znamená pokles o 3,6 % oproti výsledkům minulých voleb. Nejvážnějším soupeřem mu zůstává Bulharská socialistická strana (BSP) s podporou prezidenta Radeva a 26,2 % respondentů. Stálicí politické scény je středové Hnutí za práva a svobody (DPS) hájící zájmy turecké menšiny, které by s 8,6 % skončilo na čtvrtém místě. Největší ztrátu elektorátu vykazuje juniorní vládní partner GERBu – nacionalistická aliance Spojení patrioti (UP). Ve volbách 2017 získala 9,1 % a nyní by ji volilo pouze 3,2 % respondentů, což by vedlo ke ztrátě poslaneckých mandátů, neboť je nutné překonat 4 % uzavírací klauzuli. Rozdíl mezi pravicí a socialisty se pohybuje v rámci statistické chyby, ale pokud GERB znovu zvítězí, bude jen obtížně hledat koaličního partnera, protože fakticky celé politické spektrum se proti Borisovovi vymezuje.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Kto nie je ešte skorumpovaný ? Ktorá vláda, šport, biznis, médiá, kultúra, parlament, lobisti....Ideálne by bolo vymeniť ľud. Lebo všetko pochádza z ľudu. Kdekoľvek na svete. 

Nestačí odrezať vrchol pyramídy.